Podkładki pod transformator

Zaczęty przez christo, Listopad 21, 2019, 21:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Panowie, jakiś sprawdzony sposób - na czym posadzić transformator kształtkowy? Transformator iestety buczy a właściwie rezonuje chassis. Czy są może jakieś gumowe podkładki? Macie jakieś pomysły?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

wiki

Może takie podkładki dwuwarstwowe guma/metal?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

vasa

Cytat: christo w Listopad 21, 2019, 21:14
Panowie, jakiś sprawdzony sposób - na czym posadzić transformator kształtkowy? Transformator iestety buczy a właściwie rezonuje chassis. Czy są może jakieś gumowe podkładki? Macie jakieś pomysły?
Jeżeli to jest trafo zasilające, zaprojektowane na 220V w sieci to czarno to widzę [emoji102]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Może... Trafo jest dość ciężkie - myślę że waży ze 4 kilo. Gdzie to szukać?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: vasa w Listopad 21, 2019, 22:29
Cytat: christo w Listopad 21, 2019, 21:14
Panowie, jakiś sprawdzony sposób - na czym posadzić transformator kształtkowy? Transformator iestety buczy a właściwie rezonuje chassis. Czy są może jakieś gumowe podkładki? Macie jakieś pomysły?
Jeżeli to jest trafo zasilające, zaprojektowane na 220V w sieci to czarno to widzę [emoji102]

[emoji377][emoji1634]
Zasilające ale na 230V.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jacek-k-wawa

mam kilka takich arkuszy silikonowych o grubości około 3 lub 5 mm. Mogę jakimś kawałkiem poratować - mozna go dociąć na wymiar pod cały transformator. Jedyny minus to kolor - majtkowy różowy :-)

rudy-102

Cytat: christo w Listopad 21, 2019, 22:31Gdzie to szukać?
Jeśli masz na myśli to co pokazał Wiki to możesz spróbować w sklepie typu Castorama. Kupujesz oddzielnie podkładki metalowe i uszczelki gumowe do kranu. Mógłbyś też dać między gumę i metal warstwę neoprenu.


christo

Cytat: jacek-k-wawa w Listopad 21, 2019, 22:41
mam kilka takich arkuszy silikonowych o grubości około 3 lub 5 mm. Mogę jakimś kawałkiem poratować - mozna go dociąć na wymiar pod cały transformator. Jedyny minus to kolor - majtkowy różowy :-)
Dzięki! Poszukam czegoś u siebie. Jak nic nie znajdę, uśmiechnę się.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: rudy-102 w Listopad 21, 2019, 22:46
Albo to:
https://avifly.pl/en/samoloty/podkladki-antywibracyjne-5mm-4szt
To wygląda ok. O czymś podobnym pomyślałem. Zastanawiałem się czy nie wykorzystać przepustów na kable np. 6mm. Bardzo podobnie wyglądają.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Jeszcze jedno. Przy włączaniu pojawia się taki charakterystyczny dźwięk. Właśnie z transformatora. Brzdęk. Czytałem, że dobrym sposobem jest wlutowane na wejściu zasilania termistora ntc. Jaka powinna być jego rezystancja?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jacek-k-wawa

To zależy od mocy transformatora. Dla dużych (takich powiedzmy powyżej 200-300W) pewnie w okolicach parudziesięcu omów, dla małych pewnie nieco więcej.
Rozwiązanie z termistorem ma wady - działa dobrze przy pierwszym włączeniu, gdy termistor jest zimny. Jeśli wyłączysz na chwilę i za moment włączysz znowu to termistor nie ostygnie i będzie miał za małą rezystancję. No i problem doboru wielkości (mocy) - za duży się może mieć kłopot z podgrzaniem się, za mały może nie wytrzymać prądów rozruchowych i się rozlecieć.
Lepiej chyba pomyśleć o soft starcie. A dodatkowo - jeśli to jest spory transformator - o układzie eliminacji składowej DC sieci, który istotnie obniza warczenie transformatora. Oczywiście zakładając, że mechanicznie transformator jest sprawny

christo

Trafo ma 200W. DC Blocker - znalazłem coś takiego na diyaudio:


Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dino

Cytat: christo w Listopad 22, 2019, 09:08Trafo ma 200W. DC Blocker - znalazłem coś takiego na diyaudio:
Nie podobają m się napięcia kondensatorów - czy to nie jest przypadkiem opcja na USA ?

Bedford

#14
Cytat: dino w Listopad 22, 2019, 13:32Nie podobają m się napięcia kondensatorów
Co za niskie? Napięcia kondensatorów nie mają właściwie znaczenia. Mogą być też na 25V. Ważne jest żeby były połączone + do + , albo - do - , i żeby miały dużą pojemność i odpowiednią wydajność prądową [ripple current].

christo

Cytat: dino w Listopad 22, 2019, 13:32
Cytat: christo w Listopad 22, 2019, 09:08Trafo ma 200W. DC Blocker - znalazłem coś takiego na diyaudio:
Nie podobają m się napięcia kondensatorów - czy to nie jest przypadkiem opcja na USA ?
Tu znalazłem schemat soft startu z filtrem składowej stałej. W filtrze zastosowane są kondensatory na jeszcze mniejsze napięcie. Autor tłumaczy zresztą dlaczego takie akurat. Przerabiał to ktoś?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jacek-k-wawa

Na tych kondensatorach nie występuje napięcie większe niż 2 x napięcie przewodzenia diody w mostku prostowniczym czyli w skrócie coś nieco ponad 1V bo właśnie przy takim napięciu mostek zaczyna przewodzić. Z tego punktu widzenia nie ma znaczenia na jakie napięcie są te kondensatory.

Tak jak wspominał Bedford istotne jest jaki prąd mogą te kondensatory przewodzić. I tu jest pewna korelacja z pojemnością i napięciem tych kondensatorów ale warto sprawdzać to w dokumentacji. Generalnie 25-35 V też powinno wystarczyć. Tak więc wartości podane na tym schemacie powinny byc jak najbardziej ok.

dino

A co się stanie jak się diody w mostku spalą i nie będą przewodzić ?   ;D
A wracając do meritum - jeżeli trafo "brzęczy" to najpierw trzeba spróbować skręcić lepiej rdzeń.

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Mam pytanie zasadnicze, bo już ten temat przerabiałem, czy trafo postawione w wolnym polu na drewnianej podłodze Ci buczy/hałasuje?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

christo

Cytat: Piterski w Listopad 24, 2019, 15:51
Mam pytanie zasadnicze, bo już ten temat przerabiałem, czy trafo postawione w wolnym polu na drewnianej podłodze Ci buczy/hałasuje?
Nie sprawdzałem... Sporo pracy będzie to wymagać - będę musiał przedłużyć wszystkie przewody w liczbie 9 :) Ale masz rację. Będę musiał to zrobić. Pewnie nie wcześniej jak za tydzień. Wczoraj podłożyłem podkłądki gumowe - nic to nie dało. Trochę żałuję - na zasilanie mogłem zdecydować się na toroid... Człowiek uczy się na błędach.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

U mnie moje 1kW trafo w swobodnym polu na gumowych podkładkach wyciętych z gumy spożywczej jest praktycznie bezgłośny.
Dopiero po włożeniu do aluminiowej obudowy zacząłem go słyszeć. Wytłumianie obudowy specjalnymi matami nie dało rezultatu bo chodziło właśnie o jego drgania własne które przenosiły się na obudowę i były wzmacniane. Nie mogłem dać specjalnych adsorberów firmy Elesa+Ganter bo bym jej nie zamknął. Dałem więc ich nóżki pod obudowę a zam transformator przykręciłem za pośrednictwem gumowych podkładek z gumy spożywczej ale tak że zarówno obudowa jak i trzpień śruby i metalowa podkładka nakrętki nie ma styku obudową trafa. Nie mam w ten sposób mostków. Naciąg śrub też jest tak dobrany by nie przenosić wibracji, lepiej dać dodatkową nakrętkę kontrującą. Transformator nadal jest tak cichy jak bez obudowy.
Gumę, o której wspominałem, mogę Ci podesłać jak byś chciał spróbować. Napisz tylko jak duży kawałek byś potrzebował.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bedford

Cytat: dino w Listopad 22, 2019, 20:29A co się stanie jak się diody w mostku spalą i nie będą przewodzić ?

Nic się nie stanie. Tylko po pierwsze dlaczego miały by się przepalić , jeżeli daje się tam mostek np. na 25A. Prędzej bezpieczniki zadziałają , a cały zestaw audio nie pociągnie więcej jak 3-5A.

christo

Piotr, a masz jakieś zdjęcia? Moje trafo to Ogonowski - podobne gabarytowo do tego z linku:
http://ogonowski.eu/transformatory/transformatory-sieciowe/ts180-5/

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

Postaram Ci się w tygodniu cyknąć fotkę może da się to zobaczyć, a jak nie to skrobnę rysunek.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.