Jazz, tylko jazz

Zaczęty przez gratefullde, Maj 28, 2014, 22:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Cytat: rudy-102 w Styczeń 08, 2020, 17:51Na razie zrobiłem małe porównanie do wersji CD 1989 roku. Jest spooooro inaczej. Przede wszystkim jest czyściej i z powietrzem. W końcu jest scena (na boki i wgłąb) i słychać, że w składzie gra kontrabas, a nie jakaś dudniąca klucha. Jest może nawet zbyt konturowo, jest na prawdę dobrze.
W porównaniu z nową wersją ta z 1989 nie gra w ogóle środkiem. Odnoszę wrażenie, że tam grają talerze w akompaniamencie basowej kluchy. Trąbka i saksofon brzmią nienaturalnie. Pewnie dla tego Wiki pisał o kłującym dźwięku.
Ja głównie odnosilem się do całej płyty (tej vol. 3).... Najgorzej są nagrane utwory 5,6,7,8 i tam najwięcej kłuło w uszy...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

rudy-102

Te akurat pominąłem bo materiał z Astigmatic zaczyna się od 9.

Pboczek

Nabyłem wczoraj pozycję 25 z serii Polish Jazz, Mieczysław Kosz, Reminiscence, z 1971 r.
Słuchałem już kilkakrotnie, bo to bardzo ładna muzyka. Materiał remasterowany przez Pana Gawłowskiego robi wrażenie. Nie będę silił się na oryginalność i w opisie odeślę do recenzję Pana Pacuły: "Remaster 2016 w wersji cyfrowej jest doskonale spójny. Przesłuchałem pod tym kątem oryginalne wydanie winylowe i nawet ono wydaje się trochę bardziej indywidualistycznie traktować poszczególne instrumenty, wypychając fortepian na pierwszy plan i chowając perkusję i kontrabas. Pod tym względem nowa cyfrowa wersja jest po prostu lepsza, bo bardziej wiarygodna i zarazem przyjemniejsza w słuchaniu. Doskonała robota, zarówno w wersji winylowej, jak i CD! Dodajmy jeszcze jedno: to piękna muzyka." http://highfidelity.pl/@main-3096&lang=

W książeczce dodanej do płyty przeczytałem o porównaniu gry Mietka Kosza do Billa Evansa. Coś w tym jest, ale nie w znaczeniu kopiowania stylu lecz raczej nieodstającej poziomu technicznego, łatwości gry i przekazywania nastroju. Po za tym na płycie Reminiscence znajdują się też utwory w których słychać inne kierunki muzyczne niż Evans. Bardzo ciekawa pozycja, a gdy dodać do tego że artysta w czasie rejestrowania tych nagrań miał zaledwie 27 lat, to tym bardziej smuci jego przedwczesna śmierć.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Kangie

Dostałem dzisiaj i taką oto płytę. Napiszę później, jak posłucham i będę miał cokolwiek sensownego do powiedzenia. Na razie podoba mi się. Płytę wybierała mi córa :)

paul_67

Ja jej słucham od jakiś trzydziestu lat :)

wiki

Cytat: Kangie w Styczeń 29, 2020, 19:53
Dostałem dzisiaj i taką oto płytę. Napiszę później, jak posłucham i będę miał cokolwiek sensownego do powiedzenia. Na razie podoba mi się. Płytę wybierała mi córa :)
Kangie, no i jak.... kupować?    ;)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Nie mam porównania do starego tłoczenia na winylu. Przypuszczam, że Jacek Gawłowski zrobił jakieś poprawki. Gra moim zdaniem znakomicie. W jednym miejscu jest niespodzianka. Nie spodziewałem się jej ;)

wiki

Cytat: Kangie w Styczeń 31, 2020, 21:08
Nie mam porównania do starego tłoczenia na winylu. Przypuszczam, że Jacek Gawłowski zrobił jakieś poprawki. Gra moim zdaniem znakomicie. W jednym miejscu jest niespodzianka. Nie spodziewałem się jej ;)
A muzycznie?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Jutro posłucham i napiszę kilka zdań. Dla mnie ciekawe, bo znam grę Ścierańskiego, aczkolwiek nie słuchałem wiele Laboratorium. Dla starego wyjadacza typu MarkN vel. Chicago może to być już zwyczajnie nudne.

miniabyr

 Słucham sobie takiej oto mojej fascynacji . Po pierwsze  Bill Frisell  którego nie trzeba przedstawiać !  Thomas Morgan który jest moim muzycznym odkryciem i jego gra fascynuje mnie od kilku płyt które  z nim posiadam . Ta płyta to zapis koncertu tego duetu ( już druga tak w ich współpracy ) . Kameralny ,bardzo stonowany przekaz -może trochę aż za bardzo ,bo oczekiwałem trochę ognia  >:D .Polecam ,bo  tego się fajnie słucha .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jacek-k-wawa


miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Kangie

Cytat: Kangie w Styczeń 31, 2020, 21:20Jutro posłucham i napiszę kilka zdań.
Słucham i robię notatki co by napisać coś Wikiemu ;)

wiki

O, fajnie....
Kolory nawet Ci się zgrały....  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

#2465
No, dobra. Micro recka Laboratorium "Quasimodo" - w sensie moich luźnych skojarzeń podczas porannego słuchania.

Utwory:

1-3 Perkusja zwłaszcza stopa i ogólnie bębny, rytm, groove perkusyjny rodem z SBB. Jurek Piotrowski jak żywy. Fortepian Józka Skrzeka. Bardzo podobne. Gitara basowa barwowo przypomina mi bas z King Crimson z albumu "Beat", czyli słynny utwór Elephant Talk.
4 - Jazz podobny do tego z koncertu w Tomaszowie  Mazowieckim - Jan Ptaszyn Wróblewski - Komeda Moja słodka europejska ojczyzna. Saksofon altowy i sopranowy Marka Stryszowskiego wymiata. Gra klimatycznie.

Ogólnie jazz fusion i klimaty SBB.

5 - Motyw jak z jakiegoś horroru czy thrillera. Słuchając w nocy gwarancja stresu, a nawet stanu przedzawałowego.
6 - Saksofon przypomina mi sposób gry i artykulacji Alka Koreckiego. Utwór z tych kojących dla ucha. Przyjemne brzmienia.
7 - Przypomina mi jak diabli płytę Pata Metheny'ego i Johna Scofielda "I can see your house from here" z 1994 r. A Quasimodo nagrywano w 1979 r.
8 - Jakby z programu Kurka i Kamińskiego "Sonda". Tzw. muzyka tła.

Ogólnie polecam. Piękny prezent z serii "Polish Jazz" od rodzinki.

wiki

Dzięki Kangie....   :)
Chyba sobie ustawie w kolejce zakupowej...  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Zapoznaję Andrzeja Trzaskowskiego, reprezentanta pierwszej generacji polskich jazzmanów. Znany, uznany, zapraszany i w ogóle ... spory to był Gość. Obok Komedy – jak piszą - najważniejsza postać polskiego ruchu jazzowego po wojnie. Pianista muzykolog, kompozytor, lider, edukator, teoretyk i krytyk, który wywarł niekwestionowany wpływ na kilka pokoleń polskich twórców.

Więc zapoznaję, Trzaskowskiego grającego na festiwalu w Sopocie w sierpniu 1956 r. z zespołem Melomani – pierwszą polską grupą jazzową oraz jako lidera sextetu na płycie Seant z 1967 r. Sopot to przeniesienie Nowego Orleanu nad Bałtyk z uciekającymi czasami w inny klimat partiami fortepianu, tradycyjny jazz.
Seant z pozoru wydaje się bebop`em, jednak odskakuje od amerykańskiego wzorca. To nie bebop ale - jak można doczytać - Trzeci nurt. Na płycie przeczytamy: Seant reprezentuje awangardowy ,,postsilverowski" kierunek Andrzeja Trzaskowskiego i odzwierciedla jego dążenie do syntezy niektórych elementów muzyki współczesnej i jazzu. Słucha się dobrze, muzyka jest interesująca, bogata w improwizację i w porównaniu do Melomanów dojrzała.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kangie

#2468
Całkiem dobry koncert. Kiedyś oceniałem jako "flaki z olejem", dzisiaj twierdzę, że jak na kobietę całkiem żwawo odnalazła się Diana w jazzie. Nadal uważam, że ledwie muska klawiszy fortepianu. Nie są to ręce Oscara Petersona, a zwłaszcza lewa. Przydałoby się więcej ataku na fortepian, chociaż tak naprawdę odrobinę przesadzam i pewnie na tych fortepianach najlepiej się nie znam ;) ale wypowiem się, bo mam prawo ;) Gitara, kontrabas i perkusja wyśmienita.

Bym był zapomniał o wokalu! Również wyśmienity!

wiki

Jazz się słucha....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

I dalej....
Całe TRZY utwory słuchania.....

Pierwsza strona jeden utwór, druga - dwa utwory....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Słucha, słucha...
Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

To mnie zmotywowaliście
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

wiki

O! Widzę, że odpaliliście piękne gramofony....   :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

gratefullde

Cytat: wiki w Luty 08, 2020, 20:01
O! Widzę, że odpaliliście piękne gramofony....   :)
Chyba ostatni raz [emoji16]
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9