Kolumny oparte o głośniki szerokopasmowe

Zaczęty przez vasa, Listopad 13, 2014, 23:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Od czasu do czasu mnie dopada.
A jak mnie dopada to nie ma zmiłuj.
Żadne sposoby na "starego górala" nie pomagają i mimo że walczę dzielnie to wiem że przegram.
Pytanie tylko kiedy? Czy wytrzymam tydzień, miesiąc czy dwa. Dłużej nigdy nie zdzierżyłem.

Ani i właśnie na ostatnim AS mnie dopadło. Posłuchałem sobie wzmacniaczyka lampowego o wdzięcznej nazwie BLOCK (sic!) podłączonego do kulumienek na szerokopasmowcu i nawrót gotowy.

Kolumny na głośnikach szerokopasmowych mają same wady. To technologia jeszcze starsza niż lampy i gramofony. Zniekształcają, mają pasmo pofalowane jak spieniony ocean. Podkolorowują dźwięk zniekształceniami z którymi nie ma jak walczyć. Generalnie, z punktu widzenia audiofila są do du...y.
Tylko że jeżeli ktoś jest podatny na ich czar, szybkość, bezpośredniość to umarł w butach. Żadne Utopie nie zapewnią tego co prosty Lowther.

Najpierw skonstruowałem sobie kolumienki tubowe na bazie Lowthera Fidelio
Grały koszmarnie, stały w zbyt dużym pomieszczeniu, nie miały oparcia w ścianie nie mówiąc już o narożniku. I co z tego? Ano nic. Ten strzępek dźwięku który był słyszalny wystarczał.
Potem zaraziłem drugiego delikwenta. Poszedł na łatwiznę i zrobił Skrzynkę z bass refleksem optymalizowaną pod szerokopasmowca. Efekt podobnie mizerny.
Ale w międzyczasie miałem okazję posłuchać kolumn zbudowanych w oparciu o inne projekty i grało tak jak powinno.
Tyle że to ogromne potwory są.
Teraz wpadł mi w oko taki projetkt:
Nie jest to obudowa tubowa tylko labiryntowa. Wykonanie nie jest ani zbyt kosztowne ani trudne.

Może tym razem ???

Jak macie jakieś doświadczenia z szerokopasmowcami to podzielcie się nimi.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wojtek41

Wzmak lampowy 2 watowy i dobre szerokopasmowce. Do tego gramofon z epoki i pierwsze wydania jazzu......)
Nie ma po co wracac do swiata zywych.....)))))
A tak powaznie podobno diabel lezy, w podziale zwrotnicy. Pomijam juz dobre glosniki. Ponoc nie ma powrotu do obudow zamknietych...
Osobiscie jeszcze nie trafilem.

vasa

Ano nie ma powrotu.
Dlatego kupiłem Tannoye Stirlingi. Relatywnie wysoka skuteczność, koncentryczny głosnik z papierem na basie i średnich, łatwa impedancja pozwalająca je napędzić byle czym dały pewną namiastkę szerokopasmowca. Ale, mimo że to świetne paczki to jednak nie to.
A wracając do naszych baranów to jest jeszcze jeden projekt który kusi strasznie:

Tylko jak to żonie powiedzieć ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Jakub

Cytat: vasa w Listopad 13, 2014, 23:57Tylko jak to żonie powiedzieć ?

"Kochanie, posprzątałem piwnicę"


wojtek41

Jade na sporych Sansui z epoki gdzie bas ma 16 cali. Ladnie to gra. Tylko nie wyobrazam sobie szerokopasmowcow z jakims mniejszym glosnikiem basowym.......

vasa

#6
Cytat: Jakub w Listopad 13, 2014, 23:59"Kochanie, posprzątałem piwnicę"
Znam moją kochaną od tak dawna że wiem co należałoby powiedzieć; Tak kochanie już się wyprowadzam, wezmę tylko szczoteczkę do zębów.

Te kolumny o których piszę mają jeden głośnik, nie mają zwrotnicy a bas jest pompowany przez kanał wzmacniający (tubę, labirynt)

Cholera, może jednak zaryzykuję te większe. Recenzja może być trefna ale przecież koleś tego nie sprzedaje tylko się chwali: http://www.yildiz.edu.tr/~ilkorur/ILKORUR/FE206EM.html
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

merlin1973

Cytat: wojtek41 w Listopad 14, 2014, 00:02Jade na sporych Sansui z epoki gdzie bas ma 16 cali.
Bas 41 cm,:) daj fotkę ,lubię kolumny z epoki.
Pozdrawiam S.CH.

wojtek41

Takie same, jak moje...) Tylko przeniesc w szerokopasmowe....)

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

wojtek41

Nie wiem jak opisac....Ale czujesz muzyke..) Czujesz instrumenty.

kangie

16 cali? To musi kopać w brzuch, a nie dzisiejsze wąziuteńkie kolumny z BR efekciarsko pompujące powietrze. Ja to nazywam "furgotem".

Co do głośników szerokopasmowych, mam taki głośnik 12-calowy Eminence Guitar Legend w 2,5W/10W lampowym piecu gitarowym. Daje radę, gdyż... gitara to średnie tony ;)

elem

Mam Tesle ARZ w obudowie Voigt Pipe, czasami przynoszę te wielkoludy z brudownika, głównie , zeby posłuchać starego jazzu. Małe składy, kameralna muzyka i nawet tania Tesla daje radę. wykłada sie przy łomotach  i gęstym graniu.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

vasa

Wyprawa na pawlacz zakończyła się sukcesem :)
Dwa ciężkie jak cholera kapelusze przetrwały bezawaryjnie. Nie widać śladu moli ani gryzoni.
Nadadzą się.
Teraz trzeba znaleźć wykonawcę pudeł. A co najważniejsze, zdecydować jakie pudła zrobić  ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

No to zamówiłem pudła.
Jak się bawić to się bawić podwójne horny.
Mają być gotowe pod koniec przyszłego tygodnia :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Żona będzie zachwycona. 8) Da się je choć w garniturek lakieru piano wcisnąć?
Możesz przybliżyć koszty? Pudło będzie wykonywała firma specjalizująca się w tym, to będzie pomierzone, czy po prostu projekt  wrzucony jakiemuś stolarzowi?

Zdaje się, że lancaster, admin audiohobby.pl konstruuje namiętnie takie historie.


vasa

Pudło będzie zrobione po minimum kosztów czyli surowy MDF. Głośniki mam.
Stolarz robi na bazie dokumentacji i przed zatrzaśnięciem wieka daje do kontroli. Tutaj profesjonał nie zaproponuje nic więcej. Komplet pudeł to ok 1kzł więc bankructwo nie grozi.
Żona o niczym nie wie bo pudła są do mieszkalni pod Poznaniem :) a tutaj wolność Tomku.
Gdyby się okazało że obliczenia teoretyczne zgadzają się z realem to dopiero wtedy będzie kłopot !!!
Wszystkich chętnych na odsłuch zapraszam. Jak staną to zamelduję.

W teorii to ma grać tak:
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie


vasa

W Poznaniu.
Chcesz żebym zginął tragicznie[emoji298]️
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

vasa, nie żartuj, że boisz się swojej żony!!! :O :O :O ;)

Pamiętam, jak przytargałem swoje stare szafy i wstawiłem je do salonu, to pamiętam wzrok mojej żony. Powiedziała wtedy, że tamte były ładniejsze, bo nowe. Ja wtedy odparłem: "Kochanie, ale te GRAJĄ" ;)

vasa

Cytat: kangie w Listopad 21, 2014, 07:06nie żartuj, że boisz się swojej żony!!!

Jak to nie?
Zawsze powtarzałem że ani szefa ani boga a jedynie żony. To wyjątkowo dobra strategia.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

zukzukzuk

Witam!

Czy mógłbym się zapisać? Jak już będą gotowe - chętnie posłucham :)

W dawnych czasach słuchałem bodajże Lowthera. Przy niewielkich składach, solowych głosach - piknie to brzmiało!  Choć niewielkie obudowy (może miały metr wysokości i 20 cm głośnik?), nie pozwalały na odtworzenie zbyt skomplikowanego materiału muzycznego (robił się bałagan, braki w dole pasma).
W tym wypadku - wielkość skrzynki wygląda obiecująco!

Pozdrawiam!
Jacek
Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment.Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway?The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it.Differentiation by numbers is for those who do not.

vasa

Pewnie że tak.
Jak pudła będą zmontowane to dam znać i rozpocznę przedsprzedaż biletów. (joke:)
Do dyspozycji są generalnie wieczory wtorkowe i środowe.
Też miałem małe Lowthery i było tak jak napisałeś + kompletny brak basu.
Jestem ciekaw co wylezie z tej trąby.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Jak pan stolarz okaże się człowiekiem słownym to jutro powinienem odebrać trąby.
Zakupiłem już kabelek do lampki żeby połączyć wszystko elektrycznie. (taki prawdziwy do lampki, w okrągłym ubranku:))
A teraz siedzę nad obrazkiem i zastanawiam sie czy wpakować do środka jakieś wytłumienie a jeżeli tak to jakie i gdzie?
Może szanowne koleżeństwo ma jakieś sugestie?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht