Preamp lampowy YAQIN MS 12B kontra Taga Harmony

Zaczęty przez HMVictor, Październik 12, 2020, 09:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

HMVictor

Miesiąc temu kupiłem lampową integrę TAGA Harmony TTA-1000. Wzmacniacz ma na pokładzie pre phono MM/MC.
Dotychczas mój gramofon grał na wspomnianym w tytule Yaqinie MS 12B. Pomyślałem, że ciekawe będzie porównanie brzmienia tych dwóch urządzeń. Chodzi o to jak Taga zagra na swoim pre a jak z Yaqinem.
To może dla zachęty fotka z przygotowania testu. Niezła zabawa!

Przy okazji odkurzyłem wcześniej używane w Yaqinie lampy. Przez te około 10 lat jego pracy sporo się ich przewinęło. Podłączyłem starego Denona DP-47 dla odniesienia do solidnego HI-FI sprzed 40 lat.
Gramofon główny to projekt, którym się bawię od ponad 10 lat i w którym ciągle coś udoskonalam, ale to niekończąca się opowieść. Dwa ramiona 14 i 12 calowe. Wkładki: Shure V 15 TypIII oraz Denon DL-103.

Taga Harmony - nówka, pograła jakieś 50 godzin, czyli chyba jeszcze do końca niewygrzana.

Specyfikacja techniczna:
- Typ / Konstrukcja Wzmacniacz lampowy
- Push-pull Klasa A
- Lampy 4 x KT88, 2 x 6SN7, 1 x 12AX7
- Tryb pracy Triode
- Moc wyjściowa na kanał / impedancja Push-pull Klasa A, 2 x 60W 4 ohm, 8 ohm
- Złącza wejściowe analogowe RCA Stereo: CD
- Wejście liniowe: czułość: 450mV, impedancja: RCA 50K ohm
- Wejście phono (MM/MC): impedancja wejściowa 47Kohm | 47ohm, wzmocnienie: 40dB | 60dB, moc wyjściowa 400mV | 400mV, THD ≤1%
- Złącza wyjściowe analogowe RCA Pre-Out
- Pasmo przenoszenia 10Hz – 30kHz (+/- 1dB)
- THD: ≤0.35% (1KHz/2V)
- Stosunek sygnał-szum ≥89db

HMVictor

No dobra to gramy. Na początek DL-103 na Taga sekcja MC. Zaczynam od 103ójki, bo mam tę wkładkę od dziesięcioleci i jeszcze nigdy mi nie zagrała. Kiedyś miałem ją powieszoną na moim zabytkowym Thorensie TD-150 i tam pokazywała, że ma olbrzymi potencjał, ale do poprawności było daleko. Na talerzu Eye in The Sky - Parsonsa. I co? No kicha, z głośników leje się jakiś ciepły kisiel, dużo basu, wycofana góra, brak detalu. Jakaś muzyczna plama dźwięku. OK, teraz będę miał już tylko lepiej. Na Yaqinie tej konfiguracji nawet nie próbuję, bo już przerabiałem. Było to samo ciut jaśniej.


HMVictor

Ta sama płyta na Shure V 15. i Taga sekcja MM. No duuuuużo lepiej. Bardzo ładne niskie tony, może jak dla mnie za mocno kontrolowane, jakby za szybko gasły. Dużo szczegółów i poukładana scena, ale taki gęsty ten przekaz, instrumenty blisko siebie. Wysokie dość poprawnie, ale tak jakoś szorstko, nie kłuje w uszy, choć od czasu do czasu zaświszcze. To porównajmy Shure na Yaqinie. Trudno powiedzieć czy gorzej czy lepiej, trochę inaczej. Bas taki jak lubię, czyli kupa mięcha, ale bez zadudnienia, mniej analitycznie i z inną sceną, więcej przestrzeni między instrumentami. Wysokie mocno wycofane, ale nadal jest żywy przekaz. Generalnie dobrze się tego słucha. Po zmianie lamp w Yaqinie na PSVANE zrobiło się bardzo muzykalnie, dźwięk się rozjaśnił, bas nadal schodzi nisko, jakoś bardziej miękko. Przy głośniejszym – no bardzo głośnym słuchaniu agresywna wyższa średnica, coś tu bardzo gryzie w uszy. Trzeba ściszyć. Generalnie bardziej mi się podoba granie na Yaqinie niż na wbudowanym w Tagę preampie. Może inna wkładka. Spróbuję jeszcze AT-440 MLA. Ale to trochę później, bo teraz słucham, słucham, słucham. Jak to mawiał Pan Piotr Kaczkowski – ,,Ładnie grają Panie doktorze". Ktoś to jeszcze pamięta?
Zmieniałem płyty i słuchałem i .............. , był Komeda, Fogg, Diana Krall, wpadł Frycek Chopin, a wszystko pozamiatali chłopaki z RUSH.
Ale, ale idzie paczka z ISKRĄ 1 z AudioKultury.
Więc ciąg dalszy nastąpi.

Piterski

Iskra jest podobnież przyzwoita, czekam na ciąg dalszy :np:
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Moriarty

Cytat: HMVictor w Październik 12, 2020, 09:09Dotychczas mój gramofon grał na wspomnianym w tytule Yaqinie MS 12B.

A grzebałeś już może w tym Yaqinie? Yaqin ma to do siebie, że robi solidne, przemyślane konstrukcje (powtarzam opinie ekspertów, sam się nie znam na elektronice), ale podzespoły nie zawsze - oględnie rzecz ujmując :) - są najwyższej jakości. Wymiana choćby kondensatorów może sporo poprawić, o lampach rzecz jasna nie wspominając.

To akurat mogę potwierdzić na podstawie własnego doświadczenia. Mam wzmacniacz Yaqin MS-30L. Po bynajmniej wcale nie jakimś kosztownym upgrade'zie rozwinął skrzydła. Jako że nie potrafię się posługiwać lutownicą itepe zleciłem to komuś, kto się specjalizuje w takich tuningach Yaqina i jestem bardzo zadowolony z efektu. Wzmacniacz gra teraz zdecydowanie lepiej. Myślę, że gdybyś poszedł podobną drogą, też byłbyś bardziej zadowolony z brzmienia - polecam!

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

HMVictor

Nie grzebałem, bo elektronika to za wysokie progi. Co innego prosta mechanika w gramofonie.

HMVictor

Czekam z niecierpliwością na Iskrę, bo tam dużo możliwości dopasowania do wkładki.

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

Moriarty

Cytat: HMVictor w Październik 12, 2020, 09:50
Nie grzebałem, bo elektronika to za wysokie progi. Co innego prosta mechanika w gramofonie.

No właśnie, dlatego trzeba do tego fachowca :D. Dla mnie robił te zmiany pan Mariusz Jaglarz z Sinus Audio. Jest w tym na tyle dobry, że sklep Q21 ma z nim nawet taką umowę, że zmiany wprowadzane przez Sinus Audio nie naruszają gwarancji na sprzęt Yaqina sprzedawany przez Q21. Ja zamówiłem standardowy zestaw, cytuję za panem Jaglarzem:

- Wymiana kondensatorów w torze audio

- Wymiana kondensatorów w zasilaniu

- Bocznikowanie kondensatorów elektrolitycznych kondensatorami foliowymi.

- Zwiększenie pojemności w zasilaczu

- Korekcja odpowiedzi prostokąta

- AutoBias dla EL34.

- Kosmetyka, pomiary

Kondensatory w torze audio to Mundorfy Supreme. Dziś bym brał od razu Audyny True Copper Max. Ewentualnie jakieś lepsze Miflex, w każdym razie miedziane. Zresztą pewnie te Mundorfy wymienię przy kolejnych poprawkach, bo mnie znowu nosi, by coś poprawić :P. Podobno będzie duża różnica na plus, gdy się już wygrzeją.

Gdybyś chciał, mogę Ci wysłać namiary na priv.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

HMVictor

Rada by dusza do raju. Niestety nie, to jest replika, wykonana przez wiejskiego stolarza. Wykonana zresztą bardzo dobrze - jak oryginał. Była kiedyś okazja na komplet głośników i zwrotnic do małego remontu za rozsądne pieniądze, ale nic z tego nie wyszło. Teraz robi za subwoofer.

HMVictor


Pboczek

HMVictor piękna pieczara odsłuchowa i wyposażenie. :D
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

HMVictor

Cytat: Pboczek w Październik 12, 2020, 11:39HMVictor piękna pieczara odsłuchowa i wyposażenie.
Dzięki, to prawdziwa pieczara, bo pomieszczenie w piwnicy. Bardzo trudne akustycznie (nisko). Adaptacja kosztowała mnie dużo wysiłku.