Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Keishō trapi szum, który w przypadku posiadaczy kolumn wysoko skutecznych jest szczególnie uciążliwy. Niech ten wątek posłuży do znalezienia przyczyny, a jeśli będzie taka potrzeba niech służy również do rozwiązania innych problemów z Keishō :)

Foty poglądowe mojego egzemplarza. Pierwsze foto - po tym jak do mnie dotarł:


I bardziej aktualne, na chwilę obecną jedyna zmiana po zrobieniu tego zdjęcia, to gniazda RCA - te dołożone są teraz takie same, jak pozostałe.



Zapraszam do dyskusji :)

McGyver

#1
Cały czas siedzę nad tą cholerą i szukam przyczyny szumu. Wyeliminowałem już całkowicie zasilanie, to nie dlatego szumi. Sprawdziłem też teorię Jakuba że szumi przez wielkie "butkikowe" kondensatory sygnałowe, wstawiłem maciupcie przemysłowe MKP, i co? A dupa tam, szumi dalej tak samo. Więc to nie kondensatory. Szukam dalej, tylko że właśnie cholera uwaliłem trafola zasilającego i muszę podmienić na drugi  :(
Nie myślcie sobie proszę że mam to w dupie. Też mnie to męczy. Szukam cały czas. Już mnie czerep od tego napierdziela.

LampowY

Mnie to już ten szum przestał przeszkadzać. Zapewne się przyzwyczaiłem.
Bardziej dokucza niesprawne jedno wejście, pierdzący silnik oraz zbyt stłumiony zakres głośności. No i marzą mi się docelowe kondensatory...

ahaja

>AudioAddicted
Jak masz tak trafo ustawione to ta niebieska płytka jest idealnie w jego strumieniu ... wrong.
Przestawiłbym trafo wyżej (ale nie przekręcał go), blisko gniazda zasilania (łącznie z włącznikiem, najlepiej wywalić go na tył), coby AC (długie kable) jak najmniej siało w budzie. Wszystkie takie przewody powinny być skręcone ze sobą.

Jak nie ma brumu to połowa sukcesu.
Niestety lampa ma słabe PSRR stąd trza zadbać o zasilanie i porządną stabilizację, podobnie jak Jakub wspomniał o drutach od kondów - to anteny a im większe klamoty tym większe pętle się robią i ściąga różne rzeczy stąd szumy.

Masa:
masa zasilania musi być odseparowana od masy sygnałowej. Łączy się z nią w jednym punkcie.

McGyver

Znajdę przyczynę tego cholernego szumu choćbym miał się ...
A wtedy powprowadzam poprawki każdemu. Oczywiście opublikuję to również na forum.

McGyver

Cytat: ahaja w Luty 23, 2019, 17:26lampa ma słabe PSRR stąd trza zadbać o zasilanie i porządną stabilizację
Tak właśnie jest. Ale nawet na pasywnym zasilaczu CRCRCRC nie brumi nic a nic. Natomiast na Salasie shunt SSHV1 - brumi
Cytat: ahaja w Luty 23, 2019, 17:26podobnie jak Jakub wspomniał o drutach od kondów - to anteny a im większe klamoty tym większe pętle się robią i ściąga różne rzeczy stąd szumy.
To nie to, wsadziłem maciupcie przemysłowe MKP, jakość dźwięku poszła won, a szumi tak samo.
Cytat: ahaja w Luty 23, 2019, 17:26masa zasilania musi być odseparowana od masy sygnałowej. Łączy się z nią w jednym punkcie.
Oczywiście tak właśnie jest, było już pisane powyżej.
Co do trafa, można nim obracać w dowolną stronę, nic to nie zmienia. Co więcej, trafo można dać trzy centymetry od lampy, mimo to brumu nie ma.

tomekkk1

Ok, wróciłem z audio show, mogę poodpowiadać ;)

Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 11:23No to po co wrzucasz te zdjęcia? Skoro pojawiło się zdjęcie, do dyskusja dotyczy przykładu ze zdjęcia.
Wystarczy jedna, nieskomplikowana czynność życiowa, byś sam sobie odpowiedział na to pytanie - czytanie ze zrozumieniem... Jeżeli nie nadążasz za wątkiem, daj znać - pomogę :D


Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 11:23Na twoim miejscu zamiast szukać źródła problemu (a jest niejedno), to bym zwrócił ten samodział do "producenta" i zażądał zwrotu pieniędzy.
Jeszcze o masie dobrze nie porozmawialiśmy, a Ty już ulepiłeś z niej pieniądze. Jakie pieniądze? A może to był barter? A może darowizna? A może Aberfeldy? A może to jest pożyczone? A może Adam zrobił mi coś innego i zamienili na poczcie? Nosz koorwa...  facepalm
Ewentualna kwestia finansowa to sprawa wyłącznie między mną a Adamem. Nigdy na ten temat nic nie padło, zatem jakim cudem jest używana w dyskusji?
Temat traktuje o masie i wszelkie uwagi dotyczące czegokolwiek innego nie biorę nawet pod uwagę. Nie jestem zachwycony wszystkim co odkryłem wewnątrz, nie zachwyca mnie to że szumi ale zamiast ostrzyć zęby - ja wolę wyjść temu na przeciw. Może Adam na coś wpadnie, może ja, może To zdecydowanie przynosi pożądany efekt - czego nie uzyska się internetowym pieniactwem...


Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 11:23Tak się kończy pierdolenie o cudownych kablach i magicznym brzmieniu zapewnianym przez jeszcze bardziej magiczne kondensatory.
Ok, teraz uważaj, to może trochę "telepnąć" - do pre wpięty jest znany "pyton" o grubości niemal 2cm. Ze względu na to, iż nie jest skory do współpracy w układaniu za stolikiem pierwotnie podłączony był kabel komputerowy marki "chińczyk". I teraz - ponieważ w moim pokoju, mój sprzęt podłączał mój ja i ten mój ja stwierdził, że różnica pomiędzy tymi sieciówkami jest wyraźna, a Ciebie przy tym nie było, to cokolwiek stwierdzasz odnośnie powyższego jest zwykłą bzdurą. Bo obok mojego ja nie było Twojego Ciebie. A że nie było Ciebie nigdy w moim pokoju, to z nas dwóch tylko ja mam prawo ferować wnioski czy w tym pomieszczeniu:
co grało,
jak grało,
i czy w ogóle grało.
Kabli i kondensatorów również to dotyczy... ;)


Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 11:23Dostałeś ładnie opakowane gówienko, które nie spełnia norm bezpieczeństwa. A kolega McGyver, który ma w podpisie regon i nip, jako producent powinien Ci z nim dostarczyć instrukcję użytkownika, oraz kartę produktu z parametrami technicznymi.
Uważam, że w tej chwili spełnia normy z nawiązką ;)
W którym miejscu wynika, że jest to produkt firmy ValvEncore? Na jakiej podstawie stwierdzasz, że kupiłem produkt firmy której NIP i Regon przytaczasz? To, że robię elektronikę jako firma, z urzędu sprawia iż inna elektronika hobbystycznie wykonana w domu jest nadal dziełem tej firmy? To jest jego DIY - ładnie opakowane (ty trzeba przyznać obudowa i jej styl, czy opracowanie jest klasa i kropka). W środku "trochę zalatuje", ale Adam obiecał iż temat nie jest zakończony. Gdyby Adam się po wszystkim wypiął na nas, to uwierz mi - niepochlebna opinia ciągnęłaby się po Forach jak smród po gaciach. Wpadki zdarzają się każdemu. Ale to istota jak się na nie reaguje i jakie działania wykonuje po otwarciu sprawy - to są rzeczy, które budują reputację. Chodzi o dbałość po otrzymaniu urządzenia, a nie tylko do czasu otrzymania. Odpowiednim podejściem można zyskać najwięcej :)


Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 11:23Teraz na dobrą sprawę nie masz się nawet czym podeprzeć, bo kupiłeś na gębę.
A może - zakładając zakup jako jedną z form pozyskania urządzenia - można założyć wystawienie faktury, paragonu?

Jakub, proszę Cię - jestem zmęczony. Zrobiłem dziś setki mil, przesłuchałem kilkadziesiąt zestawów grających, nie usiadłem jeszcze do picia - a jeszcze muszę użerać się z czepianiem dla samego czepiania na tematy, z którym w żaden sposób nawet nie jesteś związany. Litości...

cdt

Takie głupie pytanie mam . Probowałeś zmieniać bieguny . Mam tak z końcówką mocy . Jak zamienie biegunami wtyczkę w listwie szumi .

tomekkk1

Nie niegłupie wcale :)
Tylko raczej gdy zamienisz miejscami i ów się pojawi, to nie jest to wtedy szum na poziomie powyżej 45dB - jak mniemam? Wiem o czym piszesz, miałem to kiedyś z wzmacniaczem. Niestety tu różnicy nie ma :(

Piterski

Cytat: cdt w Luty 23, 2019, 21:24Takie głupie pytanie mam . Probowałeś zmieniać bieguny . Mam tak z końcówką mocy . Jak zamienie biegunami wtyczkę w listwie szumi .
Cholera może jednak nie miałem zwidów i to była przyczyna, że u mnie raz preamp Grzesia zaszumiał, a potem po zmianie półki już nie.
Na 90% procent mogłem mu dać inne zasilanie z drugiej listwy i tam biegunowość mogła być już inna. Zazwyczaj zasilam z niej telewizor lampkę.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomekkk1

Kurde chłopy - zmusiliście mnie do wstecznego myślenia. Teraz dotarło do mnie, że gniazdo miałem początkowo do góry nogami - co siłą rzeczy sprowadza się do tego, iż faza była wciąż na tym samym styku, choć oczywiście wizualnie była po drugiej stronie  :o
No to jutro mam robotę ;D

Jakub

#11
Cytat: AudioAddicted w Luty 23, 2019, 21:19jestem zmęczony

A mimo to napisałeś posta na prawie 4000 znaków. Brawo.

Cytat: AudioAddicted w Luty 23, 2019, 21:33szum na poziomie powyżej 45dB

Jak to zmierzyłeś?

W swoim preampie musisz sprawdzić trzy rzeczy:


  • Czy szum zniknie jeżeli na chwilę odłączysz żarzenie
  • Czy szum zniknie jeżeli odłączysz tę diodę zabezpieczającą między siatką L2 i katodą L2 (Zanim to zrobisz, musisz zrobić opóźnione załączanie napięcia anodowego, żeby Ci szlag nie trafił lampy - w oryginale był prostownik lampowy, który tego nie potrzebuje)
  • Czy szum zniknie jeżeli wstawisz kondensator między anodę L1 a siatkę L2

Aha, sorry za ten off top, to przecież wątek o masie, z którą szum preampa nie ma nic wspólnego.
Nie przeczytałem ze zrozumieniem.

PS zaczął bym od diody.  ;)


tomekkk1

Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 22:24A mimo to napisałeś posta na prawie 4000 znaków. Brawo.
Jestem pod wrażeniem, że sprawdziłeś ;D Nie chciałem zostawiać na następny dzień i pisałem to przez przeszło godzinę haha ;)

Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 22:24Jak to zmierzyłeś?
Zwykłym miernikiem dźwięku w komórce, żadnym tam specjalnym urządzeniem. Według niego poziom hałasu w pomieszczeniu, przy włączonym PC, wzmacniacz włączony i ściszony to 26dB. Odkręcenie poziomu głośności wzmacniacza na max - szum dochodzi na skali do 45-46dB ;)


Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 22:24W swoim preampie musisz sprawdzić trzy rzeczy:

    Czy szum zniknie jeżeli na chwilę odłączysz żarzenie
    Czy szum zniknie jeżeli odłączysz tę diodę zabezpieczającą między siatką L2 i katodą L2 (Zanim to zrobisz, musisz zrobić opóźnione załączanie napięcia anodowego, żeby Ci szlag nie trafił lampy - w oryginale był prostownik lampowy, który tego nie potrzebuje)
    Czy szum zniknie jeżeli wstawisz kondensator między anodę L1 a siatkę L2


Aha, sorry za ten off top, to przecież wątek o masie, z którą szum preampa nie ma nic wspólnego.
Nie przeczytałem ze zrozumieniem.

PS zaczął bym od diody.  ;)
Kwestię szumu można by faktycznie poruszyć w temacie dotyczącym budowy pre - w sumie przecież nie tylko ja się z tym borykam, a potomni mogliby się ustrzec błędów czy dróg już tam obranych. I nie jest to złośliwość z mojej strony - po prostu byłoby to lepsze miejsce ;)

McGyver

Cytat: Jakub w Luty 23, 2019, 22:24Czy szum zniknie jeżeli na chwilę odłączysz żarzenie
Nie znika. Po odłączeniu żarzenia szumi identycznie, choć tylko przez chwilę, do czasu wystygnięia katod (zanim to nastąpi należy wyłączyć preamp dla ochrony lamp).
Cytat
Czy szum zniknie jeżeli odłączysz tę diodę zabezpieczającą między siatką L2 i katodą L2 (Zanim to zrobisz, musisz zrobić opóźnione załączanie napięcia anodowego, żeby Ci szlag nie trafił lampy - w oryginale był prostownik lampowy, który tego nie potrzebuje)
Nie znika. Szumi identycznie czy z diodami, czy bez nich.
Cytat
Czy szum zniknie jeżeli wstawisz kondensator między anodę L1 a siatkę L2
Nie znika. Szumi identycznie czy z kondensatorami czy bez nich.
Cytat

McGyver

Cytat: Piterski w Luty 23, 2019, 22:02u mnie raz preamp Grzesia zaszumiał, a potem po zmianie półki już nie.
Obrócenie wtyczki kabla zasilającego o 180 stopni - jak szumi tak szumiało. Zero zmian.

plastik1989

Cytat: McGyver w Luty 23, 2019, 23:46
Cytat: Piterski w Luty 23, 2019, 22:02u mnie raz preamp Grzesia zaszumiał, a potem po zmianie półki już nie.
Obrócenie wtyczki kabla zasilającego o 180 stopni - jak szumi tak szumiało. Zero zmian.


Może pomiń całkowicie selektor i przekaźniki i wejdź z sygnałem od razu na lampę, wtedy przynajmniej wykluczysz ten element.
Jak już żaden pomysł nie pomoże, to może trzeba rozważyć wadę któregoś z elementów? Ja się długo męczyłem z brumem w PRE gramofonowym i na wszelkie sposoby walczyłem - na końcu okazało się, że elektrolity w zasilaczu były uszkodzone.
Lampy inne sprawdziłeś? Czasem pod latarnią najciemniej.
.

LampowY

Ten szum jest na wszystkich pre wg tego lub prawie tego schematu. Na różnych lampach i różnych kondensatorach, rezystorach, potencjometrach itd...
Mamy na warsztacie mój, Tomka, Andrzeja, Grześka i tego, na którym Adam ćwiczy. Każdy praktycznie zupełnie inny odnośnie elementów.

Bedford

#17
Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 07:37
Ten szum jest na wszystkich pre wg tego lub prawie tego schematu. Na różnych lampach i różnych kondensatorach, rezystorach, potencjometrach itd...
Mamy na warsztacie mój, Tomka, Andrzeja, Grześka i tego, na którym Adam ćwiczy. Każdy praktycznie zupełnie inny odnośnie elementów.

Powodem tego szumu może być zbyt wysokie napięcie na katodzie wtórnika w stosunku do żarnika. Tam będzie jakieś 128V , czyli o 25V za dużo[przy żarzeniu 12,6V]. Trzeba by podnieść potencjał na tym żarniku.
Wstawcie na próbę 12AU7 i sprawdźcie czy szumi.

malg

Cytat: Piterski w Luty 23, 2019, 22:02
.... że u mnie raz preamp Grzesia zaszumiał, .. Zazwyczaj zasilam z niej telewizor lampkę.
Pioterk podłączyłes MÓJ PRE do lampki ?  :o ::) ;D ;D ;D

LampowY


malg

i dlatego szumiał, ... a nie brumił, .....w końcu nie wiem

Piterski

Miałem gona dolnej półce i czekał na odsłuchy. No i coś nie mogłem dojść do ładu z balansem w CL-36, myślałem że może lampa się kończy.
Podpąiełem więc kable do Twojego i sprawdziłem ustawienie wzmocnienia w końcówce. Szum był bardzo wyraźny już na "godzinie 9", porównałem z CL-36 i tu ustawiając wzmocnienie na max nie uzyskałem takiego efektu. Inna sprawa że on jest wyjątkowo cichy jeśli chodzi o szumy nawet w porównaniu z innymi preampami czy wzmacniaczami.
Potem wszystko podłączyłem z powrotem do Luxmana i było ok.
Jak się zabrałem za słuchanie twojego preampu to przeniosłem go z Luxmanem na górę i zapewne zapiąłem inny kabel sieciowy tym razem z tej listwy, do której mam wpięte pozostałe urządzenia. Nic mi już nie szumiało. W piątek w klubie też nie szumiał, a ak jest u Ciebie w domu?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

LampowY

Chwila, chwila, chwila....
Co znaczy "szumiał już wyraźnie na godz 9"?
U mnie szum jest taki sam (słyszalny z odległości 1m od głośnika) bez względu na rozkręcenie gały.
Szum jest taki sam przy minimalnym jak i maksymalnym zakresie regulacji głośności.

A jak jest u Was?

justinet

#23
Cytat: malg w Luty 24, 2019, 09:50i dlatego szumiał, ... a nie brumił, .....w końcu nie wiem
no właśnie, należałoby sprecyzować jak opisujemy co jest szumem, co przydźwiękiem a co brumieniem
, bo wrzucając wszystko do jednego worka powodujemy nieporozumienia
Cytat: Bedford w Luty 24, 2019, 09:32Wstawcie na próbę 12AU7 i sprawdźcie czy szumi
już pisałem, że gra u mnie na 12au7 - dokładniej na clear topach, trochę szumi ale to nie są już problemy kalibru, które opisywałem we wcześniejszych postach
niewielki przydźwięk, który opanowałem jako ostatni wynikał z tego, że z braku porządnej sieciówki podłączyłem pre przez zwykły kabel sieciowy pewnie komputerowy. Później o tym zapomniałem. Wymiana usunęła przyczynę przydźwięku i teraz pozostał niewielki szum, u mnie słyszalny z odległości do ok 0,5 m, podobnie jak u Lampowego, niezależnie od poziomu ustawienia drabinki, (końcówka mocy jest bez regulacji)

a propos, czy próbował ktoś podłączyć inny  zasilacz?

McGyver

Cytat: justinet w Luty 24, 2019, 11:21czy próbował ktoś podłączyć inny  zasilacz?
Ja próbowałem na takich:
-stabilizowany zenerka plus mosfet
-powielacz pojemności na mosfecie
-pasywny CRCRCRC
Na każdym szumi identycznie.