Przydźwięk, kabel zasilający do 1200.

Zaczęty przez Pboczek, Październik 20, 2020, 23:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Myślę o zakupie kabla zasilającego do transformatora step down, by usunąć przydźwięk który pojawił się od kiedy słucham głośniej. Zasilam nim piecyk i odtwarzacz cd. Głuchnę z wiekiem, do tego pojawiło się mc które bez wzmocnienia z pre, zwiększa zapotrzebowanie na prąd. Wraz z nim przydźwięk.

Myślicie że zakup jakiegoś używanego kabla do powiedzmy 1200 zł lub wykonanie własnego może zmniejszyć problem? Czego szukać?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

O ile pre nie stoi na tym kablu lub przewody z gramofonu nie idą przy samym kablu zasilającym to nie powinien być problem.
Przydźwięk to albo źle poprowadzona masa albo preamp albo albo nawet wzmacniacz. U siebie z rok temu zmniejszyłem przydźwięk po wymianie wzmacniacza. IC gramofon->pre masz ekranowane?
Ogólnie zdalnie ciężko doradzić bo w wielu miejscach mogą być problemy nawet jednocześnie. U siebie wszystkie zasilające, odczepiane mam ekranowane, ale to tak dla dobrego samopoczucia i wszystko zwykłym, tanim Lapp Cable.
Ostatnio przypadkiem postawiłem pre na wzmacniaczu i pojawił się wyraźny przydźwięk.

Testowo możesz wszystko porozłączać, zostawiając tylko minimum klockówi  porozstawiać tak żeby pre i jego kable nie było w pobliżu innych transformatorów.

Pboczek

Cytat: Bacek w Październik 21, 2020, 00:21IC gramofon->pre masz ekranowane?
Jak to poznać?

Ewidentnie idzie to z transformatora zewnętrznego i było zawsze ale ciszej słuchałem. Z moich obserwacji wynika że jest zależne od pory, nocą jest wyraźniejsze niż za dnia. Zróżnicowany pobór prądu?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

christo

Spróbuj postawić ten transformator najdalej jak się da od sprzętu. Wypożycz też może DC Blocker. Kto wie..? Może zadziała. Rozumiem, że to trafo do zasilania urządzeń na 100/110V, tak?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Jeszcze jedno. Transforamtor masz ekranowany?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa



Cytat: Pboczek w Październik 21, 2020, 08:25Z moich obserwacji wynika że jest zależne od pory, nocą jest wyraźniejsze niż za dnia. Zróżnicowany pobór prądu?
A jakieś oświetlenie Led masz w okolicy?
Jeżeli tak to wyłącz je kontrolnie.


[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: Pboczek w Październik 21, 2020, 08:25Z moich obserwacji wynika że jest zależne od pory, nocą jest wyraźniejsze niż za dnia. Zróżnicowany pobór prądu?
Nocą masz mniejszy poziom tła niż za dnia dlatego wyraźniej słyszysz inne dźwięki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bartolo

Cytat: Pboczek w Październik 20, 2020, 23:24
Myślę o zakupie kabla zasilającego do transformatora step down, by usunąć przydźwięk który pojawił się od kiedy słucham głośniej. Zasilam nim piecyk i odtwarzacz cd. Głuchnę z wiekiem, do tego pojawiło się mc które bez wzmocnienia z pre, zwiększa zapotrzebowanie na prąd. Wraz z nim przydźwięk.

Myślicie że zakup jakiegoś używanego kabla do powiedzmy 1200 zł lub wykonanie własnego może zmniejszyć problem? Czego szukać?
Cześć. Chcesz, mozgę Ci pożyczyć DC Blocker i niezły zasilający... Tani, ale daje radę.. ;) Sprawdzisz czy to pomoże.
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Pboczek

#8
Transformator chyba ekranowany. https://airlinktransformers.com/product/conditioning-balanced-power-supply-jacbs2000

Sprzęty stoją po bożemu, odpowiednio do siebie oddalone.

DC Blokera nie chciałbym zakładać bo na tym trafie jest wzmacniacz. Użyję go natomiast do gramofonu, który ma zasilacz impulsowy, jako uzupełnienie kuracji "antyprzydźwięk". Mam gdzieś taki od Tomanka w listwie, dzięki za ofertę wypożyczenia.

Bartolo, a z propozycji dot. kabla chętnie skorzystam.

Oświetlenia led nie mam, chyba że sąsiedzi?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bartolo

www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Bacek

#10
Za DC bloker robi właśnie już to trafo wstępne. Jeszcze jeden mógł by co najwyżej zmniejszyć mechaniczne drżenie samego pierwszego trafa lub nagrzewanie uzwojenia pierwotnego ale nic innego tu nie wniesie. Po tym trafie już żadnego DC nie ma bo nie może być. Chyba że mówimy o innych klockach, nie podpiętych przez to samo trafo.

Hmm a w sumie tu też jakiś mały problem może się tworzyć.
Pożycz od kogoś/zaproś wszystko co masz podłączone przez trafo, a na trafie zostaw tylko gramofon.

Mimo wszystko najbardziej stawiał bym na start na pre jako winowajcę. Może być też tak że więcej niż jedno urządzenie  z wszystkich podłączonych, ma zerowanie masy na bolcu uziemienia w ścianie, to może sprawiać problemy.

Na początek jak pisałem zaczął bym testy od okrojenia całego zestawu i rozstawieniu urządzeń. To nie chodzi o to żeby tak zostało na później ale żeby zlokalizować problematyczne punkty i coś na nie później zaradzić.

Co do ekranowanych przewodów to jeszcze zależy jak ten ekran jest zrobiony. Po gramofonowemu powinien być dodatkowy przewód wychodzący z jednej strony chinchy na widełki i do masy pre.
Tak jak tu.

https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3364.msg289017#msg289017

W innym prostszym sposobie ekran jest podłącz jest do masy z jednej strony IC, wtedy te wtyki wpinamy od strony pre ale do gramofonu lepszy jest pierwszy model.

Ogólnie to ciężko coś doradzaj nie znając całego setupu, takie gdybanie.


U mnie więcej hummu ale właśnie po dołożeniu ekranu do IC zaczęło się pojawiać przy włączaniu urządzeń w łazience (światło, wentylator). Po jakimś czasie doszedłem że głównym winowajcą był źle dołączony przewód masy wewnątrz pre. Po poprawce łazienkowe perypetie zniknęły, został hum który generalnie nie był słyszalny przy słuchaniu muzyki, ale na przestrzeni między ścieżkami coś było słychać.
Minimalnie poziom spadł po miękkim zawieszeniu transformatora w gramofonie
Kolejną znaczącą poprawę przyniosła zmiana wzmacniacza. Aktualny ma o 11dB/W większy odstęp sygnału od szumu i ogólnie lepiej rozplanowane prowadzenie masy wewnątrz wzmaka. Kolejny postęp to inny pre. W tej chwili humm trochę słychać przy prawie maksymalnym pogłośnieniu i z głową w pobliżu głośników.
Przy efektywności głośników 105dB/W i braku pasywnych zwrotnic (w tym wypadku humm generowany przez wzmacniacz nie jest niczym odcinany od średnio-tonowego np.) to dość dobre osiągnięcie.

A w międzyczasie jeszcze przy zmianach konfiguracji wyszło że mam trzy urządzenia uziemione do gniazdka.
Wtedy we wzmacniaczu dokładałem ground loop breaker i chyba w pre. Ogólnie dużo zmian, to samo pre z jednym wzmacniaczem głośno hałasowało z innym nie. Hałasujący wzmacniacz nie hałasował z innym gramofonem z tym samym pre. Także często hum wyłazi też na wierzch przy złożeniu się problemów z więcej niż jednego urządzenia.

Pboczek

Gramofon i pre nie są na tym trafie. Mają bezpośrednie zasilanie ze ściany na 230 V, a w gniazdkach uziemienia brak.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Ok to spróbuj z innym wzmacniaczem, takim na 230V.

frywolny trucht

Winowajca jest znany, a wzmacniacz nie podlega- jak rozumiem- zmianie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

No dobra ale skąd wiemy kto jest winowajcą?
Jak byś mieszkał bliżej to bym Ci porzyczył porządny transformator i miał być pewność, że to wzmacniacz.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Mam jakiś piecyk na 230V w szafie, mogę sprawdzić, ale Frywolny ma rację - winowajca raczej jest znany. Hmmm dochodzi z transformatora, to pewne na bank.

Przypomniało mi się że kiedyś czytałem, że takie transformatory pracują optymalnie o ile w sieci jest rzeczywiście 230V do jakich zostały zrobione. Jeżeli jednak jest więcej, to może pojawiać się jakiś hmmmm, bo one wtedy coś tam nie wyrabiają się na zakrętach?

Piterski a jaki to jest porządny transformator?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Cytat: Pboczek w Październik 21, 2020, 13:24
Piterski a jaki to jest porządny transformator?
No ten mój ma się rozumieć ;D

Kawał transformatora z japońskiej maszyny o mocy ok. 1kW.
Musiałem mu wstawić opóźniony start bo mi korek potrafił wyskoczyć.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

christo

Czyli to nie brum w głośnikach tylko trafo buczy..? Może trzeba go (transformator w sensie) posadzić na podkładkach... Jest gdzieś wątek (poszukam) - Piterski pokazywał jak ma to u ciebie. i Moim zdaniem warto spróbować z DC Blockerem przed transformatorem zwłaszcza, że możesz go pożyczyć.
Ja też walczyłem z buczącym trafem. Przegrałem bitwę ale wygrałem wojnę. Wymieniłem na mocniejszy toroid.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Pboczek

Cytat: Piterski w Październik 21, 2020, 13:59
Cytat: Pboczek w Październik 21, 2020, 13:24
Piterski a jaki to jest porządny transformator?
No ten mój ma się rozumieć ;D

Kawał transformatora z japońskiej maszyny o mocy ok. 1kW.
Musiałem mu wstawić opóźniony start bo mi korek potrafił wyskoczyć.

Tak myślałem, a mój to że niby od baby na targu.  :D
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#20
Jeżeli trafo nie stoi w pobliżu gramofonu i nie trzęsie nim lub nie indukuje we wkładce czegoś z powietrza to nie widzę powodu żeby w głośnikach humiało cokolwiek z tego powodu że jest ono gorsze lub lepsze.
W Polsce każdy transformator dobry czy zły wypuszcza 50hz czyli humm w najczystszej postaci.
O ile to nie jest kwestia różnicy potencjałów masy a wibracji czy indukowania to w takim wypadku odsunięcie gramofonu i pre od transformatora powinno pomóc.

A jak kwestia potencjałów to pozostaje albo wymiana wzmaka albo ryzykowne zabawy z osiągnięciem wspólnego poziomu mas.

Bacek

Cytat: Pboczek w Październik 20, 2020, 23:24by usunąć przydźwięk który pojawił się od kiedy słucham głośniej.

Cytat: christo w Październik 21, 2020, 14:31Czyli to nie brum w głośnikach tylko trafo buczy..?

Zakładał bym raczej że z głośników na podstawie pierwotnego opisu.

Pboczek

Z głośników czy z trafa, mam mętlik. Skoro nasila się wraz ze zwiększeniem głośności na piecu to chyba z kolumn choć zawsze wydawało mi się że z trafa ???.

Postanowiłem sprawdzić i co? O tej godzinie nie ma żadnego przydźwięku, czy hummmu. Tak jak pisałem to zmienia się w zależności od pory dnia, aktualnie jest absolutnie cicho, wyłącznie na samym końcu skali wzmocnienia słychać coś zupełnie nie istotnego. Ale ja zwykle słucham nocą, późną nocą i wtedy jest inaczej, hummi. To nie jest związane z tłem, to coś innego.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Jakieś ogrzewanie elektryczne które na wieczór się rozkręca?

Bacek

A nie przestawialeś nic ostatnio? Ja postawiłem pre na wzmacniaczu i zaczęło halasowac, coś z trafa wzmacniacza zaczęło się indukować.