Jaki gramofon na początek? Co wybrać?

Zaczęty przez MaeiesPlan, Sierpień 19, 2017, 16:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

MaeiesPlan

Cześć wszystkim forumowiczom!

Prawdopodobnie rozpoczynam wątek, który już wiele razy był eksploatowany czyli od jakiego sprzętu zacząć przygodę domowej melomanki:)

Mam za sobą wiele lektur rankingów, recenzji i YouTube-owych poradników, wciąż jednak nie mam jasności na co lepiej postawić na początku.

Pytanie zasadnicze: rozpocząć przygodę od bardziej budżetowego sprzętu typu Audio Technica At LP 120, czy może zainwestowac trochę więcej funduszy w bardziej rokujący sprzęt typu: technics SL 1200 Mk2 lub Pro ject xperience sb (mam możliwość zakupu używanej szlifierki w bd. stanie).
O pro ject xperience slyszalam, że ma naturalniejsze, cieplejsze brzmienie. Dodatkowym atutem jest ciekawy design. Technics SL wiadomo nie do zdarcia, o ile nie został wcześniej zajechany przez Dj'a.

Sprzęt będzie służył wyłącznie domowemu użytkowi, przyjemności odsłuchu itd.

Na co postawić, ewnetulanie jaki inny sprzęt wziąć pod uwagę w budżecie do 3500.

Dodatkowe pytanie już zupełnie od laika czy możliwe jest zintegrowanie gramofonu z kinem domowym? Dysponuje zestawem głośników i bezprzewodowym subwooferem  Onkyo LS 3100  - i nie wiem czy w ogóle możliwe jest połączenie tego sprzętu razem ze wzmacniaczem i gramofonem? Mam nadzieję na wyrozumiałość, jak już pisalam dopiero raczkuję w tym temacie, ale szybko się uczę- obiecuje!!!

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi,
Maria

frywolny trucht

Witaj Mario. Jesteś drugą Marią na naszym forum, która postanowiła kręcić winyl :)
Na początek złe wieści: Okropne są te głośniczki, a Pro-Ject 2Xperience SB kosztuje jakby ponad 5 tysięcy złotych: http://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/pro-ject-2-xperience-sb.html?gclid=EAIaIQobChMI1ZKA_cbj1QIVRbYYCh2IOQUmEAAYASAAEgJu_fD_BwE

AT LP 120 USB jest jakimś tam rozwiązaniem na początek. Ma na pokładzie przedwzmacniacz gramofonowy więc teoretycznie mogłabyś go podłączyć wprost do Onkyo. Gdybyś chciała zostać przy tym Onkyo- koniec tematu. Nie widzę większego sensu pchać się w lepszy gramofon. Lepiej płyt nakupić.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

#2
Temat to rzeka .Pamiętaj,że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Twój pierwszy gramofon  musi być na takim poziomie  aby cię zachęcił  do  posługiwania się tym formatem  . Gdybym był na początku drogi ,to wybrał bym coś ze sprzętu vintage ale tego markowego,  nie chłamu. Ma to zaletę że nie stracisz zbyt dużo przy odsprzedaniu. Np. jakaś prosta wersja gramofonów firmy  Luxman  . Za chwilę pewnie napiszą tu inni audiomaniacy i podrzucą swoje typy. Twój pierwszy gramofon ma cię cieszyć a nie zniechęcać. Na allegro znalazłem np. coś takiego http://allegro.pl/luxman-pd-277-super-stan-i6925527763.html
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MaeiesPlan

Dziękuje serdecznie za pierwszrvodpowiedzi i czekam na więcej :)

NOwy Pro ject experience SB rzeczywiście kosztuje ponad 5-tkę. Mam możliwość tańszego zakupu używanego sprzętu w bardziej zachęcającej cenie, ale wciąż pozostaje pytanie czy na początek warto pchać się w takie koszty.

Jestem otwarta na dyskusje i propozycje innych sensownych modeli. Sprzęt vintage Też wchodzi  w grę, przy czym mam tu mniejsze obeznanie jakie modele są godne uwagi i niezawodne.

axolotl

Ja poszedlbym inna droga. Poszukalbym taniego gramofonu i sprawdzil czy ta przygoda bedzie kontynuowana.
Sam gramiak to nie wszystko .... sa jeszcze kable, preampy , podstawy dodatki w stylu szczoteczki do czyszczenia itp ...

Jak Ci sie spodoba to kupisz sobie lepszy gramiak z prawdziwego zdarzenia ;0)

marekw 76

Jako posiadacz min ATLP120 mogę Ci powiedzieć coś więcej o nim.
Zagrał na zadowalającym mnie poziomie dopiero po wymianie wkładki na Philips GP 500.
Wcześniej wywaliłem z niego przedwzmacniacz i zamieniłem wkładkę na lepszą. Zmiany na plus były zauważalne ale jak dla mnie niezadowalające jednak powyższa wkładka pokazała, że ta AT potrafi zagrać.
Dodam tylko, że ja miałem szczęście gdyż mój gramofon nie miał żadnych wad ukrytych - w internecie można znaleźć mnóstwo informacji o nie działającym antyskatingu czy brumieniu.
Mogę jednak śmiało polecić ten gramofon (ze wspomnianą wkładką) na początek drogi gdyż jest bardzo prosty w obsłudze. Zastanowiłbym się jednak czy jest sens zakupu gramofonu gdybym nie posiadał budżetowego przynajmniej sprzętu dodatkowego (wzmacniacz, pre i kolumny) oraz płyt winylowych.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Jest jeszcze Denon DP300F. Ma tę zaletę być może, że jest automatem. Jego też ożywi na górze pasma rzeczona wkładka Philipsa.
Czyli mamy tak: Nowy kontra stary. Automat kontra manual. Zaawansowane regulacje kontra prostota.
Rzeczonego Denona miałem z kolei ja. Rok jakoś? Nie zniechęcił mnie do winylu :) Nie brumi, działa niezawodnie, przymulona góra pasma, parametry techniczne jak trzymanie obrotów, hałaśliwość słabe w porównaniu z gramofonami lat 70-80-tych. Wbudowany przedwzmacniacz słabo kreuje przestrzeń, poszczególne plany, lokalizacje instrumentów-ale dźwięk na średnicy i dole pasma brzmi przyjemnie i całkiem naturalnie. Sprzedawany jest z wkładką, którą należy po zakupie gramofonu wyrzucić do śmieci.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: marekw 76 w Sierpień 19, 2017, 18:54Jako posiadacz min ATLP120 mogę Ci powiedzieć coś więcej o nim.
Zagrał na zadowalającym mnie poziomie dopiero po wymianie wkładki na Philips GP 500.
Wcześniej wywaliłem z niego przedwzmacniacz i zamieniłem wkładkę na lepszą. Zmiany na plus były zauważalne ale jak dla mnie niezadowalające jednak powyższa wkładka pokazała, że ta AT potrafi zagrać.

Chcesz mi powiedzieć, że po zamianie nowej wkładki Audio Technica 95E, bo taka jest na ogół montowana w tym modelu, wkładkę z igłą o szlifie eliptycznym, na wkładkę Philips 500. zapewne używaną, z igłą o szlifie sferycznym, nastąpiła znaczna poprawa?
To jest wbrew logice :) 

frywolny trucht

Nie musisz się ograniczać do sferyków. Możesz się pokusić nawet o shibatę. Nowe zamienniki są ciągle produkowane. Oczywiście sporo zależy czy to 500 Mk1 czy 500 Mk2.
Ale nawet i ze sferykiem jest szajba. Bo szajba kryje się we wkładce. Philipsa wkładce  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 19, 2017, 19:51przymulona góra pasma,

Co nie dziwi bo tam standardowo montują najtańszy drapak :) za 50-60 złotych, ale jak się dołoży z 500-700 złotych na lepszą wkładkę to się góra odmuli ;)



marekw 76

Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 19:53
Cytat: marekw 76 w Sierpień 19, 2017, 18:54Jako posiadacz min ATLP120 mogę Ci powiedzieć coś więcej o nim.
Zagrał na zadowalającym mnie poziomie dopiero po wymianie wkładki na Philips GP 500.
Wcześniej wywaliłem z niego przedwzmacniacz i zamieniłem wkładkę na lepszą. Zmiany na plus były zauważalne ale jak dla mnie niezadowalające jednak powyższa wkładka pokazała, że ta AT potrafi zagrać.

Chcesz mi powiedzieć, że po zamianie nowej wkładki Audio Technica 95E, bo taka jest na ogół montowana w tym modelu, wkładkę z igłą o szlifie eliptycznym, na wkładkę Philips 500. zapewne używaną, z igłą o szlifie sferycznym, nastąpiła znaczna poprawa?
To jest wbrew logice :) 
Wbrew logice to jest wypowiadanie się o czymś czego się nie słuchało.
Philips 500 z igłą eliptyczną to lata świetlne od AT95E
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Oba gramofony. I Denon i AT mają z natury rzeczy zmuloną górę. Wynika to ze słabych parametrów technicznych obu. Ja oczywiście założyłem i Goldringa 2500 i było lepiej niż z AT95E, Ortofon 2M Red, ale po przełożeniu na Ad Fontes... no wiesz. Masakra. Nie ma co ingorować wpływu samego napędu z ramieniem na dźwięk. Że kupisz wkładkę za kupę siana i nagle będzie hajend? Nie będzie. Oczywiście nie twierdzę, że AF to zaraz jakiś hajend. Twierdzę, że nie należy ignorować napędu i ramienia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 19, 2017, 19:59Że kupisz wkładkę za kupę siana i nagle będzie hajend. Nie będzie. Oczywiście nie twierdzę, że AF to zaraz jakiś hajend.
Pod tym się podpisuje i dlatego przed zakupem lepszej wkładki (wtedy za około 3 tyś) zacząłem szukać lepszego gramofonu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Marek20

CytatPhilips 500 z igłą eliptyczną to lata świetlne od AT95E

To wszystko zależy z jaką igłą eliptyczną, bo jak takiej klasy, podstawowy szlif eliptyczny, to jakościowa różnica będzie pomijalna.
Inna sprawa co się komu podoba, jak coś gra...
A i tak brałbym nową AT95E :)

 

Marek20

#14
CytatOba gramofony. I Denon i AT mają z natury rzeczy zmuloną górę. Wynika to ze słabych parametrów technicznych obu.

Raczej z słabych drapaków montowanych standardowo w tych gramofonach, plus oczywiście nie najlepsze ramienia w obu gramofonach

CytatŻe kupisz wkładkę za kupę siana i nagle będzie hajend? Nie będzie.

Nikt nie zakłada że zrobi z tych gramofonów hajned ,ale po założeniu dobrej wkładki może to grać przyzwoice

Miałem kiedyś auto firmowe Skoda Fabia, z podstawowym silnikiem, z czasem wymieniono nam te auta, na takie z silnikiem, najlepszym jak standardowo montowano w tych modelach.
Jak wsiadłem i się przejechałem pierwszy raz, to aż zakląłem, nosz qur....a mać ale czad :)
Pomiędzy taką At-91 z tego Denona a np Shure 97x to jest przepaść, i warto dołożyć te 500 złotych
Ten gramofon AT to można kupić z niewielką wadą głównie wizualną za jakieś 800-900 złotych, a bywają i taniej na Allegro, tzw nowe powystawowe, cena zależy od wady plus dołożyć,  jakaś ludzką wkładkę, a nie taniego drapaka za 50 złotych i za 1300 złotych można mieć dobry, nowy zestaw na start
   
Albo zapolować na jakiegoś japońca, tutaj za mniej niż 1000 złotych :)


http://www.ebay.pl/itm/Victor-QL-Y44F-Full-Auto-Record-Player-with-Genuine-Headshell-F-S/142464698489?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649



frywolny trucht

Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 20:13Raczej z słabych drapaków montowanych standardowo w tych gramofonach, plus oczywiście nie najlepsze ramienia w obu gramofonach

Zupełnie nie rozumiem co tu jest napisane. Drapak to gramofon. Ramiona siłą rzeczy nie są najlepsze, ale to WOW/Flutter i S/N mówią ile są warte. I tu jest naprawdę tak sobie.

Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 20:13Miałem kiedyś auto firmowe Skoda Fabia, z podstawowym silnikiem, z czasem wymieniono nam te auta, na takie z silnikiem, najlepszym jak standardowo montowano w tych modelach.

Możesz kląć. Nawet jak włożysz silnik od odrzutowca to nadal ma trakcję Fabii, która ogranicza możliwości silnika. Bez sensu jest pchać silnik za taka kasę na wrotki. Istotny jest rozwój zrównoważony. Taniej wychodzi lepszy efekt.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 20:05To wszystko zależy z jaką igłą eliptyczną, bo jak takiej klasy, podstawowy szlif eliptyczny, to jakościowa różnica będzie pomijalna.

Nie doceniasz tego co może drzemać w konstrukcji wkładki. Zajrzyj proszę na stronę Decca z wkładkami, zapoznaj się z filozofią firmy. Ostrze igły to jedno. Czułość przetwornika- to drugie. Na co shibata jak konstrukcja wkładki nie jest w stanie przenieść tego dalej???
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cześć Maria.
Jeśli masz do dyspozycji około trzech tysięcy to ja zaproponuję Ci coś innego niż koledzy. Pro Ject RPM 5.1.
Gramofon kosztuje coś koło 2300 i jest to według mnie całkiem dobry sprzęt nie tylko na początek. Seryjnie montowana w nim wkładka Ortofon 2M Red jest o wiele lepsza od tego co montowane jest do wyżej wspomnianych tu gramofonów. W miarę wzrostu apetytu wystarczy, że wymienisz samą igłę na lepszą.
Napisz może jaki masz receiver do kina domowego bo może on ma już wbudowane pre gramofonowe.


rudy-102

5.1 ma tę zaletę, że można go łatwo "apgrejdować". Możesz dokupić np inny, lepszy talerz, speedbox, a nawet zewnętrzny silnik.

frywolny trucht

No i chyba pre trza dodać do kosztów. Zestaw Onkyo ma coś co udaje wzmak i pewnie to koleżanka uznała za centralę kina domowego.
http://www.onkyo.pl/pl/News/Nowosci/2013-04-15,Onkyo_LS3100_-_bialy_system_glosnikowy_2_1_z_Bluetooth
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

No to zima. Tego chyba nie da się połączyć.

rudy-102


frywolny trucht

Szału ni ma. Wg mnie 1500 pln w plecy, ale da się.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 19, 2017, 20:42
Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 20:13Raczej z słabych drapaków montowanych standardowo w tych gramofonach, plus oczywiście nie najlepsze ramienia w obu gramofonach

Zupełnie nie rozumiem co tu jest napisane. Drapak to gramofon. Ramiona siłą rzeczy nie są najlepsze, ale to WOW/Flutter i S/N mówią ile są warte. I tu jest naprawdę tak sobie.

Cytat: Marek20 w Sierpień 19, 2017, 20:13Miałem kiedyś auto firmowe Skoda Fabia, z podstawowym silnikiem, z czasem wymieniono nam te auta, na takie z silnikiem, najlepszym jak standardowo montowano w tych modelach.

Możesz kląć. Nawet jak włożysz silnik od odrzutowca to nadal ma trakcję Fabii, która ogranicza możliwości silnika. Bez sensu jest pchać silnik za taka kasę na wrotki. Istotny jest rozwój zrównoważony. Taniej wychodzi lepszy efekt.



Meriutum sprawy

Wymienione gramofony nie są aż tak beznadziejne złe. To że montują w nich najtańsze wkładki gramofonowe wynika z ekonomi, tańszy produkt końcowy większy target potencjalnych klientów. Spokojnie można w nich zamontować dużo lepsze wkładki, a nawet należy.     
To nie wymysł naszych czasów, dość powiedzieć, że np w przyszłości było podobnie, do takiego gramofonu JVC Ql-Y5F, który dzisiaj kosztuje, w dobrym stanie, oko 2000-3000 złotych, JVC montowała standardowo wkładki JVC Z1S, to taka wkładka z igłą z szlifem sferycznym 0.5, która ni jak nie przystaje do klasy samego gramofonu
Oczywiście wszystko w miarę rozsądku, nikt przecież nie bezie zakładał do tych gramofonów wkładek z wyrafinowymi szlifami, kosztującymi więcej niż te gramofony ,ale warto założyć co klasy owego Shure 97x, AT 120, , itp