PROJEKT "PANA-MERA" COMBO " - OPAM / LAMPA , 2-u systemowy przetwornik

Zaczęty przez thomas_XLR, Marzec 20, 2019, 22:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

Krzysztof

Bom zamieszczony w poście 79 jasno wskazuje, że dla e88cc jest 150R w katodach dla 180v anodowego. Czy 6n23p nie jest odpowiednikiem tej lampy?

Bedford

Cytat: Krzysztof w Październik 24, 2019, 21:18
Bom zamieszczony w poście 79 jasno wskazuje, że dla e88cc jest 150R w katodach dla 180v anodowego. Czy 6n23p nie jest odpowiednikiem tej lampy?

Nie dla anodowego 180V , tylko zasilającego 180V. Anodowe to będzie jakieś 88V. Jeśli dasz Rk-150R , to lampy będą pracować z prądem 11mA. Jeśli ktoś tak zaplanował to jego sprawa. Ja bym dał trochę mniejszy prąd - 5-6mA.

thomas_XLR

Oczekiwania na front panel do mojego projektu z Modu.....opu wciąż trwają :-[ :-X >:(

A w między czasie zakupiono transformator z "Toroid-ów",  12V / 6V od jednego z kolegów który będzie potrzebny do  zasilaczy i płytek pcb na "pokładzie" Pana-Mery:P

thomas_XLR

Kolejna kwestia która może zainteresować posiadaczy tranzystorowych przetworników DAC , 2 x PCM1794 podobnie jak  moja - "PCM1794A DAC Decoder Board Balanced HiFi Parallel Board 24Bit 192KHz  Gold-plated Finished" to możliwość zastosowania odpowiednich opam-ów dyskretnych.
Po pisemnych mailach z Azjatami z niejakim Oksangiem , nawiasem mówiąc bardzo uprzejmy i uczynny człowiek , otrzymałem rysunek techniczny obrazujący rodzaj dyskretnego opamu i miejsce zastosowania na mojej płytce które mam zamiar później zastosować. Rysunek w autocad.
Cena też nie wydaje się zaporowa.  ::)

thomas_XLR

A dla tych którzy by chcieli prześledzić ścieżkę sygnału na płytce pcb "pośredniej" 2 x PCM1794 od "Ciry Audio" (bez opam-owej , wersja pośrednia) to proszę bardzo. Zdjęcie kolegi Krisa_54701 z AS.

thomas_XLR

Z racji tego że przetwornik będzie 2-u systemowy to musiałem zaopatrzyć się w dodatkową PCB 1xPCM1794 od Ciry Audio aby do części lampowej opartej na lampach Philips PCC88 i zasilaczu lampowym podpiąć się z sygnałem do modułu PCM1794.
Planowane jest zrobić tak aby za pomocą przekaźnika 230V/12V i dodatkowego transformatora 12V przełączać zasilanie na część opamową i lampową.

thomas_XLR

Kolejny problem który został rozwiązany w związku z zastosowaniem płytek i lamp Philips PCC88 na podstawie aluminiowej to : wysokość w części lampowej!!
Brakowało dosłownie kilka milimetrów i dlatego zastosowałem uszczelkę elastyczną która jest wystarczająca aby nie uszkodzić czubka lamp elektronowych Philipsa. Podniosło to o ok 10mm w górę pokrywę stalową.  8)

thomas_XLR

Czekając jeszcze na pozostałe kondensatory na napięcia 400V i > które są niezbędne do wlutowania w płytce pcb  oraz wertując internet i szukając informacji na temat mojego zasilacza lampowego znalazłem stary wątek i początki projektu projektu w którym autor narysował projekt omawianego zasilacza oraz ścieżki.
Myślę że warto to umiejscowić w moim projekcie aby inni mieli trochę prościej z "górki".
Zaznaczam, że na tych zdjęciach brakuje  na wyjściu chyba 2-uch kondensatorów foliowych o różnych wartościach (nie ma ich tam zaznaczonych / umiejscowionych przy kondensatorze elektrolitycznym).  ;)

thomas_XLR

Poniżej zebrałem zdjęcia z realizacji kolegów którzy wykorzystywali te same płytki do przetwornika lampowego (płytki dla zasilacza SRPP/WK-WA oraz płytki pod lampy elektronowe) ::)

thomas_XLR

Co niektórzy ( w tym ja  :-[) mam problem jak podłączyć poprawnie przewodami  Amanero / USB od 3Lite  do płytek 2 x PCM1794 lub 1 x PCM1794 od "Ciry Audio". Odpowiedź przyszła sama w trakcie zamawiania kolejnego asortymentu na Ali...ie oraz na AS-o.
Pokazano poniżej.   >:D

thomas_XLR

Odnalazłem na jednym z portali internetowych hifidiy.net (norton security podaje mi jako stronę zagrożoną/złośliwą >:D) zdjęcie jeszcze starszej wersji płytki PCM1794A DAC Decoder Board Balanced HiFi Parallel Board 24Bit 192KHz  Gold-plated Finished z podwójnym PCM1794 na której jest pokazane sposób połączenia gniazd dla RCA oraz osobno dla zbalansowanych XLR.
Zakładam , że w najnowszej wersji płytki dual PCM1794A od "Ciry Audio" nic się nie zmieniło i  tak też uczynię. 8) 


thomas_XLR

W związku z tym , że w części tranzystorowo /opamowej DAC-a wyświetlacz oled (czarno biały) w standardzie ma zbyt krótką taśmę AWM połączeniowo - zasilającą pomiędzy oledem a płytką na której jest moduł sterujący AK4118 to zaszła konieczność dokupienia takiej samej , nowej AWM ale tym razem 300mm /10mm / 8mio pinowej. :)

thomas_XLR

W części lampowej przetwornika DAC "Pana-Mery" a zwłaszcza na zasilaczu lampowym mogą występować bardzo duże napięcia zasilające i dlatego postanowiłem dokupić plexi gr 1,5mm aby ochronić podstawę aluminiową przed takim okolicznościami.  ;) :-X
Również wewnątrz obudowy na całej powierzchni pojawi się dodatkowe teflonowe wykończenie w kolorze czarnym wytrzymujące temperatury rzędu ok 300 stopni. 8)

thomas_XLR

Wszystkie transformatory toroidalne zarówno w DAC-u jak i hybrydzie wzmacniacza "PANA-MERY" będę chciał aby były oddalone na wysokości o ok 9mm od podłoża obudowy i w tym celu zamierzam zastosować krążki aluminiowe w połączeniu z poliamidem lub same z czystego poliamidu o średnicy ok 60mm aby kable nie były mocno przegięte w dolnej części transformatorów i nie doszło do przebić na transformatorze. ;D 8)

thomas_XLR

Dla tych którzy by chcieli wykonać przetwornik na podobnych kitach płytek od "Ciry Audio" oraz wykonać faciatę przednią  dla wyświetlacza oled jak i tylną otworowanie dla płytki zawierającej moduł AK4118 wraz z gniazdami RCA , USB , HDMI itp to poniżej skumulowałem zdjęcia i rysunki. ;D :P

thomas_XLR

Płytki oraz cały asortyment od CiryAudio można znaleźć na Taobao , Aliex....ie lub na Ebay-u :

1. Strona firmowa na Taobao https://cirydac.world.taobao.com/ (trzeba być zalogowanym i używać chińskiego)
2. Strona głównego dystrybutora skąd można pobrać dane dla płytek PCM1794 i nie tylko http://moonshadow.com.cn/bbs/upload/ (trzeba być zalogowanym) w tym również odpowiednie programy jak foobar2000 itp http://www.moonshadow.com.cn/download/

thomas_XLR

Dopiero teraz wyczaiłem, iż na Taobao jest trochę innych zdjęć i nagrań z użyciem realizacji tego typu płytki 2 x PCM1794 . Ludziska wykorzystują również do swoich CD-ków. Poniżej próbki nagrań i zdjęcia.
https://pingjia.alicdn.com/GaIUc6HJ2C3ljCjRIpB/LdqRzX7QCmvmbWBhAOS.mp4__ld.mp4 , https://pingjia.alicdn.com/mAbbAwS4xsO16etIepk/2mATrjgW1p5iLzlYaKc.mp4__hd.mp4

Najprawdopodobniej zaopatrzę się także w moduł SRC192 który pozwoli na rozwiązanie problemu, że moduł CSR Bluetooth nie może być zastosowany do 4-żyłowego modułu DAC I2S, tryb synchronicznego wejścia służy do synchronizacji częstotliwości sygnału wejściowego, zmniejszając w ten sposób drgania na wyjściu I2S modułu Bluetooth. Rozmiar płytki wynosi tylko 3,2 * 2,2 cm. Wygodny dla wszystkich do majsterkowania.

Nadaje się do: CSR64215, CSR8670, CSR8675 do PCM1794A, AK4495, AK4490, AK4497 i innych 4 przewodowych modułów DAC. I będziemy w ten sposób słuchać muzyki przy wykorzystaniu SRC192 oraz takiego np modułu bluetooth https://www.ebay.com/itm/CSR8675-Bluetooth-5-0-Differential-Analog-I2S-SPDIF-Digital-Audio-Output-aptx-hd/132904290360?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20160811114145%26meid%3D22fe77cde42140059acff92d824a29a5%26pid%3D100667%26rk%3D2%26rkt%3D8%26sd%3D323996667328%26itm%3D132904290360%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2334524&_trksid=p2334524.c100667.m2042 lub podobnych pokazanych poniżej na ebay-u

thomas_XLR

Kolejne zamówienia spływają . :)
Tym razem kondensatory foliowe WIMA MKP4 (10nF)0,01uF/630V , MKP4 (47nF)0,047uF/630V oraz (220nF)0,22uF/250V do zasilacza lampowego. Doszły też rezystory Vishy . Brakuje jeszcze kilka zamówionych kondensatorów elektrolitycznych na wysokie napięcia aby ulokować na płytce zasilacza / SRPP.
Jak dojdą elektrolity na 400V/450V to prace pójdą znacznie szybciej. ;D

Kolejny telefon do Mod......opu i kolejne zapewnienia od pana R ..... , że już niebawem coś drgnie w obudowie DAC-a>:( :-X. Rzekomo sprawy osobiste.. >:(☹😖😬. Napięcie wciąż rośnie..😡👹🥵 !!!


[przeredagowano wpis na wniosek autora]

thomas_XLR

Adapter do gniazd RCA , 1 male / 2 female  ;)

rudy-102

Przy grubszych wtykach może być problem z podłączeniem. Praktyczniejsze są takie  połączeniami pod kątem. Na przykład Via Blue.


thomas_XLR

Cytat: rudy-102 w Styczeń 15, 2020, 16:43Praktyczniejsze są takie  połączeniami pod kątem. Na przykład Via Blue.

Te twoje na pewno będą jakościowo lepsze. Ale już za późno aby zmienić zdanie. :(
Robiłem teraz wstępną przymiarkę i faktycznie nie chcą "od szczała" wejść na RCA.😖
Będę musiał  trochę poszerzyć średnicę bo mają nacięcia na kołnierzu. 

thomas_XLR

Kolejny dzień i kolejne postępy w realizacji zasilacza lampowego.  :P

Tym razem kondensatory foliowe WIMY są już na swoich miejscach. ;D
Pozostało w zasilaczu wymienić 1 rezystor R9=1000 Ohma (bo uszkodziłem) + uzupełnić  rezystory  R6, R8, R12 + kondensator elektrolityczny C16 oraz dokupić stabilizator LT1963AET. 

W części płytek gdzie będą lampy należy zamontować kondensatory elektrolityczny C1 (jak dojdzie przesyłka z innymi) + kondensator foliowy WIMA w miejscu C2 + kilka rezystorów + wymiana rezystora R2 na rezystor DALE i to będzie finał jeśli chodzi o płytki w trybie SRPP.  :)

thomas_XLR


wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka