Benz Micro ACE L

Zaczęty przez vasa, Październik 14, 2014, 22:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa


Kolejna wkładka MC LO ze stajni Benza - ACE L
Specifications:
Output Voltage: 0.4mV
Cantilever: Solid Boron, 0.28mm
Stylus: Nude line-contact diamond, mirror polished
Stylus tip radius: 6x40 um
VTA: 20 degrees
Coil: Pure Iron Cross
Weight: 8.8 grams
Internal Impedance: 12ohms
Frequency Response: 20-20,000 Hz
Channel Balance: Better than 0.5db
Channel Separation: Better than 35db at 1kHz
Tracking force: 1.8-2 grams
Recommended loading: 200-47,000 ohms
Break-in period: 40 hours
Tą wkładkę kupiłem po tragicznych wydarzeniach które rozegrały się w moim domu. Otóż pani sprzątająca zabiła moją AT OC9 i jedynie poświęceniu mojej żony zawdzięcza że zachowała swoje nędzne życie. Byłem wówczas gotów ją pokroić, ugotować i rzucić psom na pożarcie.
No cóż, zdołała umknąć a ja do dziś mam żal do żony :(
Ale Ad rem. Z wkładkami Benza jest tak że one wszystkie (te z głównej linii bo karat to krok w bok) grają takim samym dźwiękiem tylko droższe grają lepiej. Zawsze miałem wrażenie jak słyszałem wkładkę Wood lub Ebony że to jest to 5% i 1% najlepszych ACE jakie się udało zrobić tylko ubrane w inne body. Szkoła grania jest ta sama; pięknie wyrównane pasmo o ogromnej kulturze i takiej nienachalnej doskonałości. W przypadku ACE nie ma się do czego przyczepić ona oddaje to co jest w rowku i tyle.
Nigdy nie przeprowadzałem takiego eksperymentu ale podejrzewam że gdyby właścicielowi wyższego modelu czyli Wood'a zamienić po kryjomu wkładkę na ACE to by się nie zorientował dopóki by nie zobaczył. Ale taki sam numer z zamianą ACE na Gold by już nie przeszedł.
Gdybyśmy narysowali wykres gdzie na osi pionowej określimy jakość a poziomej cenę to ACE znajdzie się w miejscu przegięcia gdzie krzywa zaczyna swoje asymptotyczne zbliżanie się do ideału i nawet dużo większy wydatek nie poprawi istotnie jakości dźwięku.
Jeżeli ktoś ma dobry, zrównoważony tor i szuka wkładki która nic nie popsuje to warto kupić ACE i mieć pewność że ona nic nie popsuje. Mnie ACE bardziej odpowiadała we współpracy z preampem  na kościach, ona sama gra nasyconym pełnym dźwiękiem i dopalanie jej lampą i trafami wydało mi się już krokiem za daleko ale to już kwestia gustu a nie jakości bo inni osłuchani i doświadczeni analogowcy są wręcz przeciwnego zdania a jak wiadomo; de gustibus ...
I to była druga i ostatnia wkładka którą mogę polecić bez dodatkowych zastrzeżeń. W kolejnych odcinkach zawsze będzie jakieś "ale".
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Cytat: vasa w Październik 14, 2014, 22:17Tą wkładkę kupiłem po tragicznych wydarzeniach które rozegrały się w moim domu. Otóż pani sprzątająca zabiła moją AT OC9 i jedynie poświęceniu mojej żony zawdzięcza że zachowała swoje nędzne życie. Byłem wówczas gotów ją pokroić, ugotować i rzucić psom na pożarcie.

Bym poczekał, aż żona zluzuje. I zabił :)

vasa

Przecież napisałem że umkła, swołocz jedna :/
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Ależ mi przyszedł do głowy prowokacyjny, szowinistyczny wątek do głowy. Aż się boję.
OK. Kończę i przepraszam za OT.

vasa

Najbardziej mi się podoba słowo "szowinistyczny"
Czyżby "Mizogin Club" ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

krzysiek

Gdzieś miesiąc temu powiesiłem nową Ace SL na mojej Redze RP6. Dla każdej wkładki codziennie nabijam z grubsza liczbę przejechanych godzin, wyszło mi, że Benz rozegrał się od ok. 60-tej godziny. Oczywiście mogłem sromotnie przestrzelić te zliczone godziny. Eksperymentowałem też z VTA, mam pierścień Michella do RB303. Pierwsze godziny wkładka jechała na podwyższonym VTA, ogólnie dźwięk dla mnie był bardzo jazgotliwy, z męczącą górą. Zdjąłem pierścień, wkładka obecnie pracuje na RP6 bez podwyższenia VTA. Po rozegraniu dźwięk jest bardzo przyjemny, wszystko poukładane, nie ma najmniejszego jazgotu. Sygnał wzmacnia Nuda II od Krzysztofa. Dodam jeszcze, że jak miałem poprzedniego Ace, zakupiłem sobie przedwzmacniacz z angielskiej manufaktury Whest, model Two. Pudełko to, choć dawało bardzo szeroką scenę, grało nieprawdopodobnie analitycznie i cienkim basem. Nuda to zupełnie inna klasa przy tej wkładce.

Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

kazan

Tak Vasa zachwala tę wkładkę , że zacząłem się nad nią zastanawiać do mojego Stogi :)
No ale jest jeszcze Quintet Black ... ? Jak Panowie myślą , którym torem pójść ?   :-\
Kuzma Stabi SD + Stogi Ref313VTA + Dynavector DV-20X2LO , Jelco 750EB + Ortofon MC10 Supreme ,Dynavector DV-10X5 (shibata) , Husaria .
Burmester 051+052 , Kudos Super 10

vasa

Wziąłbym Quinteta :)
Benza już miałem.

Wysłano niewygodnie to i byk może się zdarzyć.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Październik 14, 2014, 22:17Z wkładkami Benza jest tak że one wszystkie (te z głównej linii bo karat to krok w bok) grają takim samym dźwiękiem tylko droższe grają lepiej. Zawsze miałem wrażenie jak słyszałem wkładkę Wood lub Ebony że to jest to 5% i 1% najlepszych ACE jakie się udało zrobić tylko ubrane w inne body. Szkoła grania jest ta sama; pięknie wyrównane pasmo o ogromnej kulturze i takiej nienachalnej doskonałości. W przypadku ACE nie ma się do czego przyczepić ona oddaje to co jest w rowku i tyle.
Nigdy nie przeprowadzałem takiego eksperymentu ale podejrzewam że gdyby właścicielowi wyższego modelu czyli Wood'a zamienić po kryjomu wkładkę na ACE to by się nie zorientował dopóki by nie zobaczył. Ale taki sam numer z zamianą ACE na Gold by już nie przeszedł.
No właśnie. A jak byś porównał Ace do Golda? Chodzi mi po głowie Benz ale nie wiem czy brać Golda czy odkładać na Ace'a. No chyba że at oc9ml/II wezmę... To podobna cena co Gold.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Golda raczej nie kupiłbym, gdyby się trafił lekko używany, z pewnego źródła to na początek można go powiesić ale jeżeli myślisz o nowej wkładce to ACE.
OC9 to ta sama klasa co ACE tyle że o innej estetyce grania. Jeżeli masz dużo basu, możesz przysunąć kolumny do ściany albo jakoś inaczej pomanewrować basem to można wybrać AT. Natomiast jeśli potrzebujesz czegoś bardzo zrównoważonego na wejściu to jednak ACE.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Cytat: christo w Czerwiec 19, 2016, 08:20A jak byś porównał Ace do Golda

Jawi mi się, być może niesłusznie, że wraz ze wzrostem ceny utrzymuje się pewna szkoła grania firmy Benz Micro, natomiast dostajemy coraz więcej detalu, zwiewności/finezji i informacji.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Jak coś to mam na zbyciu Golda z malutkim przebiegiem, w pięknym stanie.  ;)

krzysiek

Moja wkładka trochę już pograła, więc pokusiłem się o eksperymenty.
Zawsze pomijałem wpływ VTA, a ponieważ mam pierścień do regulacji VTA pod ramię RB303 to właśnie tym aspektem się pobawiłem. Czytałem na różnych forach, że wkładka ta jest właśnie bardzo podatna na regulację VTA.
Gdy miałem gorsze przedwzmacniacze gramofonowe, zwykle nie słyszałem różnicy. Na Nudzie różnicę słychać dość wyraźnie.
Na podwyższeniu +2mm wydawało mi się, że wkładka gra za ciemno, natomiast bas był jakby zbyt rozwleczony. Pierścień podstawowy daje możliwość regulacji w zakresie od +2mm do +4mm. Pojechałem na górę, góra stała się krzykliwa, aż uszy bolały, ale wyraźnie słychać było, że ciemno to ona nie gra :) Obniżyłem na niecałe +3 mm i chyba trafiłem w punkt. Wysokie są idealne, bas nie wlecze się, dokładnie słychać grę na gitarze basowej, a jednocześnie dźwięk jest słodki i analogowy, jak lubię.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

Marczewski1

Kupiłem step up Ortofon T-30 ,  ma on pięć ustawień: 3-6-12-24-48 ohm ,które z nich będzie najwłaściwsze dla wkładki BM ACE SL i przedwzmacniacza JJ283 (ustawionego na 47kΩ/150pF na wejściu)?
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

dino

Kupiłeś Ortofona do Benza - najlepiej po porostu poeksperymentuj. I jeżeli możesz wyłącz te 150pf na wejściu.

Marczewski1

Ortofon T-30 ma: Output loading: 47K ohm, 150pf , pre JJ ma na wejściu jak napisałem wyżej 47kΩ/150pF  ,to chyba dobrze skąd pomysł na zmianę pojemności wejściowej i jeżeli już to na jaką ,jakbyś mógł wytłumaczyć swój pomysł?
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

christo

Cytat: Marczewski1 w Styczeń 17, 2019, 17:50
Kupiłem step up Ortofon T-30 ,  ma on pięć ustawień: 3-6-12-24-48 ohm ,które z nich będzie najwłaściwsze dla wkładki BM ACE SL i przedwzmacniacza JJ283 (ustawionego na 47kΩ/150pF na wejściu)?
Myślę, że ostatnie. 48 ohm czyli gain 20 dB. Chociaż przedostatnie może też być ok. Na pewno będzie głośniej. A czy lepiej? Oceń sam.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomasz_pianista

http://www.mh-audio.nl/StepUp%20Transformer.asp

Twoja wkładka ma chyba 12 ohm impedancji (chyba). Powinna widzieć obciążenie 120-240 (tak z reguły się zaleca, x10 do x20).

Każdy SUT ma swoje "ratio". Trudno mi znaleźć dokładnie tzw. ratio dla T-30, ale chyba są trzy, 1:10, 1:28 i 1:39

Jeśli chcesz obliczyć prawidłowe ustawienie to:

47000 (to co masz w przedwzmacniaczu / (10x10) = 470ohm (tyle obciążenia "widzi" Twój Benz dla ustawienia 24 i 48)
47000 / (28x28) = 59 ohm (dla ustawienia 12 i 6
47000/ (39x39) = 29 ohm

Także żadne nie będzie doskonałe, aczkolwiek jak obciążysz wkładkę na 470 ohm to powinno być OK. Lepiej za dużo niż za mało.

Tak na prawdę najlepiej, gdybyś w przedwzmacniaczu nie miał 47K ohm, tylko albo mniej albo więcej, tak żeby dopasować obciążenie wkładki.

Pojemność - u mnie nie słychać większej różnicy w zmianach.



Grupa ratowania poziomu.

dino

Cytat: Marczewski1 w Styczeń 17, 2019, 19:39Ortofon T-30 ma: Output loading: 47K ohm, 150pf , pre JJ ma na wejściu jak napisałem wyżej 47kΩ/150pF  ,to chyba dobrze skąd pomysł na zmianę pojemności wejściowej i jeżeli już to na jaką ,jakbyś mógł wytłumaczyć swój pomysł?
Kondensatory na wejściach MM wpina się, żeby korygować charakterystykę stosownie do indukcyjności wkładki  MM a ta się bardzo rożni od indukcyjności uzwojenia wtórnego transformatora i może się zrobić samoistnie brzydki filtr. Istotne jest czy w pre jest podpięty równolegle dodatkowy kondensator czy to wynika z topologii wejścia.
Ahaja się kiedyś "doktoryzował" z podłączania kondensatorów do wkładek MM. Może się odezwie albo wyślij PW.
Przy ustawianiu przełącznika trzeba policzyć przede wszystkim wzmocnienie i tutaj dla 20dB przy 0.4mv z Benza na wyjściu z trafa będzie 4mV. Przy 23dB jest już 6mV a to znacznie za dużo.

christo



Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 17, 2019, 20:28
http://www.mh-audio.nl/StepUp%20Transformer.asp

Twoja wkładka ma chyba 12 ohm impedancji (chyba). Powinna widzieć obciążenie 120-240 (tak z reguły się zaleca, x10 do x20).

Z tego co widziałem ma 35 ohmów i 0.4mV.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dino

Co ciekawe to trafo to toroid  :o
Melduj jak to gra ?

Marczewski1

Drugi step-up , który mam to Ortofon t-5 ,którego ratio to 1:20 czyli mój ACE "widzi" w takim zestawieniu 117ohm , a dla Ortofona Quintet Black (5ohm), który czeka w pudełku najlepsze ustawienia w t-30 to 12 i 6 (59ohm) dobrze kombinuję?
Jeśli chodzi o dźwięk to pomiędzy t-5 , a t-30 w moim systemie jakiś strasznych różnic nie słyszę . Nadal jestem zadowolony z brzmienia , a to już sukces ,że T-30 nic nie popsuł :-) Teraz kręci się nowa dla mnie płyta Holly Cole "Holly", której premiera gdzieś mi umknęła także jak się już jej nauczę na pamięć to będę porównywał szczególiki z dwóch stepup'ów.
Lenco L78diy+Pro-ject12cc+Jelco 10,5"-ortofon s212 -Cadenza Black- Benz Micro ACE L -Denon dl103-Goldring 1012gx-Grace F8L-Dynavector Karat 23R - CaryAudio slp98 phono-Audion Premier MC step up-phono;Audion Premier MM; Pathos in the groove- CaryAudio CAD300b SE- kolumny Monacor Sonido Isophon diy -onkyo ns-6130- Cary Audio Xciter dac

vasa

Cytat: Marczewski1 w Styczeń 17, 2019, 23:58jak się już jej nauczę na pamięć to będę porównywał szczególiki z dwóch stepup'ów.
Bardzo słuszna metoda.
Też tak mam :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomasz_pianista

Cytat: christo w Styczeń 17, 2019, 23:18
Z tego co widziałem ma 35 ohmów i 0.4mV.

Wkładka to Ace S L, ona ma inne parametry niż Ace L, przynajmniej tak gdzieś mi mignęło:)

Marczewski, dobrze kombinujesz. Nie wiem tylko czy trafa Ortofon T-5 nie są zbyt słabe do wkładki tej klasy(nie miałem T-5, ale to raczej budżetówka).

Możesz poczytać o trafach Lundhala, nie będziesz miał problemu z dobraniem właściwych parametrów dla wkładki.

Widzę w opisie, że grasz na Lenco - masz jakieś zdjęcia swojego gramofonu?:)
Grupa ratowania poziomu.

krzysiek

Próbowałem kilka rozwiązań z Benz Micro Ace SL, wkładka sprawdza się z dobrym przedwzmacniaczem gramofonowym typu Nuda, Husariaa, Kulesza, Rega Aria. W kwestii SUT, podłączałem kilka tanich traf, słabo, dopiero Verto robi różnicę.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun