Witajcie w "małpiarni" czyli znów strugamy "wariata". Klon EAR834.

Zaczęty przez McGyver, Czerwiec 18, 2018, 13:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bedford

Cytat: malg w Styczeń 07, 2019, 17:17
Cytat: Bedford w Styczeń 07, 2019, 11:12
Przykładowo dla orientacji , tak wygląda działający układ u mnie. Gram na tym od 4 miesięcy i jestem więcej niż zadowolony.
Dodatkowo zastosowałem opóźnienie załączania napięcia anodowego zamiast diod w lampach , i układ opóźnionego załączania wyjścia na przekaźniku , który działa też jako mute. 
to na froncie tylko Wyłacznik,
bo widze jedno wyjscie i jedno wejscie
czy coś tam masz do konfiguracji ?

Wyłącznik mam z tyłu tuż przy gnieździe IEC. Z przodu mam włącznik zasilania anodowego , i jednocześnie napięcia 5V na przekaźnik załączający z opóźnieniem wyjście sygnału. W ten sposób anodowe mogę załączyć z dowolnym opóźnieniem lub zostawić pre na dłużej na samym żarzeniu.
Konfiguracji dodatkowej nie stosuję , bo gram do tej pory tylko na jednej wkładce MM i 47k mi pasuje.
Na froncie są jeszcze trzy diody. Jedna pokazuje , że włączone jest żarzenie , druga że włączone jest anodowe , a trzecia świeci gdy aktywne jest wyjście sygnału.

malg

mam  pytanie:
jakie wzmocnienie ma ten PRE oczywiście w dB
i czy mozna zrobić jakąś regulację tego wzmocnienia np 40,50,60dB

Bedford

Mój ma 54dB wzmocnienia i wydaje się to optymalne dla wkładki MM. Nieznacznie pewnie dałoby się  zmienić wzmocnienie rezystorami , ale można przez to np. popsuć brzmienie , więc po co kombinować. Nie wiem po co Ci wzmocnienie np.40dB. Z wkładki MM uzyskasz wtedy jakieś 0,5V na wyjściu pre - do czego to potrzebne.


malg

Cytat: Bedford w Styczeń 09, 2019, 11:13
Z wkładki MM uzyskasz wtedy jakieś 0,5V na wyjściu pre - do czego to potrzebne.
ale z jakiej wkładki,
przecież są rózne i mają rózne napięcie wyjsciowe
ja mam na przykład:
   AT -MONO3/LP która ma 1,2mV
   GP422 która ma 4,4mV
   Pickeringa V15/AT-2  który ma prawdopodobnie  4,4mV albo 6mV

poza tym gram obecnie z PRE PJ tube box DS który ma takie możliwości i wiem że czasem warto ustawić 40dB
chciałbym mieć możliwośc regulacji  wzmocnienia


rudy-102

Cytat: malg w Styczeń 09, 2019, 11:48chciałbym mieć możliwośc regulacji  wzmocnienia
Jak już uruchomisz to możesz poeksperymentować z potkiem na wejściu.

ahaja

Potek na wejściu pre phono zmienia impedancję, którą widzi wkładka. Tak nie można regulować wzmocnienia.

54dB dla 1kHz to krotność około 500. Jak wkładka będzie miała 6mV to na wyjściu będą 3V ...

Bedford

Cytat: malg w Styczeń 09, 2019, 11:48
Cytat: Bedford w Styczeń 09, 2019, 11:13
Z wkładki MM uzyskasz wtedy jakieś 0,5V na wyjściu pre - do czego to potrzebne.
ale z jakiej wkładki,
przecież są rózne i mają rózne napięcie wyjsciowe
ja mam na przykład:
   AT -MONO3/LP która ma 1,2mV
   GP422 która ma 4,4mV
   Pickeringa V15/AT-2  który ma prawdopodobnie  4,4mV albo 6mV

poza tym gram obecnie z PRE PJ tube box DS który ma takie możliwości i wiem że czasem warto ustawić 40dB
chciałbym mieć możliwośc regulacji  wzmocnienia



Moja wkładka daje jakieś 5,5mV i jest to taka przeciętna wartość dla MM. Wartości 4,4mV  czy 6mV nie robią dużej różnicy , ale z wkładką 1,2mV to będziesz potrzebował już jakieś 65dB. Ale do czego Ci 40dB to nie bardzo rozumiem.
Cytat: rudy-102 w Styczeń 09, 2019, 11:57
Cytat: malg w Styczeń 09, 2019, 11:48chciałbym mieć możliwośc regulacji  wzmocnienia
Jak już uruchomisz to możesz poeksperymentować z potkiem na wejściu.

Czym innym jest regulacja wzmocnienia układu lampowego , a czym innym regulacja napięcia wyjściowego pre dzielnikiem rezystorowym[i raczej nie na wejściu tylko na wyjściu].

malg

Cytat: Bedford w Styczeń 09, 2019, 12:17

Cytat: malg w Styczeń 09, 2019, 11:48chciałbym mieć możliwośc regulacji  wzmocnienia
Czym innym jest regulacja wzmocnienia układu lampowego , a czym innym regulacja napięcia wyjściowego pre dzielnikiem rezystorowym[i raczej nie na wejściu tylko na wyjściu].
chodziło oczywiście nie o wzmocnienie tylko napięcie wyjsciowe

Bedford

Napięcie wyjściowe  pre wynika ze wzmocnienia układu lampowego i oczywiście napięcia wkładki. Ale wzmocnienie tego układu lampowego wydaje się optymalne dla typowej MM i dla samego układu , więc i napięcie wyjściowe też jest raczej optymalne. Ktoś nad tym myślał projektując.

rudy-102


ahaja

40-45dB wzmocnienia w pre phono MM jest w zupełności wystarczające.
65dB to dla wkładek MCLO.

A jeszcze jak sygnał trafi na pre liniowe z dużym - nie wiadomo po co - wzmocnieniem to już się  w ogóle robi ciekawie. Nie pozostaje nic jak tylko ... tłumić mocno ten sygnał, który został wcześniej wzmocniony bo inaczej jest hałas.

malg

Krzysiek podawałeś kiedyś taki artykół o strukturze wzmocnienia w systemie na kolejnych klockach

https://www.diyaudio.com/forums/diyaudio-com-articles/186018-what-gain-structure.html

Z moich skromnych doświadczeń wynika zę czasem warto ustawić mniej na PHONO aby własnie nie tłumić na wejściu LINIOWEGO czy WZMAK-a

Bedford

Między 40dB a 45dB jest duża różnica. Naprawdę uważasz , że 0,5V wystarczy na wyjściu? W dotychczas użytkowanych , czy znanych mi pre phono MM sygnał z phono był zawsze porównywalny z sygnałem na wyjściu z cd. Tak , że gałka potka w pre liniowym była ustawiana w podobnej pozycji.

ahaja

Malg
Tak, kilka lat temu o tym rozmawialiśmy tutaj. Warto przeczytać i zrozumieć.
Jeśli standardowa końcówka ma czułość na poziomie 1,5-2V - czyli tyle potrzeba jej na wejściu by dać max moc to nie ma kompletnie sensu dawać np preampa liniowego ze wzmocnieniem 5...10 a takie się spotyka w setach. Potem są często problemy ze sterowaniem głośnością, niepotrzebne tłumienie czyli strata sygnału. Sztuka polega na tym by dany sygnał wykorzystać do maksimum a nie podbijać go kolejnym klockiem w torze.
  Pass projektuje w podobny sposób swoje klocki. Końcówki z niedużym wzmocnieniem, może się wtedy przydać preamp liniowy z kilku decybelowym wzmocnieniem. Wtedy sumarycznie wychodzi około 28-32dB w torze wzmocnienia. 
A czy grają ... ;-) ...

  40dB w pre phono to rzadko się spotyka w integrach, gdzie z reguły jest 34-37dB.
Ale wiadomo, że oni te sekcje dodają 'by były' a nie by się nimi ekscytować.
Dlatego niepisanym standardem jest 40dB. O tyle bezpieczne, że da sobie radę w różnych zestawach a jak wiadomo każdy z nas ma inny.
  45dB już się mocno zbliża do poziomu sygnału z sedesa - przynajmniej odsłuchowo. To niecałe 170x sygnał z wkładki (1kHz).


rudy-102


marwis73

Pany, mam prośbę, jak to ma być z tymi diodami w zasilaczu, bo ja chyba coś pomyliłem, (transformator się grzeje mocniej niż moje lampy w wzmacniaczu) gdzie i jak mają być usadowione 1N5818 i soft recovery?

rudy-102


rudy-102


marwis73

Cytat: rudy-102 w Styczeń 10, 2019, 08:06
Tutaj nasz Przodownik pokazał jak to zrobić ;)


Ok, rozumiem ale mi chodzi które diody (1N5818/soft recovery) gdzie mają być?

marwis73

Od strony CN1 mają być soft recovery? Z góry i z dołu?

Bedford

Cytat: rudy-102 w Styczeń 09, 2019, 23:08
Jakiej mocy bezpiecznik będzie potrzebny?
Pre pobiera ok.7W - to daje 30mA na uzw. pierwotnym. Na starcie będzie chwilowo trochę więcej więc należy tak dobrać bezpiecznik , żeby go nie wywalało przy włączaniu. Może 80- 100mA.

malg

Cytat: marwis73 w Styczeń 10, 2019, 08:12
Cytat: rudy-102 w Styczeń 10, 2019, 08:06
Tutaj nasz Przodownik pokazał jak to zrobić ;)


Ok, rozumiem ale mi chodzi które diody (1N5818/soft recovery) gdzie mają być?
to widać na moich zdjęciach 1N5818 jest po stronie CN2


marwis73

Cytat: malg w Styczeń 10, 2019, 11:18
Cytat: marwis73 w Styczeń 10, 2019, 08:12
Cytat: rudy-102 w Styczeń 10, 2019, 08:06
Tutaj nasz Przodownik pokazał jak to zrobić ;)


Ok, rozumiem ale mi chodzi które diody (1N5818/soft recovery) gdzie mają być?
to widać na moich zdjęciach 1N5818 jest po stronie CN2


Dzięki bardzo, to ja chyba źle polutowałem ale muszę to sprawdzić i może dlatego tak bardzo się grzeje transformator, jak przyjdę z pracy to sprawdzę.



rudy-102