Coś tam coś tam, czasami :)

Zaczęty przez daris666, Marzec 01, 2018, 23:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 27, 2018, 11:57
Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 11:50
soryy, ze sie wtrącę,
to znaczy maja to być szerokopasmowe kolumny ?

Tak, moje będą szeroko-pasmowe, ale niektórzy stosują filtrowanie średnicy.
Ciekawi mnie na jakich driverach ?
i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej

daris666

Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 12:18
Ciekawi mnie na jakich driverach ?
i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej

Tomek ma głośniki 10" Audio Nirvany.

tomekkk1

#77
Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 12:18
Ciekawi mnie na jakich driverach ?
i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej


Nie mogę znaleźć teraz tej stronki, gdzie gościu wyrównał górkę na średnicy. Nie pamiętam dokładnie, ale to był filtr podobny do tego z foto poniżej. Chyba mniej elementów w torze :)
Natomiast mam inne foty, gdzie założeniem było wyrównanie całego pasma 10" głośników w wersji "Super" - czyli ze stożkiem (moje to wersja "Classic"):

Schemat filtra:


Foto przed filtrowaniem:


I z użyciem filtra:



Nie wiem jak wpływa na jakość dźwięku, ale wiem iż zastosowanie z pewnością obniża efektywność kolumny ;)

daris666

Chodzi o to aby przetwornik nie darł ryja na średnicy ( jak ryje). Jak bawiłem się szerokopasmowymi niezbędna była korekcja średnicy. Jednak tu jest inna klasa przetwornika. Sam sprawdzisz.

tomekkk1

Cytat: daris666 w Czerwiec 27, 2018, 20:21
Chodzi o to aby przetwornik nie darł ryja na średnicy ( jak ryje). Jak bawiłem się szerokopasmowymi niezbędna była korekcja średnicy. Jednak tu jest inna klasa przetwornika. Sam sprawdzisz.

Dokładnie :)
"Classic" ryja na szczęście nie drze, to ponoć "Super" ma taką tendencję - ale to raczej w mniejszych obudowach, gdzie bas siłą rzeczy jest na dalszym planie. Do tego znaczenie ma rodzaj i ilość wytłumienia - źle zaaplikowane sprawi, że stracimy nad głośnikiem kontrolę, gdyż fale stojące średnicy są często lekceważone. No, a to kończy się niestety przykrymi niespodziankami ;)

Mój "Classic" otrzyma sporą budę, zajmę się też porządnie tym co dzieje się za membraną - może będzie dobrze :D

malg

rozumiem,
że stosowanie tego rodzaju rozwiązania zalezy od charakterystyki przetwornika,
a własciwie od własciwości sonicznych typu "darcie ryja" i zalezy od preferencji słuchowych
i moze, ale nie musi być stosowane

daris666


malg

Dleczego nazywanie to filtrowaniem średnicy, skoro widzę na wykresach(jezeli górny wykres  jest przed filtracją a dolny po),
że:

podbił dół który był za nisko
obniżył górę która była za wysoko
i tylko wyrównał srednice

wszystko względem poziomu 600

tomekkk1

Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 23:04
Dleczego nazywanie to filtrowaniem średnicy, skoro widzę na wykresach(jezeli górny wykres  jest przed filtracją a dolny po),
że:

podbił dół który był za nisko
obniżył górę która była za wysoko
i tylko wyrównał srednice

Ponieważ to jest inny przykład zastosowania filtrowania - tu w celu wyrównania całej charakterystyki do bardziej liniowej. Jak wspominałem wcześniej nie mogę znaleźć strony, gdzie objaśniono i pokazano filtrowanie jedynie zakresu średnicy przetwornika szeroko-pasmowego :)

Jakub

Pasywne filtry w zwrotnicach nie nie podbijają, tylko tłumią. Ten konkretny tłumi środek pasma.

malg

ten z charakteryski ?
popatrz na 400 HZ po fitracji (dony wykres) jest wyżej

tomekkk1

Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 23:04wszystko względem poziomu 600
Poziomu 60.0 (chodzi o SPL, wyrażony w decybelach).

Widać również, że filtrowanie jest proste i nie pozbawia nas już istniejących newralgicznych dołków (630Hz i 2kHz) i górek (56Hz) :)

malg

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 27, 2018, 23:13
Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 23:04wszystko względem poziomu 600
Poziomu 60.0 (chodzi o SPL, wyrażony w decybelach).

nie zauważyłem kropki

tomekkk1

Loozik, też mam problem z kropkami  :np:

krzysiow122

Witam - już kiedyś wspominałem, że w tym wątku "gościo" sporo pisze nt. kolumn Audio Nirvana:
https://www.htforum.com/forum/threads/la-gioconda-ans10br-uma-fullrange-de-10-polegadas-com-audio-nirvana-super-10.159313/

PS. Nowe głośniki trzeba dobrze wygrzać, u mnie było to po ok. 100 godz. grania - wtedy zauważyłem, że zaczęły "drzeć ryja" na wysokich, tak ok. 2kHz.
Pozdrawiam
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

gratefullde

To wygrzewanie troszkę potrwa a dźwięk bedzie się sporo zmieniał w czasie. Moje wzbudzały zachwyt. na przemian z chęcią wyrzucenia ich przez okno.Jestem w 4 miesiącu uzytkowania i tak naprawdę dźwięk niedawno się ułożył i jest super.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

daris666

Kończę daca i jazda.

vasa

Cytat: daris666 w Wrzesień 21, 2018, 23:24Kończę daca i jazda.
Wygląda rewelacyjnie.
Jeżeli gra podobnie to pozazdrościć :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Przyłączam się za wygląd +100 . Podejrzewam że gra tez zacnie .

tomekkk1

Cytat: malg w Czerwiec 27, 2018, 12:18i to filtrowanie średnicy (przy szerokopasmowcu?) - mógłbyś coś na ten temat więcej

Cytat: tomekkk1 w Czerwiec 27, 2018, 19:59Nie mogę znaleźć teraz tej stronki, gdzie gościu wyrównał górkę na średnicy.

Powrócę do tego zagadnienia na chwilę, gdzie mowa o wyrównaniu górki na średnicy - jako, że troszkę się doszperałem. W zasadzie można wyrównywać dowolny fragment pasma za pomocą prostego filtra RLC (rezystor, cewka i kondensator). Musimy oczywiście znać przebieg charakterystyki częstotliwościowej, aby nie robić tego po omacku. Gdy już mamy to za sobą możemy użyć takiego kalkulatora: http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=19 :)

tomekkk1

Cytat: daris666 w Wrzesień 21, 2018, 23:24
Kończę daca i jazda.

Paczki wyszły super, kolor świetnie pasuje do żarzenia GM-ek!  :np:
Mam nadzieję że będzie relacja z odsłuchów :)

daris666

#96
Obecnie najwięcej pracy zostało z streamerem bo tak się rozwinął mój dac.

Załoznia końcowe:
- PCM63k2 na pcb Waldiego z filtrem cyfrowym fpga vs pmd100
- xmos singxer
- zewnętrzny zegar
- malina z volumio, wyświetlaczem vfd, pilotem, regulatorem głośności PVC i dyskiem ssd 256gb
- analog ( do ukończenia) na 6n30p
- zasilacz maliny : https://www.ebay.com/itm/Assembled-Ultra-low-noise-Linear-power-supply-board-DC5-DC24V-- adjustable/253651082594?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
(dobre zasilanie maliny jest bardzo ważne i słychać to! )
- zasilacz ujemnego 6n30p w załączniku
- zasilacz anodowy i żarzenia do wykonania  :o

daris666

Cytat: tomekkk1 w Wrzesień 21, 2018, 23:49


Paczki wyszły super, kolor świetnie pasuje do żarzenia GM-ek!  :np:
Mam nadzieję że będzie relacja z odsłuchów :)

Dzięki. Pewnie, że zdam relację ale na chłodno po czasie. Mam jeszcze "trochę" roboty z akustyką pomieszczenia.

daris666

Dac częściowo poskręcany, tor cyfrowy odpalony. Na szybko polutowałem rezystor konwersji, podłączyłem do końcówki. Jest dźwięk więc ta część układu jest sprawna. W następnym tygodniu zabieram się za część analogową.

moon

- zasilacz maliny : https://www.ebay.com/itm/Assembled-Ultra-low-noise-Linear-power-supply-board-DC5-DC24V-- adjustable/253651082594?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

skleciles z tego jakis zasilacz?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand