Kolumny pod lampę

Zaczęty przez GregWatson, Luty 07, 2019, 16:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Szykuje się mi osobna linia lampowa tzn. wzmak + pre (kolegi Lenka) i to wszystko pod gramofon - szukam jakiegoś pomysłu na kolumny najlepiej podstawkowe pod lampę. Co możecie mi ewentualnie polecić z Waszego doświadczenia powiedzmy do 2,5 k. ? Im taniej tym lepiej pod warunkiem, że dobre.  :)



Trochę tego i trochę tamtego też.

vasa

A dlaczego nie małe Tannoye?

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Eternal Seeker

Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Klipsch RP 600M+ odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience z wkładką Dynavector

GP412

DYNACO A35 piękne spokojne relaksujące granie,łatwe do napędzenia.Ich brzmienie oraz zastosowane podobne przetworniki to chwalone dziś DeVore Orangutan(tylko cena za Orangutany hmm..nowoczesna).
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

GregWatson

Coś takiego ooo:


Trochę tego i trochę tamtego też.

Jakub

#5
W nieco podobnym klimacie możesz też poszukać Snell Type-K lub nieco większe Type-J. To protoplaści kolumn Audio Note AN-K i AN-J.

Ja mam podłogowe E/III i bez problemu napędzam je 8W i 12W wzmacniaczami.

McGyver

#6
Cytat: GregWatson w Luty 07, 2019, 18:22Coś takiego ooo:
Sorry, ale niewiele widać. Jakie lampy, SE czy PP?

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wojtek41

Fajne te kolumny Dynaco. Maluch ma  8 watt, więc powinien sobie poradzić zwłaszcza, że spokojnie napędza duże Chevioty.

GregWatson

Cytat: McGyver w Luty 07, 2019, 20:34Sorry, ale niewiele widać. Jakie lampy, SE czy PP?

Myślę że w przeciągu 2 tygodni będę miał już wszystko na miejscu włącznie z lampami to wówczas ładne fotki wkleję. Jeszcze rozmawiam i uzgadniam więc jeszcze moment Pany.

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Ale wszystkie Wasze podpowiedzi odnośnie kolumn pod lampę są dla mnie bardzo cenne. Szczególnie podstawkowe. Piszcie, piszcie bo w lampie jestem "krystalicznie czysty" jeśli chodzi o wiedzę.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

wiki

A ja polecam jvc sx5.
Przedwczoraj widziałem w komisie w Łodzi...
Wołają chyba niecałe 2 tysiące...
Mam sx3.... są super... te kupiłem za 500....
Gdyby nie głośnik basowy na blasze (nie odlew) to byłby niezły poziom!
W sx3 średnica i wysokie są wybitne (w tej cenie).
Trzeba tylko kondensator szeregowy wymienić....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Cytat: vasa w Luty 07, 2019, 20:47A za podobną cenę w Niemczech: https://www.cjm-audio.de/lautsprecher/tannoy/#cc-m-11852897512


No ten widzę w bardzo ładnym stanie.


Interesuje mnie jeszcze czy dobór paczek uzależniony jest od rodzaju wpiętych lamp? Czy w związku z tym dobierać kolumny wówczas jak będę miał pewność jakie lampy będą właśnie wpięte we wzmacniacz i pre?

Trochę tego i trochę tamtego też.

amati74

Cytat: GregWatson w Luty 09, 2019, 12:45
Cytat: vasa w Luty 07, 2019, 20:47A za podobną cenę w Niemczech: https://www.cjm-audio.de/lautsprecher/tannoy/#cc-m-11852897512


No ten widzę w bardzo ładnym stanie.


Interesuje mnie jeszcze czy dobór paczek uzależniony jest od rodzaju wpiętych lamp? Czy w związku z tym dobierać kolumny wówczas jak będę miał pewność jakie lampy będą właśnie wpięte we wzmacniacz i pre?
Ktoś takich używa, dobre są?

nosferartur

To jest z pewnością głośnik zbudowany z myślą o lampach niskiej mocy, 95db skuteczności. Można znaleźć z drugiej ręki od 500$. Pasmo przenoszenia też niezłe jak na jednogłośnikowy monitor.

https://darko.audio/2015/04/an-affordable-single-driver-standmount-from-omega-loudspeakers/
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

vasa



Cytat: amati74 w Luty 09, 2019, 13:15
Ktoś takich używa, dobre są?
Całe stado ktosiów używa Tannoy'i na dual concentric [emoji4]
A czy dobre?
Co kto lubi ?[emoji850]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

amati74

Cytat: vasa w Luty 09, 2019, 17:49


Cytat: amati74 w Luty 09, 2019, 13:15
Ktoś takich używa, dobre są?
Całe stado ktosiów używa Tannoy'i na dual concentric [emoji4]
A czy dobre?
Co kto lubi ?[emoji850]


[emoji485][emoji377]
Mariusz sam używam tannoy na dual concentric, ale ja pytam o te z linka [emoji846] bo dobrze wyglądają, ale czy dobrze grają, to starsze modele a ja mam młodszy i na mniejszych drajwerach

vasa

Przecież one wszystkie z jednej stajni. Czy te konkretne mają mniej lub więcej tego czy tamtego to nie wiem.
Ale jak Ci to włączą to z zawiązanymi oczami poznasz Tannoya [emoji4]
Duży głośnik w relatywnie niewielkiej obudowie da pewnie umiarkowane zejście ale bardzo szybki i punktowy bas.
Średnie jak to z papierowej membrany. Nieźle.
A wysokie regulowane i z trąbki.

Postawiłbym kolejkę że grają bardzo dobrze.


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Cytat: vasa w Luty 09, 2019, 19:57Duży głośnik w relatywnie niewielkiej obudowie da pewnie umiarkowane zejście ale bardzo szybki i punktowy bas.
Uważaj bo te akurat mają resor gumowy.
Bez słuchania raczej bym nie ryzykował.

GregWatson

Jeszcze coś Wam tam do głowy przychodzi? Co prawda trochę potrwa zanim wybiorę coś pod te moje lampy ale chciałbym wiedzieć koło czego mam się obracać.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Kangie

#20
Coś tam do głowy przychodzi. Teoria i intuicja podpowiada żeby nie igrać i nie obracać się wśród trudnych impedancyjnie kolumn nieskoefektywnych, bo kapeć będzie, a nie brzmienie. Pytanie ile dany piec lampowy poda prądu kolumnom, bo lampy są różnie implementowane i topologie są przeróżne. A czasami jest tak, że człowiek nie patrzy na parametry, podpina coś pod coś i japa się cieszy, a teoretycznie grać nie powinno.

Miałem okazję posłuchać z lampą takich starych Yamah. Gdyby nie zakup innych kolumn wraz z podstawkami albo gdybym miał dodatkowo wolne 2000zł w kieszeni, to wziąłbym je. Stan bdb, wręcz idealny. Brzmienie całkiem inne niż z konstrukcji 3-drożnych / twardokopułkowych. Rzekłbym brzmienie misiowate, cieplutkie, zagęszczone i sprawiające przyjemność ze słuchania starych spokojnych nagrań, zwłaszcza z dobrą lampą SET i w torze gramofonowym (analogowym). Wokale – coś wspaniałego. Można się zakochać w takim vintage. Gratka dla kolekcjonera marki, zwłaszcza gdy sprzęt jest w takim stanie. Na szczęście forsy nie starczyło i dość szybko ktoś je odkupił. A był czas, że chodziły mi po głowie.

https://audio-heritage.jp/YAMAHA/speaker/ns-15.html

GregWatson

Tymczasem grywam na tych KEFach ale zdaję sobie sprawę, że docelowo do lampy muszę dokupić zupełnie coś innego. Chwilowo nie będę się palił do zakupu bo to trzeba poważnie przemyśleć i dobrze dobrać. Póki co szukam pomysłu i pacze co mają inni :) taki sęp trochę ze mnie. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

Cytat: GregWatson w Luty 07, 2019, 16:45szukam jakiegoś pomysłu na kolumny najlepiej podstawkowe pod lampę.
Pytanie podstawowe - pod JAKĄ lampę? Przecież nie można tak uogólniać. Lampa lampie nie równa. Potrafią zagrać z zupełnie różnym brzmieniem, tak jak różnie grają wzmaki tranzystorowe. Wielkiego doświadczenia nie mam - tylko dwie lampy (przy drugiej zostałem). Jedna na EL 34 , druga na KT 88. Diametrialnie inne granie. W Yaqinie 100B, który u mnie  został jest dodatkowa możliwość przełączania trybu pracy lamp, na triodowy lub pentodowy. Tutaj także różnice są wyczuwalne.
A szukałem czegoś właśnie do KEFów. I to połączenie  sprawdziło się. Z KEFów na twoim miejscu bym na wstępie nie rezygnował, tylko zaczął raczej od wzmacniacza. Może być przyjemna niespodzianka.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

GregWatson

Masz całkowitą rację co do zastosowanych lamp.
Trochę tego i trochę tamtego też.