Test wkładek.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 20, 2014, 21:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Porównanie z odtwarzaczem blu ray nie ma już sensu. W każdym niemal aspekcie Benz robi mu kuku. Duża przewaga w przekazywaniu informacji o nagraniu. W moim odczuciu gra przy tym jeszcze przyjemniej i pełniej niż Garrott, wydaje się być wkładką uniwersalną brzmieniowo, ale...
Ale to znaczy, że TSA lepiej zagra MF 100 :)

Piszę te komentarze jako uzupełnienie, ponieważ nie wiem na ile zamieszczane próbki są w stanie oddawać charakter na Waszych systemach odsłuchowych. Może u Was grają zupełnie inaczej?

Czyli pakuję dziś zawiniątko Elema i jutro wkładki wracają do właściciela.( Może jakąś gąbką zabezpieczę Garrott'a? )
Tymczasem czas grzać AT 95E.

Ostatnia próbka Benz:

miniabyr

Ja słucham z zainteresowaniem ,ale bardzo trudno odnieść to do własnego systemu. Po pierwsze odsłuchuję na słuchawkach,co kompletnie odrealnia.Słucham z laptopa i mimo dobrych słuchawek  trudno jest ocenić brzmienie tych wkładek. Mimo tych niedogodności ,różniec są wyraźnie słyszalne.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 14, 2014, 18:55Ale to znaczy, że TSA lepiej zagra MF 100

na 100% nie!  Na moją pamięć najlepiej zagrałby TSA Garrott K3, ale z nową iglą. Chyba zostawię sobie tę wkładkę :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Miniabyr, no niestety. Również gdy słucham przez kolumny, różnice są bardziej jednoznaczne, łatwiej sklasyfikować wkładkę niż gdy próbuje porównywać poprzez słuchawki, na lapku.

Elem, ale Garrot cieniuje na skrajach pasma  :)

elem

Cytat: elem w Grudzień 14, 2014, 19:15Na moją pamięć najlepiej zagrałby TSA Garrott K3, ale z nową iglą.

Może nie widać, ale słychać, że nadaje się do wymiany :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

masza

Chcesz jeszcze jedną wkładkę do testu?

frywolny trucht

Bardzo chętnie. W ogóle myślę, aby ten wątek traktować jako otwarty. W każdej chwili będzie można dorzucić jakąś skrobaczkę. Na potrzeby tego wątku powinny to być MM lub MC HI w miarę mające szanse zagrać z moim kijkiem.
MC LO- ten temat muszę ogarnąć jeszcze. Może ramię zamówić? Przyjrzeć się specyfikacjom tych wkładek, czy one mają w ogóle jakiś wspólny mianownik, czy niemal każda wymaga gmerania zworkami w pre. Tutaj, w rodzinie MM, sprawa jest prosta, wszyscy mają równo. Jeśli więc chcesz podesłać MC LO, a jeszcze twardą, będzie ona przedmiotem badań, a nie testów :)

Bardzo chętnie pobadam i się podzielę spostrzeżeniami. Z góry dzięki.

frywolny trucht

Cytat: elem w Grudzień 14, 2014, 19:35Może nie widać, ale słychać, że nadaje się do wymiany

Czyli test tej wkładki trzeba traktować z przymrużeniem oka?
Skąd ty ją w ogóle wytrzasnąłeś i ile kosztuje igła?

elem

#83
Daawno temu były w dystrybucji RCM. Wkładka ma z 11-12 lat. Dziś sprzedawane chyba tylko w Australii przez producenta.

Igła kosztuje 335 AUD z wysyłką, czyli niemało  a jeszcze pewnie cło i VAt dowalą.

http://garrottbrothers.com/ks-3d

Nie pamietam juz na czym polega ta ich innowacja "Dynamic Coil", ponoć te najlepsze ich wkładki dorównują detalicznością dobrym MC LO. Ale jakos wielkiej popularności w Europie nie zdobyli.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

AT 95E cierpi katusze jakby nigdy nic. Tymczasem natknąłem się na  poniższy opis. Paraliżuje. Ręce zaczynają drżeć...
Z czym ja tak naprawdę mam do czynienia?

frywolny trucht

Tytułem wstępu: Usunąłem parę wpisów off top, które sam w swej mądrości sprowokowałem. Wracamy do clue, czyli żonglerki wkładkami.

AT 95E, często polecana jako następna, jako upgrade po MF 100. Słusznie. Jest bardziej uniwersalna poprzez swój kulturalny, może nawet nieco zachowawczy, charakter. Nie mamy oczywiście do czynienia z single maltem 15 YO, który potrafi dostarczać wielu smaczków, ale to porządny budżetowy blended.

Starcie z odtwarzaczem blu ray, moim zdaniem remisowe. Oba źródła podają podobną przestrzeń i szczegółowość, różnica jest w barwie, ktoś może woleć nieco bardziej wypchaną górną średnicę, kosztem najwyższych tonów ( tak słyszę AT na kolumnach), ktoś inny nie. To ta sama klasa grania. Wkładka nieźle poradziła sobie z sssssssssssssssss na płycie Adele. Lepiej od Philipsa i MF. Próbki:

frywolny trucht

próbka nr 2

frywolny trucht

próbka nr 3:

frywolny trucht

#88
Goldring 2500. Moja osobista wkładka na której gram ponad dwa lata i chyba jeszcze daje radę.
Tutaj dane techniczne: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=7.0
Próbka nr 3 (muzyka fortepianowa) trzeszczy teraz w magiczny sposób. Czy to wkładka się obraziła, czy płyta szwankuje-powinno wyjść po powieszeniu innej wkładki. Póki co wrzucam jak jest. Charakter dźwięku słychać pomimo trzasków.
Azymut ustawiony na zero. Pamiętam, że na słuch , przy pewnym odchyleniu można było uzyskać nieco jaśniejsze brzmienie, ale z powodu natłoku przedświątecznych zajęć niech jest tak. Najwyżej dorzucę w ramach uzupełnienia na sam koniec testu jak będzie  słyszalna różnica w próbkach. Kolejne wkładki - i to nie moje- czekają. Jadziem:

frywolny trucht

druga próbka:

frywolny trucht

i czecia czeszcząca:

frywolny trucht

Ufff. Święta dają w kość...
Płyta Adele "19" i bezpośrednie starcie Goldringa 2500 z wersją  CD odtwarzaną na tym samym, tanim odtwarzaczu blu ray i jest miazga z wersją cyfrową. Krótko mówiąc. Obrazowo, nieco przesadnie- to tak jakby porównać  kwartet z orkiestrą kameralną. Tyle składowych nagle ubogaca ten sam, znany dobrze, utwór. Najlepsze zaś, że winyl w zasadzie nie syczy przy środku strony. Czytałem, że ta płyta jest  do wyrzucenia, a ja się dziwiłem why? I proszę bardzo, wiadomo dlaczego.
To co miałbym do zarzucenia Goldringowi 2500, to charakter brzmienia. Niby jest neutralny, niby analityczny, niby nie jest zimny, ale jakiś dla mnie taki mało analogowy.

frywolny trucht

#92
Wrzucam tutaj jako szkic, żeby nie umknęło. Później zbiorę w innym miejscu.
Wysokość robocza MF 100 dla zalecanego obciążenia 2g. wynosi 1,6 cm. To znaczy, na takiej wysokości od płyty jest dolna płaszczyzna headshell'a, do której mocowana jest bezpośrednio wkładka. Mierzone suwmiarką.

Sumiko Pearl-                     2 g- 1,85 cm
Philips GP 400 Mk II-       2,25 g - 1,85 cm
Garrot K3-                      1,78 g -1,8 cm
Benz 20E2 -                   2,25 g - 1,7 cm
AT 95E -                            2 g - 1,68 cm
Goldring 2500 -               1,75 g - 1,78 cm
Sumiko Blue Point No.2 -    1,8g - 1,72 cm
AT 440 ML-                       1,4g - 1,65 cm
Ortofon VMS 20E Mk II -     1,1 g - 1,47 cm
Grado Prestige Green 1 -    1,5 g - 1,75 cm
AT 91-                               2 g - 1,57 cm
Ortofon OMB 5E-              1,75 g - 1,85 cm
Goldring 2200                   1,7 g - 1,85 cm
Shure M75  6S z N75 ED     1,2 g - 1,67 cm
Shure M75 Type D             2,5 g - 1,8 cm

p.s. Wkładki do kolegi Elema wróciły nienaruszone. Może kolega potwierdzi, że nie trzeba się bać, a ja chętnie przyjmę kolejne, by uzupełniać bazę danych.

frywolny trucht

Z lekkim poślizgiem przez okres przedświąteczny. Przepraszam. Trzy wkładki, które otrzymałem na spotkaniu w Buku: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=411.0 ( niestety tylko dla zalogowanych)







W towarzystwie MF 100 na pierwszym planie i Sumiko Pearl na ostatnim:



gratefullde

Już zacieramy rączki :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 21, 2014, 18:42Wkładki do kolegi elema wróciły nienaruszone. Może kolega potwierdzi, że nie trzeba się bać, a ja chętnie przyjmę kolejne, by uzupełniać bazę danych.

Można wysyłać, testuje, nie psuje, ładnie pakuje i pięknie dziękuje. Ocena końcowa 6/6.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Audycja zawierała lokowanie produktu.

Tymczasem zbliżamy:





                                                   ( klik w zdjęcie powiększa je)

...i widzimy, że Sumiko właściciel mniej lubił. To nic, przygarnąłem z uczuciem, przytrzymałem za kimono i wyszorowałem zaplecze Japonce :)

GregWatson

No ktoś mi chyba szlifierką przejechał. :) Ale gówna się nazbierało. ;)
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Nie znam historii  tego egzemplarza wkładki Sumiko Blue Point 2, nie wygląda źle. Body dość nisko wisi nad płytą.
Na pewno pierwsze co się rzuca w uszy to, że wkładka jest najcichsza z dotychczasowych i porównanie bezpośrednie z odtwarzaczem blu ray nie ma większego sensu. Niby słychać lepiej budowaną sceną, barwę, ale każde przełączenie na wyjście odtwarzacza resetuje słuch jak imbir kubki smakowe. Wkładka ładnie poradziła sobie z płytą Adele. Niewiele gorzej od Goldringa, jest na drugim miejscu i jej właściciele tez mogą się dziwić, gdy ktoś mówi, że Adele "19" syczy jak wąż.

Puszczenie muzyki tylko  z gramofonu  powoduje po czasie oswojenie się  z pewnymi brakami dynamiki ( wzmak na godzinie 12 u mnie normalnie już przestawia meble, a teraz mam spokojne słuchanie do gazety). Sygnatura dźwięku mi się podoba. Przyjemne, całkiem detaliczne granie. Tak to słyszę na kolumnach. Tymczasem próbki:

frywolny trucht

próbka nr 2: