Sprzęt ze starej szafy - co wybrać?

Zaczęty przez laylot, Maj 25, 2020, 14:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

laylot

Mam pytanie / zagwozdkę.

Otóż od niedawna staram się skompletować sprzęt audio stereo, na którym mógłbym od czasu do czasu delektować się słuchaniem muzyki.

Robiąc ostatnio gruntowane porządki w starym mieszkaniu żony natrafiłem na takie oto stare sprzęty, które w latach 70-tych kompletował mój świętej pamięci teść.
1. amplituner PIONEER SX-525
2. wzmacniacz VELA V 7070 (czyli techniczne Fonica WS-403)
3. magnetofon kasetowy Unitra MSH 101 Emerson
4. tuner Unitra TSH 113
5. kolumny TONSIL Zg-40C (te z membraną bierną)

Wszystko w stanie wizualnym prawie idealnym, technicznie sprawne chociaż pewnie wymaga delikatnej ingerencji. Przez dłuuugie lata sprzęt leżał zapakowany w pudła na poddaszu.
Najlepiej działa Pioneer, najgorzej (bo trzeszczy i przerywa) - VELA. Kolumny na pierwszy rzut ucha grają wszystkimi głośnikami, chociaż czytam, że te średniotonowe w większości przypadków są uszkodzone.

I teraz moje pytanie.
Ciężko mi ocenić jakość tych podzespołów na słuch, bo jak wspomniałem wyżej wszystko zapewne wymaga lekkiej rewitalizacji.
Więc co według Was jest warte zainwestowania i doprowadzenia do stanu prawie idealnego? Co ma potencjał, a co jest po prostu kiepskie?
Wiem, że sprzęt z czasów PRLu ma tylu fanów co i zagorzałych krytyków. Domyślam się, że istotnym elementem jest tu po prostu sentyment:)

Najbardziej zależy mi na wzmacniaczu i kolumnach... kasetowca i tuner chyba nie będę używał.
I drugie pytanie: czy macie może kogoś (lub firmę) godnego polecenie na terenie miasta Łodzi i okolic, kto by się podjął odpłatnie pomocy technicznej?

I jeszcze ważne:
Teraz używam DYNAUDIO Audience 42, z którymi za cholerę nie mogę dojść do porozumienia. Mocno wybredne w doborze wzmacniacza... testowałem różne i nigdy nie było to nic ciekawego. Efekt jest taki, że teraz jestem bez wzmacniacza. Stąd pojawił się pomysł, żeby wrócić do starego sprzętu i tutaj spróbować uzyskać zadowalający efekt:) Do tego jako źródło mam ARCAM CD73 + stary DANIEL 1100fs.
Sam już po prostu nie wiem jaki kierunek obrać dlatego szukam pomocy już wszędzie:)

Pozdrawiam,
Łukasz

frywolny trucht

Cytat: laylot w Maj 25, 2020, 14:35szukam pomocy już wszędzie

Nawet tu ;)

Cytat: laylot w Maj 25, 2020, 14:35Wiem, że sprzęt z czasów PRLu ma tylu fanów co i zagorzałych krytyków

Jedni i drudzy mają rację. Taki paradoks. Ci co bronią tego sprzętu, bronią wspomnień, takiego wehikułu czasów gdy się było młodym. Ci co krytykują- niesentymentalne gady- obiektywnie uznają, że gra i grało to obiektywnie słabo w porównaniu z tym co oferował zgniły Zachód.
To co uzbierał teść- jak na PRL-owskie warunki było zacne. Jeśli nie jesteś sentymentalny, oddaj do konserwacji i pchaj. Popatrz za ile te graty chodzą. Parę tysi powinno wpaść.
Jeśli jesteś sentymentalny, zostaw, wnuki zarobią ;) Jeśli szukasz dobrego dźwięku- pchnij wszystko, łącznie z Dynaudio, poszukaj łatwiejszych do napędzenia kolumn.

Tak ja bym to widział.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

laylot

I gdzieś głęboko w głowie miałem taki plan. Dzięki frywolny trucht za ukierunkowanie!

Na spokojnie poszukam jakiegoś potencjalnego kupca.
Jedynie co mnie jakoś trzyma i trochę emocjonalnie, i trochę wizualnie to ten Pioneer SX 525 - pięknie wygląda i nawet jak podłączyłem pod moje Dynaudio mile mnie zaskoczył. Do takiego słuchania po cichu w sam raz bo im głośniej, tym więcej pojawia się dziwnych zniekształceń w dźwięku.
Zobaczymy ile pieniążków uda mi się zyskać ze sprzedaży, sprawdzę skarbonkę i wtedy dopiero zacznę poszukiwania.

Pozdrawiam.

frywolny trucht

Sprzedawaj na osobnych aukcjach. Będzie łatwiej uzyskać lepszą cenę i szybciej sprzedać. Pioneer ma za mało pary na kolumienki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93