Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

#550
Cytat: McGyver w Kwiecień 11, 2019, 22:07Jaki rezystor, trza policzyć. Zmierz spadek napięcia na rezystorze anodowym, z prawa oma policz prąd. To samo zrób z rezystorem katodowym we wtórniku, potem zsumować, całość razy dwa, i masz cały prąd jaki toto wpieprza z zasilacza. Z prądu i oczekiwanego spadku napięcia już łatwo policzysz rezystancję.

Nic trudnego, jak ogarnę okablowanie i będę miał trafo zapięte, to policzę. W tej chwili transformator "moczy" się w zalewie w puszce.



Cytat: McGyver w Kwiecień 11, 2019, 22:07Możesz także wrócić do 12AY7, z tego co pamiętam to całą płytkę podmieniałeś, prawda? A lampy ECC88 (lub PCC) przydadzą się do analogówki dla DACa którego projekt popilotuję. Z DACem będzie mniej pieprzenia się niż z preampem, choć nieco więcej elementów do polutowania. DAC będziemy robić podobnie jak "CD player dla wariata", z tą różnicą że zamiast wstawiać lampową analogówkę do cedeka wstawimy ją do samodzielnie polutowanego DACa w którym nie wlutowaliśmy opampowej analogówki. Wszystko ponownie będzie zmontowane na ogólnodostępnych w handlu PCB. Grafikę na standardową obudowę z Modushopu też już mam gotową (tutaj ukłon w stronę mojego przyjaciela grafika).

Nie, przechodząc z 12AY7 na ECC88/PCC88 podmienione były jedynie stosowne rezystory. Z chęcią wszedłbym w posiadanie drugiej - dokładnie takiej samej PCB.
Wtedy przekładając jedynie płytkę sygnałową miałbym do dyspozycji pre na 12AY7, lub ECC88/PCC88 - układ mam taki, że wystarczy odlutować pięć przewodów, odkręcić cztery, podmienić PCB, złożyć do kupy i gotowe ;)
Nie masz na zbyciu takiej płytki? Chętnie zakupię gotową pod 12AY7 z rezami, kondami odsprzęgającymi, gniazdami i kołkami lutowniczymi w miejscach gdzie mam obecne ;D

DAC-a na chwilę obecną nie planuję. Nawet nie miałbym go gdzie umieścić, gdyby był w budzie o szerokości ~43mm. Chyba, że nie byłby wyższy niż 10cm ;D

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25Z chęcią wszedłbym w posiadanie drugiej - dokładnie takiej samej PCB.
Daj adres, wyślę Ci.
Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25Chętnie zakupię gotową pod 12AY7 z rezami, kondami odsprzęgającymi, gniazdami i kołkami lutowniczymi w miejscach gdzie mam obecne
Mogę obsadzić elementami, ale później bo chwilowo mam co innego na głowie.

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25gdyby był w budzie o szerokości ~43mm.
Ani mi w głowie produkować takie miniaturki.
Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25Chyba, że nie byłby wyższy niż 10cm
Jest panel Modushopu o wysokości 5cm. Jeżeli namierzysz trafo zasilające nie grubsze niż 4cm, to da się zrobić. Gdzieś miałem foty takiego "naleśnikowatego" DACa. Rzecz jasna lampy w takim DACu muszą leżeć pokotem. Mam takie PCB.

tomekkk1

Cytat: McGyver w Kwiecień 11, 2019, 22:32
Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25Z chęcią wszedłbym w posiadanie drugiej - dokładnie takiej samej PCB.
Daj adres, wyślę Ci.
Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:25Chętnie zakupię gotową pod 12AY7 z rezami, kondami odsprzęgającymi, gniazdami i kołkami lutowniczymi w miejscach gdzie mam obecne
Mogę obsadzić elementami, ale później bo chwilowo mam co innego na głowie.


Ok, to żeby nie komplikować prosiłbym PCB, i elementy luzem - jeśli to nie problem. Ty pewnie małe pierdolniki, jak 1/4W rezystory, kołki lutownicze masz garściami u siebie, podobnie jak gniazda Noval.

Poszło PW  :np:

tomekkk1

Cytat: McGyver w Kwiecień 11, 2019, 22:37Jest panel Modushopu o wysokości 5cm. Jeżeli namierzysz trafo zasilające nie grubsze niż 4cm, to da się zrobić. Gdzieś miałem foty takiego "naleśnikowatego" DACa. Rzecz jasna lampy w takim DACu muszą leżeć pokotem. Mam takie PCB.

Jeśli mowa o 2U jak w przypadku Keishō, to problemu nie będzie - wystarczy cieńsze nóżki i gra muzyka - sprawdzone na Keishō ;D

McGyver

Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 11, 2019, 22:44Jeśli mowa o 2U jak w przypadku Keishō, to problemu nie będzie - wystarczy cieńsze nóżki i gra muzyka - sprawdzone na Keishō
Panel Modu 1U ma 5cm wysokości. Panel 2U ma 9cm. Z niewysokimi nóżkami to się może udać, jednak pamiętać należy że w środku są lampy, żeby nie zadusić wentylacji tak całkowicie.

tomekkk1

Generalnie urządzenie które by spoczywało na DAC to przełącznik wzmacniaczy, którego głębokość to 18cm. Nie zasłoni zatem kratki wentylacyjnej w górnej pokrywie DAC - zakładając, że DAC podobnie jak Keishō będzie miał ~31cm głębokości, rzecz jasna ;)

tomekkk1

Adam - czy zamiast wstawiania rezystora tam, gdzie wskazałeś nie wystarczy zmienić tego, który zaznaczyłem na foto poniżej? Ten rez zdaje się jest od obniżania napięcia idącego na stabilizator?



tomekkk1


tomekkk1

Ok, grzebane od wczoraj sukcesywnie, za sprawą trafo - zostało zalane w puszce i schło dobre 24h. Założenie było takie - trafo nie połączone na stałe z obudową i od niej odizolowane.
Wszelkie zabiegi poza podniesieniem jakości związane są również z walką z przydźwiękiem sieciowym - stąd kontynuacja w tym wątku, zamiast w moim blogu. Ale po kolei, bo zmiany wbrew pozorom nie są drobne.

Wymiana trafo.
Wreszcie dotarło bydle jedno. Napięcie żarzenia delikatnie podniosłem, aby sprostać lampom PCC88 - mam więc do dyspozycji symetryzowane napięcia 6.15V i 6.9V kolejno dla ECC88 i PCC88 - do wyboru, w zależności od wersji. Trafo mocno przewymiarowane - aż 0.1A dla linii 200V i również niebagatelne 1.5A dla żarzenia.

Wymiana trafo była również okazją do upgrade'u wewnętrznego okablowania na Neotech Solid Core 7N UP-OCC, który czekał cierpliwie na tą chwilę. Zmienione zostało zostało okablowanie do trafo, a po stronie wtórnej zasilanie anodowego przed i za zasilaczem. Pozostały odcinek poszedł również na przewód pomiędzy zasilaczem żarzenia, a PCB. W sumie poszło niemal trzy metry skrętki z przewodu 7N. Szaleć to szaleć, w doopie mieć krytykę i czerpać z zalet ;D

Kolejna zmiana to realizacja sugestii kolegi @Dino, czyli przeniesienie rezystorów symetryzujących żarzenia z PCB sygnałowego na PCB zasilacza i odprowadzenie do centralnej masy. Dobre, brum się zmniejszył - i choć nie znikł całkowicie, to notujemy to na plus!  :np:

Zresztą, foty powiedzą wszystko - pierwsza przed:




I fotka po:




W tej chwili pre się wygrzewa - o ile w przypadku przewodu 7N wygrzanie nie niesie większych przełomów w odniesieniu do przewodu OFC (miedź monokrystaliczna praktycznie już od startu pokazuje pełnię swoich możliwości), to trafo zdecydowanie musi pograć. W pierwszych godzinach pre grało wręcz nieznośnie i krzykliwie, nawet zmieniłem lampy by przekonać się, czy to nie ich zasługa ;D

konrado77

Ładnie wyszło, ciekawy jestem efektu końcowego po wygrzaniu. Koniecznie napisz.

kotok

Tomek -widzę gniazdo z filtrem sieciowym i brak podłączenia trzeciego bolca z uziemieniem. Bez tego połączenia filtr sieciowy będzie działał ?
Denon DP-59L, 300B PSE, 6C33C SE, AKAI GX-625, Akai GX-635D,TEAC V-7, TEAC V-5, RIAA HIRAGA, Pioneer Sc-E700, Audio Physic Tempo VI, i wiele innych...

Hubertrs

Tomek koniecznie obudowa z przezroczysta pokrywa  ;)

kowacz

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

kowacz

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

tomekkk1

Cytat: konrado77 w Kwiecień 13, 2019, 08:12
Ładnie wyszło, ciekawy jestem efektu końcowego po wygrzaniu. Koniecznie napisz.


Napiszę, jak tylko trochę pogra :)

tomekkk1

Cytat: kotok w Kwiecień 13, 2019, 09:46
Tomek -widzę gniazdo z filtrem sieciowym i brak podłączenia trzeciego bolca z uziemieniem. Bez tego połączenia filtr sieciowy będzie działał ?

Zgadza się, filtr EMI nie działa i w sumie nie ma potrzeby jego wykorzystania. Jedyny cel użycia tego gniazda, to rodowane styki. Filtr w zasadzie miał służyć w innym projekcie, ale zmieniły się plany ;)

tomekkk1

Cytat: Hubertrs w Kwiecień 13, 2019, 09:58
Tomek koniecznie obudowa z przezroczysta pokrywa  ;)

Hmm, gdyby pre było w bardziej widocznym miejscu, to... ;)
W tej chwili siedzi w swojej wnęce bez górnej pokrywy (wciąż przy nim grzebię) i niewiele widać środek.

Cytat: kowacz w Kwiecień 13, 2019, 11:12
np

Efekt super! Gratuluję  :np:

kowacz

Cytat: AudioAddicted w Kwiecień 13, 2019, 13:37Efekt super! Gratuluję 

Dzięki
ale też brumi letko w prawym kanale przy dużym wzmocnieniu
LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

tomekkk1

Jeśli brumi w jednym tylko kanale, to znaczy że przyczyny trzeba szukać w połączeniach lutowanych, bądź wadzie elementów. Stawiam na to pierwsze - sprawdzić w pierwszej kolejności wszystko związane z masą ;)

kowacz

LYNGDORF + CECTL3N MODYFIKOWANY + MARTLIN LOGAN ETHOS + PROJECT RPM 5.1 KABLE KOMPLET OYAIDE V2 STOLIK ROGOZ LISTWA SOLID CORE AUDIO

tomekkk1

Oczywiście. Nie ma drogi na skróty, nawet gdy myślenie analityczne na wysokich obrotach. Ten wątek ma 23 strony, a głównie walczyliśmy z jedną tylko przypadłością.
Nie ma drogi na skróty...

LampowY

Pisk na granicy słyszalności, który dzisiaj sie pojawił to zapewne lampa?
Nie chce mi się dzisiaj już maski podnosić. Jutro pogmeram z lampami.
Adam, która z lamp bardziej za to może być odpowiedzialna?

LampowY

Wymieniłem.
Jedna z Miniwattów zemdlała  ;D

Czas na Amperki d-g