Jelco - skąd szablon do ustawiania ramienia?

Zaczęty przez Therion, Wrzesień 03, 2017, 10:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Therion

Hej.

Szukam szablonu do ustawienia wkładki na ramieniu TR800 (prawdopodobnie jest to modyfikowane Jelco SA250). Jelco podaje na swojej steonie wszystkie dane dotyczące ramienia, ale za chiny nie mogę znaleźć szablonu, takiego z ładnie wyrysowanym łukiem overhang (15mm).

Może rzuciło sie Wam coś takieg w oko?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

rudy-102



Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Cytat: masza w Wrzesień 03, 2017, 10:34
http://www.accutrak.us/information.html


Tak, znam tę stronę, jednak mam problem z drukowaniem 1:1 (nie zgadzają się odległości) . Zacząłem sam przerabiać te szablony w programie graficznym, ale w koncu sie poddałem i szukam oryginału.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

gumiś

Jako że to pierwszy post chciałbym się przywitać.
Szablon do Jelco polecam wygenerować za pomocą ARC Temlate Generator z tej strony http://conradhoffman.com/chsw.htm  trzeci od góry.
Korzystałem z niego niejednokrotnie i jest naprawdę niezły. Szablony generowane za jego pomocą, otwarte w corlelu sprawdzałem pod kątem dokładności
i odstępstwa były na poziomie setek milimetra. Ktoś powie że szablony są z dokładnością do tysięcznych. Tak ale jak się uda ustawić wkładkę z dokładnością do jednej dziesiątej to sukces. Przy drukowaniu wyłączyć "dopasowania" w drukarce, ma drukować "jak w dokumencie" ale to chyba oczywiste.
Szablon dla Jelco SA250 jest według krzywych Stevensona. Należy w generatorze zaznaczyć odpowiednią odległość montażową, geometrię i "DIN" chodzi o odległość pierwszego i ostatniego rowka na płycie. Otrzymamy szablon wg. danych

- Stevenson A
Inner groove radius = 57.500 (DIN)
Outer groove radius = 146.050 (DIN/IEC)
Pivot to spindle distance = 214.000
Inner null radius = 57.500
Outer null radius = 115.522
Effective length = 228.995
Overhang = 14.995
Offset angle = 22.197°

Warto pobawić sie nieco ustawieniami i wygenerować szablony wg. innych geometrii. Mnie osobiście najbardziej odpowiada geometria Barewada lub jak kto woli Lofgrea A
z zaznaczeniem IEC. Oczywiście można samemu wyrysować szablon w corelu wg. danych producenta
Pozdrawiam i miłej zabawy.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


Therion

fajny fajny. Nie wiedziałem, kto go sprzedaje. Język tylko niechrześcijański, ale jakoś tam się można doczytać.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

#9
Cytat: gumiś w Wrzesień 04, 2017, 12:42
Szablon do Jelco polecam wygenerować za pomocą ARC Temlate Generator

Warto pobawić sie nieco ustawieniami i wygenerować szablony wg. innych geometrii. Mnie osobiście najbardziej odpowiada geometria Barewada lub jak kto woli Lofgrea A
z zaznaczeniem IEC. Oczywiście można samemu wyrysować szablon w corelu wg. danych producenta
Pozdrawiam i miłej zabawy.


Dzięki za informacje! Dorwałem laptopa z windowsem i udało mi się wydrukować szablon. By być w zgodzie z tym wykresem, jednak musiałem skorygować wkładkę.


Później chciałem zapodać mu geometrię Lofgren A dla Jelco SA250 i wartości wyglądały tak, jak poniżej. To chyba niezbyt dobrze, bo overhang wyszedł aż: 16.903


Inner groove radius = 57.500 (DIN)
Outer groove radius = 146.050 (DIN/IEC)
Pivot to spindle distance = 214.000
Inner null radius = 63.103
Outer null radius = 119.173
Effective length = 230.903
Overhang = 16.903
Offset angle = 23.247°

Jaki błąd zrobiłem?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

gumiś

Nie ma błędu. Zmieniając geometrię zmienia się większość parametrów. Gdyby zmienić normę z DIN na IEC oh będzie ok. 18mm przy Lofgren A. Ma to spory wpływ na dźwięk. Ten generator pozwala wygenerować 9 różnych szablonów dla jednej odległości montażowej. Różnice są większe lub mniejsze ale są. Kwestia czy wszystkie da się zastosować. Kwestia o ile możemy przesunąć i skręcić wkładkę w headshellu. Jak ktoś ma czas, papier i cierpliwość to fajna zabawa. Ćwiczyłem kiedyś Jelco i najbardziej mi się podobało jak grało ustawione wg. Lofgren A i IEC.
Pozdrawiam

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Tylko napisz jeszcze, które parametry wpisujemy do generatora a które same się liczą:

Dla Jelco 250:

Spindle to Pivot Distance = 214 mm czy pivot to stylus point - wówczas 229 mm

Jeżeli 214mm, to jak rozumiem, reszta sama się liczy? Przełączam tylko pomiędzy DIN, IEC lub Typical a później Lofgren A lub B lub Stevenson? A jeżeli miałbym ramię proste? To nie ma znaczenia?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

gumiś

Dokładnie jak napisałeś. Nie ma znaczenia kształt ramienia. Generator jest narzędziem uniwersalnym, pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu jeżeli chodzi o rysowanie. Zaznaczamy co trzeba i mamy gotowy szablon.
Zabawa zaczyna się tu https://www.vinylengine.com/tonearm_alignment_calculator_pro.php
(kopki zamiast przecinków, krzywe "błędu i zniekształceń" po zalogowaniu) bo możemy modyfikować każdy parametr, ale mamy tylko cyferki i szablon musimy narysować sami. Wcale nie jest to takie trudne.
Jeżeli mogę coś zasugerować to wygenerował bym trzy szablony Taki najbliższy oryginału Stevenson-DIN,
Lofgren A-IEC i Lofgren B-IEC  spróbował ustawić wkładkę i posłuchał efektu. "Lofgreny" wymuszą mocne przesunięcie wkładki do przodu i zależy czy headshell na to pozwoli i nie przejmował bym się że długość efektywna wyjdzie ponad 231mm  ;)