Menu główne

Thorens td 160mk2

Zaczęty przez amati74, Styczeń 21, 2018, 13:12

Poprzedni wątek - Następny wątek

amati74

 Frywolny powiedz mi proszę jak długo powinienem wygrzewac igłę na mniejszym nacisku?
Teraz mam na 1.7 igła gra ostro i dziwkiem dość detalicznym, instrumenty perkusyjne w zasadzie chodzi o telerze są bardzo dobrze słyszalne i dobrze odwzorowane, ale jest jak by za ostro i są mocne sybilanty. Troszkę kłuję po uszach mam nadzieję że to z powodu zbyt małego nacisku. Ale mam wrażenie że igła się dobrze wgryza w rowki, choć chyba narazie jest troszkę zmniejszona równowaga tonalna talerze są jakby bardzo z przodu.

amati74

Po mimo tych lekkich niedogodności igła wydaje się pokazywać dźwięków których wcześniej było mniej. Były jakby będzie w tle. Martwi mnie tylko to że te niby sybilanty bardziej dają się słyszeć jako sybilant przechodzący w trzeszczdnie, bardziej słyszalne w lewym kanale. Jednak gdyby to zniknęło (sprawdzę jeszcze kalibracje) i dźwięk by się troszkę wygładzi i zmniejszyła by się suchość, to byłbym zadowolony z tej igły.

amati74

Narazie po odsłuchu jednej płyty, odnoszę wrażenie że instrumenty są jakby troszkę cofniete na scenie, pomijając talerze tak jak wcześniej pisałem które wyraźnie są z przodu.
Te najbardziej oddalone instrumenty grają jakby z minimalnym poglosem/echem ale może to poglos studia? Znaczylo by to że igła jest niezła [emoji3]
Jutro będę testował dalej.

frywolny trucht

Czyli dałeś na jednej płycie nacisk 2g? (Ta rozmowa to kontynuacja z priv, gdzie namawiałem Amati, żeby dał problem na zewnątrz, a napisałem:
Wkładka wygrzewa się przeciętnie 50h. Daj jej choć 30h. Ale jeśli nie masz na liczniku tyle, nic się nie stanie jak jedną płytę posłuchasz na 2 gramach nacisku.
Przyglądaj się igle, czy nie zebrała czegoś z rowka, stąd też mogą pochodzić syknięcia).
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

amati74

Cytat: frywolny trucht w Maj 01, 2018, 19:31
Czyli dałeś na jednej płycie nacisk 2g? (Ta rozmowa to kontynuacja z priv, gdzie namawiałem Amati, żeby dał problem na zewnątrz, a napisałem:
Wkładka wygrzewa się przeciętnie 50h. Daj jej choć 30h. Ale jeśli nie masz na liczniku tyle, nic się nie stanie jak jedną płytę posłuchasz na 2 gramach nacisku.
Przyglądaj się igle, czy nie zebrała czegoś z rowka, stąd też mogą pochodzić syknięcia).
Słuchałem płytę z naciskiem 1.7 jutro przedstawię na 2.0 i sprawdzę różnice, dodatkowo sprawdzę jeszcze na szablonie czy wszytko ok.

malg

Cytat: amati74 w Maj 01, 2018, 19:22
Były jakby będzie w tle. Martwi mnie tylko to że te niby sybilanty bardziej dają się słyszeć jako sybilant przechodzący w trzeszczdnie
to nie są sybilanty, tylko górne pasmo przy mały nacisku, musisz to wytrzymać , jak pisał Frywolny, aby się wkładka ułożyła
sybilanty, są z zakresie około 6KHz - 8KHz

A jaki masz dół przy 1,7g nacisku

Cytat: amati74 w Maj 01, 2018, 19:22
..... bardziej słyszalne w lewym kanale. 
azymut masz dobrze ustawiony ?
AS masz dobrze ustawiony ?


amati74

Cytat: malg w Maj 01, 2018, 22:23
Cytat: amati74 w Maj 01, 2018, 19:22
Były jakby będzie w tle. Martwi mnie tylko to że te niby sybilanty bardziej dają się słyszeć jako sybilant przechodzący w trzeszczdnie
to nie są sybilanty, tylko górne pasmo przy mały nacisku, musisz to wytrzymać , jak pisał Frywolny, aby się wkładka ułożyła
sybilanty, są z zakresie około 6KHz - 8KHz

A jaki masz dół przy 1,7g nacisku

Cytat: amati74 w Maj 01, 2018, 19:22
..... bardziej słyszalne w lewym kanale. 
azymut masz dobrze ustawiony ?
AS masz dobrze ustawiony ?
Dół jest taki sobie, brakuje dociazenia jakie było w poprzedniej igle . Chciałbym by troszkę dźwięk się dociazyl ale bez przesady. Przy poprzedniej igle dół był za bogaty.

Nie mogę ustawić azymutu bo się nie da, a AS mam na ok 1.7 jak TF.
Myślę że jak ustawie później TF  2.0 to problemy znikną.

amati74

Malg pewnie masz rację, przypomina sobie ze w wyższych partiach, igła jakby glupiala, co skutkowało dziwnym dźwiękiem, odpowiedni nacisk to kluczową sprawa. Obyś ie mieli rację, bo szkoda by mi było gdyby ta igła okazała się kiepska.

amati74

Ok wykalibrowalem  ponownie wkładkę, wypoziomowałem gramofon i zawieszenie , nadal TF jest na 1.7. Sybilanty przestały być dokuczliwe i nie ma już trzeszczenia. Dźwięk stał się dociążony, bardziej dymaniczny, jest bardziej szczegółowo, instrumenty są dobrze odwzorowane. Bas jest dość szybki i w punkt, szczególnie kontrabas świetnie brzmi. Instrumenty perkusyjne też super, slychac dużo szczegółów. Pogłos  i oddalenie instrumentów zniknęło, dźwięk stał się wyrównany. Góra nie jest jeszcze do końca wygładzona ale nie kuje w uszy ,  zapewne jak igła trochę pogra I ustawie nacisk na 2.0 będzie jeszcze lepiej, pewnie wtedy wokale zabrzmią ciepłej.
Powoli zaczynam się cieszyć z tej igły.


amati74

Myślę że będziesz zadowolony naprawdę fajnie gra a niewiele kosztuje.
Cytat: McGyver w Maj 03, 2018, 14:24
Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 14:19zaczynam się cieszyć z tej igły.
To dobrze, bo też taką zamówiłem.

amati74

Ale się slosek czepił igły, z takimi zawsze problem

McGyver

Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 14:25Myślę że będziesz zadowolony naprawdę fajnie gra a niewiele kosztuje.
Jak długo czekałeś na przesyłkę?

amati74

Cytat: McGyver w Maj 03, 2018, 15:37
Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 14:25Myślę że będziesz zadowolony naprawdę fajnie gra a niewiele kosztuje.
Jak długo czekałeś na przesyłkę?
3 tyognie, plus tydzień na poczcie bo zapomnieli mnie poinformować że jest już do odebrania.

amati74

Czesław Bartkowski wymiata na tej igłę. Talerze pięknie wybrzmiewają a studnie i kotły maja głęboki dźwięk tak jak być powinno, werbel cięty jak brzytwą. A trąbka nawet w najwyższych rejestrach daje rade
Nic się nie chowa, wszystko jest na swoim miejscu.

amati74

Kurcze dziś pierwszy raz usłyszałem scenę   z muzykami i w szerz i w głąb. Do tej pory to była tylko jedna plama instrumentów. A dziś usłyszałem  że muzycy grają w troj wymiarowej przestrzeni. Cieszy mnie to bardzo, znaczy to że moje postrzeganie się poprawiło.

malg

a więc, jednak kalibracja
nie da sie jej pominąć, a żle zrobiona daje dziwne efekty

jednym słowem trzeba się przyłożyć za pierwszym razem - przerabiałem to 

malg

nie wiem jak w tym Twoim thorensie ustawia się VTA, ale to też wazny parametr - tu trzeba po experymentować


malg

Cytat: McGyver w Maj 03, 2018, 21:29
Cytat: malg w Maj 03, 2018, 21:23jak w tym Twoim thorensie ustawia się VTA
A bardzo upierdliwie, podkładkami.

ale można liczyć, na naprawdę spory efekt brzmieniowy

vasa



Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 16:15Talerze pięknie wybrzmiewają a studnie i kotły maja głęboki dźwięk tak jak być powinno
Studnie mają głęboki dźwięk[emoji848]
No to chyba prawidłowo[emoji50]

Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 14:19Dźwięk stał się dociążony, bardziej dymaniczny,
Chyba mi się skojarzenia popsuły [emoji849]


[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

amati74

Cytat: malg w Maj 03, 2018, 21:23
nie wiem jak w tym Twoim thorensie ustawia się VTA, ale to też wazny parametr - tu trzeba po experymentować
Są dwie śrubki, odkręcasz i regulujesz


malg

Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 21:32
Cytat: malg w Maj 03, 2018, 21:23
nie wiem jak w tym Twoim thorensie ustawia się VTA, ale to też wazny parametr - tu trzeba po experymentować
Są dwie śrubki, odkręcasz i regulujesz
no to koniecznie musisz spróbować,
ale na końcu, jak już wszystko będzie ustawione

troche w górę, trochę w dół - a usłyszysz na pewno różnicę
i zdecydujesz, która prezentacja podoba Ci się najbardziej



amati74

Cytat: vasa w Maj 03, 2018, 21:31


Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 16:15Talerze pięknie wybrzmiewają a studnie i kotły maja głęboki dźwięk tak jak być powinno
Studnie mają głęboki dźwięk[emoji848]
No to chyba prawidłowo[emoji50]

Cytat: amati74 w Maj 03, 2018, 14:19Dźwięk stał się dociążony, bardziej dymaniczny,
Chyba mi się skojarzenia popsuły [emoji849]


[emoji377]🥃
Mialem na myśli " studnie" duży bęben ale nie kocioł. Może się ten bęben jakoś fachowo nazywa ale ja znam potoczną nazwę.
A dźwięki stał się bardziej dociążony nie w sensie że poszedł w ciemna stronę tylko poprostu pojawiło się więcej dźwięku. Dźwięk nie jest zamulony, może teraz lepiej to zabrzmiało. [emoji16]