Pre Pearl - ktoś słyszał ?

Zaczęty przez Ganjor86, Sierpień 28, 2016, 12:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

Cytat: jjacek w Maj 21, 2019, 22:55Mam  pytanie praktyczne .. jak postepowac  by ryzyko uszkodzenia ZVP3310 , podczas lutowania , bylo jak najmniejsze ? (zamowilem 10st)
...Uziemmić się  ;D ;D ;D
A tak na serio to jeszcze mi się nie zdarzyło uwalić współczesnego Mosfeta. Odporne jakoś dziady są.

jjacek

Prace posuwaja sie bardzo wolno...

dino

Drobna sugestia (nie wiem czy nie za późno) - JFETY wejściowe dognij do siebie tak, żeby się stykały i na to duży termo kurcz (ostatecznie taśma).
Są bardzo wrażliwe na temperaturę.

jjacek

tak to wyglada ..nie bardzo wiem o co chodzi z tym " termo-kurcz" ?

jjacek

nie mam jakos pomyslu na przewody "sygnalowe" ..nie wiem czy to jakis ekranowany , czy takie skrecane maja byc ..ktos cos?

Alexander

Jjacek Dino miał na myśli dogięcie do siebie sąsiadujących par tranzystorów tak żeby się stykały i "sklejenie ich" ze sobą za pomocą nasuniętego na nie kawałka koszulki termokurczliwej. Sądzę jednak, że tu nie ma takiej potrzeby i stojąc sobie "luzem" jak na zdjęciu będą miały podobne termiczne warunki pracy dla całej czwórki, a nie w parach.
Odnośnie okablowania - optymalnym rozwiązaniem jest przewód w ekranie. W swoim pre na potrzeby uruchomienia miałem skręcone druciki, lecz w końcowym montażu zastosowałem przewody ekranowane. Użyłem instrumentalnego przewodu odpornego na mikrofonowanie - wiem, że to zbytek szczęścia, ale co tam jak szaleć to szaleć  ;)   
Przewody w ekranie zapewniły kompletną odporność na zakłócenia - nawet leżąca w pobliżu pre stara Nokia nie robi na nim żadnego wrażenia. 

dino

Cytat: Alexander w Maj 27, 2019, 09:15Sądzę jednak, że tu nie ma takiej potrzeby i stojąc sobie "luzem" jak na zdjęciu będą miały podobne termiczne warunki pracy dla całej czwórki, a nie w parach.
Nic nie kosztuje a ....
A tak na serio jak parowałem JFETY to wystarczyło dłużej w paluchach potrzymać i już było inaczej. W domu było 20 stopni, paluch 35stopni.

Alexander

Fakt - nie kosztuje, ale paluchów do pre nie pakuje się  :P
jjacek jeśli się zdecydujesz na tę stabilizację termiczną to można to jeszcze zrobić opaską zaciskową jak na fotce - tyle, że tu miałem zaledwie parkę do skopulowania :)

jjacek

Dzisiaj podgonilem troche zasilacz. Jest miejsce na ew. 2 transformator i prostownik . 

Alexander

Ta metalowa puszka na wejściu zasilania to tylko gniazdo w obudowie, czy jeszcze jakiś filtr zawiera?

jjacek

To wylacznik z filtrem.

Alexander

Planujesz wypełnić zasilacz drugim zestawem trafo/prostownik, czy chociażby sam prostownik z baterią kondensatorów, czy zostawisz tak jak jest? Pojedynczy zestaw wystarczy spokojnie, lecz dla spokoju ducha, że zrobiło się wszystko naj może warto?  ;)

dino

W tej topologi lepsze moim zdaniem byłoby podwójne trafo plus osobne prostowniki.
Trzeba pamiętać o z fazowaniu uzwojeń wtórnych. Jak zamawiałem podwójne trafa to oznaczali mi początki uzwojeń.
Pre wygląda super :)

ps. teraz zobaczyłem - ja bym wywalił zintegrowane mostki dał kwadrę (tak warto pomierzyć) diod schottkiego z kondensatorami bocznikującymi.

Alexander

Cytat: dino w Maj 30, 2019, 22:22W tej topologi lepsze moim zdaniem byłoby podwójne trafo plus osobne prostowniki.
Tak właśnie mam w Pearlu jedynce.

dino

Dawałeś mostek czy diody ?

Alexander

Diody. Mostki były w prototypie.

jjacek

Musze to sprawdzic czy dziala...bo jestem pelen obaw i dlatego zwlekam z odpaleniem :-[ . Jezeli wszystko zadziala to pobawie sie z zasilaczem.
Wczoraj sprawdzilem zasilacz  i bez obciazenia za bat. kondensatorow mam +34V\ 0 \ -34V

Alexander

Nie masz się czego obawiać, na AS był problem, bo płytki miały jakiś błąd. Swojego Pearla odpalałem na Variac'u - powoli podnosząc napięcie i cały czas kontrolując wartości napięcia w punktach pomiarowych tudzież obserwując, czy nie unosi się jakowyś dym  ;)
Oczywiście każdy kanał z osobna, żeby w razie problemów nie spalić dwóch modułów. O wzrokowej kontroli poprawności elementów i montażu wspominać nie muszę, bo to oczywiste.
Pre ruszył od pierwszego uruchomienia, nie było problemów. Twoje płytki też są oryginalne więc bez obaw. Powodzenia!  8)

jjacek

Dzieki....za slowa otuchy .  Najgorzej to chyba napracowac sie i ..przy 1 wlaczeniu ogladac fajerwerki.. Robie to bez zadnych zmian wg. orginalnego schematu wyjsciowego.
Masz moze gdzies schemat pearl 1? Chcialbym to porownac.

Alexander

Mam, mam też pdf z artykułem Wayne'a jeśli potrzebujesz.

jjacek

#45
Dzieki , to mi wystarczy chce tylko porownac...Mam nadzieje ze to odpale... na dniach .Jezeli nie bede sie odzywal tzn . ze cos poszlo nie tak... :-X
Wlasnie zamowilem nowe , dodatkowe trafo i prostownik.... :o

jjacek

#46
 ;) Polutowalem i poskrecalem to wg . schematu wyjsciowego bez zadnych zmian.Podlaczylem , ustawilem napiecie w pkt."0" pot. P1.Sprawdzilem napiecia ,podpialem do toru i ..nie zagralo jak potrzeba .Male wzmocnienie jak dla mojej wkladki i sygnal znieksztalcony.. :-\ . Zlapalem kontakt z chlopakiem ,ktory wczesniej wykonal pearl 2 i mi pomogl .Zasugerowal wymontowanie kondensatora C7 .Pomoglo (dzieki Przemek  :D) zmienilem rezystor R14 z 1Kohma na 300 ohm, dopasowalem rezystor wejsciowy do wkladki, ..ponownia regulacja P1..i zagralo! Testuje caly dzien  :alc: Prace trwaja!

Alexander

Cytat: jjacek w Czerwiec 15, 2019, 20:30i zagralo!
Brawo Ty! Teraz pozostaje zanurzyć się w muzyce :)
Napisz w wolnej chwili jak brzmi, czy jest postęp w stosunku do wcześniej używanego pre (i co to było?)

LampowY

Eh... Szkoda, że ja nie umiem sobie sam zrobić prostego pre  :(

Alexander