Focal Kanta No.2 - relacja z odsłuchów

Zaczęty przez tomekkk1, Luty 28, 2018, 00:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Niedawno czytałem recenzję głośników Focal Kanta No.2 napisaną przez pana Andrzeja Kisiela w miesięczniku Audio, a w miniony weekend wreszcie miałem okazję posłuchać ich na "Sound & Vision - The Bristol Show".
Póki wszystko mam w głowie na świeżo chciałbym napisać słów kilka. Dlaczego akurat o tych głośnikach? Choćby z powodu ich wyglądu, który w pierwszym spojrzeniu skojarzył mi się z tanią tandetą naśladującą te "prawdziwe Focale" - Mam na myśli Sopry, Scale kończywszy na mocarnych Grande Utopiach. Takie wrażenie odniosłem widząc je pierwszy raz na foto - jakiś plastik zakrywający cały przód kolumny. No i muszę przyznać, że na żywo zyskują i to wiele, a owy "plastik" wygląda nadzwyczaj dobrze i jest wysokiej jakości. Na zdjęciach paczki te sprawiają wrażenie małych słupków, w rzeczywistości owszem - łatwo się wpasowują w otoczenie i nie przytłaczają - ale nie należą do kategorii podłogowych mikrusów. Zatem jeżeli w pierwszej chwili komuś wizualnie nie przypadły do gustu (pomimo znacznej oferty kolorów frontów i samych obudów do wyboru), to może owe kilka zdań pozwoli podjąć decyzję o zweryfikowaniu własnego zdania.

Odsłuch odbył się w hotelowym pokoju, pominę więc kreowanie sceny czy właściwe pokazanie instrumentów. Tragedii wielkiej może nie było, ale i tak lepiej niż w większości pokojów, gdzie przeważnie (niemal) jedynymi ustrojami akustycznymi są słuchacze. Taka sytuacja :)

W UK tradycyjnie Focale zestawiane są z elektroniką Naim. Nie inaczej było w Bristol, gdzie zaprzęgnięto z elektroniką tej firmy zarówno Kanty jak i Scale. W przeszłości Scale słuchałem z Naim już kilka razy i za każdym razem ta sama przypadłość - za dużo góry, zbyt stanowcza i momentami wyostrzona, zupełnie nie pozwalająca na skupienie się na pozostałych aspektach grania. Sopry również grały podobnie, z tym że owa nerwowość przedstawiała się w dużo mniejszej skali. Natomiast po posłuchaniu modelu Kanta muszę zweryfikować ogólny pogląd o duecie Focal + Naim, bo mamy wyjątek. W przypadku, gdy do tej elektroniki zaprzęgniemy Kanta No.2 wreszcie można rozkoszować się wklęsłą, berylową kopułką, jej subtelnością i delikatnością. Góra wciąż pełna jest powietrza, informacje podawane są jak na dłoni, zupełnie brak jakiejkolwiek nachalności (a u słuchacza poczucia zmęczenia) - a samo przejście do średnicy jest mniej wyeksponowane niż w większych Focalach, moim zdaniem bardziej łagodne.

Średnie tony to zaskakujące bogactwo dźwięków i ujmująca paleta barw. Średnica jest bardzo wyrafinowana i pozwala zanurzyć się w muzyce. Te głośniki aż się proszą o mariaż ze szklanymi bańkami, które dopełniły by dźwięki ciepłem. A dodanie do tego analogowego źródła w postaci gramofonu i moim zdaniem jesteśmy w domu :)
Tylko ow lampowy wzmacniacz musiałby potrafić je napędzić. Kilku watowe SE miałoby raczej z tym problem. Minimum impedancji wynosi 3.1 Ohm i przypada na okolice 100Hz, co z pewnością nie ułatwia życia wzmacniaczom lampowym.

Na koniec zostawiam kilka słów o basie. Potrzeba naprawdę umieć operować w zakresie niskich tonów, by było to doznanie przyjemne w pokoju hotelowym. A takie odniosłem wrażenie słuchając Kanta No.2. Świetne zestrojenie obudowy i materiał membran. Bas jest bardzo urozmaicony, szybki a przy tym nie koniecznie konturowy. Jego obecność jest zaznaczona, ale sam daleki jest od dominacji. Jest go tyle ile trzeba i co ważne kiedy trzeba. Nie jest to typowe dla dużych membran "mięcho", nie trzęsie pomieszczeniem - ale też nie udaje że jest.

Moim zdaniem skoro w powyższych warunkach te głośniki potrafią zrobić dość dobre wrażenie, to można im wróżyć sukces. Może jedynie warto zestawić je z odrobinę cieplej grającą elektroniką - sam jestem ciekaw takiego połączenia :)

W tym momencie winien jestem przeprosiny - skupiłem się na odsłuchu tak mocno, że zupełnie zapomniałem zrobić jakiekolwiek foto. I to dwukrotnie :)

kenniGT

Tomek, dobra recenzja wystawowa, brawo :)

A foteczke ja zrobilem  8)


frywolny trucht

Oni coś ukryli za tym bannerem! Może subwoofery? ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomekkk1

Cytat: kenniGT w Marzec 12, 2018, 17:46
Tomek, dobra recenzja wystawowa, brawo :)

A foteczke ja zrobilem  8)

O, witam Tomasza! No wreszcie jesteś  :np:
Dzięki, również za dołączenie fotki :)

tomekkk1

Cytat: frywolny trucht w Marzec 12, 2018, 18:05
Oni coś ukryli za tym bannerem! Może subwoofery? ;)

Jakaś mgiełka tajemnicy być musi ;)

kenniGT

Cytat: tomekkk1 w Marzec 12, 2018, 19:07O, witam Tomasza! No wreszcie jesteś  
Dzięki, również za dołączenie fotki

Heja Tomasz, fajnie Cie widziec na forum :D

tomekkk1

Cytat: kenniGT w Marzec 13, 2018, 22:28
Heja Tomasz, fajnie Cie widziec na forum :D

Kilka osób poleciło tutejsze Forum, spróbowałem i szybko się zaaklimatyzowałem :)

kenniGT

Cytat: tomekkk1 w Marzec 13, 2018, 23:00Kilka osób poleciło tutejsze Forum, spróbowałem i szybko się zaaklimatyzowałem

Wyglada na fajne forum, tez wczesniej nie znalem :]