Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Wrzucajcie tutaj swoje zagwozdki w tym temacie. Zacznę ja od swojej:
Tak więc podniosłem telewizor by wsunąć pod niego szpulaka. I nabrzmiały problem nieestetycznej gąbki na ścianie stał się jeszcze bardziej nabrzmiały. Jest to gąbka pod akwaria, a jej problem polega na tym, że się z czasem skurczyła. Nie wiem, czy to przez klej, którym była mocowana? Porobiły się brzydkie szczeliny, a swoje dołożył koteł.  Nie znam się na obliczeniach akustycznych, efekt sprawdzam w praktyce, ta gąbka to efekt paru eksperymentów, gdy wyszło mi, że pogłos pokoju ładnie eliminuje. No ale czas gąbki dobiegł końca...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Zawsze mi się marzyły piramidki, ale ponoć na 100% zabijają wysokie. Tego nie chcę. Trafiłem tymczasem na takie dyfuzory. Wygląda, że będę mógł ukryć kable w nich. Zastanawiam się tylko czy brać wersję z okleiną, czy zostać na poziomie gąbki. Ktoś miał do czynienia z tym ustrojem?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Arek  nie kombinuj ,tylko niech ktoś zrobi ci pomiar w pomieszczeniu . To wyjaśni jakie częstotliwosci są problemem i co użyć do poprawy akustyki. Teraz to działanie po omacku i można więcej napsuć niż poprawić . Nie idź tą drogą ,bo czasochłonna i mało wnosi. Wiem co mówię.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

maciek1

A te wnęki okienne, które w tv ładnie widac, bez zasłon to nie spedzają Ci snu z powiek? ja mam taką jedną ścianę i szlag mnie trafia, a ze względu m.in. na koteły właśnie nie daję zasłon:) Gąbek też z tego samego powodu:) zostają ksiązki, płyty, obrazy i takie tam:) Ale okna mnie martwią u mnie bardzo.

frywolny trucht

Miniabyr to do Ciebie:



Nie żyjesz  ;)

Maciek1- Nie przeszkadzają. Jest i gruba zasłonka. Koteł na szczęście jej nie rozumie  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Ja zawsze mam przerypane a tym razem to nawet jestem martwy. ..............można się przyzwyczaić.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Spytam żony, które jej się bardziej podobają.
Nie no kochani, jakbym tu wpuścił kogoś na pomiary to by mi zastawił całą przestrzeń ustrojami.  I jak żyć? To nie jest tylko pokój odsłuchowy. Dwie ściany okien, na trzeciej drzwi balkonowe, a z czwartej otwarta przestrzeń aneksu kuchennego. Ogólnie chciałbym jedynie uzyskać efekt, że jak powiem "o" to nie będzie słychać echa :) I ta gąbka ładnie to robiła. Nie chodzi mi o ratowanie którejś częstotliwości z kolumn. Że basy dudnią, czy tam podbicie do wypłaszczenia ustrojami. Moje pytanie brzmi, czy ktoś miał do czynienia z podobnymi konstrukcjami i jak one wpływają na akustykę pomieszczenia. Nie chciałbym, żeby mi coś wycięły, albo podbiły  ;D Chodzi o lekkie wytłumienie pomieszczenia.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

maciek1

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 28, 2016, 09:49Koteł na szczęście jej nie rozumie  ;D

No to masz dobrze. Moje jak powiesiłem kontrolnie taką małą zasłonke, to zaczeły zdobywac sufit! Powaznie:) A taki skok z sufitu na pokrywe gramiaka... Bezcenny!:)))

Jakub

Dysponuje może ktoś na forum mikrofonem pomiarowym?

ahaja

Frywolny
Możesz się pobawić sam. Kosztować cię to będzie jedynie czas.

Ściągasz generator częstotliwości. Ustawiasz poziom sygnału, nie za wysoki. Jedziesz częstotliwościami od dołu pasma np zaczynając od 20Hz w górę tak do +-400Hz. Oczywiście siedzisz w miejscu odsłuchowym.
Jak się pokaże wzbudzenie to to będziesz słyszał. Zapisujesz częstotliwość - z tym trzeba walczyć.
Jak zrobisz porządek z basem to poprawia się całe pasmo.

christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: christo w Kwiecień 28, 2016, 12:42Możesz pobawić się tym programem: http://www.roomeqwizard.com/

No właśnie chciałem się pobawić, tylko mikrofonu nie mam.


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Jakub

Ja jak puszczałem sweepa od 20Hz do 20kHz, to właśnie zaobserwowałem nie tyle wzbudzenia sygnału na pewnych częstotliwościach co raczej ściszenia. Wszystko to w zakresie pracy 12" niskotonowca, więc wykluczam wpływ zwrotnicy. Ciekawi mnie czy to kwestia pomieszczenia czy samych głośników.

kawosz

I po co Ci to Frywolny było  ;D już talerz fonciaka powinien dać do myślenie  ;D
Teraz już po ptakach ściągaj program i załatwiaj  mikrofon . W audio nie ma łatwo  ;D

frywolny trucht

Takie komory bezechowe są przerażające. Słychać jak trawisz  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 28, 2016, 08:20Zawsze mi się marzyły piramidki, ale ponoć na 100% zabijają wysokie
To nieprawda.Mam takie na ścianie za kolumnami i wysokich jest ile trzeba, a bardzo nie lubię przytłumionych nagrań i na pewno zaraz bym zauważył gdyby mi je obcięło.

Jakub

Zorganizowałem mikrofon. Będę dzisiaj robił pomiary :)

frywolny trucht

Tutaj trochę rzeczy do obejrzenia widzę:
https://www.youtube.com/channel/UCNgyrJce7b2oKV31sQXes5g


Np taka historia:


Swoją drogą, też próbowałem kiedyś wytłoczek :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Pewnie coś źle zrobiłem, ale na kilkanaście pomiarów z różnymi ustawieniami, na dwóch wzmakach i dwóch zestawach kolumn wychodzi bardzo podobnie, więc wychodzę z założenia, że te dziury na 40Hz i 60Hz to wina pokoju.

Teraz pytanie, co z tym zrobić?

elem

Hmm, a słyszysz te wąskie opady charakterystyki przy normalnym słuchaniu?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Cytat: Jakub w Kwiecień 28, 2016, 21:42
Teraz pytanie, co z tym zrobić?
Bass trapy- ja mam kilka . Miałem podobny problem choć na  innych częstotliwościach (42 Hz i oktawa ,cos w tym stylu ) Bardzo,ale to bardzo zniwelowałem ten problem.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Albo EV  ;D. To co te kolumny wyczyniają to mistrzostwo świata  ;D  :)

Jakub

Żeby doprecyzować, to te dziury są w obydwu zestawach kolumn mniej więcej w tych samych miejscach. Bowersy 686 mają bardziej trochę poszarpany ten wykres niż te stare Brauny. Pewnie wynika to z tego, że mają bass reflex.

Muszę kupić jakiś mikrofon pomiarowy i dokładniej zbadać temat, bo ten co mam muszę jutro oddać.