Wciąganie glośnika podczas włączania...

Zaczęty przez paul_67, Luty 17, 2020, 17:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Witam!
Chciałbym aby na ten temat wypowiedział się jakiś fachowiec :)
Otóż problem polega na tym,że podczas włączania wzmacniacza wciąga mi głośniki basowe na jakąś sekundę (?),potem jest klik  przekaźnika,  a przy wyłączaniu następuje sytuacja odwrotna.Może było tak zawsze, ale przy małych membranach, które miałem wcześniej tego nie zauważyłem.Wszystko gra jak powinno.Mam powód do niepokoju?

paul_67

Podczas wyłączania też raczej "wciąga". Jakieś pomysły?

Melepeta

Fachowiec nie jestem, ale raczej masz powód do zmartwienia. Taka sytuacja może uszkodzić głośniki. Wygląda na to, że pojawia się jakieś napięcie stałe na zaciskach głośnikowych wzmacniacza. Trzeba go oddać do fachowca.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

Po prostu stare wzmaki nie miały zabezpieczenia, czasowego dołączenia głośników i bujały membranami podczas włączania i wyłączania wzmaka. Ba! Mnie tak robi zupełnie współczesny Roksan K3. W dzisiejszych realiach- dno. Kiedyś normalka.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Luty 17, 2020, 20:44Mnie tak robi zupełnie współczesny Roksan K3
Po włączeniu wzmaka, po jakimś czasie nie słyszysz "klik" czyli załączenie przekaźnika? Dopiero po tym gra muzyka...

paul_67

Tak jak pisałem wcześniej- może zawsze tak było, ale zauważyłem to dopiero przy 30 cm głośniku?

paul_67

Przed chwilą rozmawiałem z właścicielem MF A2 i u niego także występuje takie zjawisko.

paul_67

Następny użytkownik potwierdził,że to jest normalne w tym wzmacniaczu :)  Ufff...

dino

Jak ma przekaźnik na wyjściu to tak być nie powinno. Po to jest ten układ, żeby się poustalały stany na wyjściu przed podłączeniem głośnika.
Masz schemat ?

paul_67

Właściwie tak, ale skoro każdy z użytkowników tak ma...

paul_67


dino

Przekaźnika niet. Zobaczę wieczorem może znajdę jakiś w necie.

dino

Na zdjęciach jest ale nie wygląda mi na przekaźnik "mocy"  ;)

paul_67

Jak się dowiedziałem od uczestnika innego forum ten wzmacniacz nie ma układu opóźnionego startu, stąd efekt wciąganej membrany.Przekaźnik działa jako funkcja un-mute.Dino, zgadzasz się z tą opinią?

dino

Na taki mi ten przekaźnik wygląda. Mierzyłeś mu napięcie ie stałe na wyjściu ?

paul_67

Cytat: dino w Luty 18, 2020, 20:41Mierzyłeś mu napięcie ie stałe na wyjściu ?
Nie mierzyłem.Niedługo będę go rozbierał to sobie popatrzę jak to wygląda.

dino

Możesz się podpiąć pod wyjścia głośnikowe (odłącz głośniki i zobacz). Nie mogę znaleźć serwisówki do niego.

paul_67

Pytanie laika: miernik ustawić na prąd stały?

dino

Tak - zacznij od zakresu 2 V. I po podłączeniu odczytaj zaraz po włączeniu i po jakiś 2-3 min

paul_67


MAAX

Sugeruję sprawdzić też poprawną biegunowość podłączenia kolumn, ale jeśli ten wzmacniacz nie ma układu opóźniającego na wyjściu to może się to zmienić tak, że membrany będą wypychane i tak wydaje mi się objawiać poprawna biegunowość podłączenia.
Pioneer A300, NAD 3020B, SANSUI A-80 B&S, monitorki T+A