Dociążanie sprzętu i kolumn

Zaczęty przez Melepeta, Maj 07, 2017, 07:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Melepeta

Chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami związanymi z dociążaniem sprzętu i kolumn. A naszło mnie na to po tym jak nie dawno postanowiłem dociążyć odtwarzacz CD płytą granitową o wadze circa 12 kg. Dźwięk stał się bardziej otwarty, precyzyjniejszy, dokładny. A odtwarzacz stał przecież już na podstawkach Soundcare Superspike FEET. I tu przypomniało mi się doświadczenie, które robiłem kilka lat temu, podkładając pod nóżki CD przecięte na pół piłki do squasha. Wówczas miałem Arcama CD82 i ta operacja strasznie zamuliła dźwięk. Piłki szybciej wyjąłem niż podłożyłem.
Następna sprawa, to dociążanie kolumn. Niemal wszystkie, które miałem grały znacznie lepiej, gdy położyło się na nie kilkunastokilogramowe płyty granitowe. Dźwięk też stawał się precyzyjniejszy.   
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

malg

Przytargam jutro z pola otoczaki i położę na kolumny  ;)

Eternal Seeker

Też kiedyś dociążałem sprzęt przeważnie grubą granitową płytą .
Najkorzystniej działało to na kolumny (monitory) oraz CD-ka i dac-i .
Dawniej budżetowe monitory robione były z bele czego ,przeważnie jakaś cieńka płyta ,stały na rachitycznym
stendzie i takie 10-12kg dobrze im robiło ,to samo ze żródłami ,dociążenie poprawiało stabilizację
i niwelowało drgania .
Teraz w zasadzie nie stosuję dociążenia bo kolumny ważą 45kg sztuka a CD-ek ma ładowanie od góry
a od dołu podklejoną płytę dolomitową i waży 19kg .
Poszedłem teraz w drugą stronę bo stosuję platformy antywibracyjne :-)
Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Klipsch RP 600M+ odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience z wkładką Dynavector

bum1234

Małe pytanie. Jakie jest źródło drgań, przed którymi chcecie panowie chronić np. Odtwarzacz cd, kładąc na nimciężką plytę granitową?

axolotl

Tak po glebszym zastanowieniu dociazenie kolumn moze cos tam dac, ale to tylko moze. Natomiast sprzetu wydaje mi sie dziwne. Zaznaczam ze to tylko moje zdanie.

Eternal Seeker

Cytat: bum1234 w Maj 08, 2017, 18:44
Małe pytanie. Jakie jest źródło drgań, przed którymi chcecie panowie chronić np. Odtwarzacz cd, kładąc na nimciężką plytę granitową?

Napęd i trafo generują drgania .
Jak są lampy w dac-u czy CD to dobrze żeby pracowały w stabilnych warunkach.
Wzmacniacz Dubiel Acoustics OTL 6AS7 + kolumny Klipsch RP 600M+ odtwarzacz CD Nirvana ,CA 851N,gramofon Pro-Ject 2Xperience z wkładką Dynavector

bum1234

Jesli chcesz wyeliminowac drgania pochodzące od trafa lub napędu, to raczej trzeba zadbać o mechaniczną izolację tych elementów wewnątrz obudowy poprzez odpowiednie ich mocowanie. Dociążanie obudowy z zewnątrz w tym przypadku nic nie da.

vasa

Cytat: bum1234 w Maj 08, 2017, 21:59
Dociążanie obudowy z zewnątrz w tym przypadku nic nie da.
No ale jak to nic nie da?
Przecież od razu gra lepiej[emoji1]
Ja kiedyś żeby poprawić dźwięk ustawiłem całe swe jestestwo na CD ale nie grało lepiej [emoji53]
Prawdę mówiąc wogóle przestał [emoji33]


🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Może być lepiej, ale z innych powodów  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Maj 08, 2017, 22:40
Może być lepiej, ale z innych powodów  ;D
Uchylisz rąbka?
[emoji50]

🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Mariusz, przecież rezonanse masz rozwalone na poziomie docenta trzykrotniehablitowanego.. Czasem człowiek może nie ma pojęcia, że jakimś głupim ciężarkiem na obudowie CD przesuwa pasożytnicze rezonanse.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bum1234

Czyli zastępuje jeden rezonans innym. Z kolei jeśli położymy coś ciężkiego na kolumnie, to też dokonujemy przesunięcia, tym razem środka ciężkości w górę :) A współczesne kolumny lubią być wysokie i wąskie ;)

frywolny trucht

To dość trudne zagadnienie. Jedne kolumny były tak liczone, że ich obudowa wzmacnia sygnał w przewidzianym zakresie. Inne nie. Są konstrukcje, które oszukują prawa fizyki jak Boenicke. Ogólnie sugerowałbym, zamiast mądrowania się, bycie czujnym. W każdych warunkach.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bum1234


frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Maj 08, 2017, 22:47
Mariusz, przecież rezonanse masz rozwalone na poziomie docenta trzykrotniehablitowanego.. Czasem człowiek może nie ma pojęcia, że jakimś głupim ciężarkiem na obudowie CD przesuwa pasożytnicze rezonanse.
Ale wciąż staram się [emoji4]
Swoją drogą to co robi Malg z ramieniem Fontka zasługuje na zredagowanie w formie tutorial'u dla potomnych.


🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Zdecydowanie. Acz szkoda, że praca Ryszarda P_P się "zapodziała".
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

#17
Cytat: vasa w Maj 08, 2017, 23:08
Swoją drogą to co robi Malg z ramieniem Fontka zasługuje na zredagowanie w formie tutorial'u dla potomnych.

Ustalilismy z Frywolnym (przed rozpoczęciem tych zmagań z ramieniem AF-a pod 103R-kę),
że po skończeniu tej pracy, cześć ogólną przesuniemy do jakiegoś oddzielnego wątku  ;D ;D ;D

malg

Cytat: frywolny trucht w Maj 08, 2017, 23:13
Zdecydowanie. Acz szkoda, że praca Ryszarda P_P się "zapodziała".
Własnie dziś rozmawiałem o tym z AA.
A nie można by tego jakoś odzyskac ?  ::)
Czytałem z zapartym tchem zmagania Ryszarda z AF-em. ;D
Dziś AA mówił że Ryszard zrobił chyba wszystko co można było zrobić/przetestować 

jafi

Biję się w pierś - tez dociążałem kolumny i sprzęt, słowo pioniera.

Granit, łupek, woda (w naczyniu), szwedzkie myszy i co tam jeszcze było.

Ta droga prowadzi niestety do uproszczonego dźwięku.

Jakiś czas temu przeżyłem w domu znajomego "cegły" na kolumnach pewnej polskiej manufaktury.
Morał: jak je zdjąłem dźwięk się otworzył i przestał pokrzykiwać na wokalach.
Ale jak to bywa z takimi wynalazkami można się gdzieś zapatrzyć...i na własne życzenie schrzanić.

LampowY

Ja mam od dawna dociążone winylami  ;D

jafi


LampowY


jafi

Zdejmij na moją usilną prośbę te winyle na parę dni ;D
Chyba masz dosyć miejsca dookoła?  ;)

LampowY

Jacek, gdybym miał to bym nie trzymał na kolumnach  :)
Zdejmuje oczywiście od czasu do czasu. Tam nie ma ich więcej niz 15-20 sztuk to żadne dociążenie  :)