Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

robiz

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 13, 2020, 19:45Dzięki za każde życzenia. Zwróćcie uwagę, że jeśli ktoś odszedł od Ad Fontes, to raczej szukał wygody, łatwości obsługi, która w wieku podstarczym zaczyna być istotna  Taki żarcik, ale to też ja. Wiek nie ten, wzrok nie ten, precyzja ruchów nie ta. No chyba, że od urodzenia dwie lewe ręce  Chęć do gmerania imbusikami nie ta. Ale czy da się tak wprost wymienić jednego gada na drugiego?  No na dwoje babka wróżyła. To zależy czy priorytetem i w jakim stopniu jest dźwięk, a w jakim łatwość obsługi.

Jakbym widział siebie, starego " pierdołe" ;-)
Czytam te wszystkie Wasze wątki, ale jak widzę, jak zywo swoja historyje to cza sie włączyc.
Też po Fontu szukałem czegośc prostego, bezawaryjnego, łatwego w obsludze, co by nerwacja audifilska trochę puściła.
Najpierw był pro-ject rpm 5.1, a pózniej didżejki potwór Pioneer plx-1000.
Któś tutaj napisał, że pewno za niedługi czas , Techniol Frywolnego pójdzie do ludzi........, ja oddałem Pioneera po ok 2 latach ;), tak więc coś w tym jest...
Faktem jest, że te maszyny daja nieprawdopodobny sposój, relaks i wyciszenie, bez tego nerwa, że coś nie tak chodzi, kręci za szybko, a może za wolno. Takie mam wrażenie.

Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

frywolny trucht

Chcesz powiedzieć, że wróciłeś do AF?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

robiz

Poszedłem w jeszcze bardziej proste kontsrukcje, Rega P3. Prościej sie już nie da chyba .
Stabilizacja obotów poprzez PSU i gitara.
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Kozkos

#103
Cytata pózniej didżejki potwór Pioneer plx-1000.
Któś tutaj napisał, że pewno za niedługi czas , Techniol Frywolnego pójdzie do ludzi........, ja oddałem Pioneera po ok 2 latach ;), tak więc coś w tym jest...
Faktem jest, że te maszyny daja nieprawdopodobny sposój, relaks i wyciszenie, bez tego nerwa, że coś nie tak chodzi, kręci za szybko, a może za wolno. Takie mam wrażenie.

Miałem kiedyś taki czas, że chciałem przekonać się na własne oczy i uszy, jak graja te chińskie produkty, sprzedawane pod znanymi markami
Kupiłem i tego Pioneera. Miałem go dokładnie 3 dni. Pierwszego dnia działał przez 30 minut. Drugiego dnia wcześnie rano wstałem i poświęciłem cały dzień aby sprawdzić dokładnie dlaczego to jest taki chłam i czy być może da się coś z tym sensownego zrobić. Nie dało się, silnik buczy, im ramię bliżej środka płyty tym buczenie narasta, pod koniec płyty to jest dramat. Nic nie da się z tym zrobić. Okablowanie gramofonu zrobione tak, że coś dodatkowo jeszcze buczy, cyka, pyka, skwierczy, poprawiłem jedno, wyszło bokiem w innym miejscu, trzeba by zrobić wszystko od nowa, darowałem sobie. Łożyska ramienia to są takiej jakości, że wózki spacerowe dla dzieci mają lepsze łożyska kół. Wszystko nie równe, luźne, źle osadzone. Nie do naprawy. Cała reszta takiej samej jakości. Trzeciego dnia spakował gramofon i wystawiłem do sprzedaży.
Te gramofony to produkuje fabryka młotków, może, co najwyżej, imadeł, ale na pewno nie fabryka urządzeń precyzyjnych.
Ten technics to w porównaniu do takich gramofonów, to jak precyzja skalpela do precyzji siekiery, w dodatku tępej siekiery, mimo, ze ten model Technicsa, to najprostszy model z serii ;-)       
Spokój, relaks wyciszenie? Raczej pół litra z gwinta z rozpaczy ;-)
   
       

il cattivo

Cytat: robiz w Sierpień 17, 2020, 20:06Też po Fontu szukałem czegośc prostego, bezawaryjnego, łatwego w obsludze, co by nerwacja audifilska trochę puściła
U mnie doszedł jeszcze jeden aspekt wymiany AF na Technicsa. Potrzebowałem czegoś pancernego, bo się dzieci na horyzoncie pojawiły.

robiz



Cytat: Kozkos w Sierpień 17, 2020, 23:25Spokój, relaks wyciszenie? Raczej pół litra z gwinta z rozpaczy ;-)

Ja mam zupelnie inne doświadczenie z tym gramofonem. Cisza silnika, zero brumienia, stabilne obroty, dobra jakość wykonania. Możliwe , że miałeś po prostu pecha i tafiłes na felerny egzemplarz. Trzeba było reklmoawać. Ja tez pierszy egzemplarz odesłalem , bo miał " znane  juz " luzy ramienia. Ale w drugim wszystko było pięknie. Złego słowa na tego Pionka nie mogę powiedzieć.
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

robiz

Cytat: il cattivo w Sierpień 18, 2020, 08:04Potrzebowałem czegoś pancernego, bo się dzieci na horyzoncie pojawiły.
Techniol to i gada po wylanym na niego litrowym kuflu piwa. Dzieci na pewno przetrzyma ;-)
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

paul_67

Moim zdaniem za dużo filozofujecie nad tym gramofonem zamiast słuchać muzyki :)  Obroty trzyma, nic nie buczy, wkładka jest...

Kozkos

#108
CytatCisza silnika, zero brumienia, stabilne obroty, dobra jakość wykonania. Możliwe , że miałeś po prostu pecha i tafiłes na felerny egzemplarz. Trzeba było reklmoawać. Ja tez pierszy egzemplarz odesłalem , bo miał " znane  juz " luzy ramienia. Ale w drugim wszystko było pięknie. Złego słowa na tego Pionka nie mogę powiedzieć.

To jest niemożliwe co piszesz, albo źle zapamiętałeś, albo po prostu mijasz się z prawdą

Te gramofony, made in china, wszystkie,  są fatalnie skonstruowane, wykonane itd
Pioneer - miałem dwa egzemplarze modelu 1000 i jeden egzemplarz model 500 - ta sama seria, czy Audio Technica, miałem, cztery różne modele włącznie z 1240, czy Reloop, miałem RP 7000 i Turn 5, czy Denon, nie pamiętam teraz modelu, no taki co to podświetlenie talerza można zmieniać.
Wszystkie wyżej wymienione są fatalne, pod każdym względem. To jest ta sama jakość, wcale bym się nie zdziwił, gdy to były produkty z tej samej fabryki.
Jedyny który był bardzo sensowny, z serii dla DJ, to Vestax PD-6000, z ramieniem firmy Yamaha, tylko że to okazjonalny model, niedostępny w sklepach, na aukcjach pojawia się bardzo rzadko.
Tak na marginesie..
Współcześnie, uważa się, że gramofon dla audiofila to tylko paskowy, a jak z napędem bezpośrednim, to obciach, bo to gramofon dla DJ.
Opina poniekąd słuszna, bo jak standardem napędu bezpośredniego, są produkty made in china, to trudno w ogóle mówić o jakimkolwiek standardzie napędu bezpośredniego.
 

paul_67

Gerwazy, napisz którego gramofonu nie miałeś i którego nie potraktowałeś młotkiem? Prędzej będzie :)

Kozkos

#110
Cytat: paul_67 w Sierpień 18, 2020, 10:21
Gerwazy, napisz którego gramofonu nie miałeś i którego nie potraktowałeś młotkiem? Prędzej będzie :)

Z poniższego zestawu tylko 2 czy 3 poszły pod "młotek", pozostałe naprawiłem. Tylko, że to zestaw z likwidowanego sklepu w Berlinie, a nie egzemplarze z niemieckich szrotów :-)
Największe wrażenie zrobił na mnie pierwszy od prawej, w pierwszym rzędzie ;-) oraz liniowce Technicsa (widać tylko jeden, ale było kilka)

ps: jak ślepej kurze ziarno, się trafiło ;-)

robiz

Cytat: Kozkos w Sierpień 18, 2020, 10:17To jest niemożliwe co piszesz, albo źle zapamiętałeś, albo po prostu mijasz się z prawdą

To musimy mówić o innych gramofonach ;)  Fakt młody nie jestem, ucho juz nie to co 20 lat wstecz, ale brumienie od ciszy jeszcze odróżniam ;)
A tak fabryka , o której wspominałeś to HANPIN : http://www.hanpin.com.tw/Index.html

Tez widziałem testy róznych DJ'ów i porównywanie Pionka do Techniola. I jak zawsze jedni wolą córkę , drudzy teściową.
Na jednym teście, faktycznie było ogromne brumienie , czy jakiś inny " zły " dźwięk ". Ale złe egzemplarze to nawet Mercedes robił ....
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

frywolny trucht

Gerwazy standardowo banan za wcześniejsze zasługi. Tymczasem headshellowe szaleństwo uważam za otwarte :)
Ten, który był zamontowany fabrycznie- 8g, pozostałe 9g. Wszystkie mają pomontowane przewody, więc pomiar z nimi na pokładzie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Mam Sumiko HS 12  z regulacją azymutu.Polecam.

paul_67

.

frywolny trucht

Tylko skąd to wyszarpać? Patrzę, że za Jelco HS25 wołają trzy stówki. Padły zdjęcia przykładowych uchwytów z taką regulacją, ale ja ich nie rozpoznaję. Ki czort? Można prosić symbole?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Używam headshella Audio-Technica AT-LH18, który również posiada regulację azymutu. Jest jednak dość ciężki, ale można znaleźć jego lżejszych braci.

frywolny trucht

18g. Srogo. Ona ma ma jakiś subkoszyk? Jak odbywa się montaż wkładki?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Jest jeszcze 13g i 15g. Ta 13g wydaję się być bezpiecznym wyborem. Do jakiego układu ramię- wkładka założyłeś te 18g?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Używam wraz z Denonem DL-103LC, na standardowym ramieniu SL-1210 mk2. Headshell ma od spodu dwie pary otworów blisko przedniej krawędzi, do nich bezpośrednio przykręcasz wkładkę. Oczywiście trzeba dobrać śruby odpowiedniej długości.
Luzując śrubę do regulacji azymutu w tej AT, możesz również ustawić przesięg, gdyż jak wspomniałem, wkładkę do headshella możesz umocować tylko w jednej z dwóch pozycji.

frywolny trucht

Czyli kąt prowadzenia kaputt. Jakim przyrządem ustawiałeś wkładkę? Geo Disc wymaga lekkiego dogięcia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Mane

#121
Życie potrafi zaskoczyć.

Kupiłem sobie taką lampkę, na bateryjkę  z tarczę strobo, polecaną również z na tym forum, aby sprawdzić obroty w Lenco L-75. Dotychczas sprawdzałem to z użyciem
zwykłej lampy wpiętej do gniazda i tarczy strobo dołączonej standardowo do tego gramofonu obroty był stabilne, ale prążki trochę falowały w te i nazad, nie jakoś szczególnie mocno, nie słyszalnie, ale na oko wyraźnie widoczne. No fakt ten gramofon ten parametr czyli, chyba "wow& fluter" ma taki jaki ma, czyli ma prawo minimalnie kołysać. Przy okazji okazało się, ze oba odczyty czyli z sieci i z lampki są identyczne, czyli częstotliwość w sieci mam w normie :-) 
UWAGA, nie pomyliłem wątku ;-)

Postanowiłem sprawdzić jak jak to się ma w przypadku Technicsa. Jak wiadomo w tym gramofonie kółeczka na obwodzie talerza oświetlone wmontowaną lampką stoją jak skała, kołysanie na oko jest niedostrzegalne.
Oświetliłem te kółka na obwodzie talerza lampką i jakie zdziwienie, kołeczka zaczęły biec, i to dość szybko, czyli pokazuje, że obroty są nie prawidłowe, ale kładę płytę na talerzu i słyszę że obroty są prawidłowe. Czyli to światełko w technicsie mruga z inną częstotliwością, bo odczyt obrotów 33 i 45 jest zrealizowany jest na tym samy rzędzie, poziomie kółeczek. Ok
Kładę tarczę strobo na talerz oświetlam lampką, tą na bateryjkę,  i prążki na tarczy strobo stoją, nie biegną, tak samo jak na tarczy talerza oświetloną firmową lampką.
Owszem stoją i nie biegną, ale widać gołym okiem, że pływają, w te i nazad, to już nie wygląda tak pięknie jak na tarczy talerza oświetlonej wbudowaną  lampką, gdy w ogóle nie pływają. Pływają prawie identycznie, a nawet taka samo, jak w wspomnianym wcześniej Lenco L-75
O co tutaj chodzi? 
                         
ps: Te headshelle AT to one są , na dzień dobry dobre, ale do wyrzucenia do kosza :-)         

frywolny trucht

Odpaliłem androidowy RPM Calculator, który z Fonciakiem spisywał się bez zarzutu, był stabilny. Nie wiem czy to inna wersja, czy DD Technicsa wprowadza jakieś zakłócenia, ale program oszalał. Po położeniu na stojący talerz, pokazywał 0,00- 0.01 RPM. Po uruchomieniu bujał się ciągle od 33,39 do 33,42 RPM( czyli standardowo jakby za dużo), a po zatrzymaniu pokazywał nawet 0,5 RPM. Przy czym oddalony parapet po takim pomiarze wg programu się obracał 0,03 RPM :) Po restarcie wszystko wraca do normy, są zera. Meble, parapety się nie obracają. Dopóki nie położę telefonu na talerzu i komedia zaczyna się od początku  :o :o

To co uważałem za bardzo stabilną i wiarygodną metodę pomiaru, tutaj kompletnie zawodzi, jest do śmietnika.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

#123
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 18, 2020, 15:36Czyli kąt prowadzenia kaputt. Jakim przyrządem ustawiałeś wkładkę? Geo Disc wymaga lekkiego dogięcia.
Ustawiałem tym białym dinksem, który również posiadasz. W instrukcji wyraźnie pokazali, że wkładka powinna siedzieć prosto, ma się zgadzać przesięg i wg. Technica wtedy jest ok. Poza tym ten Denon to przecież nie micro line i jak już też to ktoś wcześniej słusznie zauważył w tym wątku, baw się, miast szukać dziury w całym ;)
O, tutaj to było :
Cytat: gratefullde w Sierpień 17, 2020, 18:54A tu zamiast się cieszyć z nabytku widzę chęć do rozklekotania konstrukcji. Zastanawiam się czego nie rozumiecie z załączonych instrukcji? Jest fajny przyrząd do ustawienia wkładki to go wykorzystaj.

frywolny trucht

#124
Trzeba być tolerancyjnym. Różne rzeczy różnych takich interesują :) Poza tym Technics już mi udowodnił, że nie przewidział, że zwykły docisk 310g, garażowej produkcji, porządkuje dźwięk. Chyba, że wiedzieli, że porządkuje, ale bali się o łożysko. Przy czym 1200 G za 15 koła miał na talerzu mosiężną powłokę, która czyniła talerz kilogram cięższy. Wątpię by odchudzali siły witalne silnika dla wersji GR. Ciekawe czego jeszcze Technics nie przewidział ;) Komedia z obrotami jest intrygująca.

Mosiądz na talerzu to ta złota obwódka pod matą, tak naprawdę jest po całej średnicy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93