Witajcie w "małpiarni" czyli znów strugamy "wariata". Klon EAR834.

Zaczęty przez McGyver, Czerwiec 18, 2018, 13:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

kowacz

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

Bedford

250V.
I jeszcze jedna rada - zamiast R8 wstaw rezystor 18k. Może pomóc uzyskać bliżej 12,6V na żarzeniu.

kowacz

Mówiłem mam do dupy miernik
Czyli do pre lampowego musimy miec na
Wyjsciu 12,6V i 250V
I jeszcze pytanie
Jak  podłączyć zasilanie do płytki sygnałowej
LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

Bedford

Wygląda , że na żarzeniu miernik pokazuje prawidłowo ponad 13V, bo masz rezystory z listy Malga , czyli licząc od R8-22k ,1k8 i 180R.
Jak wstawisz zamiast 22k- 18k możesz mieć blisko 12,6V.
Na wysokim napięciu pokazuje jakby napięcie bez stabilizacji , czyli to na pierwszym kondensatorze.
No ale co do miernika musisz być pewny- to podstawa.
A połączenia z płytką lamp to może później.

kowacz

teraz mam na wyjściu
12,91V
i aż 315V !!
LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO


Bedford

Przenoszę  pytanie , które zadałem w innym wątku.
Adam potrzebuję tych danych już teraz. Chodzi o prądy które ustawiłeś na poszczególnych lampach naszego klona EAR.
Będę zgadywał , a Ty tylko potwierdź lub skoryguj.
Wg tych rezystorów , które podałeś ja bym dał po 0,4mA na dwie pierwsze lampy[triody] na kanał i 4,3mA na 12AT7 na kanał.
Zgadza się?

McGyver

Jutro Ci pomierzę spadki napięć na rezystorach anodowych. Dziś nie mam siły, czerep mnie napierdziela bo się ciśnienie atmosferyczne zmieniło.


kowacz

Wymienię stabilizator  i zobaczymy
Ale wyglada dobrze Moskwy  :o
LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

kowacz

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

Bedford

Cytat: McGyver w Sierpień 21, 2018, 19:25Jutro Ci pomierzę spadki napięć na rezystorach anodowych. Dziś nie mam siły, czerep mnie napierdziela bo się ciśnienie atmosferyczne zmieniło.

No i jak zdrowie dzisiaj?

Bedford


kowacz

stabilizator padł - wymieniłem teraz mam 257V na wyjściu
LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

Bedford

Cytat: McGyver w Sierpień 21, 2018, 19:25
Jutro Ci pomierzę spadki napięć na rezystorach anodowych. Dziś nie mam siły, czerep mnie napierdziela bo się ciśnienie atmosferyczne zmieniło.
McGyver gdy wybierałeś lampę 12AT7 jako wtórnik brałeś pod uwagę , że dopuszczalne napięcie między katodą , a żarnikiem dla tej lampy to 90V?
U mnie na katodzie ostatniej lampy jest teraz 120V - to trochę za dużo. Mam wprawdzie zasilające B+ 262V , ale przy 250V zasilania też będzie na katodzie więcej niż dopuszczalne. Oczywiście przy tych rezystorach które poleciłeś.
A jeśli chodzi o stabilizator wysokiego , to nie domyślasz się dlaczego nie daje on równo 250V , tak jak miało być wg. schematu.
Jaką rolę pełni dioda zenera 12V w tym stabilizatorze , nie pokazałeś jej na schemacie , ale poleciłeś wstawić na płytce.

McGyver

Nigdy się za specjalnie nie przejmowałem niewielkimi przekroczeniami H-K voltage, nigdy nie dostrzegłem negatywnych skutków. U mnie to tak gra od końca zimy chyba. 12AT7 wybrałem ze względów brzmieniowych. Jak się dobrze poszuka w rodzinie 12AT7 znajdzie się wersje z H-K voltage 100V a nawet 120V. Ostrożni mogą w miejsce 12AT7 wstawić tak po prostu lampę 12AU7 która ma 180V H-K.

Zenerka 12V w stabilizatorze to tylko zabezpieczenie mosfeta. Niektóre mosfety mają taką zenerkę zabudowaną w strukturze, stąd na schematach często się ją pomija.
Stabilizator będzie pracował prawidłowo także bez tej zenerki, pod warunkiem że elektrolity przed stabilizatorem będą miały pojemność wyraźnie większą niż elektrolity za stabilizatorem.

Bedford

Teraz to wiem , że mogę dać 12Au7[H-K-180V] albo 12AX7[H-K-200V] , ale wcześniej się nad tym nie zastanawiałem , bo przypuszczałem , że tak dobrałeś rezystory , żeby tego problemu nie było , więc kupiłem 12AT7.
Jeśli chodzi o stabilizator to przed nim mam 940uF , a po nim 200uF , więc wyraźnie więcej przed , a napięcie mam jednak 262V.
Wiesz jak to poprawić , żeby było 250V?

McGyver

Ja właśnie specjalnie wywaliłem 12AX7 z wtórnika, bo ta lampa do wtórnika się nadaje jak wół do karety. Z kolei 12AU7 nie za bardzo mi brzmieniowo podchodzi, stąd mój wybór 12AT7.
Jaką masz tą 12AT7? Może machniom? Zostały mi bodajże dwie 12AU7 nie do pary, jedna RCA a druga chyba GE.
Cytat: Bedford w Wrzesień 04, 2018, 18:26Jeśli chodzi o stabilizator to przed nim mam 940uF , a po nim 200uF , więc wyraźnie więcej przed , a napięcie mam jednak 162V.
Wiesz jak to poprawić , żeby było 250V?
Napięcia na pewno nie skorygujesz elektrolitami, tylko zenerkami. Skoro masz 162V po stabilizatorze, to jest za mało o 88V. Trzeba wymienić zenerki, dać na większe napięcie. Tam są dwie szeregowo, więc np. 120V + 130V będzie OK.

Bedford

!62V to oczywiście pomyłka , mam tak jak napisałem we wcześniejszym poście 262V.
Zenerki mam szeregowo 220V + 30V.
Więc jak zrobić 250V? Jak bym zmniejszył napięcie do 250V , to ta 12AT7 może wytrzyma.


Bedford

Cytat: McGyver w Wrzesień 04, 2018, 19:46
A jakie masz napięcie na samych zenerkach? Może zenerki są "odjechane? Zdarza się.
Napięcia tak jak pokazują strzałki.


Bedford

Nie mam pod ręką drugiego zasilacza na jakieś 260V , chyba żeby ten od pre. wykorzystać  i jakiś rezystor z 5k.
Mam jeszcze parę tych diód[mają napis 220V] może spróbuję pomierzyć.
Ale jeśli napięcie przed tą diodą pokazuje 265V , to ona musi być na 235V  bo razem z tą 30V daje 265V.

Bedford

Ten pre gra całkiem ładnie , ale jedna uwaga - musiałem połączyć ze sobą masy zasilania żarzenia i anodowego. Zrobiłem to na wejściu zasilania na płytkę z lampami. Bez tego połączenia będzie brumić. Teraz jest absolutnie cicho w tle.
McGyver o tym nie wspominał jeszcze. Być może ma inne rozwiązanie. Nie łączyłem natomiast jeszcze mas z obudową. Jest cicho , więc nie próbowałem.

Bedford

Wstawiłem zamiast zenerki 30V - 12V i mam 247V. Tak może pozostać. Ta większa dioda była jednak nie 220V , a 235V.
Na katodzie 12AT7 jest teraz 112V - to o 10V za dużo wg katalogu , ale lampa powinna wytrzymać jak pokazuje doświadczenie McGyvera.