Menu główne

Revox B77

Zaczęty przez jjacek, Kwiecień 10, 2020, 09:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

jjacek

Ten sprzet nie jest najnowszy...dlatego mam taka cicha nadzieje , ze w tym temacie znajdzie sie sporo materialo dotyczacych obslugi  , naprawy i renowacji .


jjacek

Moj magnetofon przestal przewijac w 1 strone zatem postanowilem troche przy nim pogrzebac...

jjacek

Zaczynam od wymiany lozysk , paskow do licznika i kondensatorow silnikowych.

jjacek

Wymienilem 2 paski do licznika . W zestawie mialem rolke dociskowa i 7 lozysk. Wymienione zostaly lozyska w silnikach do przewijania (po dwa na kazdy), 2 lozyska rolek prowadzacych tasme i zostalo mi 1 z ktorym nie wiem co zrobic... :-\

jjacek

Stare i nowe lozyska  silnikowe.

jjacek

Ciekawostka moze byc ze prawa rolka prowadzaca tasme to rolka aluminiowa skrecona tak , ze zupelnie sie nie obracala .. Zostala wymieniona na lozysko.

Alexander

Cytat: jjacek w Kwiecień 10, 2020, 10:35Ciekawostka moze byc ze prawa rolka prowadzaca tasme to rolka aluminiowa skrecona tak , ze zupelnie sie nie obracala ..
Bo to nie jest rolka obrotowa lecz stała prowadnica. Kity Nagravox czy innych firm zawierają łożyska jako "apgrejd"
ale konstrukcyjnie jest uzasadnione stosowanie stałej prowadnicy. Stanowi ona stabilizator obciążeniowy dla prawego silnika prądu przemiennego zmniejszając "kołysanie dźwięku" (wow&flutter). Więc stały krążek prowadzący czyścimy i to wszystko  :)   

jjacek

#8
U mnie nie ma co czyscic  .Tasma wypolerowala te rolke fantastycznie szczegolnie pewnie  przy przewijaniu .
Alexander ...moze wiesz do czego sluzu 7 lozysko z zestawu??

Alexander

Nie wiem jakim zestawem naprawczym dysponujesz. Do swojego B77 kupowałem łożyska nsk w sklepie z łożyskami w/g instrukcji serwisowej. Wypada po dwa łożyska na każdy z silników i pozostaje jedno na lewą rolkę prowadzącą taśmę.


Alexander

W opisie stoi, że po dwa do silników bocznych,  jedno dla głównego, dwa do lewej i prawej prowadnicy, czyli upgrade.

jjacek

Rozbieralem silnik glowny i wyglada na to ze mam model gdzie nie ma lozyska kulowego tylko slizgowe..

Alexander

Nie pozostaje nic innego jak kupić jeszcze jakiegoś A77 i tam wykorzystać nadmiarowe sztuki  ;)

jjacek

Juz sie powoli rozgladam ..ale tymczasem zmiana kondensatorow.

jjacek

Czy to bedzie  jeszcze kiedys dzialac..?  :-[

wiki

Ten kondensator wygląda całkiem dobrze....
Wcale bym się nie zdziwił, gdyby był lepszy od Wimy...
Ale to tylko moja opinia...  :)

Miło się patrzy jak ktoś przywraca stary sprzęt do pełnej używalności....
Działaj, działaj i opisuj....   :)
Przyglądam się i kibicuję...  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Te żółte elektrolity 47/25 bym wymienił....  :)
Podobno Elko były bardzo dobre ale już trochę wiekowe są...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

jjacek

Wymieniam teraz tylko to co mam.. Oczekuje na pozostale kondensatory , ktore zamowilem , ale poczta obecnie slabo dziala.
Wymienie to wszystko ale ..kalibracji nie zrobie :-\

kefas

W moim B77 taki zółty gdy po odtwarzaniu stał podłączony do prądu z załączonym ,,Power'' nagle się sfajczył wyglądało to strasznie bo z środka zaczął się wydobywać  gęsty dym, myślałem, że już po Revoxie ale na szczęście Hans w ramach gwarancji naprawił. Ten mój kondensator wyglądał jednak o wiele gorzej.

jacek-k-wawa

W takim wiekowym sprzęcie (zakładam, że Twoj magnetofon ma pewnie z 30-40 lat) głównym celem powinna być chyba wymiana elektrolitów. Po takim czasie można się spodziewać że są suche albo wylane albo skorodowane. Może nawet jeszcze działają, ale w nie wiadomo jakim momencie mogą przestać i narobić sporo zamieszania nie tylko dla tego że coś się zacznie dymić ale może to doprowadzić do bardziej poważnego uszkodzenia elektroniki ze względu na jakieś zwarcia itp.

Kiedyś ktoś na innym forum celnie opisał to, że w takich wiekowych maszynach czycha 'silent death' i proaktywna wymiana wszystkich elektrolitów to jedyna sensowna ucieczka przez taką sytuacją.  Przerabiam to właśnie teraz w moim Technics'ie 1506. Dodatkowy plus jest taki, że można zastofować kondy o niebo lepsze niż były wtedy dostępne - ja poszedłem w stronę Nichichon Fine Gold oraz Panasonic FC.

Kondy foliowe chyba nie są narażone na starzenie się ale biorąc pod uwagę, że niektóre z nich pracują pod wysokim napięciem - tak jak ten X2 z Twojego zdjęcia - i kosztują grosze dlaczego nie wymienić jakby przy okazji.

Powodzenia i będe czytał Twoją relację z zaciekawieniem

jjacek

mam i kondensatory...

wiki

Jak ładnie popakowane..... i opisane....
Będzie co robić....  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Zawodowstwo! Powodzenia!

jjacek

To jednak chyba troszke potrwa... facepalm
Oscylator gotowy.Tantale sa tak male , ze tylko na fotce widze polaryzacje .Jest 1 rzecz ktora ulatwia i nie trzeba sprawdzac tego na schemacie to male punkciki-znaczniki na plytce drukowanej oznaczajace "+."