ECC83, 12AX7, 7025 i ich pochodne.

Zaczęty przez rudy-102, Luty 21, 2015, 13:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

qqrydza

Thomas Edison założył Edison Electric Light Company w 1878 r. Joseph Swan założył Swan United Electric Light Company w 1881 r. W 1882 r. Edison pozwał Swan Company, twierdząc, że naruszono jego patent z 1879 r . Jednak Swan mógł wykazać wcześniejsze badania i publikacje świadczące o własnych osiągnięciach w dziedzinie elektrycznej. Aby uniknąć niepewnych i kosztownych sporów sądowych, obie firmy negocjowały połączenie.
W 1883 roku, z połączenia Swan United Electric Company i Edison Electric Light Company, powstała Edison & Swan United Electric Light Company. 
W 1928 roku firma została przejęta przez Associated Electrical Industries .
Lecimy do lat 50-60 XX wieku kiedy to Edison Swan wyprodukował szeroką gamę lamp próżniowych i lamp katodowych pod nazwami ,,Ediswan" lub ,,Mazda".
Przykład lamp ECC83 wyprodukowanych w fabryce Siemens Ediswan Sunderland we wczesnych latach 60.
Bardzo rzadki staf.

:)

qqrydza

Jeszcze chrupiące pudełka a w nich Mullard w ubranku Valvo.

GB

No i gdzie takie lampy można zanabyć?

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

qqrydza

Wiele godzin trzeba spędzić by takie sztosy złapać. Najpierw poszukiwania, czasem po całym świecie a potem szybka decyzja. Często zbyt długo się zastanawiałem i dosłownie kilkanaście minut od wystawienia lampy znikają bez śladu.

Zdjęcia lamp, które prezentuje wykonałem osobiście i te dziewice są w moim posiadaniu.
:)

Twierdzenie, że już nie ma lamp NOS jest nietrafione.

qqrydza

Tu mam takie orzeszki.

GB

A masz jakieś na sprzedaż?

Pozdrawiam,
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

qqrydza

Jakieś mam. Jakich szukasz?

Nie chcę by moderacja czy inni użytkownicy prostowali mnie, że to nie temat "Sprzedam/kupię".

Ja ECC83 i inne z rodziny najzwyczajniej kolekcjonuje.

:D

masza19

Spadkobiercy będą ci wdzięczni  ;D

christo

Skarby!
Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 14:48
Ja ECC83 i inne z rodziny najzwyczajniej kolekcjonuje.
Piękne hobby :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Bedford

Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 13:47Najpierw poszukiwania, czasem po całym świecie a potem szybka decyzja. Często zbyt długo się zastanawiałem i dosłownie kilkanaście minut od wystawienia lampy znikają bez śladu.

Wcale tak nie znikają , jest ich od groma. Tu masz 8000szt - bardzo dobra lampa 12AU7 o niskim mikrofonowaniu , możesz brać wszystkie.

qqrydza

Upscale audio. Spora inwestycja.
:)

Na początku poprzedniego roku w to wpadłem i tak mi zostało.

Założyłem nawet, taki tam, profil na fejsiku. Trochę winyl, trochę lampa i troszeczkę tamtaramta.

https://www.facebook.com/marcin.kobierzycki.77

Dodam, że kilka lat temu usunąłem konto z fejsa stwierdzając, że to cenzura i pełna inwigilacja.
No i się zgadza.
;)

Bedford

Nie wiem na ile znasz się na lampach , czy zbierasz je jak znaczki pocztowe , czy też mają do czegoś służyć. Wielu tu się fascynuje kupowaniem lamp nos do swoich urządzeń ,  więc może dwa zdania na temat NOS.
To , że jakaś lampa jest nos [obojętnie jakiej firmy] nie znaczy jeszcze , że  idealnie się sprawdzi np. w przedwzmacniaczu lampowym. Kupując tzw. lampy nos na portalach ebay , czy alle... można się nieźle nabrać. I nie chodzi wcale o to , że ktoś sprzedaje lampy zużyte jako nowe. Lampy mogą być pomierzone ,  z dobrą emisją , ale mogą mieć inne problemy , które wyjdą dopiero po przesłuchaniu ich w urządzeniu. To że lampa jest nowa , nieużywana nie znaczy jeszcze że nadaje się do przedwzmacniacza liniowego , czy tym bardziej do phono pre i to w sekcji wzmocnienia. Otóż nawet wśród najbardziej renomowanych lamp nos będą takie  o wysokim poziomie noise , albo wysokim mikrofonowaniu. Takie lampy do sekcji wzmocnienia pre nie będą się nadawały , bo będą szumieć , albo nawet trzeszczeć.
Ostatecznym testem dla nawet pomierzonych lamp jest ich przesłuchanie. Chyba , że kupuje się lampę z zaufanego źródła , od kogoś kto gwarantuje jakość lampy.

qqrydza

Trudno temu zaprzeczyć.
:)

Na szczęście mi się nie przytrafiło choć miałem przygody z nieuczciwymi sprzedawcami.

Faktycznie, lampy zbieram trochę jak znaczki i tak jak znaczki się ogląda tak ja słucham muzyki z różnymi lampami.

Czy się znam?

Trochę tak.
:D
Lampy w zasadzie tylko te nawiązujące do tego tematu ale pewne cechy są wspólne z innymi choć w inne typy nie wnikam jak nie muszę. Częściej coś w nawiązaniu do czegoś.
:)

Bedford

Tak jak pisałem wyżej wielu tu się fascynuje lampami nos , ale dobrze jest co nieco o nich wiedzieć zanim się je kupi.
Widziałem tu kiedyś wcześniej i też w innych wątkach wklejane zdjęcia lamp nos , którymi ktoś chciał się pochwalić kupując je do swojego phono pre , czy innego urządzenia. I na zdjęciu np. wyraźnie widać , że lampa jest już zupełnie pozbawiona gettera , a to świadczy raczej o tym , że jej żywot dobiega końca. No ale to przecież pomierzony nos i za duże pieniądze. A ktoś wystawił ją na sprzedaż bo wiedział , że to jej ostatnie chwile kiedy jeszcze działa i trzeba się jej pozbyć , bo za moment będzie bezużyteczna.

qqrydza

Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 17:36że lampa jest już zupełnie pozbawiona gettera

Ciekawe. Czyli czego bo zdaje się, że mylisz pojęcia.

Bedford

Nie mylę pojęć , getter to ten srebrzysty nalot widoczny najczęściej u góry lampy.

masza19






Bedford

#396
Cytat: masza w Styczeń 19, 2021, 18:17


To co jest pokazane na tym obrazku to korytko na substancję chemiczną , którą aktywuje się poprzez podgrzanie elektromagnetyczne po wypompowaniu powietrza i zahermetyzowaniu bańki. Po aktywacji na ściance bańki tworzy się getter. To korytko czasami błędnie nazywa się potocznie getterem.

Bedford

Jeżeli ktoś dobrze rozumie angielski -to getter można przetłumaczyć jako zbieracz. Ta srebrzysta substancja właśnie zbiera , pochłania pozostałości gazów po zahermetyzowaniu bańki.

masza19

#398
Więc czym jest getter, który nie jest getterem?
Pytam całkiem serio :)


Od 50 lat mówimy omawiając budowę lampy o ring getterze, disc getterze, D getterze, A getterze itp...
I jak sobie z pochłanianiem radzą lampy typu Clear Top?

Bedford

Cytat: masza w Styczeń 19, 2021, 18:33
Więc czym jest getter, który nie jest getterem?
Pytam całkiem serio :)


Od 50 lat mówimy omawiając budowę lampy o ring getterze, D getterze, A getterze itp...

Getter jest tym co napisałem wyżej. Ring getter [mają różne kształty] to korytko gettera , czyli korytko dla tej substancji[tam się ją wstępnie umieszcza w czasie produkcji lampy] która po aktywacji tworzy getter na ściance bańki lampy.