Electro Voice Interface D

Zaczęty przez miniabyr, Marzec 15, 2016, 05:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Cytat: gratefullde w Listopad 26, 2016, 15:35
Jest świetnie. Tak się rozegrały, że szok.  Nie mam wielkiego doświadczenia z pola bitwy o nazwie kondensator ale te są kapitalne.
To właśnie teraz takowe zdobywasz.Gratulacje!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Sssssssssskończone ,zzzzzzzzrobione ! QFA mać od marca do końca listopada nie robiłem nic innego, tylko dobierałem elementy do zwrotnicy. Dziś przelutowałem kable w zwrotnicy .Teraz głównym kablem montażowym w zwrotnicy i samej kolumnie jest DUELUND .Co teraz ? Zostały małe ,estetyczne wykończenia montażowe . Wnioski spiszę i opiszę - może komus się przydadzą. Projekt Elektr Voice Interface D ukończony.Brawa dla mnie. ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

Cytat: miniabyr w Listopad 26, 2016, 21:43
Sssssssssskończone ,zzzzzzzzrobione ! QFA mać od marca do końca listopada nie robiłem nic innego, tylko dobierałem elementy do zwrotnicy. Dziś przelutowałem kable w zwrotnicy .Teraz głównym kablem montażowym w zwrotnicy i samej kolumnie jest DUELUND .Co teraz ? Zostały małe ,estetyczne wykończenia montażowe . Wnioski spiszę i opiszę - może komus się przydadzą. Projekt Elektr Voice Interface D ukończony.Brawa dla mnie. ;D




Brawo Ty!

MAC

Cytat: miniabyr w Listopad 26, 2016, 21:43Projekt Elektr Voice Interface D ukończony.Brawa dla mnie.

Hola, hola. Nie tak prędko z tymi brawami!
Ty wiesz jakie zmiany potrafi wnieść rodzaj drewna, z którego zrobisz deskę i obudowę zwrotnicy?  :o

Jeszcze dużo pracy i testów przed Tobą!










;D ;D ;D

miniabyr

Ha,ha,ha  złośliwcze jeden . Sam nie mogę w to uwierzyć . Co ja tera pocznę z tak dużą ilością czasu ? Mam słuchać muzyki ?  :P ............a będę kibicować reszcie bandy ,bo oni są ze swymi zwrotnicami w he,he,he lesie  ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elektroboy

#1205
Cytat: miniabyr w Listopad 26, 2016, 23:17
:P ............a będę kibicować reszcie bandy ,bo oni są ze swymi zwrotnicami w he,he,he lesie  ;D
hehe, i czy ty jeden nie wiesz że w lesie zdrowo? chciał bym tam być nawet, ale jestem już dawno na prostej, przynajmniej tak mi się wydaje, i tobie się pewnie tak samo wydaje :)))
czyli wciąż troche zabawy nam jeszcze zostało :)

kawosz

Z tego wychodzi że ja również nie mam ciągot do zmiany . To co mam jest ok . Chyba że Ondrej lub Paweł przytargają swoje zwrotki  :o i się okaże że jestem w głębokim lesie  ;D .

miniabyr

 Chciałbym pokusić się o jakieś podsumowanie moich zmagań . Przez 9 miesięcy walczyłem z wieloma audiofilskimi  demonami (cewki, rezystory ,kondensatory, kable) ,gotówką, bo demony są kosztowne i własną cierpliwością ,a tej było mi potrzeba bardzo dużo. Projekt trochę mnie przerósł ,bo nie spodziewałem się tylu problemów. Największe zdziwienie to  to, co zastałem w środku kolumny czyli zwrotnica. Kompletny chaos .Muszę przypomnieć że ElectroVoice  Interface D to kolumna do zadań profesjonalnych -studyjny monitor. Moje zdziwienie ,niedowierzanie budziło nonszalanckie zastosowanie elementów zwrotnicy i jakość tych elementów- cewki nakręcone na ,,palcu" ,różne kable gdzie jedna żyła była ocynkowana a druga już nie ,ale w drugiej kolumnie obie były miedziane , kondensatory  które oprócz wymaganej wartości  miały zupełnie inne gabaryty ,oraz co najbardziej było szokujące jakość wykonania .A wszystko to z dopiskiem ,,wykonano w Szwajcarii" . Szok! Następny etap to decyzja ,że zwrotnice trzeba wyrzucić na zewnątrz kolumny . Wywalamy je bo drgania które powoduje głośnik basowy dobre nie są . Drugi powód to łatwość dostępu do elementów zwrotnicy.  Następny etap to od jakiego elementu zacząć modernizacje zwrotnicy? Od wywalenia zbędnych polaczeń ,żarówek i uproszczenie toru sygnału. Trzeba też było od razu wymienić zużyte kondensatory które nie trzymały parametrów. Ta mała zmiana (ale bardzo pracochłonna) już pokazała że brzmienie się zmieniło . Co dalej . A dalej to telefon do przyjaciele i to nie jednego . Jako że ja nie mam elektronicznego wyksztalcenia  a posługuję się tylko moim uchem ,ich rady były bardzo cenne. Każdy z nich zwracał mi uwagę  na inny problem . Jeden mówił" nie ruszaj cewek bo polegniesz"  inny  ,,zastosuj wszędzie te same komponenty aby była spójność barwy i fazy. Było tych rad sporo. Na pewno nie wolno zmieniać wartości elementów zwrotnicy. Do tego się zastosowałem .Jak było 1,5 uf na  schemacie to tyle  zostało. Pierwszym elementem wymienionym w zwrotnicy był kondensator na tonach wysokich oraz cewka. Do dyspozycji miałem Jantzena,Mundorfa ,Mult Cup oraz kilka kondensatorów rosyjskich. Każdy z tych kondensatorów miał inna budowę  więc jego właściwości soniczne też były różne . Podjąłem też decyzje ,że moja zwrotnica będzie wykonana jednym typem kondensatora .To trochę utrudnia sprawę ,bo jak to sprawdzić kiedy nie ma się środków na zakup iluś tam kondensatorów tej samej wartości różnych producentów. Koszt mnie przeraził kiedy zobaczyłem cenniki !. Po wielu próbach i kręceniach nosem padło na kondensator Mundorf mcup ZN. To relatywnie niedrogi kondensator . Było w jego barwie coś co budziło moje zainteresowanie . O tym jaki jest musiałem przekonać się porównując go z innymi kondensatorami. Trwało to kilka miesięcy   .W tym czasie doszedł inny element do porównywania-cewki. Na szczęście trafiłem  w 10' . Cewka na tony wysokie to Jantzen taśmowa ,która idealnie wpasowała się w moje upodobania. I byłem zadowolony że wiem ,jakie cewki zastosować . Kupilem wszystkie taśmowe . Tu jest mały haczyk . Oprócz indukcyjności która musi się zgadzać z wartościami wyjściowymi ,cewka ma parametr R który musiałem dobrać aby był najbliższy wartości oryginalnych cewek . To bardzo zawęziło mi wybór. Padło na Jantzena bo ta firma miała produkty najbliższe oryginalnym wartością . Też pomyślałem ,ze cewki będę mieć wszędzie jednorodne. Niestety bardzo się myliłem . Z kondensatorami tak właśnie się stało ,ale już z cewkami nie! Wracając do bojów z kondensatorami to po wybraniu tego wzorcowego Mundorfa  zacząłem uzbrajać nim inne częstotliwości. I tu kolejny problem . Trzeba było składać wymaganą wartość z kilku kondensatorów ,co jest finansowym Armagedonem. . U mnie wyglądało to tak . Wartość 1,5 uF jest w katalogu Mundorfa ,ale wartość 9 uF trzeba było złożyć z 2 kondensatorów 4,7uF . Kolejna Wartość to 17,7uF którą musiałem złożyć z 4 x4,7 uF.  Kupowałem te elementy stopniowo i nie muszę  chyba tłumaczyć z jakiego powodu. Kiedy  w zwrotnicy znalazły się kondensatory na tonach wysokich i średnicy (odcinającej górę)  zaczęło robić się ciekawie. Było dużo lepiej  przede wszystkim barwa się ucywilizowała .Mniej to wszystko irytowało ,ale pojawiły się inne problemy . Ten dźwięk zrobił się ziarnisty ,chropowaty –ciężko znaleźć odpowiednie słowo.  Okazało się że przyczyna leży w rezystorach ceramicznych . Ten okropny dźwięk był spowodowany tymi właśnie elementami .  Teraz trzeba było poszukać odpowiedniego rezystora. Wybór padł na grafitowe Duelundy oraz Paht Audio.  Oczywiście sprawdzane były jeszcze inne firmy jak Mils oraz inny plankton bez nazwy.  Nic nie jest w stanie przebić brzmienia rezystorów Duelund .Jak je wepniesz to już ich nie wypniesz.  Nie było się nad czym zastanawiać . Tak samo z Path Audio.    I tu ,tak jak z kondensatorami przyjąłem zasadę  ,że wszędzie będzie ten sam rodzaj rezystorów. Wszystkie moje rezystory wpięte szeregowo to Duelund a  wpięte równolegle to PathAudio. .Niestety pozostało jeszcze sporo do wymiany ,a ja byłem w pół drogi nawet nie do zakończenia projektu,  tylko gdzieś na estetycznych manowcach ! .  W końcu zamówiłem 8 kolejnych kondensatorów z których zrobiłem  wartość na niską średnicę czyli 18uF .  I dopiero uzbrojenie tych trzech zakresów w nowe komponenty  rozjaśniło mroki brzmienia EV.  Miałem już serdecznie dość tego biegania ze śrubokrętem ,cyną ,lutownicą –męka na własne życzenie.  Na szczęście pojawił się jakiś brzmieniowy drogowskaz i zaczynało to przynosić  wymierne efekty.   Teraz pozostało dobrać kondensator na bas i okablować całość jednolitym kablem. Bas i od razu pod górkę.  W ogóle nie sprawdziły się droższe kondensatory  ani żadne inne niż Mundorf Ecup Plane ,czyli gówniany ,elektrolityczny kondensator,który wpięty na bas zrobił to co lubię czyli porządek.  Może są na rynku kondensatory lepsze od Mundorfa M Plain  ,ale eksperymentowanie  i cena za tą wartość odstrasza. A  co z okablowaniem projekty? Na początku było firmowe gówno i to dobrane  kompletnie przypadkowo.  Ja zamieniłem ten chaos na jednolitego Beldena 9497.  Ta zmiana pokazała co jeszcze można wycisnąć z tych kolumn.  Ale była w tym kablu pewna cecha ,która kompletnie mi nie odpowiadała –brak ,,powietrza" Beldan spowodował ,że dźwięk był niezwykle precyzyjny  ale kompletnie bez" powietrza" .  Zanim wymieniłem tego Beldena na Duelund'a to 5 miesięcy na Beldenie  osłuchiwałem  EV.  To była świetna nauka ! A co wniosła zamiana Belden'a na Duelunda ? To poszukiwane przeze mnie ,,powietrze" i coś co potrafi zrobić czysta miedź  czyli muzykalność  ,neutralność .  Podsumowując 9 miesięcy  moich wysiłków  to moja zwrotnica wygląda następująco . Kondensatory na tony wysokie  ,średnicę  to Mundorf Mcup ZN (różne wartości) . Na bas Mundorf Ecup Plain . Rezystory to Duelund (szeregowo)  i Path Audio (równolegle) . Cewki to w większości Jantzen taśmowe ,ale musiałem pozostawić 2 oryginalne cewki rdzeniowe, bo zastąpienie ich wersją taśmową skutkowało bólem głowy-) .Okablowanie komun i zwrotnicy Duelund AWG20 –drut miedziany w oplocie bawełnianym. Przyłącza głośnikowe to CMC miedziane  14 sztuk. Ile mnie to wszystko kosztowało? Policzyłem wszystkie  koszta  ,razem z użytymi i nie użytymi elementami .To kwota 6500 zł!  To co zostało użyte w tej wersji zwrotnicy  to: cewki -1100 zł  ; kondensatory  -1400 zł ; rezystory-  Duelund – 730 zł  ,oraz Path audio -392 zł  ;okablowanie Duelund -600 zł ; terminale głośnikowe 450 zł. Oczywiście mojej pracy nie liczę . Zdaję sobie sprawę ,że można wykrzesać z tych kolumn jeszcze więcej ,używając ekstremalnych elementów ale z powodów ekonomicznych  ja wysiadam bo jestem za cienki . A jak ktoś zapyta czy było warto ? Ja jestem zadowolony.  8)

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jamówię

No i to jest najważniejsze.Tylko miłych chwil z EV :)

miniabyr

Cytat: jamówię w Listopad 30, 2016, 20:35
No i to jest najważniejsze.Tylko miłych chwil z EV :)
Dzięki!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Gratulacje ze wytrwałość i cierpliwość . Słuchałem ich ostatnio jeszcze bez kabla w zwrotnicy i już było zjawiskowo  :) .
ps. To teraz Cię czeka ożenek wycieraczek z preampem w heldze ;D

vasa

Miniabyr, gratulacje. Odwaliłeś kawał dobrej roboty i wspiąłeś się na poziom mistrzowski.
Trzeba przyznać że determinacji i konserwacji  Ci nie brak :)
Na mojej tablicy kompetencji awansowałeś do pozycji guru od zwrotnic.


PS. Obrazek żartobliwy ale treść na serio :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Cytat: vasa w Listopad 30, 2016, 20:44
Miniabyr, gratulacje. Odwaliłeś kawał dobrej roboty i wspiąłeś się na poziom mistrzowski.
Trzeba przyznać że determinacji i konserwacji  Ci nie brak :)
Na mojej tablicy kompetencji awansowałeś do pozycji guru od zwrotnic.


PS. Obrazek żartobliwy ale treść na serio :)
Do zrobienia pozostał mi jeszcze obiecany na samym początku pomiar moich zmagań. I tu usmiecham się do Mirka 24 . On dysponuje mikrofonem i oprogramowaniem . Wykresy zamieszczę jak obiecałem.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Będzie uśmiech od ucha do ucha :)

Wysłano niewygodnie to i byk może się zdarzyć.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Ja też przyłaczam się do gratulacji,

Ostanio słuchałem EV u Pawła, nie wiem którą wersje czy już ostateczną czy moze przedostateczną.
Było naprawdę super,
Pierwszy raz usłyszałem jak po zmianie kabelka (zdaje sie ze IC) perkusja w scenie przemieściła sie w pionie.
No to te EV to naprawdę grają.

 

szczemirek


frywolny trucht

Paweł, ale rozprawa! I czyta się jak powieść kryminalną. Szacun!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 01, 2016, 19:43
Paweł, ale rozprawa! I czyta się jak powieść kryminalną. Szacun!
Dzięki!Ale w pewnym momencie miałem załamanie i chciałem to wszystko zostawić ,sprzedać .Ale nie dla tego ,że nie potrafiłem tego zrobić ,tylko z powodów finansowych i czasu aby to wszystko osłuchać. A ja jestem ekstremalny w tym co robię i osłuchiwałem to non stop.To  obłęd który mnie zmęczył.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Zaczynam mieć nieśmiało wrażenie że i u mnie zmiany idą w końcu we właściwą stronę.
Zaczęło się od reaktywacji filtra "tłumiącego" na wysokich tonach zamiast L-padów a teraz jeszcze zmniejszenie wartości rezystora szeregowego przed głośnikiem średnio tonowym. 
Mam wrażenie, że kolumna odżyła, a nie krzyczy. Oczywiście trzeba to jeszcze słuchać i słuchać oraz zaprosić kolegów chętnych do wyrażenia swojej opinii. Ja na razie nie jestem obiektywny. 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Piterski w Grudzień 06, 2016, 22:36Zaczynam mieć nieśmiało wrażenie że i u mnie zmiany idą w końcu we właściwą stronę.
Czymamy kciuki. Miniabyr udowodnił że się da to i Tobie się uda :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MAC

Mam wrażenie, że jakby tyle pracy, czasu i grosiwa poświecić to i kij od szczotki mógłby zagrać  ;D a nie tylko EV.
Piotrek, czymam kciuki. Jutro chyba u Pawła będę to osłucham do czego doszedł.

jamówię

Też trzymam,mam nadzieję że do końca już niedaleko.

bubusia

Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

miniabyr

Errata do moich zmagań. Bawię się kosmetycznymi zmianami w zwrotnicy ,przygotowując ją do zamknięcie w gustownej skrzynce. A tak naprawdę będę musiał przenieść cały projekt na ładną deskę ,bo ta na której teraz  znajdują się komponenty zwrotnicy  jest lekko "zmęczona" . Na pewno wymienię na nowe wszystkie terminale głośnikowe . Upatrzyłem sobie terminale Cardas (całe miedziane!),ale potrzebuję aż 16 sztuk czyli kupa kasy >:( .A tak poza tym to gram muzyka! ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

malg

Cytat: miniabyr w Grudzień 21, 2016, 23:27
Upatrzyłem sobie terminale Cardas (całe miedziane!),ale potrzebuję aż 16 sztuk czyli kupa kasy >:( .
Paweł, ale miedz będzie śniedziała - nie obawiasz się że po czasie ezdegraduje dźwięk ?
Wrzucisz linka do tego cardasa ?