Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

dino

Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2018, 12:22W Bydgoszczy od II Wojny Światowej produkuje się trotyl
A takie spokojne miasto  ;)
Podobno trotyl jest w ściekach komunalnych i oczyszczalnia nie daje rady.


dino

Cytat: LampowY w Październik 14, 2018, 17:31To wcale nie wygląda śmieszno, raczej straszno...

Czyli "alpinistom być" 8)

W/g tefałenu już dawno powinno się z Bydgoszczy spitalać.
Biorąc pod uwagę. że od prawie 80 lat produkują tam materiały wybuchowe a normy ekologiczne w 1939  a potem za komuny były żadne to powinni się poważnie problemowi przyjrzeć.
Mam nadzieję, że Frywolny tam nie ma działeczki z ekologiczną marchewką.



frywolny trucht

O trotylu nie wiedziałem, to będzie raczej szok, że trucie nie jest historią. Że kiedyś za PRL, a dziś to już spokój- tak wszyscy sądzą. Że Zachem pozostawił po sobie niespodziankę wie chyba każdy. No ja wiem, a w Zachemie nigdy nie pracowałem. Jest wiadomo, że ten szajs wsiąkł i zbliża się do Wisły. Te tereny łęgnowskie zawsze były tanie, a jak wybudowali oczyszczalnie i zaczęło tam ładnie pachnieć, stały się jeszcze mniej atrakcyjne. Zabawny był koleś co mówił, że czuł się dyskomfortowo bo jakoś dziwnie pachnie. Łęgnowo leży na uboczu miasta. Leży nieszczęśliwie na drodze, ze wzgórza na którym jest zakład, do Wisły.  Do tej pory była mowa o tym, że jest problem bo to w końcu zacznie truć Łęgnowo i rzekę. Tymczasem przedstawiono badania, że tym czym truje państwowa spółka Nitrochem już dawno jest w wodach gruntowych i ponoć już dostaje się do Wisły. Żebyśmy się zrozumieli. To nie są opary, to trucizna w głębi ziemi. Nie wiem na jakiej wysokości jest woda gruntowa w Łęgnowie, ale zakładam, że rolnicy wodą ze studni, nawadniając pola, zatruwają swoje zbiory. Ci, którzy kupili działki, żeby sobie grilla zrobić, a podlewają kwiatki wodą z sieci- są bezpieczni.  A śmierdzi bo za sąsiada mają oczyszczalnię.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

A! Jeszcze jedno. Jak spojrzycie na mapę okaże się, że Bydgoszcz leży nad Brdą, która spływa do Wisły na wschód od miasta. Niby trochę się zbliża Fordon, ale raczej jest odwrócony dupą do rzeki. Ten syf zagraża- oprócz Łęgnowa- wszystkim na północ od miasta i ekosystemowi. Dla 99,9% mieszkańców miasta nadal dużo większym problemem jest smog niż to nieszczęście. Nie chcę trywializować. Ktoś powinien za sytuację beknąć, trzeba to szybko naprawić, natomiast miasto jest raczej "bezpieczne". Do czasu aż zostanie odkryta jakaś nowa niespodzianka  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Takie wojenne zaniedbania są wszędzie (Bałtyk !).
Krzywa koło Legnicy przy A4 - po wyjściu ruskich to był mały Kuwejt.
Wystarczyło w niektórych miejscach wykopać dół w piasku i po chwili już tam była ropa albo paliwo lotnicze. Dobrze, że tam do ludzi daleko.

McGyver

Cytat: elem w Październik 11, 2018, 20:41
Cytat: dino w Październik 11, 2018, 20:32trendu w nabywaniu autek z silnikiem min 2l (bieda) a najlepiej 4l

A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.

:np:

dino

Cytat: McGyver w Październik 15, 2018, 18:24A gdzie taki trend? Wszedzię widze down-sized engines :)   Poza tym  1,3 turbo 150 KM spala więcej  niż 2,0 150 KM wolnossący bez turbiny.

  :np:

Testosteron to piękny film. Facet zawsze znajdzie uzasadnienie, że duży - to lepszy  ;)


elem

Ach te komputery :)  Dino, McGyver mówi moimi ustami w Twoim cytacie  ;D

btw, jeżdzę 1,2 turbo benzyną  :P 

Jak chcemy walczyć ze spalinami, to trzeba iść w elektryki albo wodorowce. Tylko czy na tym polega walka ze smogiem?

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe


dino

Cytat: McGyver w Październik 15, 2018, 21:38że duży - to lepszy

2.0/150 to nie jest duży, tylko normalny.

Popłakałem się  ;D ;D ;D ;D :np: :np: :np:

elem

średnio 7,5, ale wiekszość po mieście. Na trasie udało mi sie zejśc do 5,9 (bez klimy) ale tak się nie da jeżdzić  :)
Tempomat 140 - jakieś 8-8,5.  Megane 1,2 TCe, ten mniej wyżyłowany, 110 KM
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

No widzicie. Mam wolnossące 2.0, 145 kucy w samochodzie o masie 1,5 tony. U mnie na wiosce 11l jak nic, w trasie mniej niż 7l  nie ma szans, autostrada 130= 10 l/100 km. Ale to chyba nie ten wątek ;) Sądzę, że główny problem leży w masie auta.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Cytat: frywolny trucht w Październik 15, 2018, 21:52główny problem leży w masie auta.

w masie auta z kierowcą   ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

i czasem pasażerami  :P
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: frywolny trucht w Październik 15, 2018, 21:52Sądzę, że główny problem leży w masie auta.
Jak pisałem - mieszkam teraz 3 km od granicy miasta. Osiedla domków, szeregówek i o zgrozo pojawiających się bloków.
Bez miń 2 aut w rodzinie - wiadomo.
I powinno być mniej więcej pół na pół dużych i małych autek, Niestety jest 70/30.
Uważam, że to przede wszystkim przez brak mody i ..hipokryzje.
Bo gdzieś w głowie tkwi, że duże to dobre (a i kasy jest teraz więcej) wiec jedynie moda by coś mogła zmienić.
A moda (mocno sponsorowana przez producentów pieców i dostawców gazu) jest na razie na gadanie o ekologii i piecach trujakach.

To mnie więcej tak jak z moimi znajomymi. Na fejsie co chwile wpis o biednych bezdomnych i męczonych pieskach (modne).
A jak (rasowy) zszedł był - to nabycie z hodowli kolejnego rasowego (życie).


frywolny trucht

Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości - Polska jest coraz bardziej zależna od importu węgla. Tylko w sierpniu importowaliśmy 1,44 mln ton tego surowca, w tym 1,23 mln ton z Federacji Rosyjskiej. Od początku roku skala importu sięgnęła już 12,6 mln ton węgla. To o ponad 5 mln ton więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24087822,rekordowy-import-wegla-do-polski-duzo-sprowadzamy-go-z-rosji.html

Pośród tego całego nieszczęścia węglowego w Polsce jest to dobra wiadomość z punktu widzenia jakości powietrza:

"Okazuje się, że w Polsce największym powodzeniem cieszy się węgiel z Rosji. Klienci potwierdzają, że nawet najlepszy polski surowiec nie jest w stanie dorównać węglowi importowanemu ze Wschodu, ponieważ wypada on korzystniej niemal pod każdym względem. Najbardziej chwalą sobie jego ekonomiczniejszą użyteczność oraz wygodę. Węgiel z Rosji spala się znacznie lepiej, nie pozostawiając nadmiaru popiołu, a dodatkowo nie kruszy się i pozbawiony jest przerostu kamienia."

https://e-biznes.pl/wyjasniamy-dlaczego-oplaca-sie-kupic-wegiel-rosji/

Ale zaraz.Hmm, stawiamy port gazowy, żeby się uwolnić od Rosji, część kłopotów finansowych Pesy to zerwana umowa na dostawę tramwajów do Moskwy- bo embargo za Krym, a tu taka niespodzianka  :o

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

W Polsce jest w zasadzie tylko węgiel koksujący, który się nadaje do ciepłownictwa i do elektrowni.

Do domowych pieców automatycznych jest potrzebny niezasiarczony węgiel niespiekający. Taki u nas w zasadzie nie występuje.
Wsypiesz polski ekogroszek do magicznego pieca 5. klasy i piec nie spełnia żadnych norm.

Tylko taki porządny ekogroszek to kosztuje 1000+ zł za tonę.


dino

Cytat: Jakub w Październik 26, 2018, 18:15W Polsce jest w zasadzie tylko węgiel koksujący

Jesteś pewny tego co napisałeś ?

gratefullde

Też mi się to wydaje ciut dużym uogólnieniem. Z tego co pamiętam, po wielu wyborach i próbach, węgiel z Makoszowego był prima sort, zero koksu, pięknie się wypalał, naprawdę dobre właściwości odnośnie siarki, pyłu czy benzoapirenu itd. Niestety Makoszowego zamkneli ale to na pewno nie jedyna kopalnia z której można było pozyskiwać tak dobry opał.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

dino

W/g tego co wiem koksujący to poniżej 20% wydobycia - jest najdroższy i bardzo by chcieli mieć większość koksującego.
Nie używa sie go do palenia. Idzie do Hut i dlatego jest drogi. dawniej robili koks i gaz (jak Wałbrzych wydobywał) teraz głównie koks hutniczy.

Jakub

Dobra, to uściślając, to co się u nas wydobywa nadaje się dla energetyki i hutnictwa, a nie do palenia w domowym piecu automatycznnym.
Takiego węgla jaki się nadaje do podajników już albo nie ma, albo wydobycie jest nieopłacalne i niebezpieczne.
Taniej wychodzi sprowadzić dobry węgiel z Kolumbii niż wydobywać go u nas.

Jak palę importowanym sztygarem, to z komina ciężko uświadczyć jakikolwiek dym, a piec czyszczę raz na dwa tygodnie. Polski węgiel albo się koszmarnie spieka, albo zasyfia cały piec w trzy dni. Próbowałem różnych, wszystkie były z górnej półki cenowej.

rudy-102

Czy możesz w Twoim piecu palić peletami drewnianymi?