Prośba o pomoc z universum 6000

Zaczęty przez pipikupi, Listopad 01, 2014, 00:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

pipikupi

Mam problem z za wcześnie opadającym ramieniem w moim gramofonie przejrzałem wstępnie mechanizm (duże koło zębate wszystko wyczyszczone i nasmarowane). Próbowałem regulacji za pomocą śruby do regulacji umieszczonej po prawej stronie talerza, ale zakres regulacji to tylko około 6-7 mm a mi w dalszym ciągu brakuje około 1cm do krawędzi płyty. Ramię zostało wyważone antyskating ustawiony poprawnie. Jedyne czego nie do końca jestem pewien to ustawienie balansu bocznego, ale nie sądzę że to ma na moj problem wpływ. Niemniej jednak będę wdzięczny za pomoc jak ustawić balans boczny, gdyż nie do końca rozumiem co znaczy by "postawić na sztorc" gramofon do ustawienia balansu bocznego. Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów

frywolny trucht

Ustawia się to tak. Antyskating na zero. Odkręcasz przeciwwagę, aby ramię uzyskało stan równowagi. Poziomo wisiało nad talerzem. Jest równowaga pionowa? To teraz pozioma. Tak suwasz tym ciężarkiem, aby ramię od krawędzi talerza do szpindla nie chciało uciekać w któryś bok.

frywolny trucht



Na filmiku w 1:12 widać jak niechlujnie ten ciężarek da się ustawić. Zapewne "na sztorc" oznacza, że ma być idealnie w pionie.


Jakub

Najpierw trzeba ustawić balans poziomy ramienia za pomocą przeciwwagi. Potem trzeba zdjąć talerz i obrócić cały gramofon, tak żeby stanął na tylnej ściance plinty (tam gdzie są zawiasy. Wtedy można ustawić balans boczny. Przy prawidłowo ustawionym balansie bocznym ramię będzie stało w miejscu i nie będzie uciekało w żadną stronę. Ogólnie chodzi o to, że w ramieniu wygiętym (w kształcie S lub J) rozkład mas po obu stronach kardana jest nierównomierny. Ten ciężarek służy właśnie do zrównoważenia sił działających na łożyska.

pipikupi

Dziekuje za pomoc przetestuje i wykonam stosowne ustawienia. Pozostaje tylko glowny problem co moze byc przyczyna ze ramie nie opada na plyte tylko opada okolo 1 cm przed