Klub szeroko- i pełno-pasmowców

Zaczęty przez tomekkk1, Wrzesień 03, 2018, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

GB

Cytat: Pawelec w Styczeń 17, 2019, 00:36
Pozdrawiam wszystkich fanów pełnego czystego pasma i chylę czoła za wytrwałość w poszukiwaniu wymarzonej konstrukcji  :). Ja niestety przekonałem się ćwicząc różne rozwiązania na kilku budżetowych przetwornikach typu Fostex, Tang band, Sonido, że łatwo nie jest  :). Jednak jak już się trafi w swoje preferencje to frajda jest ogromna. W moim przypadku długo to trwało i "niestety" kompromisu co do zmniejszenia gabarytów tuby nie ma  ;D
Cytat: tomekkk1 w Styczeń 16, 2019, 18:31
Problem? 2 x 135 litrów skrzynie w pokoju około 15m2 - żaden problem:
I tak też jest u mnie, można się przyzwyczaić. Przy zgaszonym świetle wcale ich nie widać  ;)
Sonido SFR 200A - odwrócony Aion
Czy ja dobrze widzę? W tych dużych jest tylko jeden głośnik?

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

tomekkk1

Tak, tylko jeden. kolumny kolegi Pawelec to obudowy labiryntowe :)

GB

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 17, 2019, 10:28
Tak, tylko jeden. kolumny kolegi Pawelec to obudowy labiryntowe :)
Słowo labirynt brzmi fajnie a co daje?

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

tomekkk1

 Właściwie to zamiast labirynt, powinienem napisać tuba, oba zwroty nie są błędne. Znacznie wzmacnia poziom niskich tonów. Jak każde rozwiązanie w tej kwestii ma swoje zalety i wady.

Jedną z wad jest właśnie rozmiar wymagany do stworzenia tej tuby. Kolejną wadą są rezonanse, które trzeba zwalczać by nie koloryzowały niskich tonów. Do wad zaliczamy również duży nakład materiałów i czasu na wykonanie obudowy. Ja osobiście do większości takich obudów dokładam jako wadę ich wygląd. Wielka skrzynia z rozdziawioną szeroko japą (lub dwiema) mi się nie podoba, dlatego konstruując kolumny dla siebie skorzystałem z dobrodziejstwa jakim jest Bass Reflex. Wyliczenie poprawnego tunelu jest trudne, osoby zainteresowane DIY często kończą rozczarowani - bo pomimo klonowania dość wiernie projektu, wystarczy użyć innego, podobnego materiału tłumiącego by tunel zadziałał nie tak jak oczekiwano.

Ale są również zalety i kilka przytoczę. Właściwie wykonane, dobrze zestrojone i odpowiednio wytłumione tunele odwdzięczają się świetnym, niepodkolorowanym przez rezonanse basem, o właściwym poziomie w stosunku do reszty pasma. Dzięki temu wysoka efektywność rozkłada się w większości pasma akustycznego i nie musimy stosować filtra BSC (Baffle Step Compensation), obniżającego poziom średnich i wysokich tonów. Niskie tony są inaczej odbierane przez nasz zmysł słuchu - o ile jesteśmy (wbrew temu co powszechnie mówi się na ten temat) w stanie zlokalizować źródło niskich tonów, to w przypadku gdy owe źródło jest niżej, ale wciąż w tym samym miejscu co źródła tonów średnich i wysokich - nie odczujemy dyskomfortu i wciąż odbierzemy dźwięk jako punktowy. Ilość użytych materiałów przekłada się na ciężar, co w przypadku kolumn również niewątpliwie jest zaletą.

Old Man Kensey

Nic dodać, nic ująć. Świetny opis, Tomek.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

tomekkk1

Dziękuję :)
Poniżej przykładowe foto najprostszej obudowy typu "back horn loaded" - powszechnie stosowanej w DIY - oczywiście w uproszczeniu:

GB

Dzięki za wyjaśnienia.

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Pawelec

@tomekkk1 - bardzo trafny opis.
Mój projekt bazował wyjściowo na założeniach tuby Aion zaprojektowanej przez Sonido dla tego głosnika. Wygląda to tak jak na rysunku poglądowym. Oczywiście wszystko ma swoje uzasadnienie w obliczeniach, komora głośnikowa, kąty "rozwarcia  ;)" tyby, jej długość no i późniejsza zabawa z częściowym wypełnieniem w celu wyrównania przesunięć fali....
Dużo zabawy, ale efekt zajefajny  :D

tomekkk1

Looknąłem na ten .pdf i muszę przyznać, że konstrukcja prosta, ale trochę matematyki ktoś mimo to musiał ogarnąć. Znasz może ich wagę? Jestem ciekaw czy podchodzą do 80kg/szt. ;D

Pawelec

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 17, 2019, 17:28
Looknąłem na ten .pdf i muszę przyznać, że konstrukcja prosta, ale trochę matematyki ktoś mimo to musiał ogarnąć. Znasz może ich wagę? Jestem ciekaw czy podchodzą do 80kg/szt. ;D
trafiłeś w 10. Razem z podstawą 82,5 kg sztuczka. Front i tył zrobiony z MDF 38 mm. Całość wisi w powietrzu na stopie z konstrukcji stalowej którą mogę dodatkowo regulować wysokość szczeliny tuby. Sprawdza się to w zależności od kubatury pomieszczenia i sposobu ustawienia. Takie dodatkowe strojenie  :)

tomekkk1

Czyżby zabrakło już osób na Forum do tego zacnego klubu?
Chyba muszę trochę pełno-pasmówek naprodukować  >:D

vasa

#86
Oddam moje trąby w dobre ręce.
Trąby gratis a gdyby ktoś chciał komplet z Fostexami to 1000PLN.

[emoji485][emoji377]


Aha.
Odbiór wyłącznie osobisty.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1

Jakie inne planujesz w ich miejsce?

vasa

Nie powiem [emoji57]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1


paul_67

Należę do klubu? Moje kolumny nie są tak okazałe jak na zdjęciach powyżej, ale szerokopasmowe jak najbardziej.Do konstrukcji tubowych też ich nie można zaliczyć bo to bass-reflex, ale grają fajnie i tego właśnie od nich oczekiwałem :)

paul_67


paul_67


tomekkk1

Co za dziwne pytanie, należysz i basta  :np:

paul_67

No to udało się niskim kosztem i sporym ( wbrew pozorom) nakładem pracy  8)

tomekkk1

Przy takich proporcjach zwycięstwo smakuje najlepiej ;)

kefas

No i teraz grają u mnie, i mi się podoba, najlepiej się zgrywają z Ad Fontes i z Revoxem B77 ale to początek słuchania i jak widać podłączone są nie audiofilsko  ;) skręcone z moimi kablami na szybko. zaraz żona wróci z pracy, ciekawe do kiedy pozwoli mi się nimi nacieszyć w salonie  ;D a kiedy będę je musiał przenieść do innego pokoju. Może jutro kolega przyniesie wzmak lampowy na razie jest Fun.

GB

Jakieś małe te Twoje stare kolumny.

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

Jakieś małe te Twoje stare kolumny.

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

Jakieś małe te Twoje stare kolumny.

______________
Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz