Wkladka MC a Phono MM

Zaczęty przez WojTeac, Listopad 27, 2017, 12:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

WojTeac

Witam wszystkich.

Mam pytanie do wszystkich znawców analogu i wkładek MC, mianowicie mialem mozliwosc przetestowania Audio Technica AT-f7 u siebie w domu.
Jako, ze mam Magnata 400 a on ma tylko phono MM, znajomy dal mi również swojego Schiit Mani do testów.
Z Schiit-em nie zagrało u mnie to dobrze, postanowiłem wiec polaczyc gramofon bezpośrednio z wejściem w Magnacie i okazało się, ze idzie i to tak, ze wow, od razu napisze, ze Bulo to moje pierwsze słuchanie wkładki MC, co prawda musialem dac glosniej na wzmacniaczu ale tak okolo do 22,23 na skali, normalnie słucham na 10-13.
I tu jest moje pytanie, czy to tak ma byc, albo czy Magnat cos pokombinował u siebie i pisze, ze jest MM a w rzeczywistości moze byc MM i MC.

Pozdrawiam.

cdt

Każda wkładka MC z dość wysokim napięciem będzie grać pod wejściem MM . W tą stronę czyli wkładka MC do wejścia MM da się słuchać . Odwrotnie wkładka MM do wejścia MC nie . Sygnał był by za silny .
Twój wzmacniacz ma poza tym pewnie dość mocne wzmocnienie MM . Tak słuchając nie wykorzystujesz wszystkich walorów tej AT . Przy lepszym wzmocnieniu pokazała by na co ją naprawdę stać :)

malg

At -F7 ma na wyjściu 0.35mV (to sporo jak na MC)- dlatego można jej słuchać przy podkręconym wzmacniaczu podłączonej do wejścia MM

elem

Cytat: malg w Listopad 27, 2017, 12:290.35mV (to sporo jak na MC)

Sporo? Raczej normalna wartość MC LO.

Az dziwne, ze to gra dobrze na wejściu MM. pal licho głośnośc, ale obciążenie tej wkładki to 100-200 Ohm, a wejście MM ma pewnie standardowe 47 000 ohm. Ta wkladka zdycha na wejściu MM :) 
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

malg

mało to ma Ortofon MC-10
ok moze się wyrwałem z tym sporo, ale na tyle dużo, że ją słychać w tej konfiguracji - są też wkładki 0.5mV (to bardzo dużo w/g mnie)

obciążenie rzeczywiście nie pasuje,
ale koledze WojTeak moze się podobało (żartuję) ;D ;D ;D

a poważnie,
ja bym MC nie podłączył do wejścia MM, chyba że przez STEP-UP
ale juz kilka razy czytałem o takim mezaliansie i opinii że fajnie grało

@Elem:
nie chcę się sprzeczać o szczegóły, czy 0.3mV to srednio, dużo, czy normalnie  :)
chodziło raczej o wytłumaczenie tego o co pytał WojTeak


elem

spoko Grzegorz, z moich obserwacji 90% MC LO to poziom 0,2-0,5 mV :)

Tak czy siak, obciążenie 47 kOhm nie jest dobre dla tej wkładki.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

rudy-102

W zasadzie to nie powinno dobrze zagrać w takim układzie. Wzmocnić to się jeszcze jakoś da, ale obciążenie kasuje tam dźwięk.
WojTeac jeśli nie chcesz dokupować przedwzmacniacza MC to spróbuj kupić, albo na razie pożyczyć Step Up Transformer. Np. coś takiego:



albo



Ceny są do przełknięcia, a zapewniam Cię zdziwisz się jak to zagra.


christo

Cytat: rudy-102 w Listopad 27, 2017, 13:21
W zasadzie to nie powinno dobrze zagrać w takim układzie. Wzmocnić to się jeszcze jakoś da, ale obciążenie kasuje tam dźwięk.
WojTeac jeśli nie chcesz dokupować przedwzmacniacza MC to spróbuj kupić, albo na razie pożyczyć Step Up Transformer. Np. coś takiego:



albo



Ceny są do przełknięcia, a zapewniam Cię zdziwisz się jak to zagra.


Dokładnie tak jest! Znajdz trafo do wkładek MC o przekładni 1:10 - 1:20 (w tym zakresie a najlepiej z różnymi odczepami) i będziesz miałs pokój na lata. I zagra ci na tym większość współcześnie produkowanych wkładek MC :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

cdt

Gra . A dlaczego miała by nie grać jak gała odpowiednio podkręcona  ;D . Jak kupiłem swoją pierwszą MC czyli 103r denona też na początku grałem pod wejściem MM . Nic się nie spaliło  ;)
Ale pokazała co potrafi dopiero pod wzmocnieniem MC . Po MM się dusiła . Ale grała !!!

elem

Cytat: WojTeac w Listopad 27, 2017, 12:09znajomy dal mi również swojego Schiit Mani do testów.
Z Schiit-em nie zagrało u mnie to dobrze

z tego co czytam, to Schiit Mani ma wejście MC , trochę zbyt małe obciążenie ale jednak czułość MCLO :)

http://www.schiit.com/products/mani




Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

cdt

Schit to zawsze schit  ;D do tego mania  :o ;D

christo

Shit :) trzeba ustawić na gain MC (59dB) i load 47kR. Dupska nie urwie ale jakoś tam zagra.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

WojTeac

#12
Dziekuje za wytłumaczenie, rozumiem teraz, ze to moje wow to wcale nie bylo wow ;D ,ale to zagralo naprawdę dobrze na Dire Straits albo Czterech Porach Roku Vivaldiego, niestety musialem juz wkladke oddac wiec wracam do swoich MM  :).
Problem mam teraz taki, jaki pre MC wybrać do tego Magnata gdybym chciał kiedys jakas MC kupic, a moze by tak AT 150sa kupic albo Shibata Upgrade do 440 ?

Pozdrawiam.

malg

Warto zastanowic sie też powaznie nad STEP-UP, patrz wyżej, koledzy pisali o tym
Wtedy PRE MC nie będzie potrzebne

christo

Cytat: WojTeac w Listopad 28, 2017, 10:17Problem mam teraz taki, jaki pre MC wybrać
Budżet! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

rudy-102

Mam obydwa i w zasadzie jedno mogę odsprzedać. Na dwóch grać przecież nie będę, tylko nie zdecydowałem się jeszcze które ma zostać bo oba grają bardzo dobrze. :)

christo

Cytat: malg w Listopad 28, 2017, 10:44Warto zastanowic sie też powaznie nad STEP-UP, patrz wyżej, koledzy pisali o tym
Wtedy PRE MC nie będzie potrzebne
Tyle że może kiedyś pożegna się z magnatem i zostanie ze step-up'em bez pre... Ja bym mimo wszystko poszukał fajnego pre a ewentualnie dozbroił go (w miarę potrzeby) w step-up.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

WojTeac

Witam wszystkich,

Step-Up AT-630 kupiony, przetestowany z wkładka At-f7, faktycznie wszystko zyskalo na plus, od razu wszystko było słyszalne z wieksza szczegolowoscia, scena wieksza i wszystko bliżej słyszalne.
Jako, ze At-f7 nie była moja czeka mnie teraz zakup wkładki MC i tu moje pytanie, czy takie wkładki jak: Denon DL-103, DL-80, Yamaha MC-505 i MC-7 lub Ortofon Vivo Blue MC nadaja się do tego Step-Up ? Dodam jeszcze, ze posiadam takie gramofony jak: Kenwood KP-3022, Toshiba SR-355 i Scott PS-16, no i ostatnio zepsuty Technics SL-23A

Dziekuje wszystkim za cenne rady.

rudy-102


WojTeac

Cytat: rudy-102 w Styczeń 14, 2018, 16:52
Cytat: WojTeac w Styczeń 14, 2018, 16:29Step-Up AT-630 kupiony
Ile dałeś?

89€ na eBay.de, nie wiem czy to dużo, czy mało, z tego co się orientuje to do 100-110€ mogę kupić Musical Fidelity LPS-V90, wszystko inne jest już w granicach 200€.
Niestety jedyna mozliwoscia sprawdzenia co gra dobrze u mnie w domu a co źle, polega na tym, ze muszę to kupić.

rudy-102

89 to dobra cena. Ja za mój dałem więcej.