Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Wydaje się proste i skuteczne. Pomiar miejsca średnicy śrubki jednak odbędzie się na oko, a nawet jeśli nie- trzeba dokonać dwóch pomiarów ( jeden do krawędzi otworu, potem średnicy i z dwóch pomiarów mamy dwie odchyłki) Dokładasz kątownik i zakładasz, że się nigdzie-w żadnej płaszczyźnie- nie gibnął. Kurczaki. Może zupełnie inną drogą, zrobić zdjęcie z dwóch metrów, skadrować, wrzucić do kompa, do programu CAD i ponakładać linie na zdjęcie, pomierzyć. Ale też coś wątpię w żądaną dokładność.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

 
Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 20, 2015, 14:35Kurczaki. Może zupełnie inną drogą,
Fajnie mieć jakąś zagadkę/problemik do rozwiązania ?   ;D
Znacznie przyjemniej się myśli :)


Chociaż od weekendu taki obrazek jest chyba lepszy :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

A może wykorzystać do takich zabiegów lupę na usb? Miałem sobie kupić coś takiego do kalibracji wkladek i kontroli tip'a igły. Tam razem z tą lupą dodawane jest oprogramowanie i myślę ,że pomiar odległości  też można zrobić w prosty sposób .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Keef98

Albo to, na 99% macie to w domu, Wy, albo Wasze dzieci:

W sumie bardzo fajna zabawka ;) Idę do skrzyni z narzędziami, po suwmiarkę, ostatnio ją tam miałam...

Jest taki papier, z podziałkami co jakiś tam ułamek mm, może wziąć aparat z możliwie najszerszym "polem widzenia", aby pozbyć się złudzeń, potem wrzucić na kompa i liczyć kratki. To chyba ma rację bytu...

kangie

Keef, ten ulamek milimetra to 1/1.  2/2.  3/3.  4/4. To jest papier milimetrowy, czyli linie siatki co 1 mm. Kiedys uczyli tego w podstawowce  :P
Taki aparat (kamera) niezla sprawa. W sumie blad nie powinien byc duzy.

Keef98

Nie chyba ten był gęściej. Mam to gdzieś w garażu lub piwnicy, nie mam siły, aby tam czegoś szukać, był używany do jakiś planów, ale to dawno temu w ameryce, przed Led Zeppelin, w mojej głowie, czyli prehistoria ;)
Ja tam w podstawówce też miałam takie co mm, kazali na tym pisać literki - masakra. Do dziś wspominam te męki piekielne ;)

vasa

Siedzę sobie nad kartką papieru i rysuję różne kółka.
A to igła jakiś krąg zatacza. A to talerz kołem się toczy.
Patrzę na to i patrzę i równania sobie z boczku notuję.
Czy ktoś z Was próbował kiedyś policzyć optymalne ustawienie ramienia i offset ?
Trochę tu dużo zależności i obawiam się że gdzieś się kropnę lub zapętlę ale chyba trzeba tego byka za rogi wziąć bo masa rzeczy, z tzw prawd internetowych, mi się nie zgadza :(
Czy rzeczywiście super dokładne ustawienie przesiegu ma wpływ na dźwięk?
Dlaczego, skoro jest to tak precyzyjna robota, mamy tyle różnych długości i offsetów ?
A jak nikt nie brał tego
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Keef98

Widać, że mat-fiz :P
Co to offset?

vasa

Cytat: Keef98 w Kwiecień 22, 2015, 10:46Co to offset?
Główka w ramieniu jest przekoszona względem osi ramienia i ten kąt to offset.
To była lekcja nr 1500 100 900 i może być na klasówce  :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

#59
Takich rysunków zrobiłem w zeszłym roku dziesiątki, chociażby robiąc analizę geometryczną ustawienia drugiego ramienia w Micro Seiki DD-40. Można było wyciągnąć wnioski, która pozycja jest optymalna podczas regulacji położenia ramienia wzdłuż osi pionowej Y, którą to wymusiło Micro Seiki wdrażając oryginalne łapy A-1 i A-2.
Jedno jest pewne. Teoria teorią. Piękna sprawa. Ale z pomocą przychodzi dobry protractor. Kładzie się go na talerzu i z marszu ustawia się pozycję ramienia, pozycję wkładki i muzyka gra.

Pozycję ramion ustala się jednak trochę inaczej i układ regulacji robi się inaczej. Są zasady projektowania plint i montażu na nich ramion. Same otwory zazwyczaj nie wystarczają. Trzeba zrobić sobie możliwość regulacji chociażby te +/-5 mm.
Właśnie pracuję nad projektem swojego nowego gramofonu. Celem jest montaż dowolnych ramion o różych długościach. Mam kilka zagwozdek, ale myślę, że poradzę sobie z nimi.

kangie

Cytat: Keef98 w Kwiecień 22, 2015, 10:46Widać, że mat-fiz.
Keef98, kiedyś w dobrym mat-fizie uczono myślenia :) Dzisiaj ponoć dodaje się ułamki, czy to prawda? ;p ;)

Keef98

Nie u mnie, ale w niektórych znacznie gorszych szkołach tak jest. Mam rozszerzoną matmę i jak przejrzałam podręcznik akademicki, to uznałam, że na studiach będzie luz blues ;)

kangie

Czyli do dobrej szkoły chodzisz. Miałem podobnie. Na studiach śmiałem się z matematyki i fizyki. To znaczy - inaczej - miałem znacznie łatwiej niż inni, dla których było to nie do przejścia i odpadali po semestrze nauki.
A dzisiaj ta wiedza procentuje. Przydaje się w gramofoniarstwie ;)

Keef98

Nie mam fizyki, nawet się nad wyborem mat-fizu zastanawiałam, ale byłam w kiepskim gimnazjum i miałabym duże zaległości. Na Pllibudzie mówią, że studentów po mojej szkole poznaje się po matematyce ;)

kangie

Cytat: Keef98 w Kwiecień 22, 2015, 11:30
Na Pllibudzie mówią, że studentów po mojej szkole poznaje się po matematyce ;)
Albo jej braku, hehehe. Żartowałem ;)

maciek1

#65
Cytat: vasa w Kwiecień 22, 2015, 10:29Czy rzeczywiście super dokładne ustawienie przesiegu ma wpływ na dźwięk?

vasa, podobny problem mnie nurtował i nadal nurtuje - zasygnalizowałem to w watku o AdFontes. A tak przy okazji... Czy sprawdzaliście, czy wasze headshelle, tym samym wkładki trzymają poziom ramienia? To bardzo istotne przy prawidłowym ustawianiu VTA. Drobniutka odchyłka od poziomu (przy zachowaniu poziomu ramienia) daje duże różnice.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

maciek1

Obawiam się, że może coś takiego u mnie mieć miejsce... Niestety, nie posiadam sensownego aparatu i zdjęcia - jednak kiepskiej jakości moge dołączyć później. Nigdy tego do tej pory nie weryfikowałem, ale coś jakby się nie zgadza. Sprawdzałem to naklejając grafit na główkę (górną i dolną płaszczyzne) przy wypoziomowanym ramieniu.

rockandroll

Można to sprawdzić dobrą poziomicą lub ostrożnie miarką, sprawdzając odległość w czterech rogach headshella (z tego co widzę jest kwadratowy) do talerza.

maciek1

Myślę, że jednak doklejenie do headshella grafitu daje lepsze rezultaty - ciężar, tym samym wpływ na pracę igły bezpieczny, powierzchnia przylegania itd. Po odniesieniu tego do miarki milimetrowej (papier milimetrowy) różnice są widoczne. Jeszcze bardziej to widać poziomując headshell poprzez zmiane VTA ramienia (dłuższy odcinek). Ale może to tylko złudzenie optyczne?

frywolny trucht

Parę prób i za każdym razem wychodzi tak samo. Zdjęcia z wysokości 1,5m .Linia 1 wyznacza oś igły, linia dwa- oś otworu dla wkładek AT 91 i 95, które mają je umiejscowione w tej samej odległości. Różnice są spore, nie trzeba się bawić w dokładności do 0,2mm
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Przy zabawie suwmiarką i przykładkami wychodzą cuda wianki. Raz wszystkie mają tę samą odległość, innym razem seria AT ma większą od Sumiko, a jeszcze innym, mniejszą :) Czyli to zdjęcie nie jest takie złe, a różnice aż tak duże nie są. Okolice 8,5-9 mm
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Myślę, że przy większości typowych wkładek nie może być inaczej. Gdyby różnice były duże, trudno by było znaleźć uniwersalne rozwiązania dla zwykłych użytkowników.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

A skoro tak, kusi rozwiązanie headshell'a jak z Adama:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

#74
Nie wiem od czego zacząć,bo jest co pisać. Po raz pierwszy nie zacznę od dźwięku ,tylko od ustawień ramienia SME 5 . To qrna jest żenujące co zobaczyliśmy. Nie dość ,że nie mam praktycznie możliwości normalnego ustawienia azymuyt ,to o reszczcie ustawień też możecie zapomnieć. Po zmontowaniu całego gramofonu SME do kupy ,przystapilismy do regulacji i justowania ramienia ,czyli przesięg i .........na tym się skończyło ustawianie ramienia za 15.000zł (cały gramofon to 45 tysi).Po założeniu protractora Feickerta i ustawieniu odległosci montażowej 215 mm okazało się ,że tip igły jest o 4 mm !!!! przed punktem docelowym. No dobra to trzeba przesunąć wkładkę w headshelu do przodu. Tylko że wkładka ustawiona jest na stałe i nie można jej przesunaś w żadną stronę.  SME dodaje do ramenia szablon ,który ma luz na szpindlu  tak ze 3mm. A jesli pytacie jak brzmi, to odpowiem że nie zamienię  mojego Zontka na SME ani na nic innego. ........................................Niestety cały ten wpis jest nieprawdziwy . W ramieniu SME jest inne założenie dotyczące ustawienia geometrii. Za wprowadzenie w błąd przepraszam wszystkich czytajacych ten wpis
Szkoda życia na chujowy dźwięk !