Geometria gramofonu

Zaczęty przez vasa, Maj 25, 2015, 22:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

piję wino ze swoją dziewczyną, proszę mówić o kogo biega bo nie wiem i off topuję ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Bardzo wiekowy audiofil :)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Cytat: miniabyr w Wrzesień 03, 2015, 20:03Bardzo wiekowy audiofil

Że niby taki stary? Eeeee a nie wygląda :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

W weekend biorę się za gramofon i porównanie różnych ustawień, przede wszystkim overhangu z użyciem protractora clearaudio. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Cytat: gratefullde w Wrzesień 03, 2015, 21:27Zobaczymy co z tego wyjdzie.
A ja wiem co wyjdzie! Różne brzmienie !-)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

#80
Arcyinteresująca sytuacja. Vasa swego czasu zlecił mi zrobienie obliczeń ile wynosi odległość od ostrza igły do osi śrubek mocujących w różnych wkładkach. Wychodziło w zasadzie to samo, a więc można było dojść do wniosku, że konstruktor headshell'a Adama czy Bernarda, jak dobrze policzył, mógł sobie darować fasolki do suwania wkładką w uchwycie i zafundować konkretne otwory. Tymczasem dziś rozglądając się za danymi Ortofon Valencia trafiłem na takie dane odłegłości. Producent potrafi szurnąć solidnie odległością E, a więc headshell'e bez fasolek, zapewne pomyślane pod konkretne wkładki, są zdecydowanie nieuniwersalne.

http://ortofon.com/hifi/support/cartridges-dimensions-chart
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jamówię

Logicznie wydaje mi się, że tu, więc Drodzy pytanie:
na talerzu i subplatterze, kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest >:( bywa, że bańka kółeczko opuszcza. Gramofon Thorens 160mkII,nowy ;D Sprężyny wyregulowane prawidłowo.
Czy to oznacza, że jest ok? jeśli talerz jest prawidłowo wypoziomowany, to dlaczego na chassis jest źle. Tak ma być? czy muszę coś poprawiać, help! ;)

vasa

Cytat: jamówię w Marzec 18, 2016, 19:37kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest  bywa, że bańka kółeczko opuszcza.
Zrób jeszcze dwa pomiary; połóż na talerzu i pokręć nim. Sprawdź czy nie ma zmiany położenia bańki. I druga sprawa czy płytka montażowa ramienia jest poziomo.
Nie pamiętam szczegółowo budowy tego gramofonu ale ramię chyba jest mocowane niezależnie od talerza (nie jest na wspólnej, miękko zawieszonej płycie)
Jeżeli dobrze pamiętam to pierwsze podejrzenie jest takie że jednak sprężyny nie są ustawione poprawnie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Cytat: vasa w Marzec 18, 2016, 20:06
Cytat: jamówię w Marzec 18, 2016, 19:37kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest  bywa, że bańka kółeczko opuszcza.
Zrób jeszcze dwa pomiary; połóż na talerzu i pokręć nim. Sprawdź czy nie ma zmiany położenia bańki. I druga sprawa czy płytka montażowa ramienia jest poziomo.
Nie pamiętam szczegółowo budowy tego gramofonu ale ramię chyba jest mocowane niezależnie od talerza (nie jest na wspólnej, miękko zawieszonej płycie)
Jeżeli dobrze pamiętam to pierwsze podejrzenie jest takie że jednak sprężyny nie są ustawione poprawnie.

Jest wspólne zawieszenie dla ramienia i talerza ,armboard jest dobrze wypoziomowany. Generalnie jak kładę poziomicę na subplatterze, blisko łożyska, to pomiar jest prawidłowy i tak poziomowałem gramofon ,kłopoty zaczynają się w rogach chassis, blisko plinthy. Może to jest normalne w gramiakach typu Thorens,Linn?

vasa

Cytat: jamówię w Marzec 18, 2016, 20:10Jest wspólne zawieszenie dla ramienia i talerza
Jeżeli jest wspólna płyta montażowa, armboard i talerz są wypoziomowane to reszta jest kompletnie nieistotna.
Może jest trochę krzywe, może sprężyny ustawiają obydwa elementy lekko skośnie ale to kompletnie bez znaczenia.
Oczywiście poza bólem duszy właściciela :))
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Dzięki Ci Drogi vaso,uspokoiłeś moją skołataną duszę ;D
Idę słuchać dalej ;D

tomasz_pianista

Zauważ też, że po włączeniu silnika w Thorensie talerz lekko "idzie do tyłu", warto to skorygować.

Pamiętam, jak kiedyś ustawiałem zawieszenie, wszystko było idealnie...a potem założyłem pasek, włączyłem gramofon i całe ustawianie poszło się je..ekhm:)

No i jeszcze jedna sprawa, dość oczywista - ramie musi być zdjęte z podpórki.
Grupa ratowania poziomu.

jamówię

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 18, 2016, 20:26
Zauważ też, że po włączeniu silnika w Thorensie talerz lekko "idzie do tyłu", warto to skorygować.

Pamiętam, jak kiedyś ustawiałem zawieszenie, wszystko było idealnie...a potem założyłem pasek, włączyłem gramofon i całe ustawianie poszło się je..ekhm:)

No i jeszcze jedna sprawa, dość oczywista - ramie musi być zdjęte z podpórki.

Sprawdzę,to"idzie do tyłu"tylko przy starcie?czy w ciągu pracy silnika też?

christo

Cytat: jamówię w Marzec 18, 2016, 19:37Logicznie wydaje mi się, że tu, więc Drodzy pytanie:
na talerzu i subplatterze, kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest >:( bywa, że bańka kółeczko opuszcza. Gramofon Thorens 160mkII,nowy ;D Sprężyny wyregulowane prawidłowo.
Czy to oznacza, że jest ok? jeśli talerz jest prawidłowo wypoziomowany, to dlaczego na chassis jest źle. Tak ma być? czy muszę coś poprawiać, help! ;)
Wypisz, wymaluj - moja walka z kalibracją gramofonu. Niestety to nie thorens a ramię i łożysko talerza obsadzone są na sztywno w plincie. Cóż. Jest jak jest... W każdym razie długo męczyłem się z azymutem. Okazało, że oś ramienia była prostopadle do plinty a oś talerza już nie. Łożysko było krzywo osadzone. Udało mi się to wyrównać stosując jakieś cienkie podkładki pod wkręty mocujące łożysko i teraz jest (prawie) OK. Ale co się namęczyłem to moje...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jamówię

A w jakim gramiaku miałeś taki problem?

ahaja

Thorensy się poziomuje z talerzem, gumą pod płytę i płytą.

jamówię

Cytat: ahaja w Marzec 20, 2016, 12:10
Thorensy się poziomuje z talerzem, gumą pod płytę i płytą.




Bardzo ważna informacja,dzięku Krzychu!

jamówię

Jeszcze jedno,ja mierzę na gumie,płyty mogą być różnie wytłoczone,ale powiedz,która część talerza jest najbardziej miarodajna?ta bliżej szpindla(tak mierzę)czy zewnętrzna?

ahaja

To nie ma znaczenia. Jak jest przekoszone to będzie przekoszone.
Powinieneś dawać płytę - inaczej synulujesz i ustawiasz wg 'gołego' napędu. Po położeniu jakiejkolwiek płyty to się zmieni bo to tak jakbyś dodał conajmniej 120g ... a jak położysz grubą ciężką płytę ... ?

jamówię

Ale krzywa płyta może to zaburzyć?
Czyli znaleźć idealnie prostą zmierzyć,wyregulować i zapomnieć?

jamówię

Dobra,dałem płytę,prostą :) ramię zwolniłem z uchwytu a pomiar zrobiłem w czterech miejscach,ale poza labelem,bo tam jak wiadomo są wgłębienia,ale blisko szpindla i bańka jest w punkcie,czy to jest prawidłowa metoda?

MAC

Takiej (podobnej) używam do ustawienia VTA i Azymutu kładąc ją na headshella



A do wypoziomowania gramofonu takiej


vasa

Cytat: masza w Marzec 21, 2016, 22:24kładąc ją na headshella
Ale chyba odejmujesz najpierw wagę libelli od nacisku ? :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MAC


jamówię

Cytat: masza w Marzec 21, 2016, 22:24
Takiej (podobnej) używam do ustawienia VTA i Azymutu kładąc ją na headshella



A do wypoziomowania gramofonu takiej




No ja mam tylko okrągłą,pomiar zrobiłem w czterech miejscach wokół labela,ale nie na nim!i bańka w czterech punktach przy zwolnionym ramieniu,z gumą i płytą jest centralnie,to mogę już nie bawić się w aptekarza? :))
Wasserwage w kształcie krzyżyka kupię.