Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wireless

Cytat: paul_67 w Kwiecień 09, 2015, 18:44
Napęd (silnik plus sterowanie) po małej modernizacji obudowy, oryginalna była za wysoka pochodzi od Pana Andrzeja.Nie chciałem za bardzo kombinować.Skoro silnik od AF daje radę z dziesięciokilogramowym talerzem i tym bardziej da radę z trzema kilogramami akrylu.Programowo ramiona Regi nie mają możliwości regulacji VTA , ale i o tym pomyślałem.

Nooo ! Piękna rzecz ! Gratulacje !!!! :) :) :)
Pozdrawiam, Wireless

robiz

Cytat: paul_67 w Kwiecień 09, 2015, 18:44
Napęd (silnik plus sterowanie) po małej modernizacji obudowy, oryginalna była za wysoka pochodzi od Pana Andrzeja.Nie chciałem za bardzo kombinować.Skoro silnik od AF daje radę z dziesięciokilogramowym talerzem i tym bardziej da radę z trzema kilogramami akrylu.Programowo ramiona Regi nie mają możliwości regulacji VTA , ale i o tym pomyślałem.

No to nie pozostaje nic innego jak zarejestrować działalność, zastrzec nazwę i pchać " klamota " do ludzi w dobrej cenie ;)
Nasuwa mi sie skojarzenie z nowymi gramofonami FONIKI, tylko że twój zrobiony z większym smakiem, jest w nim jakaś taka spójność wizualna,  mimo silnika od AdFontka ;)

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

paul_67

Widok z góry.

paul_67

Szablon

kangie

Piękna maszyna! Mleczny talerz, przypuszczam ze przyjemny w dotyku. Czy on ma mniejsza srednice od plyty winylowej? Chodzi mi o to czy latwo sie chwyta i zdejmuje plyte?
No i ten szpindel, ladnie oszlifowany.

Musze powiedziec, ze mialem okazje sledzic na biezaco poczynania Pawla i jestem pod wrazeniem jego cierpliwosci i konsekwencji w dazeniu do celu.

Jakub

Cytat: robiz w Kwiecień 10, 2015, 09:12tylko że twój zrobiony z większym smakiem

Bo nie ma ramienia rodem z warsztatu ślusarskiego pana Gienka, tylko normalne ramię gramofonowe, przy którego opracowaniu siedział niejeden inżynier.

kangie

#56
Owszem, taki Pan Genio mialby nie lada problem by wykonac takie ramie jak zaoferowala Rega. Przymierzalem sie kiedys do zaprojektowania ramienia. Dyskutowalem godzinami na ten temat ze swoim kolega - najlepszym specem od analogu, ktorego znam. Wnioski wyciagnalem. Nawet gdybym popelnil przez przypadek wybitny projekt, to mialbym nie  lada problem z wykonaniem wszystkich czesci i poskladaniem tego do kupy. I nie chodzi tutaj tylko o dostep do obrabiarek CNC.

Tak jak Jakub napisal, takie ramiona to efekt pracy kilku inzynierow i nie jest to takie proste jak ludziom sie wydaje.

paul_67

Talerz ma 300 mm średnicy, ale dzięki fazowanej krawędzi płytę się ściąga bardzo pewnie i to nawet w locie,ale tej sztuki trzeba się nauczyć:)

paul_67

#58
Myślę,że zrobienie ramienia klasy Rega, z uwagi na użyte materiały i technologię jest niewykonalne.Można by zrobić coś podobnego, ale szkoda czasu bo i tak by to nie zgrało.

spalon

Jestem pod wrażeniem gratuluje

frywolny trucht

Sądzę, ale może się mylę, że będzie można zrównoważyć przewagę technologiczną pomysłem. Jestem zupełnie niebogobojny i wcale nie uważam ramion Regi za jedyne prawdziwe. Jest sporo alternatyw.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kangie

Z definicji alternatywa moze byc tylko jedna  ;)

paul_67

Mocowanie ramienia.

kangie

Czy jest tam przeciwnakretka? Tzn. jak poradziles sobie z eliminacja drgan w tym polaczeniu?

paul_67

Pomysł prosty, bez zbytnich kombinacji.To po prostu ma działać.Przekonałem się w praktyce,że spełnia swoje zadanie lepiej niż myślałem.

paul_67

Cytat: kangie w Kwiecień 11, 2015, 08:15
Czy jest tam przeciwnakretka? Tzn. jak poradziles sobie z eliminacja drgan w tym polaczeniu?
Wszystkiego nie mogę powiedzieć:)

paul_67

Jest coś jeszcze, czego nie widać na zdjęciu, ale to już tajemnica:)Całość jest sztywna, ale nie trzeba użyć dużej siły, aby opuścić lub unieść ramię.

frywolny trucht

Opatentuj, żeby nikt nie podebrał i powiedz :)
A gdyby założyć drugi talerz? Jakaś przekładka gumowa? Silnik da radę, warto założyć rolkę na dwa paski.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Kolejne fotki.

paul_67

Z innej perspektywy.

piotrektychy

Również dołączam się do gratulacji mimo, że nie trawię gramofonów, to taki uraz z lat młodzieńczych kiedy miałem NRD-owskie coś co potwornie trzeszczało, przeskakiwało po płytach, natomiast miało jeden plus - można było iść do domu handlowego (nie było wtedy marketów) i na stoisku nagrać za 2,5zł pocztówkę z dowolnym kawałkiem, pragnę dodać,że królowała wtedy ABBA, Boney M i Smokie ;)
Jako osoba lubiąca DIY i ceniąca ludzi, którym się chce i potrafią zrobić fajne zabawki jeszcze raz moje GRATULACJE, bardzo estetyczne wykonanie, takie EXCLUSIVE !

paul_67

Gdybyś posłuchał dobrego gramofonu na pewno uraz by Ci przeszedł.Życzę Ci abyś się przekonał do winyla bo to jest po prostu magia! Dziękuje za miłe słowa i pozdrawiam serdecznie!

kangie

Swietna ostatnia fotka z odbiciem swiatla na plincie - szpuli  8)

piotrektychy

paul_67 koledzy już nade mną "pracują" dostałem nawet płytę Hendrixa z poleceniem zbudowania gramofonu, tak żebym mógł jej posłuchać. Jak nadejdzie "ten moment" zgłoszę się do Ciebie, bo z pewnością nie kupię gotowca, tylko  będzie to gramofon DIY

paul_67

No to czekam na ten odpowiedni moment, wtedy pogadamy jak i co :)