Diabeł - bać się czy nie?

Zaczęty przez tomekkk1, Luty 28, 2018, 17:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: Melepeta w Luty 05, 2019, 20:31
Niewielki brum, szczególnie w lewym kanale.

Na wszystkich ustawieniach sprzężenia zwrotnego, czy tylko na 0dB?

Melepeta

Nie jestem pewien. Nie pamiętam czy sprawdzałem. Krzysiek go przejrzy.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1


tomekkk1

Ok, czas na podsumowanie i wyjaśnienie obecnej sytuacji. Może kogoś nakieruje na jakieś pomysły.

W związku z brumem, który został zlikwidowany w wyniku wykonania symetryzacji żarzenia pozostał jedynie brum w prawym kanale. Zmniejszył się o połowę po tym jak ruszyłem dwie końcówki przewodów trafa żarzenia 6S33S, które były zlutowane razem z przewodami uzwojenia pierwotnego innego trafa i wetknięte obok zwojów trafa głośnikowego prawego kanału.

I tu ciekawostka - cichszy, ale wciąż wyraźnie słyszany w ustawieniu bez sprzężenia zwrotnego, jest słyszany również po ustawieniu sprzężenia na -3dB (dużo ciszej) i -6dB (jeszcze bardziej ciszej).

Brum w każdym przypadku maleje dalej, gdy odłączę przewód RCA prawego kanału.
Lewy kanał brumi ledwo słyszalnie, gdy odłączę przewód RCA lewego kanału - kompletna cisza...

Melepeta

Odebrałem w piątek wzmacniacz od Krzyśka (kotok). Wielkie dzięki Krzysiu  :)
Poprawił parę rzeczy. Wstawił jedną parę gniazd srebrzonych CMC (bo miałem takie w zapasie). Pomierzył mi przy okazji trochę lamp. Natomiast ten niewielki brum pozostał. Mierzyłem teraz w nocy, gdy jest cicho w domu, to wyszło ok. 36dB. Mierzone komórką przy samym głośniku. W obu kanałach jest tak samo. Brum jest z głośników niskotonowych. W lewym jest też troszkę ze średniotonówek, dlatego pisałem, że bardziej słychać z lewego. To jednak jest dużo cichsze niż z niskotonowych. W sumie brum jest minimalnie słyszalny z miejsca odsłuchu w chwilach ciszy (między utworami). Przy braku sprzężenia zwrotnego, to słychać. Przy ustawieniu -3dB jest ciszej a przy -6dB jeszcze ciszej. I trzeba Wam wiedzieć, że moje kolumny mają efektywność 99dB. Wczoraj zmieniałem też lampy. I na 6H8C, jak i na 6F8G było ciszej niż na 6SN7 General Electric. Jednak te GE grały świetnie w Feliksie Audio, to wsadziłem je do tego wzmacniacza. Może w wolnym czasie popróbuję 6F8G. Na razie gra ten wzmacniacz, jakby to określił Miniabyr
QJP
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1

Cześć Arek,
Mam nadzieję że wpadniecie na to czemu brumi i uda się zakończyć temat.
U mnie źródeł brumienia było tyle, że dopiero po przeróbkach jednego odkrywałem kolejne. Po zrobieniu symetryzacji żarzenia dla lamp sterujących i mocy brum sieciowy wzmaka zmalał do zera. Cudujący przewód RCA pomiędzy drugim wzmakiem, a pre dawał lekki brum w prawym kanale. Z pre mam stałe wyjścia na dwa wzmaki i po masie brumiło do "diabelskiego" - nawet jak pre było wyłączone.
Teraz mój wzmak jest cichszy niż piec kolegi. Cichszy, bo u mnie jest zupełna cisza, w przypadku jego wzmaka (podłączonego do moich kolumn) przy samym głośniku słychać cichutki brum, z tym że moje to również 99dB - on ma głośniki 86dB i u niego brumu w ogóle nie słychać :)

Niestety brumienie prawego kanału bez sprzężenia zwrotnego to nadal zagadka. Co ciekawe przy okazji walki z brumem sieciowym, po ponownym rozmieszczeniu niektórych przewodów i komponentów wewnątrz ten brum mocno zmalał. Zmalał na tyle, że już pomiędzy cichym a umiarkowanym poziomie głośności zagłusza go muzyka - zatem połowa sukcesu za mną.

Temat buczenia prawego kanału przy 0dB feedback został jednak obecnie odroczony, bo wyniknął inny problem. Mam za niskie ujemne napięcie siatki, przez co mam problem z ustawieniem Biasu. Minimalny Bias jaki mogę teraz ustawić, to coś około 260-270mA :(
Walka trwa...

marekw 76

Cytat: Melepeta w Luty 25, 2019, 06:05Mierzone komórką przy samym głośniku.
Arku a co to za aplikacja do mierzenia brumu?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomekkk1

Pewnie mierzył appką typu "Miernik dźwięku". W cichym pomieszczeniu jest około 20dB, gdy włączył wzmacniacz i pojawił się brum poziom dźwięku wzrósł do 36dB ;)

marekw 76

stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Melepeta

Tak, użyłem Miernika Dźwięku. A brum jest ledwie słyszalny. Nawet jak nie uda się go wyeliminować, to szat nie będę rozdzierał, bo gra wyśmienicie.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1

Dzięki Krzyśkowi kolejny problem rozwiązany. Ma facet łeb na karku i potrafi zinterpretować opisywane objawy i wyciągać na ich podstawie wnioski. Dzięki temu doszedł gdzie leży problem i ujemne napięcie siatki otrzymało wyższe napięcie - dzięki czemu wreszcie uzyskałem Bias odpowiedni dla 6S33S. Właściwe rezystory zamówione, w tej chwili prowizorka by nie zarzynać lamp zbyt wysokim prądem - wreszcie mogłem posłuchać muzyki!
Dzięki Krzyś  :np:

Walka z buczeniem bez sprzężenia zwrotnego trwa. Jutro realizacja nowego pomysłu Krzyśka. Jak ta wredota wreszcie zaskoczy to się porządnie upiję!

Melepeta

Mnie też podał jeden pomysł na brum. Spróbuję którego dnia odlutować kabel przełącznika sprzężenia zwrotnego. Zadzwonię do niego to mi powie który dokładnie. Sam mógłbym coś namieszać.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1

#187
A to akurat prosta sprawa i aktualnie jesteśmy na tym samym etapie - musisz znaleźć przewód od lampy sterującej, równolegle biegnący z przewodem masowym przylutowanym do odczepu 8Ω trafa głośnikowego . Będzie przylutowany do gniazda 3 lub 6 nóżki lampy - katody. Jest tylko jeden kabel pokonujący ten dystans (lampa-przełącznik z tyłu), więc nie sposób się pomylić. Odlutuj od gniazda lampy, zaizoluj odłączony przewód i odpal wzmaka. W razie wątpliwości wrzuć foto wnętrza wzmaka, i Ci zaznaczę który to przewód ;)


tomekkk1

Bingo!!!
Ja właśnie odlutowałem u siebie sprzężenie zwrotne w prawym kanale - na próbę i jest cisza, nic nie brumi.
Wreszcie wyższa czułość i więcej kopa. Nawet reakcja na zwiększenie głośności w pre jest o wiele lepsza. Jedyne co w pre do zwalczenia to szum, nad którym Adam zawzięcie pracował i jest koorwa miodzio  :np:


tomekkk1

Po raz pierwszy od momentu gdy kupiłem ten wzmacniacz jest 100% sprawny. Brum w prawym kanale, którego nie zarejestrowałem po odłączeniu sprzężenia dziś po ponownym podłączeniu nie powrócił. Przewód od katody 6SN7 do przełącznika sprzężenia z tyłu puściłem inną drogą, równolegle z przewodem lewego kanału i jest cisza.

W tej chwili czekam tylko na rezystory, by zastąpić prowizorkę w podwyższeniu ujemnego napięcia siatki i można złożyć wzmacniacz do kupy. Super, wreszcie pozostanie tylko słuchać muzyki!  :np:


Jeszcze raz podziękowania dla Krzyśka (kotok), za ogarnięcie tematu!
Aha, jeśli ktoś poszukuje SET'a na diabełkach śmiało pytać Krzyśka - co chwilę ma jakiś zbudowany i do wydania ;)


tomekkk1

Jakieś monosy chyba popełniał, ale nie wiem czy na "diabełkach" również :)

Melepeta

To może i u mnie pomoże. Zobaczymy.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1

Odpinaj sprzężenie - nic nie stracisz. Jak poznasz źródło problemu będzie i rozwiązanie :)

Melepeta

Pewnie, że odepnę. Niech tylko czas znajdę.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Melepeta

Odpiąłem. I co? I nic. Bez zmian.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1


kotok

No to teraz pozostało tylko spróbowąć zmanę położenia dławika toroidalnego( są dwa-jeden w puszcze traf zasilalajacych)  względem innych elementów. Może ten brum pochodzi z jednego z dławików.
Denon DP-59L, 300B PSE, 6C33C SE, AKAI GX-625, Akai GX-635D,TEAC V-7, TEAC V-5, RIAA HIRAGA, Pioneer Sc-E700, Audio Physic Tempo VI, i wiele innych...

Melepeta

A daj Pan spokój. Za dużo zachodu. Ten brum jest ledwie słyszalny z miejsca odsłuchowego.
Dzisiaj podłączyłem moje diabły takim pytonem
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.