Menu główne

Ad Fontes

Zaczęty przez frywolny trucht, Maj 27, 2014, 01:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Cytat: malg w Grudzień 10, 2017, 17:51
Cytat: rudy-102 w Grudzień 10, 2017, 16:16
Super. Nie musiało być aż tak dokładnie. :)
miałem - wkleiłem,
nie będziesz musiał rysować, tylko gotowca do frezera zaniesiesz  ;D

Sam ewentualnie zrobię.

malg

Cytat: rudy-102 w Grudzień 10, 2017, 18:00
Cytat: malg w Grudzień 10, 2017, 17:51
Cytat: rudy-102 w Grudzień 10, 2017, 16:16
Super. Nie musiało być aż tak dokładnie. :)
miałem - wkleiłem,
nie będziesz musiał rysować, tylko gotowca do frezera zaniesiesz  ;D

Sam ewentualnie zrobię.

jeśli robisz to pod 103-ke to musisz uwzględnić że ona ma tylnie piny bardzo wysoko i musisz wstawić dystans pomiedzy płytkę i wkładkę jak u mnie na zdjęciu podkładki

rudy-102

Nie. Gram na AT OC9II i w zasadzie wszystko jest ok,ale co szkodzi spróbować inaczej :).

malg

#3128
Cytat: malg w Grudzień 10, 2017, 17:53
Cytat: christo w Grudzień 10, 2017, 17:32
Cytat: malg w Grudzień 10, 2017, 15:46
Cytat: christo w Grudzień 10, 2017, 09:42
Jaką podatność przyjąłeś dla dl103 -wygląda na to, że ok 10cu. Wg mnie dl103 ma więcej (14cu dla 10Hz).

Chyba jednak ma 10cu
bo dla 14cu i masy ramienia= 26,3g , masy wkładki = 8,75 = 35g
(moja goła 103R-ka wazy 8,75g,  a nie 8.5 jak podaje producent)

rezonans teoretycznie wychodzi
  7,1Hz (w/g Malewicza: http://www.resfreq.com/resonancecalculator.html)
  7,29Hz (w/g vinylengine: https://www.vinylengine.com/cartridge_database_tools.php#ResonanceCalculator)
To nawet jeśli moja ocena wzrokowa jest bardzo niedokładna, to trochę za daleko od tego co zaobserwowałem
OK. Jutro w takim razie zrobię jeszcze raz wszystkie możliwe pomiary bo coś mi się nie zgadza. Wprawdzie ja mam dl103 (bez R) ale to chyba za bardzo nie stanowi...
dla ustalenia i potwierdzenia, dziś wieczorem (póżnym) zmierzę rezonans jeszcze inną płytą testową

Dziś rano zmierzyłem jeszcze raz rezonans poziomy za pomocą innej płyty TECET - Vinyl Check
na tej  płycie jest inny sygnał do mierzenia rezonansu:
  dwa tony 100Hz + 1115 HZ i na to nałożone tony niskie co 1Hz z zakresie 5 - 15Hz, zmieniający się dyskretnie,

Płyta HIFI NEWS ma na ton 1000Hz, nałożony ton niski od 25 - 5Hz zmieniający się ciągłe i podawany słownie co 2Hz

Na TACET-cie wyszło mie że rezonans jest jednak blizej 7Hz, co potwerdzało by Twoje przypuszczenie że 103-ka ma jednak 14cu a nie 10

Dla pewności zmierzyłem jeszcze raz rezonans za pomocą HIFI NEWS, i nie wiem czy zasugerowany wynikiem na TACET-cie czy może zrobiłem to wczoraj niedokładnie, ale wydało mi, że rezonans jest jednak bliżej 7Hz, co jeszcze bardziej potwierdzało by Twoje przypuszczenie


malg

Zmartwilo mnie te 7Hz, bo to oznacza ze mam trochę za ciężkie ramię 
Trzeba zatem zrobić blaszkę headshell-a o grugości 2mm i 1mm
albo zmienić rurkę z mosiężnej na ALU
i sprawdzić

malg

ale to tez oznaczałoby, że do DL 103(R)-ki nie potrzeba takiej szyny kolejowej jednak

christo

Cytat: malg w Grudzień 11, 2017, 15:04Na TACET-cie wyszło mie że rezonans jest jednak blizej 7Hz, co potwerdzało by Twoje przypuszczenie że 103-ka ma jednak 14cu a nie 10
Hej, właśnie założyłem nowy wątek:
https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2440.msg168343;topicseen#msg168343
Jeśli masz możliwość to sprawdź tę metodę pomiaru.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: malg w Grudzień 11, 2017, 15:13
ale to tez oznaczałoby, że do DL 103(R)-ki nie potrzeba takiej szyny kolejowej jednak
Zawsze tak uważałem :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

moon

Cytat: malg w Grudzień 11, 2017, 15:13ale to tez oznaczałoby, że do DL 103(R)-ki nie potrzeba takiej szyny kolejowej jednak

ostatnio sluchalem chwile tego Denona na Luxmanie u kawosza i przyznam, ze podobalo mi sie nawet, ale rozumiem, ze to aluminiowe ramie nie wystarczy jakkolwiek do 103R?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

malg

Cytat: moon w Grudzień 11, 2017, 15:29
Cytat: malg w Grudzień 11, 2017, 15:13ale to tez oznaczałoby, że do DL 103(R)-ki nie potrzeba takiej szyny kolejowej jednak

ostatnio sluchalem chwile tego Denona na Luxmanie u kawosza i przyznam, ze podobalo mi sie nawet, ale rozumiem, ze to aluminiowe ramie nie wystarczy jakkolwiek do 103R?
właśnie mogłoby starczyć z mosiężnym headshellem o grubości 3 lub 2mm
jeśli oczywiście potwierdzimy to iż podatność jest większa niż 10cu, to znaczy 12,5 - 14
a na to wskazują dotychczasowe pomiary.


Michał Trójmiasto

Dziś robiłem konserwację AF, wcześniej gramofon mocno zwalniał. Wyjąłem trzpień, wałek z kulką. Wszystko wyczyściłem benzyną ekstrakcyjną.
Następnie towot na kulkę (niewiele) i 2 krople oliwki maszynowej zarówno na wałek, jak i tuleję w plincie.
Zagrało wspaniale 7-8 utworów i ponownie zwalnia.

Dodać jeszcze oliwki?

Michał

Ja pindolę,dlaczego w tych gramiaczach takie historie się dzieją?

Piterski

Bo łożysko jest tak spasowane że jak dasz oliwkę to ci się robi pneumatyczny tłok.
To nie koniecznie musi być łożysko. To może być zbyt duży naciąg paska i wtedy silniki z łożyskiem ślizgowym zaczynają się "zacierać"

U mnie mam silnik niewiele mniejszy od obudowy i łożyska kulkowe i nic się takiego z nim nie dzieje.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Cytat: Piterski w Grudzień 12, 2017, 18:07U mnie mam silnik niewiele mniejszy od obudowy i łożyska kulkowe i nic się takiego z nim nie dzieje.
A jaki Ty masz silnik?

rudy-102

Cytat: Michał Trójmiasto w Grudzień 12, 2017, 17:40
Dziś robiłem konserwację AF, wcześniej gramofon mocno zwalniał. Wyjąłem trzpień, wałek z kulką. Wszystko wyczyściłem benzyną ekstrakcyjną.
Następnie towot na kulkę (niewiele) i 2 krople oliwki maszynowej zarówno na wałek, jak i tuleję w plincie.
Zagrało wspaniale 7-8 utworów i ponownie zwalnia.

Dodać jeszcze oliwki?
Posłuchaj uważnie, czy coś w łożysku nie chrobocze. Może wpadł tam jakiś paproch podczas czyszczenia. Będziesz musiał wtedy jeszcze raz wszystko wyczyścić naoliwić na nowo.

MAC

Cytat: Piterski w Grudzień 12, 2017, 18:07Bo łożysko...

Czy przez tyle lat produkcji i tylu sprzedanych urządzeń nie dało się wyeliminować tej "niedogodności"?
Przynajmniej z szacunku dla klientów...  :o

rudy-102

Wyeliminować łożysko?  ;D ;)

MAC

Cytat: rudy-102 w Grudzień 12, 2017, 20:10
Wyeliminować łożysko?  ;D ;)
Tak, wyeliminować tak kiepskie łożysko lub jego spasowanie.

A jak już tak dosłownie to czemu nie  ;D


maciek1

Cytat: masza w Grudzień 12, 2017, 19:16Czy przez tyle lat produkcji i tylu sprzedanych urządzeń nie dało się wyeliminować tej "niedogodności"?

Jestem przekonany, że problemy z łożyskiem to przeszłość. Może użytkownicy nowych produktów się wypowiedzą? Trochę się tęskni za (do) AF...

andrzej analogowy

Drodzy posiadacze gramofonu AD FONTES.Pozwolę sobie po raz kolejny zwrócić Waszą uwagę na kilka istotnych spraw związanych z eksploatacją mojej konstrukcji.1.Łożysko ślizgowe:Jak widać są dwa rodzaje.Dawniej wykonane z brązu i stali o trzpieniu 20 mm i stosowane od ok.3 lat z tuleją z brązu wprasowaną w stalowy korpus i trzpieniem 15 mm.W obu przypadkach na dnie łożyska znajduje się kulka oparta na teflonowej podkładce.Odpowiednie uniesienie całości zapewnia śrubka regulacyjna wkręcana od spodu łożyska./Klucz imbus 2,5 mm/.Łożyska tego typu są dość wrażliwe na sposób obsługi , o czym przekonują mnie pojawiające się od czasu do czasu wpisy.Kilka sugestii z mojej strony.1.Nie ma potrzeby rozbierania,czyszczenia, oliwienia itp jeśli wszystko działa poprawnie.W moim gramofonie nie zaglądałem do łożyska od 3 lat.Gramofon pracuje bez problemów.Jedyna zmiana obrotów występuje przy zmianie temperatury w pomieszczeniu- wynika to z rozszerzalności metalu.Efekt ten jest pomijalny w przypadku nowego łożyska."Stare" jest masywne i bardziej reaguje.Jeśli już rozebraliście łożysko,to wytrzyjcie trzpień i tuleję szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną.Jeśli wyjęliście kulkę z gniazda,wklejcie ją ponownie jakimś smarem,po to,aby nie wypadła z gniazda.Kulka ta, jest nieruchoma w stosunku do trzpienia i toczy się po teflonie,którego specjalnie nie trzeba smarować.Powierzchnię boczną trzpienia należy posmarować 2 kroplami oliwki- najlepiej jak na załączonej foto.NIE MIESZAMY RÓŻNYCH OLEJÓW.Kombinacje oleju mineralnego,do maszyn do szycia,do rowerów czy w skrajnym przypadku do smażenia/ taki też zastosowano- bo olej to olej/ powoduje czasem ciekawe efekty w postaci wypolimeryzowania kleju!!!Jeśli powierzchnia trzpienia nosi ślady przytarcia,rysy itp.efekty to znaczy,że trzeba lekko zapolerować powierzchnię.W warunkach domowych wystarczy odrobina papieru ściernego o ziarnie 800-1000.Ruchem obrotowym w lewo i prawo kilka razy aż do uzyskania lustrzanej powierzchni.Prawidłowo działające łożysko pozwala po nałożeniu talerza i zakręceniu go do ok.45 obr/min utrzymać obroty- do zatrzymania-ok 30 s lub więcej dla starego łożyska i ok1,2 i więcej minuty dla nowego..Tyle o łożysku.Napęd oparty jest na silnikach łożyskowanych na łożyskach- także- ślizgowych.Układ silnik,pasek i łożysko z talerzem musi być odpowiednio obciążone.Odpowiednio,to znaczy tak mało jak to możliwe.Polecam-odkąd mogę kupować w ilościach niezbędnych- paski od gramofonów PRO-JECT Model RPM 9.XX i RPM10,XX .Paski są o przekroju kwadratowym,mają metr długości i należy tak ustawić silnik,aby odległość od jego osi do osi talerza wynosiła 22-23 cm.Tak napięty pasek zapewni stabilną i powtarzalną pracę układu napędowego.Każde niepotrzebne napięcie paska powyżej tej granicy skutkuje zacieraniem się łożyska silnika lub łożyska talerza i wariowanie obrotów.Zapyta ktoś,czy nie da się tego wszystkiego jakoś inaczej rozwiązać,zmniejszyć,odchudzić....Da się pod warunkiem zastosowania lżejszego talerza o mniejszej wysokości.Gdy zmniejszałem długość i średnicę trzpienia talerz zaczynał lekko drgać i kiwać się na boki po jakimś czasie....Oczywiście mam świadomość,że nie wszyscy potrafią,czy chcą grzebać się w łożyskach,silnikach itp..Dla tych moich przyjaciół jestem do dyspozycji i w ramach wieczystej gwarancji wypoleruję , przeszlifuję ,nasmaruję co trzeba oczywiście za darmo i z przyjemnością.Wystarczy odkręcić łożysko/ 4 wkręty od spodu/ i komplet tuleja z trzpieniem wysłać do Włocławka.Puki co żyję i mam się względnie dobrze.Mam obecnie 3 własne gramofony do słuchania i testów.Mam też zawsze dwa czy trzy gotowe dla klientów na stanowiskach testowych.Testy polegają na obserwacji obrotów przez 12 godzin , kilka dni z rzędu.Moje sprzęty są dotarte i po 2-3 minutach osiągają obroty 33-34  i kręcą tak dopóki ich nie wyłączę.Nowe czasem pokazują swoje zdanie , ale sposoby docierania łożyska pozwalają uzyskać stabilne obroty po 1 dniu walki lub perswazji i potem do znudzenia od rana do wieczora jest stabilnie..Przypadki,gdy problemem jest silnik przestały występować w momencie precyzyjnego określenia sposobu napięcia paska..Jestem do dyspozycji  a z racji pojawiających się u mnie gramofonów z początków produkcji - do tzw- upgrade,mogę powiedzieć,że poza kilkoma uszkodzeniami mechanicznymi staruszki radzą sobie znakomicie...Niech i Wam służą bezproblemowo w czym chętnie pomogę.Czasem potrwa to dzień czy dwa dłużej, bo mam kiepskie dni i muszę walczyć ze sobą zamiast z produktem,ale ogólnie daję radę.Powoli też liczę doczekać jubileuszu 10 lat marki AD FONTES i mam nadzieję zaprezentować wtedy coś w rodzaju kamienia milowego...Pozdrawiam Was serdecznie  i jestem do usług:info@adfontes.com.pl  Andrzej Analogowy 

cdt

#3145
Ja nie tęsknie wcale . Po sprzedarzy zacząłem słuchać muzyki a nie patrzeć w stroboskop  ;D  ;) . Choć piekny był to trzeba mu przyznać .
To wspaniała wiadomość Panie Andrzeju z tym nowym łożyskiem . Życzę dużo zdrowia

Piterski

#3146
Cytat: rudy-102 w Grudzień 12, 2017, 18:26
Cytat: Piterski w Grudzień 12, 2017, 18:07U mnie mam silnik niewiele mniejszy od obudowy i łożyska kulkowe i nic się takiego z nim nie dzieje.
A jaki Ty masz silnik?
Zupełnie inny niż te oferowane przez Andrzeja.
Kiedy wojowałem ze swoim, a miałem ich w sumie trzy wypatrzyłem na zdjęciu ten wielki silnik bez regulatora i z rolką na dwa paski.
Dostałem go i od razu wiedziałem, że to jest to zero kłopotów z silnikiem.

Łożysko wcale nie jest przyczyną, jest tylko bardzo dokładnie spasowane z minimalną odchyłką. Ja swoje szlifowałem i zmieniłem smar i po kłopocie.
Przy okazji chyba wiem co u Michała może być ewentualnym kłopotem.
Podkładka, ja dałem taką ale gładką i wtedy kulka się w nią nie wgryza co powoduje dodatkowe opory. Ja mam małą kulkę i miałem z tym problem

PS. No i pan Andrzej sam naświetlił to co i do mnie dotarło po zabawach z silnikami. Jak się za mocno naciąga w nich pasek to się "zakleszczają".
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Cytat: cdt w Grudzień 12, 2017, 22:16Ja nie tęsknie wcale .
No tak ale ty Darku poszedłeś w drogie i zaawansowane konstrukcje, a to był gramofon będący alternatywą dla zalewu nowej fali, która postępu nie czyniła.
Porównywałem go z Projectami z tego pułapu cenowego i to była dobra alternatywa.
Muj 15 lat starszy Project nie był specjalnie gorszy od tych nowych. Rozwiązania podobne tylko cena wyższa i dizajn ładniejszy.
Po przesiadce na Fonciaka analog zagrał u mnie tak jak nigdy wcześniej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Bo zagrać to on potrafi wspaniale  :) tego nigdy nie negowałem . Pewnie gdyby nie to forum to bym sobie na nim grał do dziś  :P .
ps. Biedny @amati jest teraz na moim etapie sprzed 2 lat . Łyka wszystkie tematy jak pelikan i kalibruje luxika od rana do nocy  ;D . Przejdzie mu  :)

gratefullde

Pisałem długi tekst ale z uwagi na to że Mac ma inne klawisze to mi wyjebało... Darek, przede wszystkim to powstrzymaj się od takich niedelikatnych odniesień. Piszę to jako użytkownik Ad  Fontesa, mając do konstruktora ogromny szacunek. Ad Fontes to projekt który żyje dzieki jego użytkownikom a konstruktor bierze ich uwagi przy tworzeniu następnych modeli. Krótko mówiąc jest to udoskonalane. Proponuję samemu coś stworzyć i wdrożyć. Dla Andrzeja czapki z głów. I tak u mnie pozostanie.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9