Przegląd po zakupie

Zaczęty przez christo, Maj 24, 2020, 11:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Od pewnego czasu myślę o powrocie do kaset, których mam sporo. Nie mam jednak dużego doświadczenia. Zawsze podstawowymi źródłami były winyle i potem CD. Magnetofon był jedynie uzupełnieniem. Powiedzcie, co powinienem zrobić po zakupie. Magnetofon działa ale być może nigdy nie miał robionego przeglądu. Wymiana pasków? Co poza tym? Na ebayu widziałem zestawy pasek + olej. które elementy należy przesmarować? Jak ocenić stan głowic? Czy reguluje się je w jakiś sposób? Co jeszcze powinienem wiedzieć? Wszystkie sugestie mile widziane.
Uprzedzając pytanie - myślę o jakimś trzygłowicowym magnetofonie Pioneer'a chyba że się trafi jakaś Yamaha. Nic konkretnego jeszcze nie wybrałem.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Najlepiej by było wybrać taki, który w opisie ma, że jest po przeglądzie, konserwacji i wymianie pasków, rolki capstan. Magnetofony miały lakowane fabrycznie śrubki od ustawiania głowic, ale to rarytas, żeby się taki dziś uchował, w dodatku trudno poznać, czy nie fałszywka. Jeżeli zakup ma być na aukcji, warto poprosić o zdjęcie głowic i toru przesuwu taśmy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Zakup w Polsce jest o tyle mętny, że długo nie mieliśmy dostępu- poza Pewexami- do takiego sprzętu, mało się uchowało i w takim sobie stanie. Zwykle to co jest na aukcjach pochodzi z niemieckich "wystawek". Znaczy się śmieci. Tak wprost od Niemca tanio nie będzie. Z kolei zakup w Japonii czy USA ( pomijając opłaty celne) to inne napięcie i nie wiadomo czy paczka w dobie koronawistusa w ogóle dojdzie.

Parę lat temu kupiłem tutaj https://www.springair.de/en/audio-devices/recording-separates/cassette-decks deck Marantz'a i był w perfekcyjnym stanie, wyczyszczony w środku na połysk, po konserwacji. Chodzi bez zarzutu do dziś. Jak z fabryki. Nie był jakiś szczególnie drogi, a wybór o wiele większy niż dziś.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Ok. Dzięki. Te informacje dotyczą wyboru. Ja mam jednak pytanie co po zakupie? Z samochodem wiadomo: olej, płyny, filtry, paski, rozrząd, sprawdzić hamulce... A z kaseciakami, które możliwe, że stały nieruszone kilkanaście nawet lat? Co poza paskami?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Kangie

Gumki/oponki idlerów. Stare mogą być wyjechane.

jacek-k-wawa

Kondensatory elektrolityczne. W sprzęcie około 30-40 lat zaczynaja już wylewać/wysychać.