Menu główne

Mój gramofon Zontek

Zaczęty przez miniabyr, Sierpień 28, 2014, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

peezeet

Martyniuk??? :o  не надо

A on winyle wypuszcza?

Kangie

Na jego winylach igły z rowa wyskakują ;)

Niezły projekt. Plinta po zbóju!

Moriarty

Koledzy, po co te stereotypy. Nie byłbym zdziwiony, gdyby Martyniuk puszczał sobie w domu na audiofilskim sprzęcie Bacha a la Gould lub Coltrane'a. Przypadkiem włączyłem kiedyś jakiś wywiad z nim, sprawiał całkiem sympatyczne wrażenie. To nie jest misjonarz disco polo - to jest gość, który wykonuje bardzo dobrze płatną pracę. Wstrzelił się w niszę i umiejętnie to wykorzystuje.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

Właśnie mi się przypomniało, że pan perkusista z Budki Suflera to koneser dobrej muzyki i posiadacz znakomitego sprzętu do grania. W Perfekcie też, zdaje się, były jakieś osoby z dobrym gustem, a przecież obu tym zespołom zdarzało się grac jakieś głęboko żenujące paździerze - ewidentnie z pełną świadomością, że to popelina, wyłącznie w celu trzepania kasy.

Martyniuk przynajmniej nie pozuje na artystę.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kangie

A igła z rowa wylatuje? ;)

frywolny trucht

Nie skusiłem się  >:D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

peezeet

Idąc za ciosem zabrałem się za lite drewno egzotyczne....ciekaw byłem czy sobie z nim poradzi frezarka i nowe frezy. Niestety posiadałem mniejsze kawałki iroco i to niezbyt wiele.....z pomiarów wyszło że praktycznie na styk. Jakoś trzeba było sobie poradzić.
Na początku była deska która powstała z połączenia dwóch mniejszych kawałków.

peezeet

No i zaczęło się frezowanie, do planowania użyłem frezu 10mm i poszło jak z płatka. pozwoliłem sobie rozwinąc zawrotne prędkości przekraczające 5m na minutę! >:D
Jednak do obróbki geometrii powierzchni użyłem 6mm z wykorzystaniem 20% średnicy na przejście. Maszyna furczała tylko i szła jak burza i ku mojemu zdziwieniu nagle w środku nocy pukanie do drzwi pracowni!!!???  :o :o A to byli panowie policjanci  ::) ..........jakiemuś sąsiadowi chyba się nie spodobała moja zawrotna jazda  >:D >:D ;D dobrze że w balonik nie musiałem dmuchać. Panowie policjanci wylegitymowali i zwrócili mi uwagę i z zaciekawieniem obejrzeli co tam majstruję, nawet sobie trochę posiedzieli i pogadaliśmy o sytuacji w Warszawie. Okazuje się że ludziska wariują i po gębach w domowym zaciszu się piorą najbardziej teraz! Akurat to się potwierdziło w dzisiejszych wiadomościach.
No cóż maszyna do dnia następnego musi odpocząć.

peezeet

Lite drewno egzotyczne to już nie przelewki jak ze sklejką, cały czas jest ryzyko że się odszczypie kawałek i to już będzie szpetna kancera. Oczywiście wszystko można naprawić ale to strata czasu a mnie szczególnie zależy na perfekcyjnym rysunku słojów. Podporządkowałem temu rodzaj obróbki aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Wcześniej obrabiana plinta i użyta sklejka to niezbyt wdzięczny materiał ale nieporównywalnie łatwiejszy niż bardzo twarde iroco, tu nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek skróty. Łączenia obudowy i klejenia musiałem wykonać naprawdę precyzyjnie.
Wyszło tak:

peezeet

Wszechobecny pył oraz akcja z policją poprzedniej nocy uświadomiła mnie że wykonanie obudowy maszyny oraz odciągu wiórów to jest pierwsza potrzeba jaką powinienem wykonać ale niestety teraz budżet nie pozwala.
Po sklejeniu obudowy i po szlifowaniu najpierw mechanicznie a później ręcznie kilkoma gradacjami papieru i tkaniny ściernej  pomału wyłania się rzeczywisty obraz użytego drewna.  ;D Nie ukrywam że kocham ten etap prac i uwielbiam dotyk jedwabistej powierzchni wyszlifowanego drewna ale kurz dobija mnie i naprawdę sporo czasu z całej pracy zabiera sprzątanie.
No oczywiście musiałem sobie poprzymierzać to i owo z samej ciekawości.  8)

peezeet

#636
Myślałem że prace wykończeniowe tej plinty na razie zatrzymają się na tym etapie ale ciekawość oraz to że odnalazłem w zakamarkach pracowni specjalny olej  do drewna egzotycznego (musi być bardzo dobry bo śmierdzi rybami), to postanowiłem jeszcze ją popieścić.
Nawet miałem trochę wełny metalowej o gradacji 00, którą trzeba szlifować olejowane drewno. Papier ścierny nie daje takich efektów, choćby użyć najdrobniejszego. Wełna jakimś sposobem ścina mikro włoski drewna i powierzchnia jest jak marzenie. To stary sposób rusznikarzy, przy produkcji czy regeneracji obsady (kolby) cennej broni myśliwskiej,.... do której strzelec przytula się policzkiem przecież.
Szkoda że niezbyt widać na zdjęciach jakiego życia nabrało drewno stało się wręcz trójwymiarowe z połyskliwą bursztynową głębią mieniącą się w zależności od kąta oświetlenia. Zwróćcie uwagę jak różny jest obraz tej samej deski oświetlonej raz z jednej raz z drugiej strony.
Wyszło takie coś  ;D ;D ;D :np:

gratefullde

Pięknie to wygląda [emoji106][emoji3]
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

EmilioE

Ależ przepiękna rzecz!
Cały się ślinię.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Bartolo

www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

GP412

Szacunek dla Twojej pracy !!! Piękna obróbka !!!
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

andrzej analogowy

Z ogromnym podziwem śledzę i nie mogę wyjść z podziwu!!!Pozdrowienia od AF FONTES i wychodzę nadal...Andrzej

peezeet

Och dziękuję wszystkim.... to miłe.
Miło powitać Andrzeju ....Dziękuję bardzo, Twoje uznanie wiele dla mnie znaczy.
Pozdrawiam.

miniabyr

#643
Wiecie co ,mi bardzo podoba się ta plinta ale  w wersji matowej . Przynajmniej na zdjęciach które wrzucił Paweł .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

peezeet

Mówisz Paweł o tej surowej, nie potraktowanej olejem? Bo po olejowaniu to ten połysk jest taki raczej satynowy.

sheykk

Peezeet nie wiem czy masz doświadczenie z drewnem iroko ? Ma wadę a mianowicie bardzo się utlenia (odbarwia).
Jeżeli został ci kawałek pokryj olejem lub lakierem i połóż np.monetę na 2-3 dni .

miniabyr

Cytat: peezeet w Kwiecień 02, 2020, 19:28
Mówisz Paweł o tej surowej, nie potraktowanej olejem? Bo po olejowaniu to ten połysk jest taki raczej satynowy.
Tak baaardzo podoba mi się wersja surowa
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

peezeet

Cytat: sheykk w Kwiecień 02, 2020, 19:38
Peezeet nie wiem czy masz doświadczenie z drewnem iroko ? Ma wadę a mianowicie bardzo się utlenia (odbarwia).
Jeżeli został ci kawałek pokryj olejem lub lakierem i połóż np.monetę na 2-3 dni .
Tak znam iroko używam od lat, zgodzę się z tobą jeśli mówimy o surowym drewnie, ale malowane poliestrem który posiada podkład z filtrem UV to nic się nie dzieje, minimalnie ciemnieje po całej powierzchni ale to kwestia lat. Myślę też że to nie kwestia utleniania tylko właśnie UV, na które jest wrażliwe większość gatunków drewna. Żadna z moich wcześniejszych plint nie wykazała jakiegokolwiek odbarwienia np. pod talerzem. Co do olejowanego to nie wiem ale nie sądzę żeby wystarczyło kilka dni na odbarwienie.

Lyset

Pelen szacun za prace ale ten gramiacz wyglada jak deska do krojenia sera lub szuflada na buty.Bardziej bym sie sklanial w strone szuflady.
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

peezeet

Dzięki. Absolutnie zdaję sobie sprawę że nie dopasuję jednym urządzeniem wszystkim gustom. To jest normalne jak oddychanie. I za pewne było by bardzo dziwne i niepokojące jak by wszyscy chwalili tylko.  :) ;)