Onkyo Integra TA-2550 - ładny ale nie działa

Zaczęty przez christo, Czerwiec 15, 2020, 17:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomcio

Na 100 % coś jest brudne/zepsute, raczej brudne/ za bardzo nasmarowane.
Czy na różnych kasetach tak się dziej? czy np. tylko na 90 min, a na 60 min jest OK ?

christo

Problem wydaje się usunięty. Nie chcę zapeszać ale od "naprawy" problem nie powtórzył się. A o co chodziło..? Wydaje się, że kółko gumowe (idler?), które dociska taśmę do kabstana czasami po wciśnięciu Play zahaczało o obudowę kasety blokując cały mechanizm. Naprawa polegała na podgięciu blaszek (sprężyn) w kieszeni i kaseta dzięki temu wchodzi nieco głębiej. Mam nadzieję, że to było to.

Ale żeby nie było za słodko! Nagrywanie działa tylko w prawym kanale. Lewy - zero reakcji nawet przy odkręconej gałce na max. Może to kwestia lutów, może nie... Ręce opadają.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Potencjometr balansu jest uszkodzony. Sam chyba nie wymienię...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Trochę ochłonąłem. Może jednak dam mu jeszcze szansę. Zastanawiam się, czy potencjometr jest czymś absolutnie niezbędnym... W tym wypadku problem jest taki, że lewy kanał zwiera się do masy. A jakby po chamsku od drugiej strony płytki (tu mam dostęp bez rozbierania) zmostkować wejście z wyjściem i dać rezystor 5k do masy? Zasymuluje to istnienie potka ale po prostu nie będzie działać regulacja. Taki pomysł mnie rano naszedł! :)
Oczywiście mogę szukać sposobu na rozbiórkę i  czyszczenie bądź wymianę. Jak się uda - po prostu wylutuję rezystory i zworki. Muszę tylko odnaleźć które piny za co odpowiadają. Z tyłu płytki widzę 5 złącz w jednej linii. Zakładam, że środkowe to masa i po bokach wejścia i wyjścia dla obu kanałów. Myślę, że miernikiem uda się to odszukać. Chyba, że ktoś z was zna taki układ pinów..?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Nie wiem czy nie powinno się tego wątku przenieść do blogów. Bojów z magnetofonem ciąg dalszy. Idę na całość. zamówiłem na allegro kasetę testową. Trochę męczyło mnie przy odtwarzaniu kiepskie wysokie (właściwie ich brak) i ogólnie słaba dynamika. Możliwe, że to problem ustawienia azymutu głowicy. Zobaczymy. Oscyloskopu nie mam ale coś się wymyśli. Na pewno można wykorzystać cool edit pro. Może "nasz" Soundcard scope..? zobaczymy.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Kolejna rzecz którą zauważyłem to różnica poziomów między kanałami. Lewy gra zdecydowanie głośniej. Widać to również po paskach wskaźników. Na wskaźnikach jest to ok 3dB różnicy więc sporo. Widać to nawet na zdjęciu z poprzedniej strony. Kaseta testowa jak najbardziej potrzebna! :)
Balans nagrywania na razie odpuszczam. Zajmę się tym jak już odtwarzanie będzie na satysfakcjonującym poziomie. Na koniec zrobimy z tego może poradnik! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Rozumiem, że ta tendencja z nierównością kanałów, dynamiką jest analogiczna dla różnych kaset, nagranych na różnych magnetofonach?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Nierówność kanałów występuje absolutnie na wszystkich kasetach. Dynamika - w zasadzie nie ma kaset, które grałyby bardzo dobrze. Są kasety grające średnio i kiepsko. Jedna gra akceptowalnie ale daleko jej do cd czy winyla. W większości jednak brzmi to jak stary kasprzak. Mówię tu o kasetach oryginalnych.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

Kasety oryginalne są z reguły drętwe. Natomiast jeśli tendencja się powtarza na różnych źródłach ( u producentów różnych)- trzeba szukać problemu u siebie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Uparłem się. Postanowiłem jednak przywrócić (w miarę możliwości) magnetofon do w miarę używalnego stanu. Co mu dolega... Uszkodzony potencjometr balansu. Sprawdziłem - część praktycznie nie do zdobycia. Na razie odkładam to na później.
Dziś zajmę się poniższymi punktami:

  • obroty silnika - prawdopodobnie poprzedni właściciel obrotami rekompensował kończący swój marny żywot pasek,
  • wyraźnie głośniejszy lewy kanał

    • jako podpunkt dodać należy ewentualną różnicę poziomu wskaźników
  • marna dynamika i brak wysokich tonów.
Procedura powyższych regulacji opisana jest w instrukcji serwisowej. Wprawdzie nie mam instrukcji do mojego TA-2550 ale dostępna jest do TA-2570. To wyższy model ale z tej samej serii i de facto bardzo podobny jeśli chodzi o budowę. Do regulacji potrzebne są również:

  • kasety testowe

    • VTT-658 - 10kHz -15dB (skos głowicy)
    • MTT-111 - 3kHz -10dB (prędkość przesuwu taśmy)
    • MTT-150 - 400 Hz tone 200nWb/m
  • oscyloskop,
  • multimetr,
  • precyzyjne, nienamagnesowane(!) śrubokręty,
  • instrukcja serwisowa z opisem potków na płycie głównej magnetofonu.
Oczekiwana kontra rzeczywistość. Kaset oczywiście nie mam. Nie do zdobycia. Nawet jeśli bym gdzieś je znalazł, obawiam się, że 30-40 letnie kasety testowe mogłyby mieć jedynie wartość kolekcjonerską. Zamiast tego, na znanym portalu kupiłem kasetę testową dla japońskich magnetofonów. Dostępna jest również kaseta dla magnetofonów europejskich - różnica dotyczy sygnałów dla których ustawia się poszczególne wartości.
Oscyloskopu nie mam. Mam za to znany i lubiany :), opisywany tu już nie raz Soundcard Scope. Używaliśmy go do ustawiania azymutu. Tu uwaga. Magnetofon podłączamy do wejścia Line In (nie mikrofonowe!). W laptopie nie mam takiego ale mam za to interface Behringera na USB. Musi wystarczyć. Multimetr mam. Śrubokręty są.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Poczekaj, poczekaj. Ale jeżeli na wstępie wiesz że rąbnięta część jest nie do zdobycia - potek, to czy ma sens reanimowanie go na całego?  ???

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Cytat: Pboczek w Lipiec 02, 2020, 10:26
Poczekaj, poczekaj. Ale jeżeli na wstępie wiesz że rąbnięta część jest nie do zdobycia - potek, to czy ma sens reanimowanie go na całego?  ???


Uszkodzony jest potencjometr od balansu nagrywania i nie ma to wpływu na odtwarzanie. Potencjometru będę szukał (może dawca..?). W ostateczności wylutuję go lub zrobię obejście mostkując wejście z wyjściem. Powyższe regulacje wymagały inwestycji w kasetę (45 zł) i to wszystko. Oczywiście trochę czasu i cierpliwości ale to taka zabawa... :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Na początek regulacja prędkości przesuwu taśmy. Na kasecie podawany jest sygnał 3000 Hz przy -10dB (4 min). Odczyt pokazał ok 3100 Hz więc trochę za dużo. To nie jest prosta sprawa. Potencjometr obrotu jest bardzo czuły i wystarczy delikatny nacisk aby zmienić prędkość. Udało mi się uzyskać wskazania z dokładnością kilku Hz.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Na powyższym widać też lekkie przesunięcie fazowe. Zaraz więc zajmę się azymutem głowicy. Cdn...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

I wszystko jasne. Poniżej screen z serwisówki. Idealne ustawienie to 0 - 45 st. U mnie było nieco inaczej :) Kaseta podaje sygnał 6300Hz, 8kHz i 10kHz przy -10dB
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Skos ustawiony. Oczywiście nie ma równej kreski (0st.) ale poziom akceptowalny myślę. Dla 6,3kHz, 8 i 10 kHz.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Czas na poziomy. Wg instrukcji ustawiamy to na pinach TP1 i TP2 multimetrem. Musi być podany oczywiście sygnał z kasety testowej. Powinno być 245mV na każdym kanale.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

U mnie było dużo mniej. Dodatkowo spora różnica między kanałami. Podkręciłem trochę i jest w miarę równo. Oczywiście w następnym kroku trzeba było ustawić wskaźniki.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Sprawdziłem jeszcze przesłuchy - w normie i zakresy (do 18kHz). Wygląda na to, że wszystko jest ok. Skręcam i testy. Ciekaw jestem czy odniosło to jakiś skutek...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Piterski

Sądzę, ze różnica będzie zauważalna i wyraźna.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

christo

Cytat: Piterski w Lipiec 02, 2020, 13:03
Sądzę, ze różnica będzie zauważalna i wyraźna.
Różnica zdecydowana. Teraz daje się tego słuchać. Nie ma koca przede wszystkim. Dynamika na przyzwoitym poziomie, jest też głośniej nieco. Bardzo prosty zabieg a poprawa kolosalna. Powiem szczerze - miałem ochotę pozbyć się go. Albo sprzedać za parę groszy albo w worek i do piwnicy (rozważałem też strzelnicę :) ). Myślę, że powyższe można śmiało wykorzystać w większości decków. Jeśli moderatory uważają, że warto - zróbcie z tego poradnik w oddzielnym wątku.
Jedna uwaga na koniec. To zabiegi absolutnie amatorskie! Nie mam oryginalnych kaset testowych, nie mam oscyloskopu z prawdziwego zdarzenia, mój multimetr kosztował tyle co lepsze sondy do jakiegoś Fluke'a. Raczej nie polecam do regulacji dobrze grających werków. Ja nie miałem praktycznie nic do stracenia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jacek-k-wawa

Oczywiście popieram żeby nie grzebać na oślep bez narzedzi i wiedzy ale jeśli chodzi o ustawienie azymutu za pomocą figur Lissajous (tak jak to zrobiłeś) to nie za bardzo ma tu znaczenie precyzja oscyloskopu. Więc cokolwiek, co ma możliwość takiego pomiaru będzie zdecydowanie lepsze niż ustawienie 'na ucho'. Dodatkowo - ustawienie azymutu warto robić dla wysokich częstotliwości sygnału testowego bo wtedy jest największy wpływ regulacji azymutu na to co widzisz na ekranie. W zasadzie - jeśli ustawisz dobrze azymut dla np 16kHz to dla każdej niższej częstotliwości powinno być też dobrze.

Gratuluję zacięcia i uzyskanych rezultatów!

vasa

Zrobił Pan kawał dobrej roboty.
Rudemu pomocnikowi co na koniec padł, też się nagroda należy [emoji74]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Tak na prawdę aby sprawdzić faktyczny efekt regulacji i czyszczenia potrzebowałem nową, dobrze nagraną kasetę najlepiej z porządnego winyla. Dziś dotarła (Maciek - stukrotne podziękowania) taka jak poniżej. Zerwało mi kapcie! Przestrzeń, stereofonia... Nie wiedziałem, że kaseta tak potrafi. Porządny analog.
Znaczy się - trza brać się w weekend do roboty. Rozbierać, wylutowywać potencjometr, czyszczenie, regulacje poziomu zapisu... Warto.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

I to jest ten moment kiedy powinno zmienić się tytuł wątku. Ładny i działa! :) Dobrałem się wreszcie do potencjometra balansu. Zdjąłem maskownicę magnetofonu, odkręciłem płytkę z potencjometrami - okazało się, że nawet nie trzeba go wylutowywać. Wystarczyło podważyć cztery blaszki i oddzieliło się pokrętło od reszty czyli węgłowych torów rezystora. Dalej z górki. Najpierw pałeczki zamoczone w IPA i jazda. Pałeczki całe utytłane. Potem patent z mieszanką IPA z WD40. Należy rozmieszać oba płyny i znów patyczki kosmetyczne. Na koniec złożyłem wszystko do kupy. Działa.
Wygląda na to, że tym samym zakończyła się przygoda z niesprawnym magnetofonem. To faktycznie kapryśne urządzenia i wymagają sporo cierpliwości.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910