Jakie płyty kupować?

Zaczęty przez 22grudzen, Październik 13, 2015, 08:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

22grudzen

Witam.

W końcu stałem się szczęśliwym posiadaczem gramofonu (porządnego).
Jako, że długo się przed tym broniłem i moja wiedza w tej materii jest znikoma, mam prośbę i pytanie.
Chciałbym zacząć budować kolekcję vinyli. Pojęcia nie mam czym się sugerować przy zakupie płyt.
Domyślam się, że tak jak w cd są lepsze i gorsze płyty. Są lepsze i gorsze wydawnictwa.
Jeśli mógłbym otrzymać kilka wskazówek na co zwracać uwagę będę wdzięczny (gramatura?, wydawnictwo, lata w których były wydawane, jakieś "złote kruki"...itp).
Mam nadzieję, że dział jest odpowiedni.


Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie.

frywolny trucht

To jest temat rzeka. Poczynając od polskich sprzedawców na naszym portalu aukcyjnym nagminnie zawyżających stan płyt, poprzez wydania pirackie, wyższość first press-ów nad innymi, oraz reedycjami, remasterami, wytwórniami, którym można zaufać w ciemno i takimi, które lepiej omijać..., o jakości płyt japońskich, amerykańskich i brytyjskich. Na temat jednej płyty, której wyszło kilkanaście wydań, można rozprawkę napisać. Trzeba mieć łeb jak sklep, a i tak ciągle się człowiek uczy. Od czgo by tu zacząć? Może od serwisu http://www.discogs.com/ gdzie możesz wyszukać po nazwie ( najlepiej dopisując LP na końcu by wyeliminować inne nośniki) płyty, zobaczyć ile tego wyszło, jak się kształtują ceny za tę pozycje. To zwykle pozwala zweryfikować ofertę sprzedawcy na alegru czy ebaju... Jeżeli znasz konkretny numer katalogowy płyty, dowiesz się o tej konkretnej płycie.

Jakiej muzyki słuchasz i czy mieszkasz w Polsce?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Kup sobie jakieś wydanie z "epoki" a potem to samo w nowej edycji. Posłuchasz i dokonasz wyboru . Pisząc "z epoki" mam na mysli pierwsze wydanie .To trudne i dość drogie jeśli myslimy o płytach z lat 60' i 70' ,ale znacznie tańsze i łatwiej dostępne  są lata 80'. Kup sobie taką wersje oryginalną i jej reinkarnacje z XXI wieku. To naprawdę dużo wyjaśnia i jest dobrą lekcją.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

O gramach można w zasadzie zapomnieć. Nie jest wyznacznikiem jakości dźwięku, choć tak się dziś próbuje sugerować. Przynajmniej nie wychodzi na to, porównując stare wydania na chudych plackach z nowymi reedycjami na grubych. Audiophile 180g :) Niby powinno być lepiej. Na grubszej płycie głębszy rowek, więcej informacji (?), dłużej płyta też posłuży. Ale jakoś te stare nie są przeźroczyste od odtwarzania :) Dodatkowo grube płyty jak już się kupi krzywe, to żaden docisk ich nie wyprostuje. Te cienkie są bardziej gibkie i łatwiej je na talerzu doprowadzić do porządku.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Nowe winyle mają również okropna tendencje do trzasków i szumów . Z jakiegoś powodu nowa płyta potrafi "smażyć" się niemiłosiernie i umycie takiej płyty nic nie pomaga. Nie wiem skąd jest ta przypadłość nowych tłoczeń na 180 gram,ale płyty tłoczone dawniej takiego czegoś nie posiadały.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

22grudzen

Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2015, 08:59
To jest temat rzeka. Poczynając od polskich sprzedawców na naszym portalu aukcyjnym nagminnie zawyżających stan płyt, poprzez wydania pirackie, wyższość first press-ów nad innymi, oraz reedycjami, remasterami, wytwórniami, którym można zaufać w ciemno i takimi, które lepiej omijać..., o jakości płyt japońskich, amerykańskich i brytyjskich. Na temat jednej płyty, której wyszło kilkanaście wydań, można rozprawkę napisać. Trzeba mieć łeb jak sklep, a i tak ciągle się człowiek uczy. Od czgo by tu zacząć? Może od serwisu http://www.discogs.com/ gdzie możesz wyszukać po nazwie ( najlepiej dopisując LP na końcu by wyeliminować inne nośniki) płyty, zobaczyć ile tego wyszło, jak się kształtują ceny za tę pozycje. To zwykle pozwala zweryfikować ofertę sprzedawcy na alegru czy ebaju... Jeżeli znasz konkretny numer katalogowy płyty, dowiesz się o tej konkretnej płycie.

Jakiej muzyki słuchasz i czy mieszkasz w Polsce?


Dzięki przede wszystkim za tak szybkie informacje...mieszkam w Polsce. Śląsk. Mamy tu jeden bardzo ruży komis płyt do którego się wybieram (tylko właśnie muszę jakąś wiedzę mieć). Jeśli chodzi o muzykę, to 99% JAZZ. Mam dużą kolekcję na cd i vinyl będzie kontynuacją, lub też powielaniem moich srebrnych krążków. Jeśli chodzi o CD to głównie pozycje ECM (uwielbiam sposób realizacji Manfreda). Wiem, że kiedyś wydawali LP, ale na dzień dzisiejszy to chyba już historia.

elem

Komis u Mariusza? Możemy sie tam kiedys spotkać, też bywam :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

22grudzen

Cytat: elem w Październik 13, 2015, 10:15
Komis u Mariusza? Możemy sie tam kiedys spotkać, też bywam :)

Na 3-go Maja...to ten, czy jest jakiś inny jeszcze?

elem

Ten, ten. W Katowicach chyba nie ma innego.  W Sosnowcu na Targowej najblizszy. Raz w miesiącu jest fajna giełda w Rybniku.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Ja mam chyba za słaby sprzęt i moja ocena współczesnych wydań nie jest tak jednoznaczna jak miniabyra. Szumy zwracające uwagę słyszę na picture disk ( takiej współczesnej kontynuacji PRL-owskiej pocztówki dźwiękowej, gdzie ścieżka jest wytłoczona w przeźroczystej folii, żeby zdjęcie pod spodem było widać), a tak? Nie wytrącają mnie z równowagi.

Jeżeli słuchasz jazzu to jesteśmy w domu. Jazzem zawsze zajmowali się porządni realizatorzy i płyty te są dobrze zrealizowane. Bez względu czy kupisz Billie Holiday first press czy reedycję Columbii w Media Markcie. Niewiele też ryzykujesz kupując polski jazz współczesny. Np Jazzpospolita gra rewelacyjnie.

ECM wycofało się z tłoczenia winyli, ale można całkiem sporą kolekcję zebrać na:
http://allegro.pl/plyty-winylowe-279?id=279&order=m&string=ecm&search_scope=category-1&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-cul-1-2-0917

61 pozycji. Słabo?
Blue Note, ACT, ECM, reedycje Columbia na bieżąco można kupić w MM i ryzyko jest tylko takie, że płyta, ten konkretny egzemplarz, może być po przejściach, może być zwrotem, no i cena za nówki może wydać się zaporowa.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

22grudzen

Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2015, 10:47
Ja mam chyba za słaby sprzęt i moja ocena współczesnych wydań nie jest tak jednoznaczna jak miniabyra. Szumy zwracające uwagę słyszę na picture disk ( takiej współczesnej kontynuacji PRL-owskiej pocztówki dźwiękowej, gdzie ścieżka jest wytłoczona w przeźroczystej folii, żeby zdjęcie pod spodem było widać), a tak? Nie wytrącają mnie z równowagi.

Jeżeli słuchasz jazzu to jesteśmy w domu. Jazzem zawsze zajmowali się porządni realizatorzy i płyty te są dobrze zrealizowane. Bez względu czy kupisz Billie Holiday first press czy reedycję Columbii w Media Markcie. Niewiele też ryzykujesz kupując polski jazz współczesny. Np Jazzpospolita gra rewelacyjnie.

ECM wycofało się z tłoczenia winyli, ale można całkiem sporą kolekcję zebrać na:
http://allegro.pl/plyty-winylowe-279?id=279&order=m&string=ecm&search_scope=category-1&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-v2-cul-1-2-0917

61 pozycji. Słabo?
Blue Note, ACT, ECM, reedycje Columbia na bieżąco można kupić w MM i ryzyko jest tylko takie, że płyta, ten konkretny egzemplarz, może być po przejściach, może być zwrotem, no i cena za nówki może wydać się zaporowa.

Dzięki za info. Właśnie godzinkę temu przeglądnąłem "allegro". Na pewno kilka pozycji ECM-u kupię. Chwila tylko na zastanowienie :-)

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2015, 10:47ECM wycofało się z tłoczenia winyli,

Kiedy? Wybrane pozycje są cały czas dostępne.

22grudzen

Cytat: Jakub w Październik 13, 2015, 11:10
Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2015, 10:47ECM wycofało się z tłoczenia winyli,

Kiedy? Wybrane pozycje są cały czas dostępne.


Widzę, że kolega Jakub ma podobne zainteresowania do moich  :-)

frywolny trucht

Cytat: Jakub w Październik 13, 2015, 11:10Kiedy? Wybrane pozycje są cały czas dostępne.

Onegdaj, gdy funkcjonowała poprzednia wersja stronki ECM, można było szukać po nośniku. I wychodziło, że ostatnia płyta na winylu pojawiła się bodajże w 2009 roku. To co jest w obrocie to stare rzeczy.

Jeszcze wracając do zakupów w MM, Saturnie czy Empiku, to warto po prostu  kupić świeżą płytę. Czyli zamawiać wręcz, albo często bywać. Z biegiem czasu wychodzą  jakieś błędy składowania, niedelikatne obchodzenie się klienteli, ale także reklamacje ( z powodu krzywizny z reguły), które bezczelnie wracają na półki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

22grudzen

Cytat: 22grudzen w Październik 13, 2015, 11:17
Cytat: Jakub w Październik 13, 2015, 11:10
Cytat: frywolny trucht w Październik 13, 2015, 10:47ECM wycofało się z tłoczenia winyli,

Kiedy? Wybrane pozycje są cały czas dostępne.


Widzę, że kolega Jakub ma podobne zainteresowania do moich  :-)


Oczywiście mam na myśli Dietera Ramsa....