Pro-Ject Phono Box SE II

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 18, 2014, 16:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Jego wyjątkowość sprawia iż jest to rzadki model firmy Pro-Ject na rynku wtórnym oraz najbardziej ceniony wśród posiadaczy gramofonów przedwzmacniacz oparty na tranzystorach tejże firmy. Przedwzmacniacz zarówno do wkładek MM jak i MC z dużą możliwością różnych kombinacji dokonywanych zworkami w tylnej części przedwzmacniacza oraz z filtrem subsonicznym.

Dane techniczne modelu:

- impedancja wejściowa, MM: 47kohms/100pF,
- impedancja wejściowa, MC: 100ohms/100pF, 220ohms/100pF,
- napięcie wyjściowe: 300mV/1kHz at 3mV/1kHz at MM input,
- napięcie wyjściowe: 300mV/1kHz at 0,3mV/1kHz at MC input,
- gain, MC: 60dB,
- gain, MM: 40dB,
- poziom szumu, MM: -95dB,
- poziom szumu, MC: -75dB,
- THD MM/MC: 0,003/0,1%,
- RIAA 20Hz-20kHz: max. 0,3dB,
- zasilacz: 16V/1000mA AC,
- pobór mocy: 16V/180mA AC,
- źródło DC: od±12 do ±18V DC,
- wymiary: 130 x 105 x 80mm.


http://www.project-audio.com/main.php?prod=phonoboxse2&lang=en

Instrukcja obsługi w kilku językach także w języku polskim.

Tu znajdziecie szczegółowy opis przedwzmacniacza:
http://www.hi-fi.com.pl/phono-stage-testy-lista/968-pro-ject-phono-box-se-ii.html
poniżej tego materiału znajdziecie test - porównanie ze sobą następujących pre (można ściągnąć w formacie pdf):
- Pro-Ject Phono Box II,
- Pro-Ject Phono Box SE II,
- Clearaudio Nano Phono.

http://archiwum.rms.pl/pro-ject-phono-box-se-ii-phonoboxseii-przedwzmacniacz-gramofonowy   

Ustawienia:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1396778.html

Użytkowałem go prawie dwa lata i porównując go do pre wbudowanych we wzmacniacz jak i pre NAD PP2i jaki miałem wcześniej znacznie przewyższał swoimi możliwościami pozostałe.

Przedwzmacniacz kosztował 970 zł.





Krótki opis i rys historyczny:

Pro-ject Phono Box II Phono Stage PreampPro-Ject have been building and selling turntables and related phono electronics since 1991 and have a number of products available new for around L100 and even more higher end models that maybe found second hand within budget too. The range of Pro-Ject Phono Boxes runs like this:-

Phono Box MM – The basic entry level MM model. Retails new for around L60.
Phono Box II – High quality model, released in 2007, featuring better case, MM/MC switchable. Retails new for L90.
Phono Box USB – Same as II, but with addition of USB ADC.
Phono Box USB V – Released in 2012 and very similar to above, but with addition of manual gain control. Note this one sometimes goes by name of 'Phono Box III USB'. Retails for around L130.
Phono Box SE – Uprated version of Phono Box, with better component all round and improved power supply. Sold for L200 when launched in 2004.
Phono Box II SE – Uprated version of Phono Box II, also released in 2007, with better components all round and improved power supply. Retails for L200


I jeszcze środek pudełka:













oraz test urządzenia:

Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Mam go od jakiegoś czasu i gra bardzo ładnie. Jestem z niego na tyle zadowolony, że na razie nie rozważam wymiany. Nie wiedziałem tylko, że jest aż taki wyjątkowy.
Tylko ta niebieska dioda przeszkadza.

GregWatson

"Wymieniłem" na LARa LPS-1 ale dobre wspomnienie pozostało. Pocieszę Cię LAR ma dwie takie diody z tym, że pomarańczowe.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Cytat: rudy-102 w Sierpień 23, 2014, 20:34Mam go od jakiegoś czasu i gra bardzo ładnie.

I do Fontka masz to wpięte?
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Sierpień 23, 2014, 20:39Pocieszę Cię LAR ma dwie takie diody z tym, że pomarańczowe
Pomarańczowe może by mi nie przeszkadzały. Nie lubię niebieskich diod, a pchają je prawie do wszystkich nowych sprzętów.

rudy-102

Cytat: GregWatson w Sierpień 23, 2014, 20:39Pocieszę Cię LAR ma dwie takie diody z tym, że pomarańczowe
Pomarańczowe może by mi nie przeszkadzały. Nie lubię niebieskich diod, a pchają je prawie do wszystkich nowych sprzętów.
Cytat: GregWatson w Sierpień 23, 2014, 20:42I do Fontka masz to wpięte?
Do "Fontka". Gra.

GregWatson

Wiem, mam je w NADzie C356BBEE i świeci kilka na raz.
Trochę tego i trochę tamtego też.

robiz

Tak dla odświeżenia wątku.. ;)
Jest teraz " nowy " pro ject phono box S. Porównywał ktoś go to wersji SE II, moze słuchał  W tym S jest bardzo dużo mozliwości ustawień  , chyba więcej niż w SE.... Cena bardzo okazyjna ok 650 zł.

Jakis cza temu uzywałem PJ phono boxa SE ( w pierwszej wersji ), grał ładnie czytso , lae raczej górą i czasami tez " syknął ".
Dlatego zastanawiam się czy w tym S , cos poprawili.

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

GregWatson

Pamiętam, że jak robiłem przymiarki mając już pre NADa PP2i na co przejść czy na tego właśnie Phono Box S czy na SE II to na forach AS oraz winyle.net jednak polecali tego drugiego, że jest to najlepsza wersja przed lampami. Zresztą SE I też można kupić oficjalnie w sklepie za coś ok. 1 k zł. A więc różnica w cenie spora. Kupiłem używkę i sprzedałem za więcej niż kupiłem. Więc widać z tego że jakoś się jeszcze cenią. Ale jeśli chodzi o porównania odsłuchowe to nie miałem takiej okazji. Poszperaj na AS i winylach tak coś o nich pisali.
Trochę tego i trochę tamtego też.

robiz

Cytat: GregWatson w Styczeń 08, 2015, 09:59Zresztą SE I też można kupić oficjalnie w sklepie za coś ok. 1 k zł.

Nie wiedziałem , że jeszcze ta wersja w radiatorowej obudowie z " akrylem " z przodu mozna dostać jako nową . Sam swojego pchnałem jako uzywakę , chwaląc sie , że juz nowego sie nie dostanie..

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

GregWatson

Pomyłka - miałem napisać SE II.
Trochę tego i trochę tamtego też.

robiz

No to insza inszość, fakt u niemca widziałem tego SE II za niecałe 900 zyla, chyba taniej niz w Polsce.

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure


GregWatson

#13
No właśnie kupiłem go ponownie za mniej niż 500 zł (pełna wersja kartonowa z papierami). Prawie nówka. Bardzo mi to pre pasowało brzmieniowo. Podepnę go pod mojego Pro-Jecta.

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#14
A tak wyglądała pierwsza wersja tego pre czyli Phono Box SE:






oraz Pro-Ject Phono Box SE II wraz z LAR-em LPS-1



Trochę tego i trochę tamtego też.

robiz

Cytat: GregWatson w Styczeń 18, 2015, 21:37No właśnie kupiłem go ponownie za mniej niż 500 zł (pełna wersja kartonowa z papierami).

Jeżeli z Alle...o i kupiłes w niedzielę,  tez na niego patrzyłem, był w dobrej cenie ;)
A tego SE w radiatorowej obudowie, to jakbym patrzył na swojego, który poszedł do " dobrych ludzi "

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

GregWatson

#16
Tak, tak w niedzielę. Byłem przygotowany na walkę bo gość powiedział że jest spore zainteresowanie no i okazało się że poszło gładko za cenę wywoławczą.

Uzupełniłem też pierwszy post o wątek opisowo historyczny ale po angielsku. Na jakimś tam forum anglojęzycznym widziałem porównania przedwzmacniaczy Pro-Jecta i ta wersja  (Box SE II) była bardzo pozytywnie opisana i oznaczona jako najlepszy wybór - możliwości/cena.

Już nie będę musiał bawić się kablami.
Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

Greg - nie mam zdrowia łazić po forach i wątkach w poszukiwaniu dawnych wpisów.
Jeśli pamięć mnie myli, to mnie popraw. Zdaje mi się, że byleś orędownikiem wyższości LARa nad PJBoxem. Co się stało? Skąd ta zmiana? LAR jednak gorszy? A może mnie się coś pomyliło? :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

GregWatson

Nic mi się nie znudziło, mam dwa patefony i jakoś musiałem się bawić z przepinaniem.
Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

GregWatson

Istotna uwaga a raczej errata dla użytkowników tego przedwzmacniacza.

Zdarzyła się wadliwa seria z błędnym nadrukiem na tylnej ściance preampa ukazująca oznaczenia zworek. Prawidłowy nadruk przedstawia foto poniżej.



Ale instrukcje obsługi do tych wadliwych egzemplarzy pre zostały wydrukowane prawidłowo wskazując prawidłowe napisy jakie powinny być na tej ściance.


Informację taką możemy także znaleźć tu:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1396778.html

Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

No właśnie. Zwory. Używasz ich? Słyszysz różnicę? Bo ja niestety nic nie słyszę ( mam już z górki, może to jest przyczyna?)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

GregWatson

#22
Też już mam z górki ale umówmy się że jak zrobię dokładne testy (dzisiaj) do napiszę o tym. Pamiętam, że poprzednio kombinowałem też trochę z tymi zworkami i wyszło mi że przy wkładce AT-440MLa najlepsze ustawienie to: (mostek na zworkach 220 pF oraz 100 pF).
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Ponieważ mam mostek na zworkach jak wyżej postanowiłem zworkę 220pF wyciągnąć. Różnicę słychać w postaci minimalnego odjęcia basów jak i głośności. Przy usunięciu zworki 100 pF różnica prawie niezauważalna lub zauważalna minimalnie ale ja już nie jestem w stanie obiektywnie stwierdzić.

Znalazłem jedynie w instrukcji opis:
"Według tabeli ustawiamy na zworkach następujące parametry wkładek". Czyli wynikałoby że przynajmniej z opisu parametrów wkładek można dostosować odpowiednie ustawienie. Ja w AT-440MLa takiego opisu nie znalazłem jedynie do takiego ustawienia zworek doszedłem po własnych odsłuchach. (być może z racji wieku już nieobiektywnych  :) :) :))
Trochę tego i trochę tamtego też.

jajacek1410

Cytat: GregWatson w Styczeń 23, 2015, 10:12mostek na zworkach 220 pF oraz 100 pF)
Masz zwory na obu jednocześnie? Wiem, że tak tez można, ale jeszcze nie próbowałem.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek