PROJEKT "PANA-MERA" COMBO " - OPAM / LAMPA , 2-u systemowy przetwornik

Zaczęty przez thomas_XLR, Marzec 20, 2019, 22:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: thomas_XLR w Kwiecień 30, 2019, 21:43
Dzięki kolego za informację.

Powiadacie , że na zasilaniu 7V mieliście "piszczenie"  :o . Niezależnie czy PCC88 od Matsushity oraz Philipsa? :-[

To w takim razie transformator toroidalny o poniższych parametrach który mi podałeś  :

180V / 0.05A - 9VA
7V / 1.1A     - 7.7VA

zmienić na inny 6,3V? Uwzględniając jeszcze wcześniejsze wyliczenia kolegi McGyver-a?

Pytam bo mam możliwość zrobienia korekty w zamówionym w transformatorze lampowym.


Maciek miał piszczenie na Filipkach, ja na Matsushitach - czyli w obu przypadkach PCC88.

Możesz zostawić 7V. Po uwzględnieniu strat po drodze, pozostałe napięcie i tak wyregulujesz rezystorami do 6.3V bez trudu i męki stabilizatora :)


thomas_XLR

Czyli  transformator toroidalny , lampowy:

180V / 0.05A - 9VA
7V / 1.1A     - 7.7VA

pozostawiam bez zmian i zbędnych rozmów z producentem.

Ps. Do kolegi McGyver.   >:D
Tak przy okazji (na marginesie). Na twojej stronie internetowej - w sekcji cennik - (masz błąd literowy Predwzmacniacze liniowe )


thomas_XLR

"Looknołem" na  stronę www bo chciałem podglądnąć zdjęcia z twoich modyfikacji i podpatrzeć jak zrobiłeś połączenia dla 8 gniazd rca ze sobą (od wewnątrz obudowy).  ::) Kiedyś były takie możliwości z większą ilością obrazków.

A dokładnie w tym  przypadku (podobnie jak u mnie) jak na zdjęciu poniżej twojego Protagonista DAC  . Tyle, że nie znalazłem zdjęcia obrazującego "go od wewnątrz".


thomas_XLR

O to właśnie mi chodziło . Dzięki za podpowiedź. :-*

thomas_XLR

Wczoraj dotarły do mnie "szklane banieczki" PCC88/7DJ8 NOS od Philips-a.

Po wstępnej przymiarce już wiem, że trzeba będzie w płycie aluminiowo montażowej ( wewnątrz obudowy) wykonać miejscowe otworowanie obniżające dla  płytek PCB na których będą zamontowane lampy i kondensatory sygnałowe. Nóżki stalowe dla płytki PCB mają 12mm wysokości. Problem tkwi w 5-7mm . Jest kolizja podczas zamykania górnej pokrywy obudowy.

Kolejnym problem który napotkałem to ciężko wcisnąć szklaną lampę elektronową w podstawkę (jak na zdjęciu).
Zaprzestałem dalszych prób bo nie chcę przypadkiem uszkodzić jej przed ostatecznym zniszczeniem . Mieliście taki problem ?

Przy okazji chciałem podpytać i prosić innych o podpowiedź.
Z racji tego , że ma być to docelowo autorski projekt  sprzętu audio (w kolejnych etapach jeszcze końcówka mocy + preamp + możliwe, że również streamer lub cd player ) sygnowanym własnym logiem chciałbym poradzić się o:

1. Czy polecilibyście jakiś "chiński klon" końcówki mocy / wzmacniacza (lub cały komplet pcb bez zasilania) co by po drobnych przeróbkach DIY upakować w obudowie z Modushop-u i mógł przepięknie zagrać z moim DAC-iem? Myślałem o tranzystorowym rozwiązaniu. Przedział cenowy 500 - 3000zł . Wstępnie myślałem nad klonem Accuphase.

2. Jakie monitory do słuchania muzyki obecnie są rekomendowane? Mogą być używki z dobrym basem do słuchania popu , muzyki elektrycznej  , klasyki itp. Słucham wszystkiego po trochu w zależności od nastroju.
Wielkość pomieszczenia 15m2 lub 20m2 . Najlepiej z bas reflexem z przodu aby można było monitory ustawić na półce lub meblach i nie zajmowały dużo miejsca. Przedział cenowy do 2000 złociszy PLN.  Wstępnie myślałem nad monitorami Tannoy , Wharfedale Crystal , Magellan (ale to już chyba większa kwota) , lub jakiś projekt DIY aby samemu poskładać gotowe elementy.




thomas_XLR

Tylko monitorki audio nie z takim wieszakiem jak proponował kiedyś kolega McGyver  ;D ;D !!


Pomożecie  ;D?

LampowY

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 12:24Czy polecilibyście jakiś "chiński klon" końcówki mocy / wzmacniacza (lub cały komplet pcb bez zasilania) co by po drobnych przeróbkach DIY upakować w obudowie z Modushop-u i mógł przepięknie zagrać z moim DAC-iem? Myślałem o tranzystorowym rozwiązaniu. Przedział cenowy 500 - 3000zł . Wstępnie myślałem nad klonem Accuphase.
Tak.
Ja gram na gotowcu klona Accu A60. Adam ciągnie go w postaci PCB i ma robić samemu. Zapewne  się odezwie.
Końcówka, którą mam gra naprawdę fantastycznie. A wiele już różnego sprzętu się nasłuchałem i przy tej dopiero odszedłem od lampowych końcówek  :o

thomas_XLR

A robiłeś kolego Lampowy jakiś upgrade przy tym Accuphase A60 że tak zachwalasz?
Wymiana zasilania , kondensatory sygnałowe itp. ;)?

Skoro kolega McGyver również zamówił to znaczy, że w niedalekiej przyszłości pojawi się kolejny projekt DIY na Audiomaniakach do którego chętnie bym przystąpił.

Chyba narobiłeś mi smaka na tą Accu A60 od "maj frendów" i jeśli nie będzie godnego rywala dla niego w tym przedziale cenowym ( po komentarzach innych forumowiczów) to też ściągnę tyle, że same płytki PCB a u nas dorabiał zasilanie , obudowę i kolejne modyfikacje.

Zawsze to będzie mniej ważyć w transporcie i mniejsze prawdopodobieństwo uiszczenia "jarkowego" na cele ...... >:( >:(.....  krowa 500+ , świnia - tucznik 100+ :P ;D ;D     >:D !!! 

LampowY

Jeszcze nie.
Po zakupie o tym myślałem ale ni cholery nie mogę znaleźć uzasadnienia  :)
Kompletnie nic mi w nim nie przeszkadza.

thomas_XLR

Poczekam jeszcze na opinie innych oraz propozycję monitorków.
A teraz idziemy na jednego ....... >:D :alc:.   

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

thomas_XLR

Jak to kolego "gratefullde" powiada mój kuzyna pracujący w zakładzie pogrzebowym i w ochotniczej straży pożarnej...... trza się raz na tydzień odkazić spirytusem   ..... słonko świeci czas jakoś zlecii , hej!!! >:D >:D >:D !!!!


Oj Maryś ... moja Maryś będziemy dziś ......... sarpać !! >:D ;D


Moriarty

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 12:24Kolejnym problem który napotkałem to ciężko wcisnąć szklaną lampę elektronową w podstawkę (jak na zdjęciu).

Ja bym Ci radził przede wszystkim dokładnie oczyścić nóżki lamp, bo oceniając po zdjęciu, są mocno utlenione. Raz, że taki zabieg może coś polepszyć w kwestii brzmienia, a dwa, że może łatwiej Ci będzie wcisnąć te lampy w podstawki.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 12:24nie chcę przypadkiem uszkodzić jej przed ostatecznym zniszczeniem
Z tego by wynikało że nie chcesz uszkodzić przypadkowo, bo zamierzasz później z premedytacją celowo ostatecznie zniszczyć  ;)

rudy-102

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 12:24wykonać miejscowe otworowanie obniżające dla  płytek PCB
Można też delikatnie przyciąć / zwężyć nóżki w Beltonach. Wejdą wtedy o 2 do 3 mm głębiej w PCB. To plus wsadzone do końca lampy powinno chyba wystarczyć.
Albo po prostu zamówić dystanse 6 mm.

McGyver

Cytat: Moriarty w Maj 11, 2019, 14:08
Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 12:24Kolejnym problem który napotkałem to ciężko wcisnąć szklaną lampę elektronową w podstawkę (jak na zdjęciu).

Ja bym Ci radził przede wszystkim dokładnie oczyścić nóżki lamp, bo oceniając po zdjęciu, są mocno utlenione. Raz, że taki zabieg może coś polepszyć w kwestii brzmienia, a dwa, że może łatwiej Ci będzie wcisnąć te lampy w podstawki.
Wziąć jakąś bele jaką lampę nowalową na której nikomu nie zależy, i rozepchać podstawki. Niektóre nowe podstawki są okropnie ciasne, i faktycznie istnieje ryzyko zniszczenia lampy wstawianej w te podstawki po raz pierwszy.
Odradzam rozpychanie podstawek jakimiś przypadkowymi bolcami, drutami itp. Kolega Malg tak próbował, i skończyło się to koniecznością wymiany podstawek na nowe.


thomas_XLR

.....  dobre , podoba mi się kolego McGyver. ;D ;D

A tak na poważnie jak mówimy o "oczyszczeniu".

1. Na pewno będzie to dziś wieczorem  :pij: :alc:    ;) ;)
2. Ten sposób na oczyszczenie nóżek przy lampie o którym pisze kolega Moriarty to : papier ścierny czy też inne płynny chemiczno-ustrojowe aby dokonać osadzenia z lampą ? ::)


thomas_XLR

Kolego rudy-102 + McGyver

Z tego co pamiętam to kolega McGyver w innym wątku chyba M7 przestrzegał właśnie przed zastosowaniem nóżek mniejszych niż 10-8mm. A proponujecie zastosować 6mm?!

McGyver

O papierze ściernym raczej zapomnij, a już tym bardziej jeżeli będziesz miał lampy ze złoconymi pinami.

McGyver

Cytat: thomas_XLR w Maj 11, 2019, 14:30
Kolego rudy-102 + McGyver

Z tego co pamiętam to kolega McGyver w innym wątku chyba M7 przestrzegał właśnie przed zastosowaniem nóżek mniejszych niż 10-8mm.
Tak, bo od strony druku wystają z PCB zalutowane końcówki elementów, zwykle zajmują 2,5-3,5mm, ale bywają i takie co wystają na 5mm (np. elektrolity snap-in, niektóre podstawki lampowe, złącza itp. itd) zatem przy zbyt niskich nóżkach o zwarcie z metalową obudową nietrudno, zwłaszcza jeżeli płytka ugnie się jeszcze co nieco przy wkładaniu lamp.
Można sobie radzić w takich sytuacjach umieszczeniem pod PCB twardego materiału izolacyjnego o takiej grubości, by nie zachodziło ryzyko przebicia go przez wystające z PCB ostre końcówki.

thomas_XLR

Czyli opcja rozwiązań dla moich płytek lampowych pcb była by:

1. Pierwszy wariant wycięcie otworu w płycie montażowej i obniżenie całości

2. Drugi wariant który proponujecie to zakupić dystanse 6mm + izolacja z teflonu (do 300 stopni) na powierzchni płyty montażowej np. https://www.aliexpress.com/item/Meijuner-2pcs-Non-stick-BBQ-Grill-Mat-Baking-Mat-Teflon-Cooking-Grilling-Sheet-Heat-Resistance-Easily/33010736629.html?spm=2114.search0104.3.55.71964697ui3gX7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_10843_319_10059_10884_317_10887_10696_321_322_453_10084_454_10083_10103_10618_10304_10307_10820_10301_10821_537_536,searchweb201603_52,ppcSwitch_0&algo_expid=0148e71e-7955-4434-aa88-dd5ef65da9fd-7&algo_pvid=0148e71e-7955-4434-aa88-dd5ef65da9fd  + ewentualne podpiłowanie nóżek podstawki beltona i to łącznie powinno rozwiązać mój problem w wysokością