Headshelle - różne różniaste, doświadczenia i opinie

Zaczęty przez GregWatson, Marzec 20, 2015, 12:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#1
Zalezy czego sie szuka, do czego to ma byc. Headshellem "stroi sie" uklad wkladka ramie. Czasami brakuje przesiegu, to bierze sie headshell z dlugimi fasolkami. Czasami potrzebny jest krotki. Zalezy jak osadzono ramie na plincie i czy jest regulacja. Wazna jest masa headshela. Masy tego drugiego headshella wykonanego ze stopow magnezu nie podali. Stop magnezu to genialny material np. na obrecze (felgi) do samochodow rajdowych. Bardzo lekki, dosc odporny i mocny, pozwala zalodze na dojechanie do mety jesli zlapie sie kapcia i dalej trzeba pruc po szutrach.
Stop magnezu na headshell? Nie mam bladego pojecia jaki ma wplyw poza niska masa. Tlumienie drgan? Wydaje mi sie ze headshelle ze stopow lekkich (alu) sa wystarczajace i lepiej skupic sie na masach i wymiarach. Niektorzy bawia sie headshellami z drewna. Ortofon ma taki w swojej ofercie. Cena wysoka. Jesli ktos przy kasie, moze sobi kupic i sprawdzic jak gra. A najlepiej kupic dobra wkladke.

Jesli juz headshell firmy Audiotechnica to mnie najbardziej odpowiadaja headshelle tej firmy - z epoki. Ten jest bardzo lekki (dobry do lekkich ramion i wielu wkladek MM). Firma tak porzadna, ze od spodu wytloczyla informacja jaka jest masa headshella.

P.S. A najpiekniejsze headshelle robil kto? Oczywiscie Micro Seiki i rzecz jasna to jest zart ;) Mnie sie podobaja.

frywolny trucht

Ze względu na brak możliwości ustawienia kąta prowadzenia i w zasadzie przesięgu również- darowałbym sobie obie AT.
Chyba, że ta obejma plastikowa pozwala poluzować, przesuwać i wręcz obracać headshell.
No to co innego.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

Cytat: frywolny trucht w Marzec 20, 2015, 12:44Ze względu na brak możliwości ustawienia kąta prowadzenia i w zasadzie przesięgu również- darowałbym sobie obie AT.

No właśnie też to zauważyłem ale wcześniej widziałem takie podobne w budowie to miały jakąś "przelotkę' jeszcze do zamontowania wkładki. To tak z ciekawości je wsadziłem bo jakoś tak dziwnie mi to wyglądało.

Cytat: kangie w Marzec 20, 2015, 12:33P.S. A najpiękniejsze headshelle robił kto? Oczywiscie Micro Seiki

No pewno, że tak.:)
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#4
Jeszcze fotka z bliska headshella AudioTechnica z epoki. Pasuje wizualnie do starych ramion z epoki. Jest szeroki i taki narowisty. Ale takie headshelle kiedys produkowali. Masa: ok. 6,5g.

kangie

#5
Ciekawy jest headshell Technics. Odlewany ze stopow lekkich. Masa wlasna ok. 7,7g. Bardzo starannie wykonany. Smukly z bardzo wygodnym uchwytem. Ergonomiczny. Posiada otwory do zakladania ciezarkow (rowniez dla DJ-ów). W opakowaniu kabelki. Srubek brak. Uwaga: zdarzaja sie podrobki!

kangie

#6
Najtansze headshelle Ortofona. Seria SH-4 (black, silver, pink, blue). Giete. Masa ok. 9,4g. Wygodny bardzo dlugi uchwyt. W opakowaniu kabelki oraz dwie pary srubek roznej dlugosci.

kangie

Fot. 2. Ortofon SH-4 B i SH-4 S.

GregWatson

#8
Posiadam na wyposażeniu swojego gramofonu dwa urocze headshelle Micro Seiki:

H-202 oraz H-303





ale marzą mi się jeszcze dwie do całego kompletu z gramofonem kolorystycznie odmienne:



oraz taki:




To są headshelle dedykowane do mojego modelu gramofonu więc dostosowane wagowo do posiadanego ramienia z możliwością dopasowania do różnych wkładek. Jak się przyjrzymy budowie to są lżejsze jak i cięższe headshelle.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Ksztalt na miare dziela sztuki. Piekny jest ten promien zaokraglenia od freza, wykonczenie krawedzi czolowej, potem ta sztabka zintegrowana z uchwytem. Trzymajac w rece ma sie wrazenie trzymania czegos wartosciowego. Tak kiedys robiono prawdziwe gramofony.

Jaka jest roznica w masie miedzy 202 i 303?

GregWatson

Micro Seiki H-202 10,6 g
Micro Seiki H-303 10,0 g

W sumie aż tak dużych różnic wagowych nie ma biorąc pod uwagę konkretne modele gramofonów i ramion do, których były one produkowane (zresztą cała gama headshelli także różnych wagowo). Micro Seiki bazowała na swoich wkładkach zresztą jako jedna z nielicznych produkowała wszystko od gramofonów przez ramiona i headshelle po wkładki, dociski i inną biżuterię.

Właśnie do tych headshelli produkowane były wkładki z serii Micro Seiki M-7000/e oraz VF-3100 - 3200 dlatego zależy mi na tym aby je dorwać i posłuchać jak gramofon grał w oryginale.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Jesli te dwa otwory mialy za zadanie zdjac troche masy, to te 0,6g nie maja wlasciwie sensu. Czyzby otwory do dokladania ciezarkow?

No to jak uda sie zdobyc te wkladeczki, to bedzie celebra. Odsluch po japonsku z gejszami? ;)

GregWatson

Nie widziałem nigdy aby Micro Seiki produkowała ciężarki do headshelli ani nie widziałem ich headshella  z ciężarkami. Myślę iż w tamtych latach ograniczali się tylko do ustawiania swoich firmowych wkładek i dlatego taka mała różnica.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#13
Greg, nie sadzisz ze czemus te otwory sluza? W technice u uznanych producentow nic nie dzieje sie bez przyczyny. Ja mysle, ze jednak po cos zrobili ten podzial headshelli.

Znalazlem jeszcze skan - od znajomego - oryginalnego headshella do mojego ramienia Audio Tachnica AT-1007. Jest to headshell typu "UL". Ja mowie na niego "aligator" ze wzgledu na podobienstwo. Masa 6g. Swojego czasu szukalem go na aukcjach, ale stwierdzilem ze z tym ramieniem o wiele ladniej prezentuja sie headshelle Technicsa i kupilem ich kilka nówek sztuk.

GregWatson

Jeszcze nie jeden headshell nas zaskoczy, ciekawe.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#15
Mozna wspomniec o headshellach Unitry. Mam taki w Danielu. Jego problemem bylo "pikowanie" w pozycji roboczej, czyli widok tzw. "Heil Hitler". U mnie byla to dosc znaczna odchylka katowa. Wpadlem na pomysl aby zastosowac podkladki teflonowe, po ich zeszlifowaniu do kata 1,5 st. (wlasc. 1 st. 30 min) oraz 2,0 st. Wykonalem dwa przyrzady przefrezowane do ww. katow wraz z poglebieniami. na rozne glebokosci. Ksztalt podkladce nadalem tarcza "listkowa" do szlifowania recznego. Rowek umozliwiajacy zalozenie podkladki przez bolec na headshellu wykonalem drutem spawalniczym (stopilem rowek rozgrzanym drutem).
Po zalozeniu podkladki 2,0 st. Headshell jest juz wypoziomowany i problemy z VTA w Danielu zostaly rozwiazane.

Ten headshell w porownaniu z headshellami Micro Seiki, AudioTechniki, Ortofona wypada dosc slabo. Niechlujnie wykonany. To nie ta precyzja. Mam go by zachowac Daniela w fabrycznym stanie z oryginalnymi czesciami.

Masa headshella: 11,5g
Masa podkladki: 0,2g

Pomiaru dokonano chinska waga 100g x 0,01g

kangie

Fot. 2. Po zastosowaniu podkladki.

kangie


kangie


kangie


kangie


GregWatson

No i udało mi się kupić trzeci headshellek do mojego zestawu, który mi brakował:

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie


GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Natknąłem się na jeszcze jeden headshell Micro Seiki.