Ortofon Rondo Blue

Zaczęty przez tomasz_pianista, Styczeń 08, 2019, 11:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

MC Rondo Blue technical data:

Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.   -  0,5 mV
Channel balance at 1 kHz   -  1,5 dB
Channel separation at 1 kHz   -  25 dB
Channel separation at 15 kHz   -  18 dB
Frequency range at - 3dB  -   20-35.000 Hz
Frequency response   -  20-20.000 Hz ±1,5 dB
Tracking ability at 315Hz at recommended tracking force   -   85 µm
Compliance, dynamic, lateral  -   15 µm/mN
Stylus type  -   Nude FG70 on Aluminium cantilever
Stylus tip radius  -   r/R 5/70 µm

Tracking force range   -  2-2,5 g (20-25 mN)
Tracking force, recommended   -  2,3 g (23 mN)
Tracking angle   -  20°
Internal impedance, DC resistance  -   6 Ohm
Recommended load impedance   -  10-200 Ohm
Cartridge body material  -   Grinded wood/Resin comp.
Cartridge colour  -   Blue
Cartridge weight  -   10,5 g

Dzisiaj mam trochę więcej czasu, żeby coś skrobnąć. Wkładka była w okazyjnej cenie, głupio było nie skorzystać:) Ze szlifem FG70 już miałem styczność - tego samego używali we wkładce MM 540, więc wiedziałem czego się spodziewać. Aczkolwiek w Rondo nacisk ma być znacznie większy, no i to wkładka MC.

Wkładka wygląda bardzo dobrze, znacznie lepiej niż na zdjęciach, czuć, że to nie był podstawowy model. Waży swoje, ponad 10 gramów. Wisi u mnie na SME 3009 Series II non-imp. Już kilka płyt przeleciało, wkładka "rozgrzana", więc takie wrażenia z odsłuchu:

-klasyczny Ortofon, wyrównane pasmo, nic nie drażni, wszystko spójne
-bardzo ciche tło, znacznie lepiej niż eliptyk z Ortofona
-przestrzeń i klasa grania - wiadomo, że jest dobrze, to już porządne hi-fi
-mnóstwo detali!

Na minus:
-Trochę mało wyrazista, nie ma jakiejś swojej sygnatury. Słucha się świetnie, reprodukcja jest doskonała, ale fajnie jakby miała swój wyrazisty charakter.

I to chyba jest to, jak czytam fora to oczywiście Ortofon jest ceniony, ale fanatyków mają dopiero modele SPU (i to te wysokie) lub najwyższe modele (te z replicantem, albo nasza forumowa gwiazda - "Roman"). Wkładki MC, które były w środku stawki (Ortofon Supreme, Rondo, Vivo, "dance series", Quintet, czy nawet Cadenza) są bardzo dobre, ale trudno się w nich zakochać na zabój.

Jestem bardzo zadowolony z zakupu i dźwięku, ale wiem, że to nie jest ostatnie słowo w sprawie wkładki:)Jeśli ktoś szuka MC, to za 1300zł trudno dostać lepszą nową wkładkę. (teraz popatrzyłem - już nie ma w ofercie...)
Grupa ratowania poziomu.

Bruner

Witam na wstępie wszystkich ponieważ to mój pierwszy wpis na tym forum aczkolwiek jestem tu zarejestrowany i czytem je regularnie od dwóch lat. Tak się jednak złożyło, że nie pisałem nic do tej pory.

Jednak bardzo cenie zaangażowanie i życzliwość osób biorących udział w dyskusjach.

Do dzisiejszego wpisu skłonił mnie fakt, że właśnie rano kupiłem chyba ostatnią lub przedostatnią wkładkę Ortofon Rondo Blue w tej niezwykłej cenie.
Właśnie jedzie do mnie !
Jestem niezwykle ciekaw jak się zgra z resztą toru analogowego.
Będzie zainstalowana w gramofonie Linn Basik z ramieniem Akito MkII i zastąpi wkładkę MM Audiotechnica ML440OCC.
Preamp gramofonowy to LAR LPS, który kupiłem ze dwa lata temu dzięki rekomendacji osób z tego forum.

Działa jak do tej pory bardzo dobrze. Strasznie korciło mnie żeby kupić sobie wkładkę MC.

Zawsze miałe tylko MM-ki (Foniki serii MF, Ortofon 530MkII i teraz ta AudioTechnica).

Przepraszam za długi wstęp. Jak wkładka przyjedzie i zostanie zainstalowana to podzielę się wrażeniami. Mam nadzieję, że będą pozytywne. Na razie pozdrawiam wszystkich
System: Cabasse Iroise, CR Developments Romulus, LAR LPS, Linn Basik z zasilaczen Heed Orbit II, DAC Mytek Brooklyn DAC+, Auralic Aries Mini, słuchawki HD600, CD Pioneer PDS-703 jako transport.

frywolny trucht

Witaj Bruner. Do pełni szczęścia dorzucę zdjęcie ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

janko_muzykant

Tomasz, dzięki za opis. Też cieszę się nową wkładką.
Może w Rondo trudno się zakochać, ale zaprzyjaźnić z nią na pewno się da. To taki przyjaciel, który nie zawiedzie, niezależnie od rodzaju odtwarzanej muzyki :)

tomasz_pianista

Porównywałeś do Rohmanna?:)
Grupa ratowania poziomu.

cdt

A seria Rondo to nie jest kontynuacja serii MC ?

tomasz_pianista

Trudno powiedzieć, Ortofon miał mnóstwo serii, używał podobnych komponentów, niektóre różnią się tylko "budą".

Fajna ta Rondo, trochę korci mnie, żeby poszukać czegoś nowego na 12 calowe Jelco zamiast poczciwego Denona 103:) Ty grasz na SPU Royal?
Grupa ratowania poziomu.

cdt

Mam dwa . Rohmanna i Spu Royal N . Oba co jakiś czas zmieniam . Wisza na 3012 . Raz mi bardziej podchodzi Spu a raz Rohmann .

tomasz_pianista

A jak Ci się podobała AT33PTG? Nie wiem w którą stronę iść ewentualnie. Ortofony niestety są drogie jak cholera.
Grupa ratowania poziomu.

cdt

Był okres że była moją podstawową wkładką . Szczegółowa szybka . Zadziwiała . Poźniej mi przeszło i nie słuchałem . Stąd decyzja o sprzedaży .

christo

Cytat: cdt w Styczeń 08, 2019, 23:35
Był okres że była moją podstawową wkładką . Szczegółowa szybka . Zadziwiała . Poźniej mi przeszło i nie słuchałem . Stąd decyzja o sprzedaży .
Darek, sprzedałeś tę AT? Trochę mi się denon znudził i korci mnie do jakiejś zmiany...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

LampowY

Zmieniaj, zmieniaj a na koniec dnia i tak wrócisz do Denona  :)

christo

Już raz wróciłem. Ale to - że tak powiem - z przyczyn obiektywnych. Miałem ci ja ortofona MC20 ale niestety preamp nie dał rady. Za niski poziom wyjściowy - 0.07mV. Nie mniej granie ortofona spodobało mi się.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Dwa razy wróciłem! :) Jeszcze było po drodze at oc9ml/II ale nie dogadaliśmy się.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

LampowY

W każdym razie na wszelki wypadek nie sprzedawaj pochopnie Denona  :)

Mi się cały czas marzy ramię pod 103R  ::) ale portfel nie pozwala...

christo

A w życiu! Denona jak nawet zdejmę to do szuflady trafi. Skubany całkiem dobrze wpasował się w moje ramię, które ma raptem 14g masy efektywnej ale za to jest bardzo sztywne. Po głowie chodzi mi jakiś mc20 albo mc30 SUPER. Te wkładki mają po 0.2 - 0.3 mV - przy 3 ohmach. Z tym Rondo Blue trochę się zgapiłem jednak...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

cdt


janko_muzykant

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 08, 2019, 16:55Porównywałeś do Rohmanna?
Oczywiście :) Właściwie obie mi się podobają, co pewnie nie dziwi.
Rondo chyba jest bardziej szczegółowa, a szczegóły są kreślone "cieńszą kreską", ale absolutnie dźwięk nie jest ostry, po prostu z Rohmanna ma chyba lepsze wypełnienie. Na Rondo bardzo dobrze brzmi klasyka - np. słuchając P.Lucii w  "Concierto de Aranjuez" z romkiem zwracałem uwagę głównie na dźwięk gitary, z Rondo dotarły do mnie świetne smyczki, oboje, itd. orkiestry.
Z Rondo słychać więcej trzasków, ale to może oznacza, że ustawienie jej (antyskating?) wymaga więcej uwagi?
Najlepiej byłoby zakochać się i zaprzyjaźnić z jedną, ale gdzie taką znaleźć? :)

tomasz_pianista

O trzaskach trudno mi się wypowiedzieć, bo zbieram tylko płyty w idealnych stanach:)

Natomiast co do klasyki - pełna zgoda, świetnie sobie radzi. Ta wkładka ma bardzo dobry tracking, przez co bardzo ładnie radzi sobie z dynamiką. Klasyka to prawdziwy sprawdzian dla sprzętu audio.

Po latach grania głównie na sferyku fajnie wrócić do ostrego szlifu:) W sumie to nie wiem czy nie powiesić jej na próbę na 12' Jelco (różnie gadają o masie efektywnej tego ramienia).
Grupa ratowania poziomu.

Bruner

W weekend zamontowałem wkładkę w ramieniu. Zeszło się na tym trochę ponieważ chciałem jak najdokładniej ją ustawić.

Mam szablon, wagę elektroniczną i płytę testową HiFi World. Mimo wszystko trochę się z tym namęczyłem.

Piewsze wrażenia z brzmienia były takie sobie. Grała jakoś tak bezbarwnie, mało dynamicznie. Po kolejnych regulacjach i kolejnych przesłuchanych płytach jest coraz lepiej. Brzmienie bardzo muzykalne, nie męczy. Można słuchać godzinami.

Wkładka grała jakieś 5-10 godzin. Może będzie jeszcze lepiej ?

Zwrócił moją uwagę dosyć mocny i niski bas. To mi się bardzo podoba.

Przy okazji mam jedno pytanie, może ktoś coś zasugeruje. Otóż na płycie testowej są ścieżki do ustawiania anyskatingu:
sygnał 300 Hz oba kanały L+R +12dB, sygnał 300 Hz oba kanał L+R +14 dB, sygnał 300 Hz oba kanał L+R +18 dB

Wkładka gładko przechodzi test +12dB tzn. ton 300 Hz jest czysty pozbawiony zniekształceń, ale niestety na pozostałych dwóch ścieżkach pojawiają się zniekształcenia. Ustawianie antyskatingu nie przynosi poprawy.

Na poprzedniej wkładce ( AT440ML) problemów nie było dla +12 dB i +14 dB. Dla +18 dB nie pamiętam.

Zakładam, że może to świadczyć o jeszcze nie dość dokładnej regulacji wkładki, ale nie bardzo wiem co poprawić.

Będę wdzięczny za sugestie.
System: Cabasse Iroise, CR Developments Romulus, LAR LPS, Linn Basik z zasilaczen Heed Orbit II, DAC Mytek Brooklyn DAC+, Auralic Aries Mini, słuchawki HD600, CD Pioneer PDS-703 jako transport.

tomasz_pianista

A jak z azymutem? Może tu jest problem. Im lepszy szlif, tym bardziej trzeba się przyłożyć do ustawień...
Grupa ratowania poziomu.

vasa

Też mam wrażenie że w pierwszej kolejności należałoby sprawdzić azymut.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bruner

Tak przyznam, że tego nie sprawdzałem. W ramieniu Linn Akito nie ma regulacji azymutu.

Do tej pory z innymi wkładkami było OK.

Jeśli coś nie tak to chyba tylko jakieś podkładki pod wkładkę prawda ?
System: Cabasse Iroise, CR Developments Romulus, LAR LPS, Linn Basik z zasilaczen Heed Orbit II, DAC Mytek Brooklyn DAC+, Auralic Aries Mini, słuchawki HD600, CD Pioneer PDS-703 jako transport.

christo

Czy sprawdzałeś siłę nacisku? Masz wagę? zbyt mały nacisk powoduje nawet wyskakiwanie igły z rowka. Nie znam twojego ramienia ani gramofonu ale rondo jest wkładką zdecydowanie twardszą od at440 więc sprawdź może rezonanse płytą testową. Może tu jest problem. Daj znać.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bruner

Tak mam wagę elektroniczną. Nacisk igły ustawiłem na 2,3 g (zgodnie z rekomendowanym naciskiem).

Rezonans liczyłem jeszcze zanim zdecydowałem się na tą wkładkę żeby być pewnym, że jest odpowiednia do ramienia.
Wychodziło ok 9 Hz, a więc w porządku.
Robiłem test płytą testową i wychodził też w tych okolicach (na oko tak ok 10 Hz).
Z danych technicznych jedynie waga wkładki była na granicy możliwości ramienia ponieważ wynosi 10,5 g a ramie jest przeznaczone do wkładek do 10 g. Jednak przeciwwaga daje sobie radę. Jest na samym końcu ramienia ale nacisk reguluję bez problemu.
System: Cabasse Iroise, CR Developments Romulus, LAR LPS, Linn Basik z zasilaczen Heed Orbit II, DAC Mytek Brooklyn DAC+, Auralic Aries Mini, słuchawki HD600, CD Pioneer PDS-703 jako transport.