Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Czyli teraz nasze pyły znad Krakowa, Warszawy, Bydgoszczy itd. lecą sobie na wschód. Owszem rozrzedzone, część czeka tutaj na miejscu, aż przestanie padać, wyschnie i ktoś je "podniesie" z ziemi. Inne dotrą na Podlasie, w Bieszczady, a może i jeszcze dalej. Może i nie będą stwarzały zagrożenia dla zdrowia, ale ich tam w ogóle nie powinno być.

Cytat: kefas w Styczeń 19, 2021, 12:47W moim przypadku koszty 74000, dotacji dostałem 18500 tak wiec tanio nie jest.

To musi być jakaś wielka instalacja? Jaki rodzaj pompy? Jaka powierzchnia paneli?


p.s. Jeszcze taka ciekawostka. Wiadomo, że część smogu jest wynikiem ruchu samochodowego. Ale proporcje składowych są chyba zaskakujące?

7% spaliny z rur wydechowych
13% ścierające się opony i klocki hamulcowe
80% pył i brud na jezdni

Taką infografikę pokazało wczoraj TVN24, nie wiem skąd mają te dane. Ja bym powiedział dla uproszenia, że 93% motoryzacyjnego smogu leży na jezdni i czeka aż go ktoś/ coś podniesie i on sobie potem długo będzie wisiał w powietrzu. Jeśli te dane są prawdziwe, to śmiesznie wygląda mordowanie producentów samochód w EU za jakość spalin. Widać też jak niewiele dla jakości powietrza wniosą samochody elektryczne.


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kefas

Pompa 13kWh panele 9,9kWp

frywolny trucht

Ja się na tym nie znam, ale po parametrach wychodzi mi połowa ceny plus cena montażu. Czego nie wiem?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kefas

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 20, 2021, 14:29
Ja się na tym nie znam, ale po parametrach wychodzi mi połowa ceny plus cena montażu. Czego nie wiem?
Z czasem nowalijki tanieją ale nie wierzę, że w ciągu pół roku potaniało o połowę więc pokaż mi to palcem bym mógł uwierzyć  ???


kefas

Jednostka wewnętrzna i zewnętrzna nie wystarczy do uruchomienia, pozostaje jeszcze osprzęt u mnie jest CO + CWU + bufor bo mam grzejniki dołóż armaturę robociznę i negocjacje co do okresu gwarancji, diagnostyki i przeglądów. Fotowoltaika to samo falownik jak mój panele inne dodaj robociznę, stelaż, osprzęt (przewody itp.) i okres gwarancji na falownik, panele okres gwarancji w obu przypadkach na montaż  i wyjdzie to co napisałem  ;)

zalun

U mnie wyszło tak:
9.9kW
Panele LongiStar, falownik i cała reszta z montażem i gwarancją 46000
- 12000 zwrotu
- 5000 dotacji

Pompę ciepła (powietrzną) już miałem wcześniej. Wybieram opcje bezobsługowe. W pompie przegląd raz do roku.

Sąsiad ekogroszek ...

GB

Cytat: zalun w Styczeń 21, 2021, 11:34
U mnie wyszło tak:
9.9kW
Panele LongiStar, falownik i cała reszta z montażem i gwarancją 46000
- 12000 zwrotu
- 5000 dotacji

Pompę ciepła (powietrzną) już miałem wcześniej. Wybieram opcje bezobsługowe. W pompie przegląd raz do roku.

Sąsiad ekogroszek ...
Jak żyć? Ty nie trujesz a sąsiad chce cię zabić dymem z komina.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kefas

Ja w gwarancji mam zalecenia przed i po sezonie przegląd pompy

maniek67

Cytat: kefas w Styczeń 20, 2021, 13:55
Pompa 13kWh panele 9,9kWp
Jaki masz teraz całoroczny koszt za energię elektr.?

kefas

Fotowoltaike mam od końca lipca, pompę od końca sierpnia tak ze ciężko teraz przewidzieć

frywolny trucht

Wymiana filtrów okiennych po coś koło pół roku. Ten półroczny z prawej.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GB

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 25, 2021, 17:25
Wymiana filtrów okiennych po coś koło pół roku. Ten półroczny z prawej.
A Pan z miasta Łodzi pochodzi?

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

Szeroko pojęte śródmieście Bydgoszczy, ale to nie ma wielkiego znaczenia. Często w mniejszych miejscowościach jest "ciekawiej". Jakieś osiedle starych domów jednorodzinnych i słońca nie widać. Albo pojedynczy zakład wulkanizatorski spalający zużyte opony.

Rządzi Pszczyna i Nowy Targ, ale tam są czujniki. Wiele miejscowości nie ma ani jednego.

https://globenergia.pl/nowy-targ-i-pszczyna-to-najbardziej-zanieczyszczone-miasta-w-polsce-kolejny-rok-z-rzedu/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GB

Czasami zdarzy mi się jechać przez małe wioski - i jest dosłownie tak, jak piszesz. W ciemności oświetlające drogę lampy ukazują latający po wiosce popiół a o walorach zapachowych nie wspomnę.

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

Od paru dni przymroziło. W nocy w kraju spokojnie -15, -20 stopni i kopciuchy poszły w ruch. ale są też zawieje i zamiecie, więc powietrze powinno być czyste. Tymczasem:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

No to rzeczywiście kiepsko. U mnie pomimo wiatru od Polski:




traumeel

Wygląda na to, że nigdzie w Europie nie pali się ekogroszkiem, węglem, opakowaniami PET, starymi płytami meblowymi ect...
Może warto pomyśleć nad wpisaniem tradycyjnego polskiego ogrzewania na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO?

rudy-102

U mnie na wsi węglem i groszkiem się nie pali. Natomiast 90% domów ma piece na drewno i tym przeważnie ludzie palą. Jak widać dobrze ustawiony piec może być w miarę czysty.

Pboczek

Jestem za. Ostatnie lata świadczą dobitnie o tym, że wkładem Polski w europejską i światową kulturę jest paździerz, po pierwsze intelektualny. Jest on u nas tak powszechny i obfity, że zastępuje nam dobra niematerialne, a kiedy go sprasować to i nawet materialne np. ogrzewanie. Ma on zatem szerokie zastosowania i jest nierozerwalną częścią naszej  tożsamości, co przekonuje do tego, że należy go wpisać na listę UNESCO.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

traumeel

Cytat: rudy-102 w Luty 09, 2021, 11:49
U mnie na wsi węglem i groszkiem się nie pali. Natomiast 90% domów ma piece na drewno i tym przeważnie ludzie palą. Jak widać dobrze ustawiony piec może być w miarę czysty.
Ja dość często obok pieca gazowego używam kominka opalanego drewnem.
W tym roku pali się u mnie sezonowany przez 3 lata grab - w tym przypadku z komina praktycznie nie leci dym, oraz rok sezonowaną czereśnią - tu go widać, ale nie w dużej ilości. Natomiast absolutnie nie używam drewna iglastego, o prefabrykowanych odpadach drzewnych nie wspominając.

rudy-102

@Frywolny.
Od kiedy powietrze jest złe?
Mój telefon podał mi właśnie ostrzeżenie smogowe dla Drezna, a jak porównam to z tym co Ty tu czasem pokazujesz to wcale nie wygląda aż tak źle.

rudy-102

Tal mi teraz poluzuje.


frywolny trucht

Cytat: rudy-102 w Luty 11, 2021, 11:27
@Frywolny.
Od kiedy powietrze jest złe?
Mój telefon podał mi właśnie ostrzeżenie smogowe dla Drezna, a jak porównam to z tym co Ty tu czasem pokazujesz to wcale nie wygląda aż tak źle.


W zasadzie od zawsze odkąd pamiętam :) Pod koniec lat 80-tych byłem na koloniach w okolicach Wałbrzycha. Ci co mieli białe koszulki, po wycieczce do tego miasta wrócili w szarych. Tyle, że wtedy to była zasługa kopalń na terenie miasta. Ile ich tam było? Z pinć?
Jeśli pytasz o tu i teraz, to wietrzyk powiał z tydzień temu w waszym kierunku. Od wczoraj raczej spokój z wiatrem, a to oznacza- przy minusowych temperaturach, że będziemy się wędzić.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#574
Na Zittauer Strasse macie PM 2,5 na poziomie 29 mikrogramów/m3.  U mnie na Bocianowie ( epicentrum kopciuchów kamienicznych) pokazuje 18. Cud, panie :) Niemcy nam zazdroszczą sukcesów :)

Jedziecie na tym samym wózku co Kraków. Tylko u was alarm, a w Krakowie oddychają pełną piersią, jakie czyste powietrze.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93