JBL 250Ti

Zaczęty przez wiki, Lipiec 12, 2020, 20:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Historycznie – pomysł podłączenia kondycjonerów masy do koszy głośników.
Gdy kolega przeglądał strony japońskich maniaków audio gdzieś na zdjęciu zauważył ,,wąsy" podłączone do śrubek mocujących głośniki na przedniej ściance kolumn i szły te przewody do jakiejś skrzynki. Zaintrygowało nas to co to jest. Trochę poczytaliśmy w necie i okazało się, że to kondycjonery masy i że to poprawia dźwięk.
Kondycjonery już mieliśmy wcześniej ale wykorzystywaliśmy je do podłączania obudów, mas urządzeń lub minusów zacisków głośnikowych.
Pierwszy był tani prototyp. Była to butelka po napoju (1,5l), do której kolega włożył długi zwój przewodu miedzianego i zasypał to bentonitem (materiał, który naturalnie posiada ładunek ujemny). Koszt śmieszny bo kupiony tylko bentonit.
Skoro działa to trzeba zrobić coś normalnie wyglądającego. Kupiłem pojemnik plastikowy spożywczy, blachy miedziane i zrobiłem ustrojstwo (prezentacja w dołączonym zdjęciu). Takich do dziś używam do ujemnych zacisków kolumn i do obudowy końcówki mocy. Są niewidoczne bo stoją pod komodą.

Ale ja trochę poszperałem po internecie i okazało się, że jest lepszy materiał, który posiada więcej ładunków ujemnych czyli turmalin. Niestety już jest droższy. Plusem jest to, że po zrobieniu w dużo mniejszym pudełko jego działanie było lepsze.

No i przyszedł czas na sprawdzenie czy to działa przy koszach głośników. Okazało się, że efekt jest lepszy gdy każdy głośnik ma swój własny kondycjoner.

I tak doszliśmy do kolumn.
Pomyślałem sobie, że zrobię dla każdego głośnika osobno i w metalowych puszkach, które przymocowane do głośników na styk będą już coś działać mimo przewodu od kondycjonera połączonego z koszem. Na głośnik wysokotonowy musiałem się skupić bo moje puszki nie przechodziły przez otwór w obudowie. Dlatego użyłem puszek po groszku konserwowym.

Każdy sposób jest dobry.
Kolega w swoich Braunach LS150 zrobił skrzynkę (podzieloną wewnątrz na cztery części), która weszła we wnękę przy zaciskach głośnikowych i stamtąd z każdej części do każdego kosza głośnika pociągnął przewód.

Obecnie przy JBL mam podłączone do minusów zacisków glosnikowych...
:)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

A w jak dużym pomieszczeniu one u Ciebie grają? Może sama wielkość też ma wpływ na brzmienie. No i w jaki dużym pomieszczeniu one grały wcześniej.?
Tak się zastanawiam czy da radę zrobić te kondycjonery w formie odłączanej - taki zestaw przenośny. Wiem że może to dziwne ale gdyby się tak udało to wówczas taki kondycjoner można praktycznie do każdych kolumn wykorzystać.
Tak tylko głośno myślę. 🤔
Trochę tego i trochę tamtego też.

wiki

Te puszki są obecnie luzem więc wystarczy tylko poluzowac jedną śrubę od glosnika podpiąć i już. Tylko kable mają za krótkie,  musiałyby wisieć.

Kolumny grają w pomieszczeniu około 20 m kwadrat.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GregWatson

Halo, proszę Pana - może Pan coś opowie jak to gra?
Trochę tego i trochę tamtego też.

Kangie

Spocone kapcie spadUją ;)

Pboczek

Jeżeli koszt tego zamyka się w jakiś rozsądnych piniondzach  :), to sprawdziłbym ogólne działanie tego ustrojstwa na brzmienie, w wersji mini czyli po jednej sztuce na kolumnę. Dawno nie czarowałem, a lubię takie eksperymenty. Wiki czy możesz coś więcej napisać i podać przepis?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: Pboczek w Sierpień 18, 2020, 20:39
Jeżeli koszt tego zamyka się w jakiś rozsądnych piniondzach  :), to sprawdziłbym ogólne działanie tego ustrojstwa na brzmienie, w wersji mini czyli po jednej sztuce na kolumnę. Dawno nie czarowałem, a lubię takie eksperymenty. Wiki czy możesz coś więcej napisać i podać przepis?

Podaję najprostszy przepis:
Pojemnik spożywczy (zdjęcie powyżej w wątku), wymiary w cm około 25x15, wysokość 7.
Trzy blachy miedziane aby weszły do tego pojemnika, wymiary około 23x13.
Bentonit.
Dwa przewody giętkie około 2,5 mm2 długość 10 cm, jeden dłuższy (w zależności jak daleko chcecie postawić), ja chyba dałem 150 cm.

Te trzy blachy miedziane na rogu łączymy przewodami krótkimi lutując. Długi przewód lutujemy do trzeciej blachy.

Otwieramy pojemnik spożywczy, na dno sypiemy około 1,5 cm Bentonitu. Na to kładziemy pierwsza blachę, znowu sypiemy około 1,5 cm Bentonitu, na to kładziemy drugą blachę, znowu sypiemy około 1,5 cm Bentonitu, na to kładziemy trzecią blachę, zasypujemy całość bentonitem do pełna.
W pokrywie robimy otwór przez który przekładamy długi kabel, zamykamy. Końcówkę kabla podłączamy do zacisku ujemnego w kolumnie.
Koniec.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

Od dawna chodzi za mną myśl o kondycjonerze, tylko jakoś zebrać się nie mogę. Myślałem jednak o takim dużym, wspólnym dla wielu urządzeń.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

Cytat: Melepeta w Sierpień 22, 2020, 19:57
Od dawna chodzi za mną myśl o kondycjonerze, tylko jakoś zebrać się nie mogę. Myślałem jednak o takim dużym, wspólnym dla wielu urządzeń.
Na Audiostereo był wątek "Doniczka audio".
Poszukaj, może jeszcze jest dostępny.
Tam gość wziął dużą donicę, taką z metr wysokości, napchał blachy miedzianej, bentonitu i po wyprowadzał przewody do wszystkich urządzeń.
Bardzo fajny pomysł, moim zdaniem.

Choć, jak pisałem wcześniej, ja porobiłem mniejsze, droższe i lepiej działające na turmalinie.

Za to japończycy montują kondycjonery w ścianach, tych za sprzętem.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Lutek

Cytat: Kangie w Sierpień 18, 2020, 18:53Spocone kapcie spadUją

Mi spadly zanim sie zdazyly spocic :-)))

wiki

Cytat: Lutek w Sierpień 22, 2020, 20:14
Cytat: Kangie w Sierpień 18, 2020, 18:53Spocone kapcie spadUją

Mi spadly zanim sie zdazyly spocic :-)))

Poczytajcie/pooglądajcie trochę stron audiofilów z Japonii, tam to dopiero się dzieje....
Np. Obok domu pobudowana stacja transformatorowa zasilającą system audio....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

Cytat: wiki w Sierpień 22, 2020, 20:11Na Audiostereo był wątek "Doniczka audio".
O czymś takim właśnie myślałem. Tylko zastanawiam się nad blachą miedzianą. Miedź szybko śniedzieje.
A bentonit zalewasz, czy suchy zostawiasz? W turmalin na razie raczej nie chcę inwestować.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

Cytat: Melepeta w Sierpień 22, 2020, 21:02A bentonit zalewasz, czy suchy zostawiasz?
Ja zalewałem, koledzy nie. Ale nigdy nie porównywaliśmy co jest lepsze.

Moim zdaniem musi być blacha miedziana. Jak zasypiesz i zamkniesz to nie będzie tlenu i nie będzie się utleniać.

Choć podobno jest lepiej na blasze srebrnej lub posrebrzanej. Nigdy nie próbowałem ze względu na koszty.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolejna płyta, puszczona na JBL-ach, zadziwia dźwiękami jakie się wydobywają i docierają do mych uszu....
Jakbym jakiejś nowej płyty słuchał.... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

W międzyczasie obejrzałem dwa filmy z żoną, oba fajne, ale żaden do końca nie zachwycił. To się nie pochwalę.....
Wracam do płyty....
"Nowa płyta"
VooVoo

7-ka
"Może dziś"
Brzmienie extra, teksty extra, słucha się extra.... Czegóż więcej chcieć w niedzielny wieczór.... 😀😀😀

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Właśnie sobie poszerzyłem/pogłębiłem scenę dźwiękową... o innych plusach dźwiękowych nie napiszę.... 😋

Czyli doszły krążki pod kolumny....
Obecnie konfiguracja wygląda tak:
Superspike, skóra, krążek, sklejka.....

Krążki kupione u chińczyka.....
Średnica 4cm, grubość 1cm.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Powoli przeglądam schemat i przymierzam się do zakupów celem wymiany elementów w zwrotnicy:
- kable,
- kondensatory,
- rezystory,
- cewki.
Trochę tego jest i ceny też są niezłe.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Cytat: wiki w Sierpień 22, 2020, 19:43Trzy blachy miedziane

Wiki, mam pytania. Jaką masz grubość blach, czy to ma znaczenie ile będzie miedzi? Czy można wyprowadzić kilka kabli do sprzętu z jednej blachy? No i ile turmalinu dałeś na jednostkę sprzętu, a ile trzeba by dać betonitu?

A co do zestawu pod kolumnami, cóż to za magiczna kanapka?  ;)

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Cytat: Pboczek w Sierpień 27, 2020, 21:07Wiki, mam pytania. Jaką masz grubość blach, czy to ma znaczenie ile będzie miedzi? Czy można wyprowadzić kilka kabli do sprzętu z jednej blachy? No i ile turmalinu dałeś na jednostkę sprzętu, a ile trzeba by dać betonitu?
Blachy mam chyba grubość około 0,5mm. Nie badałem nigdy wpływu grubości blachy. Moim zdaniem najważniejsza jest powierzchnia styku z blachą, czyli czym większa blacha tym lepiej.

Można wyprowadzić kilka kabli z jednej blachy. Ja tego bym nie robił. Robiliśmy kiedyś eksperymenty i zawsze było lepiej jak każde urządzenie miało osobny kondycjoner niż gdy były podpięte z jednego. Można zrobić jeden duży kondycjoner, w którym jest kilka osobnych blach i od każdej blachy do każdego urządzenia. Ja robię tak, że do każdego urządzenia osobny kondycjoner, w którym są 3 połączone ze sobą blachy (umieszczone kanapkowo – opisywałem wcześniej).
Turmalin kontra bentonit. Turmalinu daję około 300-500g (już nie pamiętam dokładnie). Bentonitu dawałem około 4-6 razy więcej. Czyli turmalin małe pudełko, małe 3 arkusze blachy, bentonit duże pudełko, duże 3 arkusze blachy. Mimo tak dużej różnicy te na turmalinie lepiej działały. Natomiast moje zdanie jest takie, że czym większe pudełka tym lepiej (ale to już dochodzi wielkość i koszty).

Cytat: Pboczek w Sierpień 27, 2020, 21:07A co do zestawu pod kolumnami, cóż to za magiczna kanapka?
Kanapka to:

Kolce Soundcare Superspike 2 SA – (kupowane w opakowaniach po 3 szt.). Potem skóra (pociąłem stary pasek skórzany), potem nowość u mnie, krążki Carbon Fiber kupione u chińczyka na Ebayu i na koniec sklejka.

Wszystko to dobrze działa na dźwięk wydobywający się z kolumny.

Wcześniej (stare kolumny Braun LS200) był jeszcze piasek i zielony krążek (z podkładów pod panele podłogowe). Miałem to fajnie rozwiązane bo była zrobiona dodatkowa podstawa (deska), na której stawiałem moje ładne metalowe pojemniczki.
Ale przy JBL-ach nie będzie podstawy więc inne rozwiązanie trzeba wymyślić aby poprawić brzmienie kolumn.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

wiki, rozumiem że w pudełku może być większa liczba blach. Wtedy z pudełka kable do kilku urządzeń, czy to już nie czaruje?
Eksperymentów z ilością miedzi jeszcze nie było?

Kanapka to sposób na odwibrowanie. A czy próbowałeś użyć sprężyn?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Melepeta

Gdzie kupujesz turmalin?
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

elem

A licznik Geigera macie?  :)  Jeden kamyczek może krzywdy nie robi. Ale pięć kilo...

"topaz, beryl i turmalin są poddawane obróbce neutronami z reaktorów chemicznych w celu pogłębienia lub zmiany ich koloru. W wyniku takiego procesu zostają lekko napromieniowane"


https://tech.wp.pl/radioaktywne-rzeczy-w-twoim-domu-6035087114666625g/4
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

wiki

Cytat: Melepeta w Sierpień 28, 2020, 10:03
Gdzie kupujesz turmalin?
Na poczatku kupowalem na Allegro, potem znalazłem w dobrej cenie na Ebayu. Ale w tej dobrej cenie już się skończył.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: elem w Sierpień 28, 2020, 10:45"topaz, beryl i turmalin są poddawane obróbce neutronami z reaktorów chemicznych w celu pogłębienia lub zmiany ich koloru. W wyniku takiego procesu zostają lekko napromieniowane"
Tu piszesz o obrobionych kamieniach, ja kupowałem kruszywo.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe