Mój gramofon Zontek

Zaczęty przez miniabyr, Sierpień 28, 2014, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kangie

Ładna furka. I z ABSem ;)

peezeet

#701
Przecinarka Femi przetestowana.... ale śmiga  ;D żałuję tylko że dopiero teraz do mnie trafiła. Jakie to wielkie ułatwienie w pracy. Gryzie stal nierdzewną aż miło, bajka! Ale mimo że jestem bardzo zadowolony to znalazłem jedną wadę otóż najkrótszy element (np wałek) jaki można zainstalować i stabilnie utrzymać w szczękach imadła to ok. 60mm! cóż za niegospodarność materiałowa. No i musiałem trochę fabrykę poprawić.  ;)

Teraz wystarczy 2-3mm na chwyt  :np:

Urobek stal nierdzewna szlachetna L316, pocięty pręt fi 30 i fi 50mm

lok

Cytat: tomasz_pianista w Maj 27, 2020, 19:45
Nie myślałeś o tym, żeby do szpinaku zaaplikować talerz z brązu i ramię ze wstawkami w tym kolorze?

Coś a'la kultowe lampki z amerykańskich bibliotek, ładne połączenie zielonego i złotego.

W sieci widziałem kilka projektów, w kolorach, na które sam nigdy bym się nie zdecydował. Ale odpowiednie dobranie kolorystyki i elementów może przynieść świetne efekty. Tutaj Garrard 301 w błękicie.

A tak ogólnie to wymiatasz z tym projektem :np:
Ale piękne ramiona co róża firma. Ze zdjęć kojarzę ale nie mogę sobie firmy przypomnieć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

tomasz_pianista

To są ramiona Thomasa Schicka:)
Grupa ratowania poziomu.

benpe

Widziałem dzisiaj na żywo te plinty. Szczere gratulacje dla Pawła.
Zielona robi wrażenie - fotki tego nie oddają.
Talerz na poduszce magnetycznej napędzany jest bezdotykowo - w czasach pandemii wszystko na dystans.
:-)
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

peezeet

#705
helo,helo... już lato kalendarzowe... audiofile i audiomaniacy pewnie zamiast przy swoich sprzętach lub komputerach przewracają steki na grillach zamiast winyli na gramofonach. ;D
A tu się dzieje... i powstało prototypowe łożysko kosmiczne, zgodnie z tym jak się odgrażałem. ;)
Wersja nadwymiarowa, która  będzie planowana do odpowiedniej wysokości.

peezeet

#706
I oto nadeszła chwila prawdy. Przyszedł czas na sprawdzian dla mojej frezarki. Czy w ogóle był sens stracić ponad pól roku na jej budowę, o worku miedzi nie wspomnę. Na tapetę w końcu idzie talerz. Początkowy zamiar był taki by wyfrezować zgrubnie, z odpowiednim naddatkiem i oddać całość do dokończenia na  większą tokarkę ( ja mam zbyt małą) do tzw zabielenia powierzchni na wymiar. Po konsultacji ze znajomym, zaufanym zakładem do obróbki skrawaniem wyszło na to że mogą mi zapewnić dokładność wymiaru i równoległości płaszczyzn na poziomie dziesiętnych części milimetra.
Hmm to dla mnie trochę słabo.... problem z lepszą dokładnością polega na tym że talerza nie da się toczyć z tzw. jednego chwytu....zapewniającego precyzję obróbki. Talerz oczywiście musi być toczony z obu stron co wymusza jego przełożenie, odwrócenie  w uchwycie. Szczęki uchwytu są jak wiadomo ruchomymi elementami i każdorazowe ich poluzowanie i ponowne zaciśnięcie generuje błąd osiowości od 0,1 do ok 0,5mm. Wyjątkiem są tzw.szczęki miękkie,które zatacza się w odpowiedni sposób, na wymiar, każdorazowo do serii elementów. Przy twórczości jednostkowej nieopłacalne. Nawet takie szczęki dają realną powtarzalną dokładność ok 0,05mm wzwyż. A do tego musiał bym przygotować specjalne podtoczenie/ podfrezowanie  potrzebne do bezpiecznego chwytu zwane w nomenklaturze fachowej zamkiem.
Postanowiłem postawić wszystko na jedną kartę.... talerz wykonam sam. Po co się pieprzyłem z tymi specjalnymi precyzyjnymi prowadnicami i śrubami kulowymi no i ze stołem pomiarowym? Co tu gadać.....do dzieła.

Rewers:

peezeet

Awers:

peezeet

Wstępne pomiary obrobionej powierzchni wykazały dokładność poniżej 0,01mm!  :alc: 8) >:D
Na kiego grzyba to psuć tokarką..... ja się pytam  ;)

Kolejne przejścia frezu praktycznie nie są wyczuwalne pod pazanokciem. Wystarczyło kilka ruchów włókniną o wysokiej gradacji i jest lustro.
Efekt włókniny widać na ostatnim foto np. w miejscu na label.
Dziękuję Dobranoc.   ;D :np:

EmilioE

Jesteś wielki! Szacunek, piękna robota.
Fajnie, że opisujesz takie niuanse, z zainteresowaniem się czyta.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

wiki

Praca w nocy.... 😀
A czytanie z rana... 😀
👍👍👍
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie

Gut gemacht!  Czekam na kolejne etapy ;)

miniabyr

No Zontuś  coraz fajniej i rasowo ten projekt  wygląda !...............i  już się nie moge doczekać .  8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

paul_67

Jak rozumiem talerz będzie dociążony nierdzewką? No to nie będzie wydmuszka :)

miniabyr

Cytat: paul_67 w Czerwiec 21, 2020, 09:17
Jak rozumiem talerz będzie dociążony nierdzewką? No to nie będzie wydmuszka :)
Zapewne tak samo jak w modelu od którego sie wszystko zaczęło.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

TomFon2017

Czyta się jak dobrą książkę sensacyjną - a ogląda z zapartym tchem....czekam na kolejne odcinki.. :alc:
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

peezeet

No tak to teraz w surowej formie wygląda:

peezeet

No już coś widać i już z każdym dniem coraz bliżej do odpalenia, ale pewności jeszcze nie ma czy zadziała  ;)

Kangie

#718
Piękny!

Pierwsze moje skojarzenie: Alfa Romeo!

tomasz_pianista

Napiszesz coś więcej o łożysku czy to tajemnica handlowa?:)
Grupa ratowania poziomu.

vasa

Cytat: peezeet w Czerwiec 25, 2020, 06:33
No tak to teraz w surowej formie wygląda:

Cofam to co napisałem wcześniej o zielonym.
Świetnie wygląda [emoji106]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

peezeet

Cytat: tomasz_pianista w Czerwiec 25, 2020, 11:19Napiszesz coś więcej o łożysku czy to tajemnica handlowa?:)
Nie nie jest totajemnica. Składa się ono z nośnej tulei stalowej, wewnątrz której umieszczony jest ten polimer kosmiczny zastępujący brąz w postaci cienkościennej tulei, szlifowanej osi, która współpracuje z polimerem, a na której jest osadzony w bardzo ciasnym pasowaniu górny kołnierz na którym osadzony jest talerz. wewnątrz osi jest wykonany gwint umożliwiający mocne przykręcenie talerza do łożyska śrubą w kształcie szpindla do płyty...podobnie jak to było w poprzedniku i śię tam sprawdziło. Łożysko jest przelotowe i nie wymaga jakiegokolwiek smarowania. Naprawdę opory są minimalne mimo że praktycznie nie ma luzów jakie powiny być w klasycznej metalowej konstrukcji. acha no i jeszcze są magnesy.

peezeet

Cytat: vasa w Czerwiec 25, 2020, 13:57Cofam to co napisałem wcześniej o zielonym.
Świetnie wygląda
Dzięki....jednak na żywo to zupełnie inna bajka

wiki

Kiedyś uwielbiałem zielony kolor.....
Ten Twój prototyp wpisuje się w moje dawne lubienie.....
Taki oryginalny, jak nigdzie indziej..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Old Man Kensey

Ja tam zdania nie zmieniam, ten zielony kolor jest cudowny. Świetnie pasowałby kolorystycznie do butelczyny np. Ardbega Corryvreckan  :D

W ruchu talerza, w gładkości obrotów i bezwładności... widać nieprzeciętny potencjał tej konstrukcji.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen