Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Acoustic Lab

Cytat: cdt w Grudzień 29, 2018, 15:06Kolega Acustic o ile się nie mylę miał okazję robić pomiary u mojego kolegi . Dużo to nie dało poza walorami poznawczymi że o sporo lżejszym portfelu kolegi Przemka nie wspomną . A wystarczyło by kupić kolumny o odpowiednich gabarytach i charakterystyce .
Tak, rok temu robiłem pomiary w tym pokoju.
Wnioski:
- system grał powyżej 2kHz o 10dB ciszej
- czas pogłosu pomieszczenia 0,5 sekundy
- pomieszczenie to było jednocześnie pokojem odsłuchowym i bawialnią dla dzieci, więc musiała być zachowana możliwość wyniesienia wszystkiego w kilka minut. A to koliduje z wieszaniem kolejnych ustrojów na ścianach.
- po kilku godzinach wyznaczyłem optymalne ustawienie kolumn i miejsca odsłuchowego

Według mnie efekt znaczący.

Koszt pomiarów i zakres prac były ustalone przed moim przyjazdem. Nie każdego stać na Maserrati, nie każdego stać na hi-end i adaptację akustyczną.

Sugerujesz że na pomiary powinienem przyjeżdżać z kilkoma parami kolumn, wzmacniaczami, kablami i ustrojami akustycznymi?
Moim zdaniem każdy ma inny gust i czego innego szuka, więc odnośnie brzmienia mogę jedynie wyrazić swoją prywatną opinię. A system każdy sam kompletuje pod siebie.

dino

Tak na mój gust to pomieszczenia z reguły nie interesuje się jakie kolumny w nim stoją. Jeżeli coś tnie albo dodaje to raczej tak samo.
Oczywiście przy specyficznie zestrojonym zestawie, który sam z siebie coś dodaj lub ujmuje może być dodatkowy problem.
Jeżeli powyżej 2KHz był spadek aż o 10dB ?! to raczej z zestawem było coś nie tak albo pokój składał się głównie z ustrojów akustycznych  ;D ;D ;D

Jakub

Może tweetery były spalone  >:D >:D >:D

dino

Cytat: Jakub w Styczeń 09, 2019, 20:04Może tweetery były spalone  >:D >:D >:D
Mogło tak być bo prawie 2x ciszej powyżej 2 Khz  ;D ;D ;D

jacek-k-wawa

 
Cytat: dino w Styczeń 09, 2019, 20:01Tak na mój gust to pomieszczenia z reguły nie interesuje się jakie kolumny w nim stoją. Jeżeli coś tnie albo dodaje to raczej tak samo.

No niekoniecznie. Jeśli weźmiesz pod uwagę że różne kolumny mają np różne charakterystyki kierunkowe (i w pionie i w poziomie) to może sie okazać, że interakcja kolumn z pomieszczeniem daje zupełnie różne efekty dla kolumn o różniących się tylko tym parametrem.

dino

O tym wspominałem (nakładanie się charakterystyk). Prawidłowy pomiar powinien być robiony "płaskimi" głośnikami. Wtedy wiemy co daje od siebie samo pomieszczenie. Analizując wtedy fabryczną charakterystykę kolumn rozwiązanie problemów jest prostsze bo jak się to wszystko ponakłada ...

Piterski

I tak jakie by kolumny nie były to graja w określonym pomieszczeniu tak więc wykonanie pomiaru i skorygowanie akustyki robi się przecież dla konkretnych kolumn i pomieszczenia.
Z tego co się orientuje nasz kolega bada właściwości akustyczne pomieszczenia za pomocą specjalistycznego sprzętu bez używania kolumn jakie będą tam grały.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kazan

Nie wiem jak u innych ale u mnie Mirek robił pomiary na bazie moich Kudosów i wyszło super
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

dino

Można na własnych a można na wzorcowych (wielościan z głośnikami). Zależy od fazy projektu bo czasami jak wspominałem samo pomieszczenie może nam podpowiedzieć co kupić a czego unikać.
Generalnie - warto pomierzyć nawet amatorskim sprzętem.
A dobór gratów i brzmienie ... to dopiero zabawa. I trochę współczuje firmom robiącym pomiary i adaptacje bo czasami po prostu trzeba zmienić sprzęt a do tego trudno przekonać klienta.

Piterski

Cytat: dino w Styczeń 10, 2019, 18:48(wielościan z głośnikami)
Właśnie tego podobnież używa do pomiaru akustyki pomieszczenia. Tak zeznawał mi kolega.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

dino


Piterski

Nie widziałem tego na własne oczy więc nie wiem na pewno.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Acoustic Lab

Pomiary robię z subwoofera, kuli i systemu klienta.

dino

Cytat: Acoustic Lab w Styczeń 11, 2019, 11:28Pomiary robię z subwoofera, kuli i systemu klienta
Czyli jak najbardziej zgodnie ze sztuką  :np:

paul_67

#189
Będę musiał zrezygnować z piramidek za kolumnami bo powoli zaczynają się rozpadać.Czymś trzeba będzie zapełnić ścianę.Powieszę kilka obrazów.Zaczynam zbierać.Resztę trzeba będzie domalować.Na rzazie klasyka- Cezanne i to nie jest nadruk, ale też nie oryginał :)

Kangie

Paweł, a czy dajesz pod spód arkusz zbitej wełny mineralnej? Kiedyś myślałem o tym, choć żeby zadziałała, musiałaby mieć 5 a nawet 10cm grubości.

paul_67

Można spróbować, ale pod obraz nie wejdzie więcej niż 2 cm...

paul_67

Piramidki nie są przyklejone do ściany tylko do ramy drewnianej o szerokości prawie 2m.Gdyby naciągnąć na to płótno?

wiki

Przyszłościowo możesz zamawiać specjalne grube ramy do obrazów z 5 cm wnęką od tyłu.
Jak nie będzie Ci przeszkadzać taki gruby wiszący na ścianie obraz.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

paul_67

Obecnie mam jeszcze kilka typowych blejtramów z których muszę zrobić pożytek. Takich grubych nie widziałem :0

Kangie

O takich grubasach obrazach kiedyś mocno myślałem. I wewnątrz wpakować wełnę mineralną 5cm grubości. To na tylną ścianę. Na przedniej mam potężny regał prawie pod sufit na CD / winyle, czyli częściowo pochłanianie, ale bardziej rozpraszanie. Zawsze to lepsze niż goła twarda ściana.

paul_67

Cytat: Kangie w Lipiec 08, 2019, 12:05O takich grubasach obrazach kiedyś mocno myślałem.
Nadruki czy malowane? Ja tych pierwszych nie cierpię:)

Kangie

Malowane, ale nie ma mi kto malować. Mam jeden duży nadruk z Ikei formatu mniej więcej A0 - potężny most stalowy z USA. Ramiak 3cm, ale krzywy w banan. Chciałem wewnątrz upchnąć wełnę mineralną.

Malowanego mam Niemena. Ale mały i dzieci straszy swą brodą i kapeluszem ;)

paul_67

Chyba jednak wykorzystam ramę po piramidkach.Tam są listwy 3 cm.Trza kupić płótno lniane,naciągnąć, zagruntować i...

paul_67

Cytat: Kangie w Lipiec 08, 2019, 12:16Malowane, ale nie ma mi kto malować.
U mnie jest ten problem, że prawie nigdy w domu nie jestem sam, a przy małym dziecku niewiele można zrobić.Pomijam to, że jestem raczej powolny w działaniu :)