Budowa oddzielnej lini do audio .

Zaczęty przez cdt, Wrzesień 14, 2017, 16:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

Dotarłem do norm (chyba jeszcze aktualnych) dotyczących transformatorów separujących.
Autor opracowania (Edward Musiał) jest raczej wiarygodnym źródłem. Dzięki jego opracowaniom zrobiłem bardzo porządny uziom fundamentowy w domu.
Całość jest tutaj http://sep.org.pl/opracowania/Ochrona%20przeciwporazeniowa%20w%20urzadzeniach%20niskiego%20napiecia.pdf
Trafa na stronie 27-28 (wklejam).

Wymagany jest nadzór (osoby przeszkolonej) i absolutna separacja od uziemień (lub obwodu PE).
Jeżeli po stronie wtórnej jest podłączone klika urządzeń należy zastosować połączenie wyrównawcze obwodów PE tych urządzeń (połączyć razem) i nie podłączać do PE zewnętrznego ani jakiegokolwiek uziemienia.
Nie wolno też podłączać żadnych urządzeń "zewnętrznych" - np wyjścia audio z kompa zasilanego z innego obwodu niż obwód wtórny transformatora.
Ani słowa o tym jak brak "uziemienia" czyli PE wpłynie na zakłócenia typowe dla audio (przydźwięki i.t.p).

dino

Masza mam pytanie - robiłeś u siebie uziemienie 8 lat temu - jaki układ zasilania maiłeś w domu - 2 czy 3 przewodowy ?

ps. poniżej  moje dwa smoki do separacji - czekają i kurzą się w garażu.

jafi

Wtrącę moje niedawne doświadczenie:
mam oddzielna linię do audio z wypaśnym bezpiecznikiem topikowym w tablicy i porządnym gniazdkiem schuko.
Temat załatwiony i odhaczony od 10 lat, czyli od wprowadzki do nowego domu. Myślałem  :(
Aż mnie naszło sprawdzić zwykłą linię z automatycznym bezpiecznikiem i podwójnym gniazdkiem z bolcem :o
To się zdziwiłem...
System zagrał wyraźnie lepiej - bardziej poukładana scena, więcej dźwięku, lepsze różnicowanie barw itd.
To jeszcze sprawdziłem inne, bardziej oddalone podwójne gniazdo i ...
Tym razem klęska: zimno, analitycznie i krzykliwie.
I bądź tu mądry.
Niech moja historia będzie ostrzeżeniem dla tych wszystkich, którzy pakują się "wydzieloną linię" bez uprzedniego sprawdzenia - jak to gra ;)

dino


elem

Jak ktoś ma jakiś klocek zasilany akumulatorem, to ma łatwiej. Może naładowac akku prądem od Jafiego, od sąsiada, od cioci Jadzi i posprawdzać najlepsze projekty linii zasilających :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

dino


traumeel

Cytat: dino w Styczeń 18, 2019, 19:35Raczej nie bo aku wszystko zamuli.
Chyba, że ma się audiofilski akumulator.

rudy-102

Napędzałem kiedyś phono-pre akumulatorem. Było sporo lepiej niż z sieci.

nosferartur

Cytat: jafi w Styczeń 18, 2019, 08:59Wtrącę moje niedawne doświadczenie:
mam oddzielna linię do audio z wypaśnym bezpiecznikiem topikowym w tablicy i porządnym gniazdkiem schuko.
Temat załatwiony i odhaczony od 10 lat, czyli od wprowadzki do nowego domu. Myślałem 
Aż mnie naszło sprawdzić zwykłą linię z automatycznym bezpiecznikiem i podwójnym gniazdkiem z bolcem
To się zdziwiłem...
System zagrał wyraźnie lepiej - bardziej poukładana scena, więcej dźwięku, lepsze różnicowanie barw itd.
To jeszcze sprawdziłem inne, bardziej oddalone podwójne gniazdo i ...
Tym razem klęska: zimno, analitycznie i krzykliwie.
I bądź tu mądry.
Niech moja historia będzie ostrzeżeniem dla tych wszystkich, którzy pakują się "wydzieloną linię" bez uprzedniego sprawdzenia - jak to gra

O psia krew! Jak widać ,,gniazdkom" nie można ufać. Myślisz, że w domu masz najlepiej, idziesz do sąsiada, a tam lepiej niż w domu. ;0

Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

wiki

Cytat: nosferartur w Styczeń 18, 2019, 20:15Myślisz, że w domu masz najlepiej, idziesz do sąsiada, a tam lepiej niż w domu.
Tylko u którego sąsiada/sąsiadki najlepszy prąd?
Ot zagwozdka......
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

elem

Cytat: dino w Styczeń 18, 2019, 19:35Raczej nie bo aku wszystko zamuli.

ekhm... ale zamuli tak samo prąd sasiada jak prąd cioci  ;D 
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Styczeń 18, 2019, 19:41
Napędzałem kiedyś phono-pre akumulatorem. Było sporo lepiej niż z sieci.

Ja mam DAC zasilany akku, ale różnica tylko minimalnie na plus "bakterii". Za to w porównaniu z zasilaczem impulsowym - przepaść  :o

LampowY

Taaa.... Pójdę do sąsiadki i zapytam grzecznie czy mogę skorzystać z jej dziurki?  :o
Już mnie pysk boli  ;D

nosferartur

Cytat: wiki w Styczeń 18, 2019, 20:31Tylko u którego sąsiada/sąsiadki najlepszy prąd?
Ot zagwozdka......

Pozostając w zgodzie z zaleceniami Jafi wiedza oparta o doświadczenie.


Cytat: LampowY w Styczeń 18, 2019, 21:21Taaa.... Pójdę do sąsiadki i zapytam grzecznie czy mogę skorzystać z jej dziurki? 
Już mnie pysk boli 

Chociaż kontakty sąsiedzkie wyglądają na zgodne z obecnymi kanonami też nie chcę przeciążeń. :)
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

traumeel

#64
Cytat: LampowY w Styczeń 18, 2019, 21:21
Taaa.... Pójdę do sąsiadki i zapytam grzecznie czy mogę skorzystać z jej dziurki?  :o
Już mnie pysk boli  ;D
Jak z jednej dziurki, to jeszcze małe miki, ale jak z dwóch??? A gniazdko ma jak wiadomo dziurki dwie.
Strach pomyśleć!

wiki

Cytat: LampowY w Styczeń 18, 2019, 21:21Taaa.... Pójdę do sąsiadki i zapytam grzecznie czy mogę skorzystać z jej dziurki? 
Już mnie pysk boli

LampowY
Dzięki  - uśmiałem się że hej.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

A jakby co, na razie bas rządzi....
Teraz słucham....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

dino

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 18, 2019, 21:01Za to w porównaniu z zasilaczem impulsowym - przepaść  :o
Zasilacz impulsowy do "audiofilskiego" audio ?  :o :o :o

tomekkk1

Cytat: dino w Styczeń 18, 2019, 22:48
Cytat: tomekkk1 w Styczeń 18, 2019, 21:01Za to w porównaniu z zasilaczem impulsowym - przepaść  :o
Zasilacz impulsowy do "audiofilskiego" audio ?  :o :o :o


Użyty tylko w czasie oczekiwania na liniowy. Krótko, gdyż na szczęście przypomniało mi się, że mam przecież zasilacz od zwykłej ładowarki paluszkowych akku - transformatorowy :)
Niestety zasilacze impulsowe w przypadku sprzętów audio to dziś norma. Gramofon Teac - zasilacz impulsowy, pre Pro-Ject - zasilacz impulsowy. O wzmacniaczach, zwłaszcza tych, pracujących w klasie D już nawet nie chcę wspominać. Jako użytkownicy godziliśmy i godzimy się na to - więc goowno zalało rynek... :/

rudy-102

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 18, 2019, 22:56Gramofon Teac - zasilacz impulsowy, pre Pro-Ject - zasilacz impulsowy.
Demon 3910.

jafi

To ja robię kamingauta, a tu se jaja robią :np:
I jeszcze dołożę złotą myśl: z prądem nie ma żartów >:D

tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Styczeń 18, 2019, 23:21
Cytat: tomekkk1 w Styczeń 18, 2019, 22:56Gramofon Teac - zasilacz impulsowy, pre Pro-Ject - zasilacz impulsowy.
Demon 3910.

Zapomniałem dodać do powyższych, że chodzi o sprzęt z wyrobami "zasilaczopodobnymi", który miałem w posiadaniu. Do dziś pozostał mi podwójny zasilacz (dwa oddzielne układy włącznie z trafami), który jednocześnie zasilał i gramofon (12V) i pre (18V) ;)
To że owe wyroby "zasilaczopodobne" są upychane w masę innych klocków - wiadomo :/

dino

Cytat: jafi w Styczeń 18, 2019, 23:37To ja robię kamingauta, a tu se jaja robią :np:
I jeszcze dołożę złotą myśl: z prądem nie ma żartów >:D
No nie do końca jaja bo ja też mam osobny obwód z tablicy na audio ale bez fisiowania z bezpiecznikami topikowymi. Niestety nie wydzieliłem osobnej fazy i czasami  i tak coś włazi.
Kombinuje jak to filtrować. Większość filtrów tłumi od 50Khz a mnie zależy raczej na filtrowaniu trzasków od załączania urządzeń.

jafi

Cytat: dino w Styczeń 19, 2019, 23:40mnie zależy raczej na filtrowaniu trzasków od załączania urządzeń.
A nie wystarczy zachować odpowiednią kolejność przy włączaniu/wyłączaniu?

LampowY

Cytat: dino w Styczeń 18, 2019, 22:48Zasilacz impulsowy do "audiofilskiego" audio ?  :o :o :o

Linnowi to nie przeszkadza. A nawet unowocześniają te swoje impulsówki (dynamik).