Nietypowe użycie kabla głośnikowego

Zaczęty przez nook736, Październik 07, 2017, 23:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

nook736

Panowie,

Mam pomysł na trochę nietypowe użycie kabla głośnikowego i kilka wątpliwości z tym związanych.
Mam w zasadzie dwa różne systemy podłączone do jednej pary kolumn. Pierwszy zestaw do lampowy system stricte pod stereo a drugi to w pełni tranzystorowy zestaw do kina.
Problemem są kable głośnikowe do kolumn frontowych prawej i lewej bo za każdym razem muszę je przepinać z lampy do tranzystora i pdwrotnie. Strasznie to upierdliwe...
Pomyślałem sobie żeby kupić kable z czterema żyłami i podłączyć to w taki sposób że od strony kolumn podłączam wszystkie cztery czyli po dwie na plus i minus a od strony wzmacniaczy tylko po dwie żyły do każdego wzmacniacza.
Czy ma to sens czy są jakieś przeciwwskazania? Oczywiście wzmacniacze NIGDY PRZENIGDY nie były by używane jednocześnie.
Z założenia oszczędziło by mi to ciągłego przepinania ale nie wiem czy nie ma jakiś potencjalnych problemów o których nie wiem.
Może mądrzejsi mnie uświadomią :)
Z góry dziękuję

malg

Będziesz musiał bardzo uważać, aby sprzętu nie wlączyć jednocześnie,
to chyba trochę niebezpiczne rozwiązanie.
A kabli 4-zylowych jest na rynku troche do biwireingu, np nowy typ REZON-a

Melepeta

Lampy raczej nie uszkodzisz, ale jak tranzystor nie ma przekaźników, to załatwisz tranzystory w końcówce mocy. Lepiej kup przełącznik do kolumn. Coś takiego:
https://www.conrad.pl/p/przelacznik-do-glosnikow-2-porty-metalowa-obudowa-speaka-professional-1285755-srebrny-1285755
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Therion

Kiedyś miałem podobny problem i sam skonstruowalem przełącznik do kolumn (mogły grać dwa wzmacniacze jednocześnie, przełącznik przepinał kolumny raz do jednego raz do drugiego systemu). Wadą rozwiazania okazał calkowity zanik sceny muzycznej.

I jeszcze dla przypomnieniaz wzm.lampowy, po podaniu sygnału,  nie może grac bez obciążenia kolumnami.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

nook736

Przelacznikow unikam jak ognia i takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę.
Chyba rozwiąże ten problem inaczej. Końcówkę mocy i lampę postawię na górnej półce stolika obok siebie i dalej będę te nieszczęsne kable przepinał.

rudy-102


rudy-102

Cytat: nook736 w Październik 07, 2017, 23:19Mam w zasadzie dwa różne systemy podłączone do jednej pary kolumn. Pierwszy zestaw do lampowy system stricte pod stereo a drugi to w pełni tranzystorowy zestaw do kina.
Jak wygląda Twój zestaw lampowy?

Melepeta

Prawda. Podałem dla przykładu, aby nakierować kolegę na właściwy trop.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

malg

Cytat: rudy-102 w Październik 08, 2017, 17:17
Cytat: Melepeta w Październik 08, 2017, 06:36Coś takiego:
https://www.conrad.pl/p/przelacznik-do-glosnikow-2-porty-metalowa-obudowa-speaka-professional-1285755-srebrny-1285755
Ale ten przełącznik jest na jeden wzmacniacz i dwa komplety kolumn, a nie odwrotnie. To mu nie pomoże.

Ale to przecież wszystko jedno,
czy zastosujesz jedno wejście i dwa wyjścia
czy dwa wejścia i jedno wyjście
przełacznik jest taki sam zwiera jedno z dwóch do tego jednego  ;D
Wiec można zastosować ten co podał Melepeta

Zgadzam się jednak, że kaźdy przełącznik to degradacja - więc albo wygoda albo dźwięk





malg

Cytat: nook736 w Październik 08, 2017, 17:11
Przelacznikow unikam jak ognia i takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę.
Chyba rozwiąże ten problem inaczej. Końcówkę mocy i lampę postawię na górnej półce stolika obok siebie i dalej będę te nieszczęsne kable przepinał.
To chyba najlepszy pomysł w tym przypadku

cdt

Betesford tc-7220 . Kiedyś go miałem bo uważałem że fajnie mieć możliwość przełączania . Po czasie uważam że oba wzmacniacze . Copland i Luxman grały jak ten przełącznik  ;) . Teraz też mam jeszcze 2 końcówki . Lampe i trana . Lampa gra lepiej na jednym kablu tran na innym . Mam więc podłączone różne kable pod kolumny . Jak chcę przełączyć ( od dawna nie chce swoją drogą ) to zmieniam kable  . Tak jest bezpieczniej . Wiem jak ciężko się pozbyć ukochanych klamotów ale jednak warto się zdecydować na jeden . Tak jest zdrowiej i więcej kasy w kieszeni . Luxman na dniach trafi do komisu .

nook736

Cytat: rudy-102 w Październik 08, 2017, 17:18
Cytat: nook736 w Październik 07, 2017, 23:19Mam w zasadzie dwa różne systemy podłączone do jednej pary kolumn. Pierwszy zestaw do lampowy system stricte pod stereo a drugi to w pełni tranzystorowy zestaw do kina.
Jak wygląda Twój zestaw lampowy?
Konwerter usb-spdif Lampizatora na lampie ecc84, dac lampizator Golden Gate, monobloki lampowe Tektron 2a3/50 Reference na roznych lampach 45, 2a3 i 300b. Mam też różne vintagowe końcówki mocy Telefunkena i Telewatta.

Stefan2s

nook 736, nie masz dwóch systemów. Masz jeden system i kilka elementów drugiego. Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. Kup drugą parę kolumn...
Mac Mini MOD,ToppingE30, Leben 300F, JBL Studio Monitor 4307, Sennheiser HD 600, Denon 3910, Tomanek, Bada 5600, Belden 9497, Belden 8402, Wireworld, Elecaudio

nook736

Ja to widzę jako dwa kompletne systemy ze wspólnym mianownikiem jakim jest jedna para kolumn. Innych nie wstawię bo po pierwsze nie mam miejsca a po drugie moje kolumny bardzo mi odpowiadają zarówno w kinie (bo mają stricte kinowe pochodzenie) jak i w stereo niezależnie czy gram na lampie czy na tranzystorze. Problemem są tylko owe kable ale już chyba znalazlem rozwiazanie..ustawiłem lampy obok końcówki wielokanałowej i teraz przepiecie kabli trwa 5 sekund.
Solved..

malg